Jamie Oliver

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Jamie Oliver

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2013, 17:48

'Siromašni tvrde da nemaju novca za zdravu hranu, ali zato imaju velike TV-e'

Image

Jamie Oliver, mnogima poznat i kao Goli kuhar, nedavno je izazvao buru reakcija izjavom u kojoj se osvrnuo na prehrambene navike siromašnih Britanaca.

Naime, kuhara su zasmetale izjave Britanaca koji tvrde da nemaju dovoljno novaca da bi se zdravo hranili.

On je mišljenja da se siromašni u Velikoj Britaniji hrane mnogo lošije od ljudi iz drugih zemalja iste kupovne moći, piše Telegraph.

Najsiromašniji pronalaze najskuplji način da prehrane porodicu

"Ne osuđujem ih jer proveo sam dosta vremena u siromašnim zajednicama, a i teško mi je govoriti o siromaštvu u današnje vrijeme. Sve me ovo podsjeća na scenu iz 'Ministry of Food' u kojoj vidite mamu i dijete kako jedu čips i sir iz posuda od stiropora, a iza njih je veliki jebeni TV", rekao je Jamie i dodao: "Fascinantno je to da u sedam od deset slučajeva, najsiromašnije obitelji pronalaze najskuplji mogući način da nahrane obitelji. Uglavnom je riječ o gotovim obrocima".

I dok su se neki složili s kuharom, drugi, kao Imran Hussain, voditelj Child Poverty Action Group ne slažu se s njim : "U pravu je kada govori da zdrava hrana ne mora nužno biti skupa, ali statistike pokazuju da mnoge siromašne obitelji svojoj djeci svakog dana ne mogu priuštiti svježe voće". Sličnog je mišljenja i poznati bloger Jack Monroe koji dodaje da se loša primanja često znaju ispriječiti na putu zdrave prehrane.

Mnogi se ne slažu s Oliverom

"Srećem ljude koji mi govore da ne razumijem siromašne. Takve bih ljude najradije zagrlio i teleportirao ih do sicilijanskog čistača ulice koji od 25 dagnji, 10 cherry rajčica i paketa tjestenine spravi nevjerojatan obrok za cijelu porodicu", rekao je Oliver čije se bogatstvo procjenjuje na 150 milijuna funti.

"U Italiji i Španiji ljudi jedu za puno manje, a najinspirativnija jela dolaze upravo iz siromašnih dijelova svijeta. Okus dolazi iz najjeftinijih dijelova mesa ili nečeg što je dugo kuhano, a nevjerojatna tekstura dolazi od starog hljeba", zaključio je Jamie promovirajući svoj novi show "Jamie's Money Saving Meals" koji se vrti oko spravljanja jeftinih obroka.
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Bambi » 27 Aug 2013, 21:04

Ma nek se on drži svoje kuhinje i tjestenine :djed

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Rockefeller » 27 Aug 2013, 23:52

Pa on je ovde u pravu. Ja sam očekivao neke rasistične uvrede. :haha

Svi oni koji se zovu siromašnim ili su srednji sloj jednu više nego što zarade, piju više nego što zarade, troše na odjeću više nego što zarade, putuju dalje nego što mogu sebi priuštiti.

Ko je od njih više osjetljiv na tzv. markiranu robu? Povedu se emocijama i onda im računi ispadnu duži od platne liste. Ili ko od njih više pokušava uštediti pare da sebi kupi LCD ili ove nove "pametne mobitele"?

A ovaj Imran Husein je pobrk'o kruške i jabuke u glavi. Kaže da je Oliver u pravu kad kaže da zdrava hrana nije nužno skupa, al' da mnogi ne mogu sebi priuštiti voće. Pa ko je živ pričao o voću? Logika mi govori da ako smanjiš troškove za ostalu hranu, moći ćeš lakše voće kupovat.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Ruana
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Ruana » 28 Aug 2013, 09:16

I ja mislim da je u pravu.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by bubica » 28 Aug 2013, 12:04

Isto kao u BiH , svi kukaju a ne izlaze iz kafica, ne ispustaju cigaru iz ruku naravno ako najnoviji smartphone nije u ruci. Tako i britanci ne mogu da se zdravo hrane.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Krokodil Behko » 28 Aug 2013, 12:05

Pa dok je dijaspore, bit će i smartphonea :D
Ev i meni dijaspora kupila PC a jesenas ću ih poćerati za još nešto :p
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by bubica » 28 Aug 2013, 12:08

Haman ce biti da je tako. Jedan komsija moje mame , reda dijecu ko u citanki i uvijek kaze: zena ce se porodit na ljeto taman kad dijaspora dodje . :ha
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Krokodil Behko » 28 Aug 2013, 12:14

:haha

Dobro, ja baš nisam takav. Nikada ne tražim a ako će sami nešto dati, neću se ni protiviti :cudi Obično daju pomalo, jer ovo nije samo moja mati nego i njihova. Sa originalnom odjećom, tradicionalno sam zatrpan, to moram priznati. Naj big laf među nas penzioneri :behko
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Sheval » 28 Aug 2013, 18:18

Po čemu je ova izjava šokantna?
To i jeste tako.

Ruana
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Ruana » 29 Aug 2013, 11:55

Kako ljudima smeta istina.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Bahra » 29 Aug 2013, 14:59

Pa u pravu je, gledam nedavno djeca u V.B ne jedu kuhanu hranu skoro uopste. Žive na nekakvim gotovim jelima, majke niti kuhaju niti im pada na pamet, bez obzira na imovinsko stanje.
Joj sad napravise od njega Mariju Antonetu.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119819
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5699 times
Been thanked: 12260 times
Contact:
Status: Online

Re: Jamie Oliver šokirao izjavom

Post by Maja » 29 Aug 2013, 15:58

Hraniti se zdravo zaista JESTE skupo i ne slažem se s ovom njegovom izjavom. Ali gledajući njegove emisije skontah kako ti Britanci nikako nemaju sredine. Ili su nekakvi makrobiotičari ili jedu obično smeće.

Možda sam već pisala o tome, ali baš sam u njegovoj emisiji gledala kako ide u neki gradić i uči majke da kuhaju. Kao on nauči neke žene 5 jela i onda one prenose na druge itd. I bila je ta mlada žena koja ima PETERO djece a NIJEDNOM u životu nije skuhala ručak.
Onda je Jamie naučio da pravi špagete s ćuftama i to joj je bio prvi ručak koji je napravila :lud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 17:23

Image

Jedan od omiljenih zimskih napitaka koji grije svaku stanicu u tijelu i kada se temperatura spusti ispod nule je kuhano vino. Slasni napitak odlična je uvertira u nadolazeće praznike i dobar razlog za okupljanje društva u toplom domu ispunjenom aromatičnim mirisima neodoljivih začina.

Za sve vas koji ste u potrazi za usavršavanjem dosadašnjeg omiljenog napitka vina donosimo recept Jamiea Olivera koji jamči rapsodiju okusa u ustima

Sastojci:

- 2 klementine
- 1 limun
- 1 limeta
- 200 g muscovado šećera
- 6 klinčića
- 1 štapić cimeta
- 3 lista lovora
- 1 štapić vanilije
- 2 zvjezdasta anisa
- 2 flaše crnog vina

Priprema:

1. Ogulite koru klementine, limete i limuna te je narežite na male komadiće. U veliki lonac stavite šećer i uz lagano miješanje pustite da se otapa da srednjoj temperaturi, potom dodajte koru citrusa, te sve zalijte sokom klementine. Dodajte klinčić, štapić cimeta i lovor. Štapić vanilije prerežite uzdužno i dodajte ga u lonac, kratko promješajte i prelijte s vinom tek toliko da prekrije sve sastojke.

2. Ostavite na laganoj vatri da smjesa kuha oko pet minuta dok se šećer u potpunosti ne rastopi nakon čega ćete dobiti gusti sirup. Dobijeni sirup baza je za savršeno ukusno kuhano vino iz kojeg ostatak alkohola naknadno umiješanog na ovaj način neće ishlapiti.

3. Kada je vaš sirup poprimio kremastu strukturu, smanjite vatru i u lonac dodajte anis i nalijte ostatak vina. Lagano sve zagrijavajte oko pet minuta pazeći da ne provrije, potom vino natočite u čaše i poslužite.

Savjet: Sastojke u receptu možete smanjiti ili dodati neke svoje omiljene ovisno o ukusu koji preferirate, najvažnije je da slijedite postupak pripreme sirupa koji je baza za savršeni okus kuhanog vina.

(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119819
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5699 times
Been thanked: 12260 times
Contact:
Status: Online

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Maja » 05 Dec 2013, 17:27

Ja sam uvijek mislila da je kuhano vino pitko, da se teško možeš napiti od njega al sam onda čula da je baš suprotno, pa šta je tu istina i kakvog je inače okusa?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 17:40

Zavisi koliko si se smrzla tokom dana .D
Ako si poprilično, kuhano vino će ti sasvim sigurno ličiti na neki napitak iz snova. U svakom slučaju, ukusnije je od čaja :D. Jako je dobrog okusa i kad se samo prokuha uz malo šećera i začini cimetom i vanilijom. Provjereno. :mlakarsmile

Što se tiče ovog gore recepta.. hm.. šta će mu bezvezni lovor? :hm
To nikako ne može poboljšati ukus kuhanog vina.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by storm » 05 Dec 2013, 22:19

Maja wrote:Ja sam uvijek mislila da je kuhano vino pitko, da se teško možeš napiti od njega al sam onda čula da je baš suprotno, pa šta je tu istina i kakvog je inače okusa?
Pa i je pitko, ali ne u smislu da ga se ždrklja ko vodu...fino aromatično, poput čaja sa alkoholom :D.

okus ovisi o kvaliteti vina i dodatcima...staviš šta voliš...mnogi ga prave od jeftinih kiseliša, pa nabubaju šećera da to kamufliraju :ljut ...to uglavnom sad po gradovima na štandovima rade...i od toga boli glava samo :grana

A kad si ga doma pripremiš od malo boljega vina :klanja a i kuhanjem izgubi nešto alkohola...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Trepavica
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Trepavica » 05 Dec 2013, 22:25

Stvarno si specijalista za pronaci recepte, samo takve... :plavi Cevape sa Vegetom..Kuhano vino sa lovorom... :plavi ...Sutra koji je recept na redu...?!. :oo

A kuhano vino...u danima prehlade takode prija...

Viii , vino na usnama...
Last edited by Trepavica on 05 Dec 2013, 22:27, edited 1 time in total.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Sheval » 05 Dec 2013, 22:26

Ništa bolje od kuhanog crnog vina sa klinčićima,negdje na večer,u planini,na -20C.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by laganini » 05 Dec 2013, 22:43

..nikad mi nije leglo kuhano vino..doduše zadnji put konzumira prije trideset godina...moraću iskušat..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Jamie Oliver: Kako napraviti najbolje kuhano vino?

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 22:44

Možda je falio lovor :DD
online

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests