Jela s rižom

Kolači, torte, zimnice, pića
Ruana
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Ruana » 29 Jul 2013, 22:32

Nijad cula ja obicno kupim crnu indisku rizu kad hocu crni rizot. Rizu volim svakako.

Ruana
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Ruana » 29 Jul 2013, 22:33

Rum wrote:JA sam nabavio neku jasmin rizu(Tajlandska) ste probali , samo skuhas i odmah mozes da jedes jako ukusna jos kad se naprave neki prilozi , saftovi(ne vaginalni) :djed
Super je a prilog ja pravim hot wings ili obicnu piletinu.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95674
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33892 times
Been thanked: 20669 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Rum » 29 Jul 2013, 22:34

Ruana wrote:Ma jok nisi ti probo kad ja to napravim sa kurkumom ili safranom.
:oblizivanje
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95674
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33892 times
Been thanked: 20669 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Rum » 29 Jul 2013, 22:38

Ruana wrote:Nijad cula ja obicno kupim crnu indisku rizu kad hocu crni rizot. Rizu volim svakako.
Za to se koristi sipa crna i pravi se crni rizot :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Ruana
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Ruana » 29 Jul 2013, 22:42

Sta vam je sipa?

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by laganini » 29 Jul 2013, 22:45

...jedna lipa morska životinjica nešto kao velika lignja...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Ruana » 29 Jul 2013, 22:50

Lignje ah bas sam se pozeljela. Znam sad sta je sipa.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Blackhawk » 31 Jul 2013, 12:08

Ruana wrote:Ma jok nisi ti probo kad ja to napravim sa kurkumom ili safranom.
Da sa kurkumom bude extra ukusna i finu boju ima...

Ja kad pravim, kod mene je sve "odoka" i kolicina rize i vode i zacina i vrijeme kuhanja... Malo sam ispocetka trpao puno rize, jer mi uvijek bilo malo koliko god da stavim, a kad se nakuha onda je ima za vojske, ali upraksao sam i sad mogu napravit za 2 dovoljno..
Dok se kuha, samo malo posolim i ubacim lovorov list da se kuha sa rizom... Kad se iskuha, dodam ostale zacine i serviram..
A uz rizu kako kad, nekad umak sa paradajz sosom, nekad samo snicle, nekad umak od sampinjona.. sve zavisi od trenutka i sta imam pri ruci..



A sto sam neko vece pravio paprike sa rizom... Kuhao sam rizu nekih 10-15 min, sa malo soli i naravno lovorov list (stavljam ga u bilo sta sto se kuha).
Nakon toga sam procijedio rizu, i dodao mljeveno meso i zacine i malo vrhnja za kuhanje... Sve to dobro izmijesao, paprike sam prepolio, a mogu i citave, i napunio ih sa ovom smjesom rize i mesa i poredao u tevsiju. I to stavio u zagrijanu rernu i pekao dok nije bilo gotovo... i bude extra ukusno..


I treci recept, isto jednostavan a ukusan..
Pilece meso, kakvo ko voli, ja sam krilca i filete, stavim u posudu da se kuhaju (isto sa soli i lovorov list)... Kuham isto nekih 15-20 min.. Dok se kuha meso, uspem rize po tevsiji, zavisno za koliko osoba se pravi toliko se i stavi. Stavim zacine koje zelim i onako malo promjesam po tevsiji..
I kad meso spremno, izvadim ga i poredam po rizi i onda pospem sa ovom vodom sto se meso kuhalo, onako da sve pliva, ne previse ali i ne premalo..
I tako to ubaci se u rernu i pece dok sva voda se ne ukuha, onda izvadim pospem jos malo vrhnjem za kuhanje i vratim jos par minuta i gotovo..

Nista tesko za praviti, a vrlo ukusno..
Dobar tek :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2013, 12:11

Dobar ti je ovaj zadnji recept. Imam nekih fileta pri ruci pa ću probati sutra, dok ponovo skupim habrost za obračun sa rižom. :D Baš se i pitah, kako ono ide riža po tepsiji.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Maja » 31 Jul 2013, 22:59

Evo mog recepta.

http://www.coolinarika.com/preview/rece ... hana-riza/

Ovo je stvarno najbolji način kuhanja riže ako želite da ne bude ni tvrda ni kašasta a nijedno zrno se neće zalijepiti za šerpu. Minus je što joj treba pola sata.

Znači kad kuham rižu kao prilog umacima onda je samo skuham, operem vrućom vodom da ostane topla, stavim na tanjir i prelijem umakom. A ako pravim filete, džigericu, šnicle i slično, onda rižu malo dotjeram. Skuham je, operem, otopim masla/ca u tavi, dodam rižu, vegetu, nekad mljevenu papriku, slatku ili ljutu, a nekad kari.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Ideja » 01 Aug 2013, 21:58

Blackhawk wrote:I treci recept, isto jednostavan a ukusan..
Pilece meso, kakvo ko voli, ja sam krilca i filete, stavim u posudu da se kuhaju (isto sa soli i lovorov list)... Kuham isto nekih 15-20 min.. Dok se kuha meso, uspem rize po tevsiji, zavisno za koliko osoba se pravi toliko se i stavi. Stavim zacine koje zelim i onako malo promjesam po tevsiji..
I kad meso spremno, izvadim ga i poredam po rizi i onda pospem sa ovom vodom sto se meso kuhalo, onako da sve pliva, ne previse ali i ne premalo..
I tako to ubaci se u rernu i pece dok sva voda se ne ukuha, onda izvadim pospem jos malo vrhnjem za kuhanje i vratim jos par minuta i gotovo..
Ovo se kod nas zove pirjan, s tim da fali još krompir :)
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Heidi » 01 Aug 2013, 23:02

Ja rize vise ocima vidit ne mogu... :place

Riza, riza, riza....svaki ebeni dan....moram naucit kuhat.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2013, 00:01

Maja wrote:Evo mog recepta.

http://www.coolinarika.com/preview/rece ... hana-riza/

Ovo je stvarno najbolji način kuhanja riže ako želite da ne bude ni tvrda ni kašasta a nijedno zrno se neće zalijepiti za šerpu. Minus je što joj treba pola sata.

Znači kad kuham rižu kao prilog umacima onda je samo skuham, operem vrućom vodom da ostane topla, stavim na tanjir i prelijem umakom. A ako pravim filete, džigericu, šnicle i slično, onda rižu malo dotjeram. Skuham je, operem, otopim masla/ca u tavi, dodam rižu, vegetu, nekad mljevenu papriku, slatku ili ljutu, a nekad kari.
E jedino ako će kod mene nekada to tako izgledati. Kod mene, izgledalo je kao da sam je doneo sa poljskog kazana.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Maja » 02 Aug 2013, 00:05

Prdržavaš se recepta i biće.
Vidiš šta ove kažu

Coco-Lu
30.06.11.
14:19
5
Odlično! Stavila sam rižu dugog zrna 2 dcl, isprala je jednom, dodala 3 dcl hladne vode i kad je zakuhalo, htjela sam mjeriti 15 minuta, međutim već nakon 10 je skoro sva voda isparila iz riže, pa sam ugasila. Nakon 15 minuta stajanja, probala sam rižu, izgleda prekrasno i fino je pomalo al dente. Baš volim tako. Nije tvrda, nije gnjecava, savršeno izgleda.
Jedino sam ja u hladnu vodu dodala (kako i inače radim) vegete i malo ulja.
Očito se u receptu na 15 minuta kuhanja podrazumijeva doslovno da vrijeme kreće od trenutka kada stavimo rižu u hladnu vodu i uključimo plin. Kuhala sam na najslabijoj vatri, na najmanjoj ringli....
Savršeno...hvala na uputama


Prule
17.10.12.
16:44
6
Svaka cast, jednostavno a efikasno! Hvala!



sabner
05.12.12.
13:03
7
meni je ovo bas koristilo,ja uvijek pravim kremasta rizota sa povrcem,al moj muz ne voli tako,i nikad mi ne uspije bit ovako cista i da nije sljepljena,sa ovim receptom sam to uspjela i meni i muzu se jako svidja...ja na kraju ubacim i malo graska i mrkvice predhodno skuhane..

jednom rijecju hvala za recept

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2013, 00:15

Ček, ček, koliko sam shvatio, fazon je u tome da odstoji 15 minuta nakon kuhanja a da se poklopac ne podiže? :hm Toga se naravno nisam sjetio. Bit će to kod mene na repertoaru najkasnije prekosutra pa ću probati i javiti kako je ispalo. Slikati neću jer svi znamo na šta bi ličilo :555
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Maja » 02 Aug 2013, 00:32

Prvo KUHAŠ 15 minuta ali na jaaaako slaboj temperaturi s obzirom da poklopac i tokom kuhanja bude skroz zatvoren, pa ako je jača temp.pokipi. Znači da samo malko vrijucka. Onda skloniš i ostaviš još 15 min. A u tih pola sata nijednom ne podigneš poklopac.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2013, 15:20

Evo upravo sam probao Majin recept.
Ispalo je odlično a kad ja kao vezista to napravim kako treba to znači da je recept stvarno jednostavan. :ok

Zaista se skuhalo između nekih 15 i 20 minuta i nakon što je odstojalo, nabubrilo je kako treba, nije se polomilo-rastopilo i nije se lijepilo za dno šerpe. Bio sam pesimista dok sam gledao kroz poklopac (od stakla je) jer se činilo da neće biti skuhano. Bila je baš bijela kao snijeg.

Uz to sam priredio umak od:
Paradajz
mljeveno meso
so
biber
peršun
mrkva
bosiljak
mljeveni bijeli luk
sok limuna
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119218
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11751 times
Contact:
Status: Online

Re: Jela sa rižom

Post by Maja » 03 Aug 2013, 15:24

Bio sam pesimista dok sam gledao kroz poklopac
:plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2013, 11:43

Gotovo :)
Skuhao sam rižu po Majinom receptu a posebno sam napravio sos.
Malo pasiranog paradajza, meso, ulje, vegeta, ruzmarin, bosiljak i mrvica muškatnog oraščića. Luk nisam stavio jer mi nekako ne ide u to, pogotovo zato što je s rižom.

Istresao sam rižu u vatrostalnu posudu i prelio sosom ali ne i miješao. Nek budu dva okusa.. Eh sad, rižu naravno nisam solio a ovo jesam. Sad ako je posebno, onda riža neće biti slana a ako smućkam, sve ću pokvariti ko colu :misli
Svega ovoga, dosjetio sam se tačno onog trenutka kad je sve bilo gotovo. Ma nema veze. Mogu malo dosoliti i naknadno :hm
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Jela sa rižom

Post by Trepavica » 30 Oct 2013, 11:45

Povegetio si sos , mozda bude dovoljno i za rizu...!a u svakom slucaju , manje soli bolje je...

Bon ap. !

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests