Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Kolači, torte, zimnice, pića
Locked
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2015, 17:31

Image
“Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!” Ovo je moderna poslovica koja se zadnjih nekoliko godina često pominje među Srbima. Međutim, da li ste znali da naši preci uopšte nisu jeli svinjetinu već teletinu, jagnjetinu i ovčetinu?

Naime, sve do sredine XIV veka, odnosno do početka prodora Turaka na Balkansko poluostrvo, u našem narodu je omiljeno meso na trpezi bila teletina i ovčetina.
– A svinja, iako ima papak razdvojen, ne preživa – za vas je nečista. Njihova mesa nemojte jesti, niti se njihove strvine doticati – za vas su one nečiste – piše u Bibliji, Levitski zakon 11:7, 8.

Oni koji slepo prate Bibliju bi za ovu životinju rekli da je prljava, da je jedina koja je stalno u blatu, jede šta stigne i da je treba izbegavati.
Ipak, ne može a da se ne pomene Srpska pravoslavna crkva. Ako je sudeći po ovom citatu iz Biblije, svinjetina je i te kako zabranjena. Kako je onda moguće da je crkva dozvolila da naš glavni običaj za Božić bude obrtanje praseta na ražnju?

Prema istoriji, prvi hrišćani nisu jeli ovu slavsku “poslasticu”, ali su vremenom počeli da u svoju veru uvode razne paganske običaje (praznoverje), zbog kog su počeli prvo da jedu kravu, a zatim i ovcu i to im je bilo glavno jelo na trpezi kada su u pitanju slave ili Božić.
To je tako trajalo sve do dolaska Turaka na Balkansko poluostrvo. S obzirom na to da oni ne jedu svinjetinu, Turci su u svojim prodorima od Srba krali krave, ovce i koze, zbog čega su naši preci odlučili da zbog ishrane gaje ovu domaću životinju.

Mnogo godina kasnije, kod Srba je ostalo pravilo da svinjetina bude glavno meso na trpezi tokom novogodišnjih, božićnih i drugih praznika. Da li nam se “osladilo” pa smo zaboravili na prave običaje koje nalaže naša vera, ili ipak više nema ko da je propagira na pravi način? Izgleda da nikad nećemo saznati!

(Telegraf.rs)
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2015, 17:33

Najjeftinija :cudi

Kad su slave ili nesto zamisli da moras uzimati teletinu jagnjetinu,, a hrpa gostiju dodje , ovako uzmes ogromno prase i gotovo :D.

to je moj zakljucak :hihi

User avatar
fruit
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2022
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 33 times
Been thanked: 156 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by fruit » 15 Feb 2015, 18:53

Ma pekli bi oni jagnjad Ali sve ih strah da odnekle NE ulete Turci.
Vijekovima isprepadan I miroljubiv Su narod ovi Srbi.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by storm » 15 Feb 2015, 18:56

Barem kod nas se oduvijek samo prasad pekla i jela..... u posljednjih 20tak godina sve manje i manje... kao suho meso još da, ali ako želiš počastiti društvo, onako malo se isprsiti to je janjetina :zubi
a i u svakodnevnoj kuhinji sve se manje koristi :cudi
malo ljudi i na zdravlje više gledaju...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Vladimir RUS » 15 Feb 2015, 19:34

Mala_Mu wrote:Najjeftinija :cudi

Kad su slave ili nesto zamisli da moras uzimati teletinu jagnjetinu,, a hrpa gostiju dodje , ovako uzmes ogromno prase i gotovo :D.

to je moj zakljucak :hihi
Najjeftinije je pileće meso, a svinjsko zna nekada da bude i skuplje tako da nije zbog cijene već zbog toga što je svinja (pored goveda) najzastupljenija domaća životinja. Svinjsko meso osim kao pečenica je popularno i u obliku kobasice, čvaraka, pašteta, svinjske masti, slanine, a ima ga i u pilećoj salami, u ćevapima, pljeskavicama...

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2015, 19:38

Vladimir RUS wrote:
Mala_Mu wrote:Najjeftinija :cudi

Kad su slave ili nesto zamisli da moras uzimati teletinu jagnjetinu,, a hrpa gostiju dodje , ovako uzmes ogromno prase i gotovo :D.

to je moj zakljucak :hihi
Najjeftinije je pileće meso, a svinjsko zna nekada da bude i skuplje tako da nije zbog cijene već zbog toga što je svinja (pored goveda) najzastupljenija domaća životinja. Svinjsko meso osim kao pečenica je popularno i u obliku kobasice, čvaraka, pašteta, slanine, a ima ga i u pilećoj salami, u ćevapima, pljeskavicama zbog arome.
Ma dobro to.. ovdje rijec o slavama, Bozic i to.. gdje ces piletinu iznjeti gostima :oo
Msm jeftinija u odnosu na ove pomenute.. :)

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2015, 19:39

A i meni licno je ukusnija svinjska salama, sunka :D kobasice.. to troje...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by storm » 15 Feb 2015, 19:56

OK kulen, pršut, salame su još uvijek nenadjebive :zubi
Pričam o svakodnevnoj uporabi odrezaka, kotleta i slično....sve je manje toga...barem u mojoj okolini :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Vladimir RUS » 15 Feb 2015, 20:54

I kod nas se prasetina ne kolje stalno. Bankrotirali bi vrlo brzo kad bi tako bilo. :oo

Za Božić mora da bude prase, dok ovako, ko kolje mimo Božića taj najvjerovatnije kolje profesionalno :oo (za mesaru) ili za potrebe zimnice (kulen, slanina, kobasice i tako to).

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by STrendzer » 15 Feb 2015, 20:59

Mala_Mu wrote:Najjeftinija :cudi

Kad su slave ili nesto zamisli da moras uzimati teletinu jagnjetinu,, a hrpa gostiju dodje , ovako uzmes ogromno prase i gotovo :D.

to je moj zakljucak :hihi

bas tako,najjeftinija im je i najvise masnoce ima...na balkanu je masnoca jako pozitivna stvar :oo
a i ona jedna zenka svinja oprasi najednom i do 14 prasad a vec nakon kratkog vremna moze ih se na razanj i to je razlog toga..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by drugrankovic » 17 Feb 2015, 06:05

nije ona tolko jeftinija, da je to razlog...


u vojvodinu na primjer meni cesto kazu za jagnjetinu da "smrdi"... ja sam odhranjen na jagnjetini, ovdje nikada nijesam poprimio da mi je nesto milije od jagnjetine ali naročito žene imaju taj odboj, i jedu iskljucivo praseće pečenje na svadbama ma rjetkost je jagnje... jedino ako je svadba dođoška, tj bosanci il crnogorci...

ok, prihvatio sam i ja kulen, slaninicu, dimljena rebra, čvarke, dobru sremačku kobasicu ... ukusna je i svinjetina u ovim proizvodima... sarmu ti oni zavit nece a da meso nije mjesano mleveno ili cisto svinjsko...


i to svi i srbi i madjari i hrvati i slovaci... te druge nacije su čak i poznatije po tome... stoga radi se o ukusu, sa njihove strane...


govedinu kazem mjesaju za sarmu, i nesto u rostilj, mada ne tolko... rostilj super prave od svinjskog, mleveno, vrat... raznjici...
kobaje...


i mogu ti reci gurmani su to opasni... a ti pricaj sta oces kamara...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by drugrankovic » 17 Feb 2015, 07:22

od suhomesnatog u radnjama, sto nije domace, uzimam jovani pileca prsa, stisnjenu shunku i cajnu kobasicu (to mi nekako ko kamen, al djeca vole) dok sebi uzmem pecenicu ili parizera neoplantinog, posto je parizer danas daleko od nekadasnjeg i svega trpaju...


ovdje su kobaje dobre suve sremacke, ali i sveze rostiljske su ok... ma lale, gurmani ebla ih shunka preslana :valja


a sto se cena tice nekada sirotinjska hrana cvarci su danas 7E pa ti vidji... nema danas "otpada" posle klanja .ak se i mast trpa u razne salame...
i onda su retki...
nema ih pa skupi govedje je nesto skuplje od svinjskog ne mnogo a pilece najjeftinije...


ne preferiraju ni govedinu toliko, čak ni u supe, njima je kokoshija zakon ovdje... pa jbt gulaš prave svinjski...


srbi još i jedu govedinu, madjari i slovaci skoro nikako... srbi domaci su izmjesani sa nama sa strana, bosancima, crnogorcima pa su se privikli kolko tolko...


a prase? to im je poslastica :cudi i nema bozica bez toga


no, svako ima svoje navike, ok ja sam se navikao na dobru dimljenu slaninicu, i cvarke... ali i dalje kad biram jagnjetina mi zakon :djed

no jbg, iskreno ne znaju oni sto je pravo meso, prshuta iz crne gore, ili sir odande, skorup, ok i zlatiborski, uzicki su zakon, stoka kad pase visocije jede zdravije, a ne ovdje vojvodjansku prashinu pa im sir nikakav...


no ajd ti njima dokazi... kulen kobaja, slanina, cvarci, svargla... i tu imaju razna takmicenja... a moram priznat ovdje je narod zaista gurmanski... imaju dobru kuhinju...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by tovar » 18 Feb 2015, 22:32

"Ono si što jedeš!" (Anthelmea Brillat - Savarina)
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Julia-Klara » 19 Feb 2015, 08:00

govedina :ovaj
kako govedinu mozes jest, kad se jede teletina i junetina... i ne znam da ima za kupiti govedine
janje ne jeden, prase ne jedem , sa raznja opet samo kokosje bijelo meso dolazi u obzir

nisam ljubitelj pecenja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by laganini » 19 Feb 2015, 09:04

..nema tice bez prasice :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nedo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 437
Joined: 20 Nov 2014, 01:25
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Nedo » 19 Feb 2015, 09:54

Zato što su fukare, jedan od najsiromašnijih naroda na Balkanu, a kila svinjetine košta 5 KM a kila janjetine 4x više...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by laganini » 19 Feb 2015, 10:03

..ma nije cijena presudna stvar ukusa..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Mala_Mu » 19 Feb 2015, 13:08

Nedo wrote:Zato što su fukare, jedan od najsiromašnijih naroda na Balkanu, a kila svinjetine košta 5 KM a kila janjetine 4x više...
Zasto fukare ? Imaju pravo jesti sta hoce :D

e svasta :D

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Melek » 19 Feb 2015, 13:13

Sve razumijem ali ne to kako mogu one papke od domuza da si serviraju, pa gdje to ima ?!?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nedo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 437
Joined: 20 Nov 2014, 01:25
Status: Offline

Re: Zašto Srbi toliko jedu svinjetinu?

Post by Nedo » 19 Feb 2015, 13:40

Mala_Mu wrote:
Nedo wrote:Zato što su fukare, jedan od najsiromašnijih naroda na Balkanu, a kila svinjetine košta 5 KM a kila janjetine 4x više...
Zasto fukare ? Imaju pravo jesti sta hoce :D

e svasta :D
Pa imaju ali je činjenica da jedu ono što je najisplativije... To nisam ja rekao nego ljudi koji se bave uzgojem i prodajom...

Locked

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests