Čaj

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Maja » 08 Dec 2012, 18:51

Evo mog čaja. Jedini koji volim i popijem svaki dan ovu čašu. Svake jeseni naberem šipurika i osušim. Jeste da mi ruke poslije budu izgrebane, ali isplati se :D

Image


Lekovito delovanje:
Šipak je lekovita biljka koja, pored crne ribizle ima najviše C vitamina. Posebno je važno što kuvanjem šipak ne gubi taj vitamin. Čaj se preporučuje majkama za vreme dojenja. Proizvodi od šipurike otklanjaju tzv. umor, malaksalost, bledolikost i nervozu kao i sve ostale tegobe povezane sa smanjenom količinom vitamina C. Šipurika povoljno deluje na probavni trakt i na izlučivanje mokrace bez ikakvih nadražaja bubrega. Čaj od šipurike preporučuje se za sprečavanje kamena u bubrezima i mokraćnim kanalima. Isto tako, čisti krv, a koristi se kod upalnih procesa bubrega, bubrežne nakapnice i mehura. Cvetne latice šipurike upotrebljavaju se za pripremanje čaja kod krvarenja iz želuca, creva, pluća i hemoroida kao i protiv proliva i želučanih grčeva. Pomešana sa drugim biljkama koristi se u lečenju mnogih drugih bolesti.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by merylin » 08 Dec 2012, 22:07

U svaki čaj,možete miješati malo kore Ingvera/Đumbira ,daje odličnu aromu slatko/ljutu.Preporučuje se umjesto limuna,odličan kod prehlade i kašlja... ja ga zimi redovno koristim ... odličan!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Konsultant » 08 Dec 2012, 23:29

caj bez ruma?!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Maja » 20 Mar 2013, 22:28

Pije li iko od vas zeleni čaj? Pretpostavljam da ovaj obični u filter kesicama od 3-4 KM nije nešto? Gdje onda kupiti pravi u listićima, u apoteci? Je li velika razlika u cijeni?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Konsultant » 20 Mar 2013, 23:38

Maja wrote:Pije li iko od vas zeleni čaj? Pretpostavljam da ovaj obični u filter kesicama od 3-4 KM nije nešto? Gdje onda kupiti pravi u listićima, u apoteci? Je li velika razlika u cijeni?
Skoro svaki dan. Zeleni dobro ide u kombinaciji s limunom. Filter je cesto mjesavina cajeva ili je otpadak prilikom sortiranja. Imas u Sarajevu, sto u Bademu na Bascarsiji, a jos bolje franz i sophie iza katedrale u blizini muzicke akademije. Oni su mozda najbolje snabdjevena radnja u BiH. Po apotekama su vecinom cajevi za bolescurine. Rifuzni caj je obicno od cijelog lista ili je sjeckan tj. nije mrvljen. Ukus mu je bogatiji, duze ostaje u ustima, nema kiselost i gorcinu. To sto rece skuplji je rifuzni nego filter, pa i nije bas. Za 3 KM dobijas obicno 30-40 gr sto kila dodje oko 70-100 KM. Nije jeftino mada se cini. Dobar rifuzni je vec od 50KM po Kg tj. upola jefitniji. Uzmes 100 gr. to je nekih 5 KM. Izuj se 10-20 KM sljedeci put kad budes u SA i mirna si bar pola godine. Nemoj odmah uzeti puno jer vremenom caj gubi na aromi i kvalitetu.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Lanci » 21 Mar 2013, 00:10

Maja wrote:Pije li iko od vas zeleni čaj? Pretpostavljam da ovaj obični u filter kesicama od 3-4 KM nije nešto? Gdje onda kupiti pravi u listićima, u apoteci? Je li velika razlika u cijeni?
Ja kako sam cula da je zeleni caj za mrsavljenje? :hm
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Maja » 21 Mar 2013, 00:37

Ne znam kons. Jednom sam kupila čaj od brusnice u apoteci i kad sam vidjela da je 100 grama 8 KM okrenula se apoteka oko mene. Ali je li dobar jeste... A ovaj u kesicama je grozan.
Kontala sam da ima u apoteci isto zelenog čaja u listićima. Ko će sad tražiti po gradu... Lakše mi je kupiti u apoteci ako ima.
Lanci meni treba da malo izbacim toksina iz sebe i ne vjerujem da se od njega mrša, ali ako jeste nije zgoreg jelte :D

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Lanci » 21 Mar 2013, 01:40

Ma neznam Majo ni ja ali sam cula od jedne zene ovdje zaista je malo punija zena i vise joj dosadilo i otisla dr i rekla mu neznam zasto se ovoliko debljam kaze a ne jedem haman po ceo dan?i dr joj rekao samo uzmi i da pijes dva puta dnevno zeleni caj,,i ona od tog dana kako je pocela da pije taj caj znas kako se zena promjenila zaista je smrsala..ona kaze da je osjetila velike promjene na sebi od kako je pocela da pije caj..pa sada neznam ali nema razloga da se nevjeruje ;)
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2013, 09:28

Lekovitost zelenog caja

Dejstvo čaja je utoliko jače ukoliko čaj ima više kofeina, jer je kofein glavni sastojak čaja koji draži ove centre. Čaj svojim kofeinom (ranije se kofein nazivao teinom, a kasnije se ispostavilo da je reć o jednom istom alkaloidu u kafi i čaju) draži koru velikog mozga, zbog čega osoba lakše shvata i brže povezuje misli. Time se objašnjava i povećanje moći učenja, pamćenja i razumevanja i, uopšte, intelektualni rad je lakši i uspešniji. Čaj suzbija i smanjuje zamor i sanjivost, osobito ako je zamor nastao od intenzivnog umnog naprezanja. Čaj pomaže, bodri i krepi, javlja se bolji rad mišića i refleksi su brži i potpuniji. Kod nas je običaj da se posle uzimanja većih količina alkoholnih pića pije jaka kafa, a drugi narodi piju jak čaj, jer kofein deluje suprotno alkoholu, tj. dok alkohol deluje depresivno na centralni nervni sistem, kofein ga nadražuje. Čaj kofeinom poboljšava disanje, jer draži respiratorni centar, povećava ventilaciju pluća, pa se lakše diše i prijatnije oseća. Nadražuje i centar za krvotok, usled čega je srčani rad pravilniji, jači i bolji. Srčani mišić se bolje ishranjuje i tako jača, usled čega se i rad srca poboljšava. Zbog ogromne količine tanina (najbolje sorte čaja imaju više od 30%) i drugih, srodnih polifenolskih jedinjenja čaj deluje i kao tipična taninska lekovita biljka protiv proliva, upale sluznice i kože, opekotina, za jačanje organizma itd. Čaj je važan protivotrov u slučaju trovanja alkaloidima i teškim metalima (tanin ih vezuje u nerastvorljiva jedinjenja koja se neškodljivo odstranjuju prirodnim putem iz organizma). Čaj je dobar tonik, stomahik, stimulator i slab diuretik.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Maja » 21 Mar 2013, 10:27

Meni nije jasno otkud sad da je kofein toliko pozitivan kad se uvijek trubilo da je štetan ili se razlikuje kofein u kafi i u čaju.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2013, 10:30

koliko ja znam pio kafu ili crni caj isto ti se fata
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2013, 10:31

i da... caj je ovo sto mi ne pijemo puno-crni,zeleni,bijeli
ove biljke koje mi pijemo (i vocke), narodi koji stvarno piju CAJ ne smatraju cajevima
to naucih od pakistanaca i egipcana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Fatma » 21 Mar 2013, 11:09

Već nekoliko godina pijem čaj samo od trava koje sama uberem...
Već sam postala poznata po tome da u autu uvijek imam makaze i par papirnih kesa,kad mi se pri ruci nađe neka ljekovita biljka.
Sa ovim makazama,ponekad capnem i po koji kalem ruže(naravno da pitam vlasnike...hehe).
U svom vrtu sam odgojila i lavandu,majčinu dušicu,neven,bosiok..divlje ruže i koprive imam na izvoz...tako da sa malo truda imam čaj za cijelu zimu.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Pasaga » 21 Mar 2013, 11:41

od mnogo caja...slabi krv.... :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Nela » 21 Mar 2013, 12:54

ne volim caj :)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Konsultant » 21 Mar 2013, 19:56

Nela wrote:ne volim caj :)
gresnice, ostavi se alkohola :oklagija

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Konsultant » 21 Mar 2013, 20:01

Maja wrote:Ne znam kons. Jednom sam kupila čaj od brusnice u apoteci i kad sam vidjela da je 100 grama 8 KM okrenula se apoteka oko mene. Ali je li dobar jeste... A ovaj u kesicama je grozan.
Kontala sam da ima u apoteci isto zelenog čaja u listićima. Ko će sad tražiti po gradu... Lakše mi je kupiti u apoteci ako ima.
Lanci meni treba da malo izbacim toksina iz sebe i ne vjerujem da se od njega mrša, ali ako jeste nije zgoreg jelte :D
Mislim da sam probao do sada bar 20-30 vrsta zelenog caja. Nisu svi isti ni ukusom. Kad te put nanese u SA, otidji do ovih, nisu daleko od katedrale, mozda 5 min pjeske.
100 grama 8 KM- toliko ti kosta i kesica u koju svasta narezu i oboje, samo manje pakovanje platis manje. Sipurak ubrani i onaj iz kesice su nebo i zemlja.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Lanci » 22 Mar 2013, 00:31

Fatma wrote:Već nekoliko godina pijem čaj samo od trava koje sama uberem...
Već sam postala poznata po tome da u autu uvijek imam makaze i par papirnih kesa,kad mi se pri ruci nađe neka ljekovita biljka.
Sa ovim makazama,ponekad capnem i po koji kalem ruže(naravno da pitam vlasnike...hehe).
U svom vrtu sam odgojila i lavandu,majčinu dušicu,neven,bosiok..divlje ruže i koprive imam na izvoz...tako da sa malo truda imam čaj za cijelu zimu.
Hoces mi reci sta lijeci caj lavanda??
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Fatma » 22 Mar 2013, 09:52

3. Čaj: Ugodna okusa, lavandin čaj ima široku primjenu. Koristi se za umirenje i opuštanje, kod nesanice a djelotvoran je i kod oslabljenog imuniteta i prehlada. Četiri žlice suhih cvjetova lavande prelijte litrom vruće vode. Pustite da odstoji 5 minuta. Čaj procijedite, dodajte mu prstohvat cimeta i pijte ga tijekom dana (ukoliko želite tijekom cijelog dana piti topao čaj, ulijte ga u termosicu).

4. Kupka: Prednosti lavandine kupke su višestruke. Osim relaksirajućeg učinka na mišiće, miris lavande opušta i smiruje, a antiseptička svojstva djeluju na prištića. Usitnjeno cvijeće omotajte gazom ili tkaninom, svežite i stavite u vruću vodu. Poželjno je pričekati nekoliko trenutaka da se sadržaj cvijeta poveže s vodom.


Obožavam lavandu i bez obzira na njezina ljekovita svojstva,volim gledati njezine cvjetove i zamišljati da sam na moretu... :cvike

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Čaj

Post by Lanci » 22 Mar 2013, 10:05

Fatma wrote:3. Čaj: Ugodna okusa, lavandin čaj ima široku primjenu. Koristi se za umirenje i opuštanje, kod nesanice a djelotvoran je i kod oslabljenog imuniteta i prehlada. Četiri žlice suhih cvjetova lavande prelijte litrom vruće vode. Pustite da odstoji 5 minuta. Čaj procijedite, dodajte mu prstohvat cimeta i pijte ga tijekom dana (ukoliko želite tijekom cijelog dana piti topao čaj, ulijte ga u termosicu).

4. Kupka: Prednosti lavandine kupke su višestruke. Osim relaksirajućeg učinka na mišiće, miris lavande opušta i smiruje, a antiseptička svojstva djeluju na prištića. Usitnjeno cvijeće omotajte gazom ili tkaninom, svežite i stavite u vruću vodu. Poželjno je pričekati nekoliko trenutaka da se sadržaj cvijeta poveže s vodom.


Obožavam lavandu i bez obzira na njezina ljekovita svojstva,volim gledati njezine cvjetove i zamišljati da sam na moretu... :cvike
Hvala ti

pitala sam iz razloga sto nikada nisam pila taj caj,,znam da svaki caj ima neko svoje lijecenje...pa sam se pitala sta sve lavanda lijeci :cvijece :cvijece
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests