Amerikanci prave vještačko meso

Kolači, torte, zimnice, pića
navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by navika » 04 Feb 2016, 14:18

Potpuno se slazem s bibom. Ovo bi me sigurno moglo okrenut u vegetarijance.
O pravoj steti ovog proizvoda znat ce kasnije, mnogo kasnije, kad bude prekasno da se povuce iz upotrebe.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 14:23

Biba wrote:
Lebowski wrote:Zdraviji i dugovjecniji nego ikad prije... :cudi
Koko smo zdraviji kad ja vidim u apoteci da mnogi i mladi i stari nose puje vrecive lijekova ..
Dugovjecnije jesmo...bolesni...odgadjamo neodgodivo :p
Drago mi je što si priznala da smo dugovječniji nego ikad prije. :ok

Ja sam u životu samo za jednu stvar zatrebao lijek.. za zubobolju.. Ne pijem za svašto. A kad imaš probleme normalno da ćeš piti lijek da bi ti pomoglo.. sjeti se čudotvornih recepata iz biblije, i to jsu bili lijekovi i masovno se pili.
U nekom drugom vremenu dosad bi me možda sahranjivali sa ovim godinama.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by SPINERKA » 04 Feb 2016, 14:28

navika wrote:Potpuno se slazem s bibom. Ovo bi me sigurno moglo okrenut u vegetarijance.
O pravoj steti ovog proizvoda znat ce kasnije, mnogo kasnije, kad bude prekasno da se povuce iz upotrebe.
--Ista tehnologija radi i na ne mesnim proizvodima.

..Ne mozemo se izboriti sa ovim , jedi malo , neophodno , i kako te sreca ponese.
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by navika » 04 Feb 2016, 14:34

E pa ja i sad kupujem meso bez antibiotica, hormona, adativa... U publixu ga imas, greenwise. Mnogo ukusnije, i ako pratis punude mozes ga naci za malu razliku para.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Zagorka » 04 Feb 2016, 16:16

Krokodil Behko wrote:
Image
Rukovodioci firme Memphis Meats, start-up kompanije iz San Francisca, smatraju kako će laboratorijski proizvedeno meso moći zadovoljiti ljudsku težnju za tom hranom.

Oni smatraju kako proizvedeno meso u svom nastanku ima i do 90 posto manju emisiju štetnih gasova u odnosu na klasični uzgoj životinja. I ne samo to, Memphis Meats smatra kako će laboratorijsko meso izgledati sočnije od pravog.
[ytube][/ytube]
Kompanija planira uložiti milione dolara kako bi uspjela u stvaranju mesa bez potrebe za ubijanjem životinja. Memphis Meats želi laboratorijski proizvesti kobasice, viršle, pljeskavice i mesne kuglice i sve plasirati na tržište u roku od pet godina.

Za jednu kaloriju govedine životinja mora konzumirati 23 kalorije. Tehnologija koju će mlada kompanija koristiti drastično je efikasnija – potrebne su samo tri kalorije energije da bi kreirali jednu kaloriju laboratorijskog mesa.

Takvo meso bi trebalo biti oslobođeno antibiotika, fekalnih materija i drugih patogena i zagađivača koji se mogu naći u pravom mesu, što bi znatno smanjilo rizik od oboljenja.

"Ovo je budućnost mesa. Mi želimo učiniti mesnoj industriji ono što je automobilska industrija učinila upotrebi konja. Laboratorijski uzgojeno meso u potpunosti će zamijeniti ideju da je za meso potreban uzgoj životinja. To će postati nezamislivo", rekao je Uma Valeti, direktor firme Memphis Meats.

Proces uzgoja mesa počinje izoliranjem ćelija svinja, krava ili kokoši koje imaju veliki potencijal regeneracije. Dodavanjem kisika, šećera i drugih hranjivih sastojaka, ćelije se postavljaju u bioreaktor odakle će biti izvađene kao meso nakon devet do 21 dan.

Ćelije se u tom procesu razvijaju i pomoću krvnog seruma nerođenih životinja, a pošto će to odbiti vegetarijance, kompanija već sada radi na zamjeni tražeći serum na biljnoj bazi.

Tehnologija uzgoja mesa je skupa, ali se iz kompanije nadaju da će cijenu jedne pljeskavice moći sniziti na oko 10 eura. To je odlično s obzirom na to da je trenutna cijena 500 grama uzgojenog mesa nevjerovatnih 16.000 eura.

Za dodatno smanjenje cijena potrebno je masovnije korištenje tehnologije. Valeti predviđa da će laboratorijsko meso u potpunosti zamijeniti obično za najmanje 20 godina.

(klix)
:sok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Vjetar » 04 Feb 2016, 16:19

Ja bih volio da naprave svu hranu u formi onih kašica iz Odiseje, na slamkicu sve, sa ukusima bivola i slično. Meni je nekada smaranje jesti. Na slamkicu zakon, osim onima koji su na to prinuđeni...

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by greeneyes » 04 Feb 2016, 16:22

Oblak wrote:Ja bih volio da naprave svu hranu u formi onih kašica iz Odiseje, na slamkicu sve, sa ukusima bivola i slično. Meni je nekada smaranje jesti. Na slamkicu zakon, osim onima koji su na to prinuđeni...
Jesi mrskorod. Čuj mrsko mu podjahkad i jesti. :oo

On: Dosta što mi vutra živa hemija, sad i mesina. :rol
Samo sabura

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Zagorka » 04 Feb 2016, 16:24

Nece bit na slamku ali ce bit tabletice. Ako je za vjerovati nekim predvidjanjima.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Vjetar » 04 Feb 2016, 16:29

Ne volim tablete. Mada nije loše, popiješ tabletu za ručak i ne peglaš se. Možda da budu u formi onih koje se pijuču, da aromu dodaju govedine, ili sogan dolme (mada toj tableti ja ne bih ni blizu prišao). To je već doživljaj kompletan.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2016, 16:49

navika wrote:Potpuno se slazem s bibom. Ovo bi me sigurno moglo okrenut u vegetarijance.
O pravoj steti ovog proizvoda znat ce kasnije, mnogo kasnije, kad bude prekasno da se povuce iz upotrebe.

I meni to naumpade. Sad vegetarijanci mogu bezbrižno njupati meso, a očekujem i pojeftinjenje ćevapa i bureka, pošto bi ovo moralo biti jeftino, kad se proizvodnja osvoji. problem će biti što će Kinezi ovo rasturati, praviti jeftine varijante proizvoda, sa okusom psećeg mesa, ajkulinih muda, mačije iznutrice itd :hihi
Oblak wrote:Ja bih volio da naprave svu hranu u formi onih kašica iz Odiseje, na slamkicu sve, sa ukusima bivola i slično. Meni je nekada smaranje jesti. Na slamkicu zakon, osim onima koji su na to prinuđeni...
Baš vala. Ne mora se prati hejbet suđa. Još tu uštediš vrijeme, vodu, deterdžente, a suđe ti nije ni potrebno. Dvije-tri epruvetice i zdrao đaci.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Biba » 04 Feb 2016, 18:31

E ja sam nekad maštala da mi je progutati kakvu tabletu sa svim hranjivim sastojcima da ne moram jesti.
Ne volim ni sada jesti i cesto se pitam zasto Bog covjeka nije stvorio malo savrsenijim sto se tice guzice i zderanja.
Divim se Maneku..
Netko ce dobro zaraditi a zivotinje ce i dalje patiti a i izumirati..
Mi sada imamo vec problem jer se mesu dodaju svakojake boje i aditivi da docaraju prirodniji ukus.
Piletina iz ducana ni ne lici na domacu piletinu nekad a i junetina je cesto sumnjive kvalitete..
Da ne pricam kakav je kvalitet u hrenovkama...da ti oci iskoce..
Sto smo savremeniji, hrana je sve nekvalitetnija...prokleta zarada...
Imali smo kravlje ludilo.
Onda su se bojali piletine..pa svinjetine..
Kakvo nas sad ludilo ceka...majke mi ce i ljudsko meso proizvoditi..za posebne jelte :cudi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 19:05

Samo zdravo i provjereno..

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Uskoro na policama meso iz epruvete

Post by String » 04 Feb 2016, 19:34

"Emisija stetnih gasova" i njeno neutralisanje mi se popelo na vrh penisa.
Pocinjem kontati da su i Siriju razjebali da smanje emisiju stetnih gasova jer su ljudi puno prdili a da pri tome nisu imali EGR ventil na cmaru....
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2017, 17:19

Image
Vještačko meso je budućnost čovječanstva - ljudi će uskoro jesti slaninu koja ne potiče od svinjskog mesa, navode naučni portali.

Prije par godina naučnici su proizveli goveđe meso i od njega napravili hamburger, ali je njegova cijena, zbog troškova pravljenja, iznosila više od 300.000 dolara.

Cijena vještačkog hamburgera od tada je drastično pala, ali su cijene vještačkog mesa i dalje nezamislivo skupe.

Rad na takozvanom "sintetičkom mesu" mukotrpan je i težak. Ukus, miris, mogućnosti pripreme i zdravstvena ispravnost su posebno zahtjevne kategorije pri izradi vještačkog mesa.

Prema nekim procjenama, prve varijante mljevenog vještačkog mesa pojavit će se na tržištu u sljedećih pet do deset godina i koštati mnogo više od običnog mesa.

Naučnici vjeruju da će mesna industrija, vremenom, potpuno prihvatiti mogućnost proizvodnje mesa na ovaj način, bez ubijanja životinja.

Proizvodnja mišićnog tkiva u jednom trenutku trebalo bi da postane jeftinija i efiksnija od uzgoja životinja.

Naučnici ističu da je učinjen veliki napredak u proizvodnji svinjskog mesa.

Stručnjaci su uzeli uzorke tkiva odraslih životinja, te pronašli način da ih razviju u različite komade mesa namijenjene različitim načinima pripreme /kuhanje, prženje/.

Otkriven je i način uzgajanja tkiva bez životinjskog seruma potrebnog u proizvodnji dosadašnjih sintetičkih komada mesa.

Umjesto njega, naučnici su iskoristili sintetički koktel materija sličnih životinjskom serumu.

Prije godinu dana, minijaturna vještačka mesna "ćufta" koštala je 1.200 američkih dolara. Kako vrijeme prolazi, to meso bit će sve jeftinije.

Sve je počelo sa vještačkom govedinom, a sada je na redu i svinjetina, navode naučni portali.

Pol Mozdziak, stručnjak za uzgoj ćelija na Univerzitetu Sjeverna Karolina vjeruje da bi ptičije meso moglo biti jednostavnije za sintetizovanje i bez genetskog inženjeringa.

Ovakvo uzgojeno meso moglo bi biti i zdravije za potrošače. S obzirom na sterilne uslove u proizvodnji, velika je vjerovatnoća da će se ovakvo meso lakše prevoziti i neće biti rizika od zaraze opasnim bakterijama.

(klix)
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Socrates » 16 Feb 2017, 18:04

Bring it on, bitches!!!
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2017, 18:25

Eto, ima i dobrih vijesti. Ko kaže da nema? :oo
online

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Femea » 16 Feb 2017, 18:35

Daj koji recept za ovo epruvetsko meso,da vježbam sa plastelinom, dok ne bude u ponudi.Jer ako budem vješta kao sa pravim mesom,bankrotirat ću :ooo
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Bla » 16 Feb 2017, 18:39

hoćel' biti halal varijanta, da i ja tu slaninu probam :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by Melek » 16 Feb 2017, 18:58

Image
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Meso "iz epruvete" je budućnost

Post by SPINERKA » 16 Feb 2017, 18:59

Naučnici vjeruju da će mesna industrija, vremenom, potpuno prihvatiti mogućnost proizvodnje mesa na ovaj način, bez ubijanja životinja.
A sta sa njima ,drzati kao -ljubimce

:kafa
Image

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests