Bajramska sofra

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Bajramska sofra

Post by Maja » 08 Aug 2013, 23:14

Vjerovatno se u 99 posto domaćinstava za Bajram pravi baklava. Ja ne mogu zamisliti Bajram bez baklave. To je isto kao Uskrs bez jaja.
Osim baklave šta se uvijek nađe na vašem meniju za taj praznik?
Jel pravite tradicionalna jela ili ono što volite?
Ja baš i ne pravim stara bosanska jela. Tu su uvijek baklava i dva kolača, burek i još neka pita (ali burek mora), dolma i pečena janjetina. Već je postala tradicija da za Bajram pečemo janje, ali janje iz Hercegovine koje je preukusno za razliku od bosanskog.
Zašto je naše janje bolje od bosanskog? Kažu da je razlog to što ovce pasu ljekovito bilje po hercegovačkim planinama kojima ovaj naš teren obiluje. Naravno i tu treba znati od koga kupiti.
Baš sam danas išla s tatom po sokove i usput odemo po janje u pekaru. Čovječe kolona se uhvatila. Ljudi masovno peku za Bajram. I dok smo čekali na naš red polako sam počela brojati ljude koji su čekali - 154!
Tek kad smo ušli tamo gdje su jadna janjad... Vegetarijanci bi svisnuli :oo

Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Zagorka » 11 Aug 2013, 14:20

Nema u nas janjetine,jednostavno nije obicaj za bajram.

Za ovaj bajram pravila sam sljedeće:

grah u zemljanom loncu,s povrćem i kobasicama s povrćem

maslenicu od crnog brašna i koku

kolač lambada

hurmašice
--------------

Baklavu ne pravim jer ne jedemo orahe u kolačima,tako da inače pravim npr.jabukovu pitu i kolač,ili nesto drugo tradicionalno,i kolač.
Nekad napravim punjene paprike i pitu,nekad burek i zeljanicu,uglavnom da ima hrane u frižideru barem dva dana jer nam je mama govorila da je grijeh na sam bajram spremati.

Vidjela sam zenu koja je potkuhavala kruh za bajram,kontam sestro draga,nisi li mogla ni kruha nabaviti da ne letas za bajram dragi,nego sjednes s narodom :rol

Nama dođu određeni gosti,već otprilike znam ko će i kada,dok kod moje mame ulaze redom,jer je tako u mahali,i oni kuhaju mnogo više,meni bi toliko hrane propalo i sve bi morala bacati,a to ne volim....

Inače je baklava obavezna,sarma,bureci,hurmašice,ostali kolači,limunada,razni sokovi,slatkiši i sića za djecu koja idu čestitati bajram svima od vrata do vrata(ovo je poslije rata počelo,i isto po mahalama),takođe često se kuha jahnija za bajram,ali nekad promijeniš,da nije baš uvijek isto......

Kolače kupuju oni koji rade za šefove kod kojih ne mogu dobiti slobodno da šta skuhaju,i lijene osobe,tako da se proda dosta kolača,vidim vuče se kesama....

Za arfađun je uvijek i svugdje guzva tako da ja nikad ne kupujem na sam arfađun,niti dan prije,već par dana prije bajrama.....

eto :)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Maja » 11 Aug 2013, 15:40

A šta je arfađun?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Blackhawk » 11 Aug 2013, 18:02

Dan prije bajrama kad se posjecuju mezari. Kod mene se bas ne pravi toliko hrane a janjetine nikad nema. Nije to za bajram. Ovaj bajram bilo pile sa krompirima, gulas i pite. Za razliku od ostalih ovak bajram je bas bila guzva kod nas tako da je bilo bas pravo bajramsko okruzenje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Maja » 11 Aug 2013, 18:09

To sam nešto i izguglala ali mi nije jasno jer svi posjećuju hareme za Bajram.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Blackhawk » 11 Aug 2013, 18:13

Kod nas je uvijek zadnji dan ramazana oko ikindije vrijeme za mezare i svi idu i uce svojim umrlim. A bajram je praznik veselja i srece pa onako i ne prilici bas ici na mezare i da isjecas tugu za umrlima. Bajram je za zive.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Rum » 11 Aug 2013, 18:16

Nema kod nas janjetine za bajram mislim ima ali rijetko nije obicaj ,zatosu tu na sofri razne supe,, pite,paprike futrovane,lukovice, batake rijetko,bamija,paprikas, kolaci baklava i tona nekih drugih a nema mi nista gore kad kaze nije napravilo baklavu za bajram :oklagija :oklagija :oklagija kakva je to domacica ja bi joj uzeo one kolace pa u facu , i to vecina danas gospodja kupe one kupovne torte hameljske , slagove, zelatine sama farba nigdje veze kolac :lupa
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Julia-Klara » 11 Aug 2013, 19:47

supa, pite,bamlja, filovane paprike, peceni krompiri sa piletinom, pohovana teletina
baklava i ostali kolaci,ali baklava mora

u restoranu gdje mama radi zena im neka pravi baklavu... mama pravila nama, i odnese da ih pocasti... i, mama preuzima pravljenje baklave :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Fatma » 11 Aug 2013, 21:48

Baklava je obavezna...i kod mene dolaze tek kasnije,pošto smo mi najmlađi u familiji,ali ja je uvijek pravim i ništa joj neće biti u frižideru...
Što se tiče bajramske sofre,držimo se još uvijek tradicije,supa ili gulaš,burek,dolme,pečenje,mohune..janjeta nema...
Za slatko tu je još kompot,tufahije,sutlijaš...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Maja » 07 Oct 2013, 12:50

Žemske šta planirate za Bajram :D
Još sedmica.
Mene prehlada malo poremetila pa kad ozdravim- sve i da to bude sutra moram prvo dva dana praviti ajvar, jedan dan ukiselit paprike, drugi dan patlidžane, jedan miješanu salatu. Ostadoše mi 2 dana da prečistim kuću i skuham sve za Bajram.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Peggy Sue » 07 Oct 2013, 12:54

Kod mene nema tog spremanja. Pogotovo sad za ovaj Kurban bajram. Čitav dan cemo obavljati to oko mesa, pa onda svekrvi, pa mojoj mami. Kad kod mene dodju pocastim ih kolacima :cudi

Da budem iskrena, i kolaci su mi problem, jer mi je pregorio mikser (kad sam za prosli pravila kolac), tako da stvarno nemam pojma sta cu i kako.
Image

Ciklama
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Ciklama » 07 Oct 2013, 13:17

Ne stignem planirati toliko unaprijed. Danas sam u šarenoj salati, sutra bih trebala ajvar početi ... Za kurban bajram smo kući (treba se pobrinuti za kurban), tako da je bajramski ručak na meni, za razliku od ramazanskog kad idemo ili kod svekrve ili mojih roditelja. Vjerovatno standardno, jahnija, burek, pečena pita, pire - krompir, gulaš, pile, maslenica, još neko meso, od kolača baklava, čokoladne ledene kocke, hurmašice. Tako to, a može biti i drugačije.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Bla » 07 Oct 2013, 13:22

Peggy Sue wrote:tako da stvarno nemam pojma sta cu i kako.
baklava.jpg
;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Maja » 07 Oct 2013, 13:32

U pravu je bla. Iskoristi što ti se pokvario mikser pa kupi kolače.
Ja svake godine kažem sebi jesi luda.. što se toliko mučiš, većina žena kupi pite, kolače.
Ali džaba, opet kad dođe sljedeći Bajram sve pravim. Nekako su svi navikli na moju hranu da se bojim da ih kupovnom ne razočaram :D Ne kažem da je moja bolja nego kupovna, nego eto taj domaći štih i to..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Blackhawk » 07 Oct 2013, 13:43

Peggy Sue wrote:Kod mene nema tog spremanja. Pogotovo sad za ovaj Kurban bajram. Čitav dan cemo obavljati to oko mesa, pa onda svekrvi, pa mojoj mami. Kad kod mene dodju pocastim ih kolacima :cudi

Da budem iskrena, i kolaci su mi problem, jer mi je pregorio mikser (kad sam za prosli pravila kolac), tako da stvarno nemam pojma sta cu i kako.
ne treba mikser za baklavu :)

Ja kontam da se ove godine okusam u spremanju baklave.. Orah je rodio.. pa nece bit steta ako propadne :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Bla » 07 Oct 2013, 13:45

Ciklama wrote:Danas sam u šarenoj salati, sutra bih trebala ajvar početi ...
Hoće li i kod tebe biti viška? :gladan
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Julia-Klara » 07 Oct 2013, 13:55

kad je barjam? ne planiram nista, pogotovo ako je radni dan... mozda napravim pitu s jabukama :) ili probam baklavu... vidis mogla sam :jonas
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Trepavica
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Trepavica » 07 Oct 2013, 13:56

Kod nas za Bajram su se uvijek pravile pite , bureci , japrak , sogan dola, sarma, punjene paprike , i obavezno bamnja..

A uz baklavu bude jos kolača , suhih , sitnih..Ružice također.. , ..obično to bude ...:kuha

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Lebowski » 07 Oct 2013, 14:01

Trepavica wrote:Kod nas za Bajram su se uvijek pravile pite , bureci , japrak , sogan dola, sarma, punjene paprike , i obavezno bamnja..

A uz baklavu bude jos kolača , suhih , sitnih..Ružice također.. , ..obično to bude ...:kuha
Baš se od bamnje(bamlje, bamije) može šta napraviti? Naiđem na to u đuveču al izbjegavam. :D Kažu da je zdrava ali mi nije nešto.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Bajramska sofra

Post by Julia-Klara » 07 Oct 2013, 14:04

ne mozes nista osim nje same, sa masnim mesom...nit jedem nju,nit masno meso :cudi talashika
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests