Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply
User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Dalia » 04 Nov 2013, 15:49

Naslov je jasan :)

Razmišljajući o ovome, uvijek dođem do zaključka da je nemoguće naučiti bez mame/nane ili nekog koga ćete gledati, pa od njega naučiti. Čitala sam o ovome po drugim forumima i svi kažu kako treba isprobavati, učiti, koji put i nešto zeznuti, pa će vremenom sve doći na svoje. Ali šta učiniti u situaciji kad nemate para i namirnica na bacanje, a bogme ni vremena da cijeli dan nakuhavate a onda na kraju hope for the best. :oo

Kako sam početi od nule? Pod nulom podrazumijevam da znam ispržit sve gotovo :ooo , napravit tjesteninu, jaja i tako ta 'jela'. :oo

Kuharice isto nisu od pomoći, jer kad ih čitaš kažu ti prvo nekih sto pojmova i glagola koje sam čula, ali nemam pojma šta znače, znači kulinarski rječnik mi se sastoji od riječi kuhati i pržiti.

P.S Ako neko ima neke lagane do u detalje objašnjenje recepte samo navalite. :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Blackhawk » 04 Nov 2013, 15:55

Isto kao i sex... krenes polako ispipavajuci od osnovnih stvari... i sa svakim novim pokusajem si iskusnija i vise znas..
Citas recept i pratis ga.. i nemozes pogrijesiti.. ali pocni sa laksim jelima, dok ne udjes u stos.. onda dalje ide lako sve..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Luna. » 04 Nov 2013, 16:07

Blackhawk wrote:Isto kao i sex... krenes polako ispipavajuci od osnovnih stvari... i sa svakim novim pokusajem si iskusnija i vise znas..
Citas recept i pratis ga.. i nemozes pogrijesiti.. ali pocni sa laksim jelima, dok ne udjes u stos.. onda dalje ide lako sve..
ne mogu vjerovat da je black ovo napiso :hihi

dalia, ja kad sam se udala, nisam pojma o kuhanju imala. nikad nisam gledala kako mama kuha a vrsna je kuharica.. nije me interesovalo jednostavno.
kad sam se udala, i mama i svekrva su bile daleko, a sam morala pitat komsinice kako one...
sad sam kuharica par excellence, sto bi izet reko...

tebi je sad jos lakse - you tube... pocni tako.. mozes naci skoro svako jelo...
sto te interesuje moze pitat i nas.. i ti i svi koji hoce ucit kuhat..

kuhat se moze naiúciti, mada uvijek ima neko kome to ide bolje od ruke nego nekom drugom
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by dacina_curica » 04 Nov 2013, 16:10

Kako sam naucila? Silom prilika, morala. :ooo
Mama mnogo radila, mi (buraz i ja) nismo dali da majka dolazi da nas "cuva" pa smo poceli sami sebi kuhati..prvo pocnes sa onim standardnim - przenice, ustipci, palacinci, pa naucis kako potkuhati tijesto za lepinice (lokume, ustipke od dizanog tijesta), pa tako slicno naucis kako napraviti tijesto za pizzu (mama nam je pokazala kako potkuhati tijesto, sve ostalo su neke varijacije na isto)...Onda kad se ustelis sa tim osnovnim stvarima naucis kako ispeci pile u rerni, krompirice i ino povrce, pa neko drugo meso, pa nafilujes paprike, pa savijes japrak, pa onda buraz u neka doba nauci sukati pitu :klanja i onda je mamino kuha je postalo nepotrebno. :oo (mada ga nikad ne bih odbila)

U biti - probas sa najlaksim i gradis svoje samopouzdanje a I siris kulinarske vidike. :)
Last edited by dacina_curica on 04 Nov 2013, 16:12, edited 1 time in total.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Dalia » 04 Nov 2013, 16:11

Blackhawk wrote:Isto kao i sex... krenes polako ispipavajuci od osnovnih stvari... i sa svakim novim pokusajem si iskusnija i vise znas..
Citas recept i pratis ga.. i nemozes pogrijesiti.. ali pocni sa laksim jelima, dok ne udjes u stos.. onda dalje ide lako sve..
Recepti su mi komplikovani kao što rekoh zbog milion pojmova koje ne razumijem, plus mjere su im uvijek školske, pa nemam pojma ni o tome, možda bih trebala kupiti kakve mjerače :cudi
Luna. wrote:

dalia, ja kad sam se udala, nisam pojma o kuhanju imala. nikad nisam gledala kako mama kuha a vrsna je kuharica.. nije me interesovalo jednostavno.
kad sam se udala, i mama i svekrva su bile daleko, a sam morala pitat komsinice kako one...
sad sam kuharica par excellence, sto bi izet reko...

tebi je sad jos lakse - you tube... pocni tako.. mozes naci skoro svako jelo...
sto te interesuje moze pitat i nas.. i ti i svi koji hoce ucit kuhat..

kuhat se moze naiúciti, mada uvijek ima neko kome to ide bolje od ruke nego nekom drugom
ne mogu vjerovat da je black ovo napiso :hihi
I mene je malo iznenadio :o


Nego imaš li neke jednostavne prijedloge, a vidiš na you tube stalno gledam one što se šminkaju, a nije mi palo na pamet da pokušam gledat ljude kako kuhaju.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Dalia » 04 Nov 2013, 16:13

dacina_curica wrote:Kako sam naucila? Silom prilika, morala. :ooo
Mama mnogo radila, mi (buraz i ja) nismo dali da majka dolazi da nas "cuva" pa smo poceli sami sebi kuhati..prvo pocnes sa onim standardnim - przenice, ustipci, palacinci, pa naucis kako potkuhati tijesto za lepinice (lokume, ustipke od dizanog tijesta), pa tako slicno naucis kako napraviti tijesto za pizzu (mama nam je pokazala kako potkuhati tijesto, sve ostalo su neke varijacije na isto)...Onda kad se ustelis sa tim osnovnim stvarima naucis kako ispeci pile u rerni, krompirice i ino povrce, pa neko drugo meso, pa nafilujes paprike, pa savijes japrak, pa onda buraz u neka doba nauci sukati pitu :klanja i onda je mamino kuha je postalo nepotrebno. :oo (mada ga nikad ne bih odbila)

U biti - probas sa najlaksim i gradis svoje samopouzdanje a I siris kulinarske vidike. :)
Super prijedlozi! :hop Daj još ako imaš :D Podsjetila si me sad da znam napravit palačinke, ali ne pamtim kad sam ih zadnji put ispekla tako da bi i to mogla ponovit.

Blago onoj koja se uda za tvog brata. :oo
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Blackhawk » 04 Nov 2013, 16:17

To sam samo slikovito prikazao kako poceti uciti :)
Nego, mozda najbolje da kazes sta bi recimo htjela kuhat za pocetak, lakse je tako dati savjet, nego ovako uopsteno za svu hranu..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Julia-Klara » 04 Nov 2013, 16:23

sataras! NISTA LAKSE... eto pravi njega za pocetak... kao prilog napravi rizu (nije nauka skuhati, samo pipkaj dok ne budes sigurna da je gotovoa- u ove umjere 'volko vode,volko rize ja ne vjerujem,jer nije sva riza ista...
pa onda polako dodajes i kombinujes neke sitnice

znas sta volis jesti, sta ti se svidja,pa krenes od toga, jednostavne stvari pa dalje
krompir u rerni znas ispec? odlicno! probaj ga samo sa jajima, pa onda dodas meso i vec imas musaku...tako isto sa patridzanima ili tikvicama

paprike filovane krompirom? opet pjesma-isjeckaj krompir ko z apitu, pobirberi,posoli, dodaj luka ako ti je cejf, natrpaj u paprike, poulji,i rerna majka ;)
samo hrabro! ne pravimo ni mi nista ekstravagantno (osim trepavice,ali ona je vec Chef) ...mi obicni smrtnici kuhamo jednostavnije
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Luna. » 04 Nov 2013, 16:26

dalia kad vec znas skuhat makarone, onda naucis i sos bolognese.. jednostavno skroz
[ytube][/ytube]
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Katja » 04 Nov 2013, 16:27

Preseli u krajeve s jednostavnijom kuhinjom. Ovo vaše sukanje pita i motanje tijesta ne bi ni Karapandža olako svladao. :ooo

S druge strane, ako je mogla dacina.... nemaš se zašto brinuti. :cudi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Luna. » 04 Nov 2013, 16:27

Julia-Klara wrote:sataras! NISTA LAKSE... eto pravi njega za pocetak... kao prilog napravi rizu (nije nauka skuhati, samo pipkaj dok ne budes sigurna da je gotovoa- u ove umjere 'volko vode,volko rize ja ne vjerujem,jer nije sva riza ista...
pa onda polako dodajes i kombinujes neke sitnice

znas sta volis jesti, sta ti se svidja,pa krenes od toga, jednostavne stvari pa dalje
krompir u rerni znas ispec? odlicno! probaj ga samo sa jajima, pa onda dodas meso i vec imas musaku...tako isto sa patridzanima ili tikvicama

paprike filovane krompirom? opet pjesma-isjeckaj krompir ko z apitu, pobirberi,posoli, dodaj luka ako ti je cejf, natrpaj u paprike, poulji,i rerna majka ;)
samo hrabro! ne pravimo ni mi nista ekstravagantno (osim trepavice,ali ona je vec Chef) ...mi obicni smrtnici kuhamo jednostavnije
boga mi kako ko, samo necemo svi da se hvalimo :oo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Dalia » 04 Nov 2013, 16:30

Blackhawk wrote:To sam samo slikovito prikazao kako poceti uciti :)
Nego, mozda najbolje da kazes sta bi recimo htjela kuhat za pocetak, lakse je tako dati savjet, nego ovako uopsteno za svu hranu..
Ukusno :oo ali dobro to je individualno, ali recimo nešto što se može prilično brzo napravit a ne košta puno :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Julia-Klara » 04 Nov 2013, 16:30

ma de, nisam mislila na pite i baklave,bona :rol

i da, kao mala sam pocela gledati kuhare na tv-u,pa neke stvari ostanu zabiljezene,i onda krenes sam
kolaci, svakakva jela, ali moras imati samopouzdanja

ja recimo kad sam pocinjala kuhati sve sam "vagala", probala, sad vec ide svega "odokativno"

samo kuhaj! sto je najgore meni se sad osladilo,pa samo nesto izmisljam... mislim da cu uskoroprobati praviti lukovice (sogan dolma) ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by dacina_curica » 04 Nov 2013, 16:31

Dalia wrote:Super prijedlozi! :hop Daj još ako imaš :D Podsjetila si me sad da znam napravit palačinke, ali ne pamtim kad sam ih zadnji put ispekla tako da bi i to mogla ponovit.

Blago onoj koja se uda za tvog brata. :oo
Heidi, jes' cula! :oo

Pa eto pocni sa palacinkama. :) Umjesto standardnih slatkih napravi neki slani fil tipa gljive sa malo vrhnja ili sitno sjeceno suho meso sa abc sirom, mozes i sa proprzenim fasiranim mesom ili povrcem koje prebacis u tavi koji put...Srolas i pospes sirom, ubacis u rernu samo da se sir istopi i voila. :)

Ne znam kakva si sa povrcem (ja sam prije bila na ratnoj nozi ali sad ide sve osim luka :ooo) ali npr. kupi fasirano, izrendaj jednu manju tikvicu, dodaj jedno jaje, prezlu i zacine po volji, oblikuj u snicle (moze i u cufteta) i baci na tavu ili stavi u vatrostalnu pa u rernu. Ako napravis cufteta uzmes sos od paradajza (onaj u tetrapaku), dodas origana, bosiljka, ruzmarina (cega god imas pri ruci), pomijesaj sve, dodaj zehru parmesana, stavi cufteta (koja na pola ispeces u rerni) u sos i pusti da se krcka nekih pola sata...skuhas spagete i najedes se k'o Rum kad mu nestane prashka. :oo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by dacina_curica » 04 Nov 2013, 16:32

Katja wrote:Preseli u krajeve s jednostavnijom kuhinjom. Ovo vaše sukanje pita i motanje tijesta ne bi ni Karapandža olako svladao. :ooo

S druge strane, ako je mogla dacina.... nemaš se zašto brinuti. :cudi
Doci ces ti dacinoj na pitu! :pendrek Ovo ti je javna prijetnja! :oo

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Luna. » 04 Nov 2013, 16:33

joj kad se sjetim moje prve pite :grana
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by dacina_curica » 04 Nov 2013, 16:34

Ja negdje imam slike moje prve pite....vise fila nego tijesta :ooo

Ali zato kad baklavu slozim! :ideja :oo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Julia-Klara » 04 Nov 2013, 16:36

vidi,ni cufte nisam pravila nikad :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Dalia » 04 Nov 2013, 16:36

Julia-Klara wrote:sataras! NISTA LAKSE... eto pravi njega za pocetak... kao prilog napravi rizu (nije nauka skuhati, samo pipkaj dok ne budes sigurna da je gotovoa- u ove umjere 'volko vode,volko rize ja ne vjerujem,jer nije sva riza ista...
pa onda polako dodajes i kombinujes neke sitnice

znas sta volis jesti, sta ti se svidja,pa krenes od toga, jednostavne stvari pa dalje
krompir u rerni znas ispec? odlicno! probaj ga samo sa jajima, pa onda dodas meso i vec imas musaku...tako isto sa patridzanima ili tikvicama

paprike filovane krompirom? opet pjesma-isjeckaj krompir ko z apitu, pobirberi,posoli, dodaj luka ako ti je cejf, natrpaj u paprike, poulji,i rerna majka ;)
samo hrabro! ne pravimo ni mi nista ekstravagantno (osim trepavice,ali ona je vec Chef) ...mi obicni smrtnici kuhamo jednostavnije
Sataraš sam jednom povratila, otad ga nikad nisam pojela, ali riža je već ok, nju ću proguglat!
Ovo ostalo imam problem, jer još uvijek rerne nemam, selila se nedavno, tako da zasad samo ringla dolazi u obzir.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Kako naučiti kuhati / kako ste vi naučili?

Post by Julia-Klara » 04 Nov 2013, 16:39

sampinjoni...proprzeni, i dodas soli, bibera, persuna, vrhnje za kuhanje -prilog za sve moguce stvari-riza,makaroni,meso,kuskus SVE
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: pizarro and 36 guests