Maslinovo ulje

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Maslinovo ulje

Post by Maja » 12 Oct 2012, 00:12

Koristite li maslinovo ulje i kako često, u kojim jelima?
Koje kupujete?
U emisijama o kuhanju vidim da ga svi koriste, mislim, sve je više i više zastupljeno i davno je preraslo mediteransku kuhinju.
Ja uvijek koristim ekstra djevičansko maslinovo ulje, ali samo kad pržim jaja i u domaćoj majonezi, plus ponekad premažem tost kad pravim bruskete. Ali ne volim ga pretjerano. Jednostavno ne mogu da se naviknem na njegov intezivni miris, posebno u salatama.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by silence » 12 Oct 2012, 00:27

Ne koristim mnogo maslinovo ulje, jednostavno nemam naviku. Ako ga koristim, sve mi nekako zavisi da li mi paše za jelo koje spremam, ali opet je to ponekad i ako se sjetim da ga stavim. :hihi . Gdje ga najviše trošim, to su salate. Pa onda znam da sa njim spremim neko povrće, samo da prelijem. Ribu nekada pržim sa pola maslinovog i pola suncokretovog ulja. Nedavno sam pravila hljeb, pa sam ga prije pečenja premazala sa maslinovim uljem... Ne znam, ne mogu trenutno da se sjetim, jer ga puno ne koristim..
A pročitala si sigurno na onoj temi o proizvodima. Kažu da ova ulja koja se uvoze nisu dobra, čak su neka i kancerogena. Trošim ovo hrvatsko extra djevičansko, ali kažu da ni to ulje nije kvalitetno. Rađena su ispitivanja koja su pokazala da su jedino španska ulja zadovoljila kvalitet.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by bubica » 12 Oct 2012, 00:31

Koristim maslinovo ulje, kada przim meso tu stavljam biljno ulje zbog ukusa. Inace stavim u sve, nema bolje marinade od maslinovo ulje, limunov sok i bjeli luk za sve vrste ribe a ako je riba na grilu onda cesto jos ribu dok se pece ruzmarinovom grancicom mazati ovom marinadom mmmmm.
Uzimam hladno cjedjeno ulje, ne bas najjeftinije a i ne najskuplje, onako srednje cijene. Inace koristim vise vrsta ulja od bundevi sjemenki, grozdjevih sjemenki, oraha itd.Orahovo ulje ima poseban ukus.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Ruana
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Ruana » 12 Oct 2012, 08:43

Maslinovo ulje koristim skoro za sve. Ovdje ima kupiti mali milion vrsta, ja kada kupujem trudim se da bude iz Evrope, kazu da je to najbolje.
Volim i nekada donesem sebi domace iz "lijepe nase"

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Maja » 12 Oct 2012, 20:56

Ja uvijek ovo. Špansko je, pa sad...koliko je zdravo ne znam

Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Konsultant » 12 Oct 2012, 21:04

samo nek je djevicansko.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Ideja » 12 Oct 2012, 22:10

Maslinovo ulje koristim za salate i kad pržim povrće. Ono je naravno puno zdravije od običnog ulja ali preskupo je da bih ga koristila za skoro sve. A pravo, kvaltetno maslinovo ulje...ko će to danas znati , kao i sve druge namirnice i tu je teško znati radi li se o kvaliteti ili ne. prošle godine je ovdje bila dignuta prašina zbog maslinovog ulja, "original talijanskog" i još k tome s naljepnicom za proizvode organskog porijekla, a ispalo je da je ulje bilo iz bog zna koje zemlje i jako sumnjivog kvaliteta.

Kad ste na moru na plaži u Hrvatskoj, obavezno kupite maslinovo ulje od onih teta što ih prodaju po plaži i van nje, oridžinale domaće :oo

Ah da, bočicu maslinovog ulja imam i u kupatilu, često skidam šminku njime.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Hana84 » 13 Oct 2012, 00:34

Ideja wrote:Maslinovo ulje koristim za salate i kad pržim povrće. Ono je naravno puno zdravije od običnog ulja ali preskupo je da bih ga koristila za skoro sve. A pravo, kvaltetno maslinovo ulje...ko će to danas znati , kao i sve druge namirnice i tu je teško znati radi li se o kvaliteti ili ne. prošle godine je ovdje bila dignuta prašina zbog maslinovog ulja, "original talijanskog" i još k tome s naljepnicom za proizvode organskog porijekla, a ispalo je da je ulje bilo iz bog zna koje zemlje i jako sumnjivog kvaliteta.

Kad ste na moru na plaži u Hrvatskoj, obavezno kupite maslinovo ulje od onih teta što ih prodaju po plaži i van nje, oridžinale domaće :oo

Ah da, bočicu maslinovog ulja imam i u kupatilu, često skidam šminku njime.
Ideja, ja potpisujem tvoj post. Kao da sam ga ja pisala. Samo bih dodala da ja ribu uvijek pecem u maslinovom ulju.
Koristim ga navece za njegu koze, ocistim s njim lice i sva se poslije izmazem maslinovim uljem. Podmladjuje kozu.
Kupujem tamnije maslinovo ulje, jer sam upravo jednom cula pricu od dalmatinaca, da kod kupnje maslinovog ulja obratim paznju na boju. Sto tamnije to je bolje, tj. prirodnije je. Naisla sam na jedno maslinovo ulje iz Libanona s kojim sam jako zadovoljna, a i cijena je pristupacna.

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by hojla » 13 Oct 2012, 00:50

uglavnom kupujem istarsko maslinovo ulje...nabavljam ga direktno od seljaka maslinara...imaju jako dobro ulje jedno od najkvalitetnijih..i meni je svejedno da li je slovenska ili hrvatska istra...sa obje strane granice je jako dobro ulje...mada je iz Vodnjana najskuplje...ne razlikuje se puno od Porečkog , Novigradskog ili Koparskog ulja...a sva su hladno stiskana...koristim ga svugdje za kuhanje a za salate imam radije bučno ulje iz prekmurja
Our solution mind revolution

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by paparaci » 13 Oct 2012, 01:53

procitao sam prije mozda dvije godine clanak u jednom casopisu. radilo se o pomaganju maslinovog ulja pri mrsavljenju. naime, tim strucnjaka je dosao do rezultata da se za pola godine moze smrsati 18kg - sto bi znacilo 3kg mjesecno (a to mi zvuci zdravo/prihvatljivo) - s tim da se svako jutro na stesrce (tj. na prazan zeludac) popije jedna (velika) kasika maslinovog ulja.

eto, malo eventualno korisnog off-a :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Trepavica
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Trepavica » 18 Nov 2012, 16:00

Maja wrote:Koristite li maslinovo ulje i kako često, u kojim jelima?
Koje kupujete?
U emisijama o kuhanju vidim da ga svi koriste, mislim, sve je više i više zastupljeno i davno je preraslo mediteransku kuhinju.
Ja uvijek koristim ekstra djevičansko maslinovo ulje, ali samo kad pržim jaja i u domaćoj majonezi, plus ponekad premažem tost kad pravim bruskete. Ali ne volim ga pretjerano. Jednostavno ne mogu da se naviknem na njegov intezivni miris, posebno u salatama.

Koristim puno maslinovu ulje N 1 , mi je od svih ulja , bilo bi mi jako tesko se svici bez njega jer je ulje koje i najcesce koristim u pripremi jela..

Koristim ga skoro za sve ( osim za pite / bureke ) :ha


Paradajz salata / mozzarella / bosiljak / maslinovo ulje..ma savrsrna kombinacija za ljetnu salati !

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Dust » 18 Nov 2012, 17:28

Koristim samo virgin (prva presa, djevicansko) ulje...salate, przenje, kuhanje, za sve osim sa pohovanje jer brzo sagorijeva.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by silence » 18 Nov 2012, 17:51

Na moru sam koristila maslinovo ulje za mazanje... :hihi . Pokazalo se bolje od bilo kakvih krema. Jeste da sam bila kupila kremu sa nekim visokim zaštitnim faktorom, ali poslije prvog mazanja sam odlučila da to više ne koristim, osim samo malo na ramenima. Maslinovo ulje se pokazalo najbolje, a i dobila sam finu bakrenu tamnu boju.
Sada sam ga počela koristiti poslije kupanja umjesto bebi ulja, stim da sam u maslinovo ulje dodala koju kap eteričnog ulja ruže...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by silence » 18 Nov 2012, 17:52

:hihi

Jao, ovo je "Kulinarstvo".... :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by paparaci » 03 Apr 2013, 02:09

evo mene opet sa off-om. :hihi

koristim ga za kosu. znaci, ono, natopim tintaru pravo sa njim i izmasiram je. drzim to tako oko sat vremena da koza i kosa sto vise i bolje ga upiju. nakon toga normalno glavu samponom operem. dosta mi je stvarno pomoglo. prije jednu dva mjeseca mi se kosa skroz osusila nesto. k'o slama je bila. sluzio sam se ovim tretmanom jednu 2-3 puta sedmicno dvije nedjelje.

posto je dobar za krvne zile i jos stosta toga, cesto popijem onako solo jednu veliku kasiku ili dvije male.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Katja » 03 Apr 2013, 08:34

paparaci wrote: posto je dobar za krvne zile i jos stosta toga, cesto popijem onako solo jednu veliku kasiku ili dvije male.
Mislim da ne bi trebao to činiti, prehranom unosimo sasvim dovoljno masti a višak ti samo može začepiti krvne žile.

Malo se pretjeruje u zadnjih par godina sa blagodatima maslinovog ulja.
Ja sam odrasla na maslinovom i oduvijek koristimo samo to ulje u kuhinji pa bi po člancima u novinama već trebala biti supermen. :oo
I maslinovo ulje je samo ulje, masnoća. :cudi Dobra u umjerenim količinama ali ne više od toga.

Ruana
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Ruana » 03 Apr 2013, 09:49

E i ja vala Katja, kod nas se skoro nikakvo drugo nije ni koristilo nego maslinovo ule pa su ljudi umirali i mladi i dobivali razne bolesti.
Mi smo generalno takvi, kad se kaze da je nesto zdravo ljudi bukvalno shvate. Tako nedavno mojoj svekrvi neko rekao da je zdrav djumbir i med i da jede svaki dan po jednu jedacu kasiku. Zena ima secer, gdje ce jesti meda, povisio joj se bio secer, i nisimo je mogli ubijediti dok se jedan dan nije skoro skroz izgubila od visine secera.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Luna. » 03 Apr 2013, 15:49

ja maslinovo ulje koristim oko 70% u kuhanju... jedino ne koristmim za pitu i kad zaprzavam grah. inace za sve koristim. prije nisam jer je puno skuplje, ali kad sam skontala da meni litra ulja bude skoro 2 mjeseca, jer inace malo dodajem ulje, svako meso pusti masnocu samo od sebe svakako, onda sam presla na maslinovo.. sta je to par eura razlike, jer ne trosim kolicinski mnogo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by paparaci » 04 Apr 2013, 02:06

Katja wrote:
paparaci wrote: posto je dobar za krvne zile i jos stosta toga, cesto popijem onako solo jednu veliku kasiku ili dvije male.
Mislim da ne bi trebao to činiti, prehranom unosimo sasvim dovoljno masti a višak ti samo može začepiti krvne žile.

Malo se pretjeruje u zadnjih par godina sa blagodatima maslinovog ulja.
Ja sam odrasla na maslinovom i oduvijek koristimo samo to ulje u kuhinji pa bi po člancima u novinama već trebala biti supermen. :oo
I maslinovo ulje je samo ulje, masnoća. :cudi Dobra u umjerenim količinama ali ne više od toga.
pa dobro. masnoca mozda i jeste masnoca. ali tvari koje posjeduje maslinovo ulje ne posjeduje recimo suncokretovo ili biljno ulje. zbog toga ga i konzumiram. ne preCeravam ja u tome. no sikiriki. inace vodim racuna o ishrani i zdravlju. ne jedem previse i cesto masno. tako da je to ok. a i dosta se trosim na paciklu. za kuhanje inace upotrebljavamo suncokretovo ulje.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Maslinovo ulje

Post by Lanci » 04 Apr 2013, 03:15

paparaci wrote:evo mene opet sa off-om. :hihi

koristim ga za kosu. znaci, ono, natopim tintaru pravo sa njim i izmasiram je. drzim to tako oko sat vremena da koza i kosa sto vise i bolje ga upiju. nakon toga normalno glavu samponom operem. dosta mi je stvarno pomoglo. prije jednu dva mjeseca mi se kosa skroz osusila nesto. k'o slama je bila. sluzio sam se ovim tretmanom jednu 2-3 puta sedmicno dvije nedjelje.

posto je dobar za krvne zile i jos stosta toga, cesto popijem onako solo jednu veliku kasiku ili dvije male.
dobar savjet :) samo sa da nije ovako kasno odmah bi isla da natopim kosu u maslinovo ulje :hm
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 19 guests