Treba li mijenjati tekst na spomen pločama posvećenim žrtvama agresije na BiH

Moderator: Krokodil Behko

Treba li mijenjati tekst na spomen pločama posvećenim žrtvama agresije na BiH

da
1
7%
ne
7
47%
treba malo ublažiti
0
No votes
treba malo pooštriti
4
27%
treba skinuti sve ploče u ime suživota
0
No votes
treba dodati još ploča
3
20%
ne znam
0
No votes
 
Total votes: 15

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Treba li mijenjati tekst na spomen pločama posvećenim žrtvama agresije na BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2021, 18:30

Ja vama velim, nije mu ni bio cilj promjena natpisa.
Ili sve ili ništa. Odnosno, ili da se skinu ploče skroz, ili da ostane kako jeste, a on dobiva i u jednom i u drugom slučaju.

Ako bi se ploče skinule, lansirao bi ponovo tvrdnju, da su Sarajlije, sami sebi zapalili Vijećnicu, a skidanje ploče bi tumačio kao dokaz.

Ako ostane isto, ostaje mu babaroga za Srbe, odnosno taj natpis koji ih eto, tobože jako vrijeđa.

Msm, ne znam šta koji moj ima ko da se uvrijedi.
Ako je neki Zoran Čegar bio na našoj strani, ne znam šta bi ga tu moglo uvrijediti, jer se podrazumijeva, da se natpis ne odnosi na njega. Razumijem težinu njihove situacije, ali oni moraju biti svjesni, da su u ogromnoj manjini, unutar srpskog naroda i da popuštanje njima, zapravo nije popuštanje njima, nego onima koji i jesu i zapalili vijećnicu i pobili narod u Ferhadiji
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Treba li mijenjati tekst na spomen pločama posvećenim žrtvama agresije na BiH

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2021, 17:43

Kaže Miro Lazović


Sociolog i političar Miro Lazović, komentarišući zahtjev gradonačelnika Istočnog Sarajeva za izmjene naziva ulica u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, rekao je za N1 da se ne može "iz ulice Draže Mihailovića slati zahtjev građanima Sarajeva za promjenom ploča".

Lazović je još 2017. godine imao inicijativu u Gradskom vijeću da se tekst izmijeni zbog toga što tekst u dijelu “srpski zločinci” asocira na kolektivnu odgovornost srpskog naroda.

Kako je rekao Lazović, ta inicijativa jeste usvojena, ali nije realizirana, jer nije formirana ta komisija koja je trebala da napravi novi tekst.


“Ovih dana se pojavljuje još jedan izvještaj međunarodne komisije koju je formirala Vlada RS, a to je izvještaj o stradanju sarajevskih Srba i taj izvještaj ima revizionistički pristup na način izjednačavanja odgovornosti. Samo istinom se može pobijediti laž. Na ploči na Vijećnici treba promijenti potpuni tekst koji će odgovarati istorijskim činjenicama.

Tekst se ne pravi za nas, već za buduće generacije. Treba odgovoriti na tri pitanja: ko, kako i kada je zapalio Vijećnicu. Nije dovoljno reći samo srpski zločinci. Vijećnicu su zapalili pripadnici tzv. paravojske RS uz savezništvo Jugoslovenske narodne armije. Svakako da su su je zapalili srpski zločinci, ali neko mora znati da je Vijećnica zapaljena granatama bjesomučnim u dva dana, sigurno nisu zapalili šibicama i benzinom. Tekst mora biti naslonjen na istorijske događaje, na stavove Haškog tribunala, koji je rekao da je genocid u Srebrenice napravljen od strane pripadnika Vojske i policije RS, nisu rekli srpski zločinci. Mislim da bi se o tim činjenicama moralo voditi računa, jer ostaje za buduće generacije“, rekao je Lazović.


Dobar prijedlog. Jugonostalgičari na aparatima EI Niš
online

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Treba li mijenjati tekst na spomen pločama posvećenim žrtvama agresije na BiH

Post by amidza idriz » 21 Apr 2021, 22:07

Nista ja tu ne bi mijenjao.

Kada je uspjesan onda je Srbin, Hrvat ili Bosnjak a kada je zao hajmo ga umotati.

Sve sto se gura pod tepih izadje poslije mnogo gore.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

Post Reply

Return to “Stare ankete”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests