Začini

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply
User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Začini

Post by Dzagoda » 22 Mar 2014, 21:09

A ima i jos kojekakvih mirodjija, je'l te :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D. :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119684
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5652 times
Been thanked: 12183 times
Contact:
Status: Online

Re: Začini

Post by Maja » 25 Mar 2014, 10:51

Možda sam pitala na početku. Čega ima kod nas, šta uspjeva i šta se sadi iz sjemena. Znači da se može kupiti kesica sjemena.
Najviše bih voljela bosiljak da imam, al ako neko od vas ima u bašti još nešto a da ima kupiti sjeme (da se ne kupuju sadnice) da javi.
Mislim na ove zeljaste začine koje bih pomalo dodavala u krem juhe kao što sad dodajem šaku peršuna.

Ciklama
Status: Offline

Re: Začini

Post by Ciklama » 25 Mar 2014, 11:26

Maja wrote:Možda sam pitala na početku. Čega ima kod nas, šta uspjeva i šta se sadi iz sjemena. Znači da se može kupiti kesica sjemena.
Najviše bih voljela bosiljak da imam, al ako neko od vas ima u bašti još nešto a da ima kupiti sjeme (da se ne kupuju sadnice) da javi.
Mislim na ove zeljaste začine koje bih pomalo dodavala u krem juhe kao što sad dodajem šaku peršuna.
Majo, dolazi vrijeme sjetve začinskog bilja, najbolje je da sama isprobaš, možda nekim biljkama paše tvoje podneblje i zemlja, a nekima možeš pružiti uslove (u loncima) pa ih uzgajati. Sjemena nisu skupa (vraga nisu, opet se nakupi, ali ... :grana ) pa lagano kreni.
Većina ih se sije kalendarski u maju (kod mene), kad prođe mogućnost mrazova, al' ja ću za nekih sedmicu dana posijati pola, a drugu polovinu ostaviti za rezervu, vrijeme totalno poremećeno, pa šta Bog dragi da. :)

Trepavica
Status: Offline

Re: Začini

Post by Trepavica » 10 Apr 2014, 17:05

Jedno ćoše mojih aromatičnih biljkica ...


Imamo kućicu za bubamere - a mravi se nastanili :oo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2014, 13:13

Jutros, jedno pakovanje mljevene paprike 2.10 za 100 grama a pored njega, još jedno iste težine za svega 0.90. Uzeo sam ovo drugo. Paprika ko paprika. Sad ću zapržiti grah i uvjeriti se u opravdanost ove uštede.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Začini

Post by Julia-Klara » 17 Apr 2014, 13:24

nije paprika ko paprika, niti je Vegeta ko neki slican zacin ...
nikad kuhar od tebe
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2014, 13:45

Sad-zasad, pomirisao sam i nisam primjetio razliku :)
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Začini

Post by Ciklama » 17 Apr 2014, 14:00

Krokodil Behko wrote:Jutros, jedno pakovanje mljevene paprike 2.10 za 100 grama a pored njega, još jedno iste težine za svega 0.90. Uzeo sam ovo drugo. Paprika ko paprika. Sad ću zapržiti grah i uvjeriti se u opravdanost ove uštede.
Behko, od svih paprika na našem tržištu, priznajem samo Franckovu .... :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2014, 16:32

Ciklama wrote:
Krokodil Behko wrote:Jutros, jedno pakovanje mljevene paprike 2.10 za 100 grama a pored njega, još jedno iste težine za svega 0.90. Uzeo sam ovo drugo. Paprika ko paprika. Sad ću zapržiti grah i uvjeriti se u opravdanost ove uštede.
Behko, od svih paprika na našem tržištu, priznajem samo Franckovu .... :cudi
Nikakve razlike :cudi
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Začini

Post by Blackhawk » 17 Apr 2014, 17:09

Vala bas kod paprike nikakve razlike.. osim u cijeni naravno..

Trepavica
Status: Offline

Re: Začini

Post by Trepavica » 17 Apr 2014, 17:24

Ima kako da nema razlike...sadrzaja sam sve kaze...cijena nije bez razloga razlicita...

dacina_curica
Status: Offline

Re: Začini

Post by dacina_curica » 17 Apr 2014, 17:27

Upravo, itekako ima razlike u zacinima. :)

Naravno, mojoj mami npr. nema jer ona kad nagruha paprike ili necega u nesto od kuhanja ne znas ni sta jedes a kamoli da osjetis neke finese...Ali zato kad buraz kuha svaki zacin udara tacno gdje treba i kvalitet se itekako osjeti. :)

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Začini

Post by Spanac_113 » 17 Apr 2014, 17:34

tako i jest DC ali ako ti neko kaze da mu nema razlike :cudi
cemu trud i bacanje para na kvalitet :kafa
(isto vazi i za jufke)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Začini

Post by dacina_curica » 17 Apr 2014, 17:37

Doduse, vjerujem da moja mama ne osjeti razliku jer se godinama ubija "zacinima" punim MSG-a sto vjerujem utice na culo okusa. :jonas

(mojne se izvlacit' za jufke)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2014, 17:42

Trepavica wrote:Ima kako da nema razlike...sadrzaja sam sve kaze...cijena nije bez razloga razlicita...
Nisam primjetio ništa :D
Možda je bila za bobu ljuća ali vjeruj, to što nude ovi iz HR, za duplo veće pare, ne vrijedi vala toliko. Npr, obični pasirani paradajz iz Italije je 1 marka a Podravkin 2 marke. Pa hajd iz Italije, nego i iz raznih drugih zemalja i svi prodaju po marku a Podravka hoće dvije.. ccc. Primjera radi, kupim za 2 marke veliku konzervu čitavog paradajza iz Italije, umjesto da to dam za upola manju količinu običnog pasiranog paradajza iz Podravke. Isto to i za vegetu. Ćaći svom nek proda po 5 maraka pola kile. Probao sam Vispak začin i nisam primjetio da je lošiji.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Začini

Post by Julia-Klara » 17 Apr 2014, 18:15

Jedno je sto ti NECES da primjetis, i time opravdavas kupovinu jeftinijeg produkta. Sto se tice Podravke i cijene njihove paprike ne znam,ali mi vec godinama kupujemo domacu, dobijamo je iz Vojvodine, i kila kosta oko 20 km. Poslije prvog kuhanja kada je mama dobila na poklom prvih pola kile rekli smo da druga paprika nece u nasu kucu. Razlika je u kvaliteti samljevene paprike, jer ono sto se kupuje po prodavnicama je pretpostavljam otpad i 100a klasa kvalitetne paprike, sto se vidi i po razlici u boji, naprimjer. Ut sto sve imam osjecaj da u tu papriku melju i peteljke, te je i proizvod vise braon nego crvene boje.

Vegeta-neko je koristi , neko ne, svako ima svoje, ali razlika u ukusu jela, a prvenstveno ako samo nju upotrebljavate kao zacin recimo pezenom mesu (rostilj, bijelo meso) je ogromna. Znaci,alo se konzumira direktno na mesu u obzir dolazi samo PRAVA Vegeta, dok u kuhanje mogu staviti neki drugi zacin uz jos neke druge.

Behko, ti prvi stojis iza toga da postoji razlika u kvaliteti odjece koju nosis, i ista je svar i sa zacinima. Osjetis li ti ili ne to je druga stvar,ali pravo ukusno jelo je takvo velikim dijelom radi zacina.

Poceo si kuhati, ucis, lijepo je to, ali isto tako odes u prodavnicu nakupujes svih zacina koji ti padnu u ruku, pa to sve potrpas kad kuhas. Ne ide to tako.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2014, 21:09

Jedno je odjeća, a začini su nešto drugo. Začine pojedeš i nema ih više.
Odjeća se ne jede nego nosi na sebi :D
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Začini

Post by Ciklama » 18 Apr 2014, 08:42

Krokodil Behko wrote:Jedno je odjeća, a začini su nešto drugo. Začine pojedeš i nema ih više.
Odjeća se ne jede nego nosi na sebi :D
Behko, ovako nešto samo ti možeš konstatovati. :D. :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Začini

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2014, 10:08

Ciklama wrote:
Krokodil Behko wrote:Jedno je odjeća, a začini su nešto drugo. Začine pojedeš i nema ih više.
Odjeća se ne jede nego nosi na sebi :D
Behko, ovako nešto samo ti možeš konstatovati. :D. :D.
Šta je tu čudno? :D
Sama riječ začin, žargonski znači dodatak.
To ti je isto kao kad hoćeš ili nećeš ovakav ili onakav šal da poneseš.
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Začini

Post by Ciklama » 18 Apr 2014, 10:23

Behko, ono što unosimo u organizam direktno utječe na naše zdravlje. Skoro pa svi začini imaju neko ljekovito svojstvo, i u malim količinima čine nam dobro, normalno da je važno da budu što bolji i kvalitetniji.
Npr. ja sebi pokušavam uzgajati što više začina, sušiti ih i ostavljati za naše potrebe. Ove godine imam u planu crvene paprike sušiti i mljeti da vidim mogu li dobiti svoj začin i kakav će biti. Paprike uzgajam od sjemena sama. Čili paprike sam lani odradila i super su bile. :)))

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: immuno and 24 guests