Hljeb

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Hljeb

Post by Maja » 05 Jul 2014, 21:40

Jest. Ja tutkum zamijenila :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Velika dilema: Deblja li hljeb ili ne?

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2014, 09:22

Image

Novo istraživanje je pokazalo da zapravo 43 posto žena izbjegava jesti hljeb kada pokušava smršati, 20 posto ih osjeća krivnju ako jede hljeb, a više od polovine žena nije sigurno je li hljeb zdrava namirnica.
Roditelji također ograničavaju djecu konzumiranje hljeba, jer ne žele da im djeca budu predebela.

Nutricionista Sharon Natoli kaže da je Dr. Atkins stigmatizirao ugljikohidrate kad je objavio knjigu “Diet Revolution” devedesetih godina prošlog vijeka. Inače, ta knjiga preporučuju ishranu bogatu bjelančevinama, a ugljikohidrati su svedeni na minimum.

– Mnoge žene nisu ni svjesne koristi koje nudi integralna tjestenina, a često ishrana bez glutena može biti štetna jer povećava nivo šećera u krvi.

– Odaberete li pravi hljeb, to može imati brojne zdravstvene prednosti, uključujući bolju probavu, energiju i zdravije i srce i tijelo.

Ona kaže da nema dokaza da hljeb doprinosi debljanju.

– Velika istraživanja su pokazala da ljudi koji imaju veći unos cjelovitih žitarica, kao što je hljeb od cjelovitih žitarica, imaju manje šanse da će biti pretili ili se udebljati tokom vremena.


– Ljudi nisu svjesni prehrambene prednosti integralnog hljeba, uključujući vlakna, vitamin B, magnezij i željezo.

– Djeca mogu imati korist od hljeba bogatog omegom, vlaknima i vitaminom B, dok stariji ljudi, zabrinuti za zdravlje srce, trebaju jesti integralni hljeb bogat sjemenkama.

– Hljeb je hrana koja je preporučena kao dio zdrave i uravnotežene ishrane i nema potrebe da osjećate krivnju ako ga jedete.

– Iako neki ljudi smatraju da ih hljeb nadima, prije nego što ga potpuno izbace iz ishrane trebaju istražiti je li zaista hljeb uzročnik nadutosti.

Mada ga izbjegavamo zbog svih navedenih razloga, hljeb ima nešto čemu je teško odoljeti, a to je ukus. Dakle, još jednom razmislite prije nego potpuno izbacite hljeb iz svoje ishrane.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6789 times
Status: Online

Re: Velika dilema: Deblja li hljeb ili ne?

Post by Julia-Klara » 01 Oct 2014, 11:05

onaj nas bijeli je najnezdraviji, sve ostalo se moze jesti
sto tamniji to bolji (zdraviji)

ali zato ni jedan drugi nije dobar za umakanje kao nas :rumenko
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Velika dilema: Deblja li hljeb ili ne?

Post by greeneyes » 01 Oct 2014, 11:12

Ne bih vala mogao zamisliti jelo bez hljeba-neJma šaMse. Samo što ga još nisam počeo jesti s pitom. :valja
Samo sabura

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26317
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14196 times
Been thanked: 3747 times
Status: Online

Re: Velika dilema: Deblja li hljeb ili ne?

Post by Veca » 01 Oct 2014, 11:45

greeneyes wrote:Ne bih vala mogao zamisliti jelo bez hljeba-neJma šaMse. Samo što ga još nisam počeo jesti s pitom. :valja

:aplauzz :plavi ...i ja!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Velika dilema: Deblja li hljeb ili ne?

Post by mrki62 » 01 Oct 2014, 12:12

Julia-Klara wrote:onaj nas bijeli je najnezdraviji, sve ostalo se moze jesti
sto tamniji to bolji (zdraviji)

ali zato ni jedan drugi nije dobar za umakanje kao nas :rumenko
Sjećam se ko sad jednog učitelja iz osnovne škole, kad je objašnjavao o bijelom brašnu kao štetnom.
Kaže (a ja mu vjerujem) da se bijelo brašno nikad ne ucrva a gdje neće crv, to sigurno nije dobro.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2015, 18:23

Image
Hljeb je mnogima omiljena namirnica bez koje ne mogu zamisliti dan. No, isto tako, ova ugljikohidratna bomba dolazi u puno različitih oblika od kojih su neki štetni za naše tijelo i liniju, dok drugi zaslužuju samo riječi hvale.

Doznajte što će se dogoditi s vašim tijelom ako iz prehrane u potpunosti izbacite bijeli hljeb.

1. Izgubit ćete kilograme uzrokovane vodom

Hljeb je prepun ugljikohidrata, a naglo izbacivanje istih iz prehrambenih navika na vašem se tijelu primjećuje gotovo trenutno i to u obliku gubitka kilograma. No nije riječ o instant mršavljenju već o gubitku vode koja se nakuplja u tijelu.

Tijelo skladišti ugljikohidrate u obliku glikogena, mliječne kiseline koja sakuplja vodu. Svaki gram ugljikohidrata zadržan u tijelu, u tijelu zadržava i veže tri do četiri puta više vode od svoje težine.

2. Nećete više stalno biti gladni

Prerađeni ugljkohidrati, kakvih je prepun bijeli hljeb, u vašem organizmu uzrokuju nagli porast i skok šećera u krvi koji potom vrlo brzo pada. Ove lude promjene mozgu šalju nejasne nagle signale koji povećavaju osjećaj gladi i žudnju za hranom zbog čega se debljamo.

No to ne znači da iz vaše prehrane morate u potpunosti izbaciti hljeb, već da prazne kalorije iz bijelog hljeba zamijenite onim napravljenim od cjelovitih žitarica koje reguliraju i balansiraju šećer u krvi.

3. Energija će vam porasti, a probava se poboljšati

Za razliku od integralnog ili crnog, bijeli hljeb ne sadrži vlakna koja su prijekopotrebna za normalan rad crijeva i probave. Upravo zbog toga takva hrana uzrokuje zatvor i probleme s probavom. Nakon što izbacite bijeli hljeb iz prehrane i u svakodnevnu prehranu uvrstite cjelovite žitarice probava započinje normalan i olakšan rad.

Isto tako, ugljikohidrati su hrana i gorivo za mozak. Ako je ono kvalitetno mozak radi normalno, bez smetnji, no ako hrana za mozak nije zdrava, tijelo reagira negativno te se pojavljuje osjećaj malaksalosti i umora.



(Vijesti.ba/Avaz)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26317
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14196 times
Been thanked: 3747 times
Status: Online

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Veca » 05 Jul 2015, 19:40

...dobro!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Terasa svjesti » 05 Jul 2015, 19:45

Ne razumijem kako će ogranizam opstati bez pšeničnih vlakana , biti na riži kao Kinezi.Uzgred recimo crni kruh je danas najčešći odabir osoba koje se brinu o svojem zdravlju i žele uravnoteženu prehranu. Bogat je mineralima, vlaknima, proteinima, mineralima u tragovima, a manje je energetske vrijednosti te daje dobar osjećaj sitosti.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Bla » 05 Jul 2015, 21:52

i imaju glutena. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by greeneyes » 05 Jul 2015, 21:54

Ništ' bez bahlje!!
Samo sabura

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Konsultant » 05 Jul 2015, 22:33

greeneyes wrote:Ništ' bez bahlje!!
si vidio! ono bi nas na krivi put. kae izbaci vodu, a nonstop trube sisaj ko kamila po 2-3L dnevno

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Biba » 06 Jul 2015, 08:36

Hm...vjerujem u djelotvornost crnoga integralnoga kruha ali vjerujem da je u većini slučajeva samo riječ o neintegralnom a obojenom kruhu. Moj sin je studirao poljporivredni faks i profesor im je upravo to govorio...vjerujem da ipak prave integralni krug. Moja mama je godinama jela crni kruh...za gastritis joj je bio katastrofa...a ja, nekad sam jela puno kruha i bila izuzetno mršava ali istina je da sad ipak općenito ipak više papam....znam da je to integralno jako dobro za probavu
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Konsultant » 06 Jul 2015, 08:52

Biba wrote:Hm...vjerujem u djelotvornost crnoga integralnoga kruha ali vjerujem da je u većini slučajeva samo riječ o neintegralnom a obojenom kruhu.
Zato su ljudi nekad imali minimalno po 5-6 djece. Danas uz sva moguca pomagala 1-2.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2015, 09:31

Pa jel ko probao da ne jede hljeb, da nam javi iskustvo?

Već godinama, svaki dan naletim na neki članak o ogromnim manama bijelog hljeba i prednostima crnog hljeba. Taman toliko da su mi dosadili isto kao i u vezi duhana. Nisam primjetio da je narod masovno počeo kupovati crni hljeb. Ionako je skuplji :D
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Biba » 06 Jul 2015, 09:45

Krokodil Behko wrote:Pa jel ko probao da ne jede hljeb, da nam javi iskustvo?

Već godinama, svaki dan naletim na neki članak o ogromnim manama bijelog hljeba i prednostima crnog hljeba. Taman toliko da su mi dosadili isto kao i u vezi duhana. Nisam primjetio da je narod masovno počeo kupovati crni hljeb. Ionako je skuplji :D
Ja ne običavam čitati sastav...pročitala sam samo jednom zbog moje mame...crni kruh je skuplji zbog raznih dodtaka - aditiva, i ima dosta šećera u sebi. Pokušala sam ga i ja jesti. Počeo me mučiti gastritis..a cigare mi eto ne smetaju...Mojoj mami su se tegobe uvelike smanjile otkad ne jede crni kruh...Nema više zdravog kruha
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2015, 09:58

Biba wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa jel ko probao da ne jede hljeb, da nam javi iskustvo?

Već godinama, svaki dan naletim na neki članak o ogromnim manama bijelog hljeba i prednostima crnog hljeba. Taman toliko da su mi dosadili isto kao i u vezi duhana. Nisam primjetio da je narod masovno počeo kupovati crni hljeb. Ionako je skuplji :D
Ja ne običavam čitati sastav...pročitala sam samo jednom zbog moje mame...crni kruh je skuplji zbog raznih dodtaka - aditiva, i ima dosta šećera u sebi. Pokušala sam ga i ja jesti. Počeo me mučiti gastritis..a cigare mi eto ne smetaju...Mojoj mami su se tegobe uvelike smanjile otkad ne jede crni kruh...Nema više zdravog kruha
Moguće. Kupujem ponekad neki kombinovani s raževim brašnom i on je baš slatkast. Pakuju ga u foliju, pa ako čovjek voli svjež hljeb, to je baš kupovanje mačka u vreći. Kako znati da li je svjež, ako je u foliji?
online

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Bonaqua » 06 Jul 2015, 10:40

Nema onda smisla nikako ni sjedati za hastal. Ja hljeb i sa tjesteninom jedem :D
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Maja » 06 Jul 2015, 14:22

Krokodil Behko wrote:Pa jel ko probao da ne jede hljeb, da nam javi iskustvo?
:valja


Lažu da je probava bolja bez hljeba. Hljeb je pun vlakana.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6789 times
Status: Online

Re: Tri stvari koje se događaju kada prestanete jesti hljeb

Post by Julia-Klara » 06 Jul 2015, 14:28

Vlakna se mogu unositi u organizam i bez hljeba.
Druga je stvar sto u nasoj tradiciji tako da ni jedno jelo ne moze bez hljeba, sto donekle i razumijem radi siromastva i svega ostalog, pa nam se ta navika toliko uvukla pod kozu da ne razumijemo ljudi koji ga ne jedu (hljeb).
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: Veca and 12 guests