Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Katja » 17 Aug 2013, 11:00

Mister No wrote: Samo sto u slucaju kvara masine pozoves majstora a ovamo moras hitnu.
:D.

Ma sve dok je zdravstvo besplatno, koga briga. :DD

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Julia-Klara » 17 Aug 2013, 11:14

eh, sto roka tice...
bila sam u trgovackoj bransi, sestra je radila i kod jednog u veleprodaji tako da je sve to malo diskutabilno
njegovi radnici su brisali pecate sa tetrapaka mlijeka,i utiskali druge , duze rokove
tako da sve sto vidim u prodavnici cak i ako pogledam datum uzimam sa rezervom

sto se tice EU , preciznije Ceske jer za ovo garantujem, postoje standovi u prodavnicama gdje se prodaje roba sa skoro isteklim rokovima, ili oni kojima je rok isteka blizu, ali je STROGO naznaceno da je istekao,i da se kupuje na sopstvenu odgovornost. Na takvim odjelima se kupuje zrelo voce i povrce (sto licno preferiram, jer me paradajz recimo, podsjeca ukusom na nas, inace je plastican i tvrd. Mlijecne prozivode isto kupujem ako je istekao rok do 2 sedmice (desi se d ai kod mene u frizideru stoji toliko, pa mi nikad nista nije bilo)...I da, jos postoje ektra prodavnice koje prodaju proizvode sa isteklim rokom, udjes, pregledas, kupis sto ti treba za cijenu 1/3 ...
Rok trajanja na proizvodu je PREPORUCENA upotreba, a ne stvarni rok trajanja jednog prozivoda
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Mister No » 17 Aug 2013, 11:23

Julia-Klara wrote:eh, sto roka tice...
...
Rok trajanja na proizvodu je PREPORUCENA upotreba, a ne stvarni rok trajanja jednog prozivoda
Odakle onda natpis preporucuje se upotrijebiti do...., ili najbolje upotrijebiti do.... a i natpis rok upotrebe do....

Tu imamo bitnu razliku, zar ne?
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2013, 11:42

Blackhawk wrote:Pa po sastojcima koje stave i konzervansima otprilike znaju koliko ce odredjeni proizvod biti ispravan. Ali to ne znaci da ce se odmah poslije tog datuma proizvod i pokvariti nego proizvodjac vise ne odgovara za kvalitet proizvoda..

Nesto slicno kao i garancija za neke tehnicke uredjaje.. Da ti garanciju 5 god, ali to ne znaci da ce odmah nakon 5 god se taj isti pokvariti nego da vise proizvodjac ne odgovara za to..

isto kao sto neki proizvod ostane ispravan i nakon roka trajanja, desi se i da se pokvari mjesecima prije isteka roka..

Naravno da ja izbjegavam i cak uvijek nastojim uzeti proizvod kojem nije ni blizu istekao rok trajanja, ali to ne znaci da bi se automatski otrovao ako bi nesto konzumirao..
Ko ti garantuje da se TV neće pokvariti prije isteka garantnog roka?
Isto to i za namirnice. Mogu oni i da profule pa da se pokvari i prije isteka roka trajanja pa prema tome, ako smo pojeli paštetu ili narezak "unutar" roka trajanja, zahvalimo se bogu da nisu fulili i ne izazivajmo sudbinu previše.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Julia-Klara » 17 Aug 2013, 11:57

Otkrivamo: Koju hranu smijete jesti i nakon isteka roka trajanja!

Kad salati ili blitvi “padne” lišće, banana dobije smeđe mrlje, a jabuka polako počne trunuti, nema spora da se radi o hrani kojoj je prošao rok trajanja. Svaka imalo vještija domaćica brzo će vidjeti jesu li meso i riba svježi ili ne čak i kad nema promjene mirisa. “Ugasla” boja smanjit će nam želju za slasnim šniclom ili ribom na gradele. Pogled na datum do kojega treba potrošiti sir, jogurt ili mlijeko daje nam sigurnost da ono što kupujemo neće ostaviti posljedice na naše zdravlje.

50 posto niže cijene
Sve u svemu, uz to je li što skupo ili nije, naša odluka o kupnji nerijetko ovisi upravo o tome je li ono što kupujemo svježe i je li proizvodu možda prošao rok trajanja. Naime, nerijetko smo uvjereni da ono čemu je prošao rok valjanosti i za samo jedan dan postaje opasno za zdravlje. No, je li tako? Stručnjaci kažu da to ovisi o vrsti i sastavu hrane, ali i o načinu čuvanja.

U supermarketima ćemo nerijetko na svježem mesu, čokoladi ili keksima vidjeti naljepnice - sniženo zbog kratkog roka trajanja! Cijena je tada i do 50 posto niža od uobičajene. Slično se događa i s povrćem “na sniženju”.

Dobro otvoriti oči
No, ne pogleda li se bolje, zna se u tim vrećicama “po sniženoj cijeni” kupiti mačak u vreći jer kako se više od polovice treba baciti, kupnja može ispasti vrlo skupa. Riječju, kad kupujemo jeftinije jer je “kratki rok trajanja”, valja dobro otvoriti oči, osobito ako se radi o mesu, voću i povrću.

Puno manji rizik je kupiti, primjerice, tjesteninu koja je pri kraju valjanosti ili neki dvopek jer je riječ o hrani kojoj dva, tri ili deset dana “viška” neće previše smetati.

S jajima, mesom ili kolačima to nije slučaj čak i kad ih čuvamo u hladnjaku jer i tada imaju ograničen rok trajanja.

Namjerno kraći rok
Stručnjaci upozoravaju da čak sa sniženom temperaturom u zamrzivačima enzimski i mikrobiološki procesi ne prestaju, premda se odvijaju nešto sporije. Riječ je o tome da i tada dolazi do promjena na mastima, bjelančevinama i ugljikohidratima, premda smo uvjereni da “smrzavanje” zamrzne i taj proces.

Istina, nerijetko proizvođači na ambalažu stave minimalni rok trajanja proizvoda, a ne maksimalni pa se može očekivati da se ono što smo kupili danas, a za tri dana bi trebalo završiti u smeću, može pojesti i peti dan te da se ne dogodi ništa dramatično.

Mr. Marijan Katalenić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo naglašava da dio proizvođača namjerno stavlja kraći rok trajanja proizvoda, premda je on objektivno dulji jer žele brži obrtaj robe u trgovinama. Oni će, dakle, riskirati da pred kraj roka valjanosti snize cijenu proizvoda, ali će tako osigurati ukupno veći promet robe. Istina, može nam se dogoditi da proizvod koji još ima i mjesec dana valjanosti bude pokvaren kad ga otvorimo. Najčešće se radi o lošem skladištenju, primjerice na previsokim temperaturama, ali i to je još jedno upozorenje da ništa ne možemo uzeti zdravo za gotovo.

Pune recesijske trgovine
Dobro je, recimo pomirisati mlijeko ili jogurt prije negoli stavimo prvu žličicu u usta, a jaja je, umjesto da ih odmah bacimo na tavu, dobro razbiti u šalici.

U Hrvatskoj se po zakonu hrana kojoj je prošao rok trajanja mora uništiti baš kao i u ostalim europskim zemljama. No, nešto prije negoli prođe rok uporabe, u Velikoj Britaniji takva se hrana prodaje po znatno nižim cijenama u posebnim trgovinama onima koji su zbog malih primanja egzistencijalno ugroženi. Recesija je učinila svoje pa takve prodavaonice bilježe čak i do 500 posto veći promet. Izuzetak od prodaje u takvim trgovinama je svježa hrana poput mesa ili jaja jer bi se tako ugrozilo zdravlje ljudi.

Što ćete sutra kuhati
U Hrvatskoj je uobičajeno da se u velikim trgovačkim centrima nalazi “kutak za robu kojoj ubrzo istječe rok valjanosti”, a kako je sve više onih kojima je sve postalo preskupo, nije neuobičajeno pogledati što se nudi.

Uostalom, ako sutra želimo skuhati bolonjez, a špageti su u pola cijene zato što za pet dana “ne vrijede”, nije loše uštedjeti poneku kunu. Ipak valja biti oprezan, osobito ako kupujemo namirnicu kratkog roka trajanja koju nećemo potrošiti odmah.

Proizvođač ne smije riskirati zbog zakona
- Hrana koja je podložna mikrobiološkom kvarenju ne smije se konzumirati nakon isteka roka trajanja. Bez obzira na stvarnu valjanost hrane, proizvođači su dužni po zakonu povući s polica hranu kojoj je prošao rok trajanja. No, je li ona neškodljiva i nakon tog roka, ovisi o sastavu, tehnološkom postupku proizvodnje, postupcima sterilizacije, prehrambenim aditivima, pakiranju .

jutranji.hr
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Dust » 17 Aug 2013, 13:28

Mlijeko se tacno pokvari na dan utiskan na ambalazi.

Sminku, hranu, lijekove... sve bacam cim istekne rok trajanja. Ko voli, nek' izvoli.. ja ne.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by gejsha » 17 Aug 2013, 13:35

Kozmetiku nikad ne bih koristila nakon isteka roka trajanja- iako ovo nije tema.
Ne bih se usudila, naročito kreme i pudere, hajde sjena i nekako..
Ako piše da se ne valja koristiti određeni broj mjeseci nakon otvaranja, bez obzira što je rok još uvijek valjan, ja to sve bacam.
Ne bih se igrala sa kožom, ionako mi je osjetljiva.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Rum » 21 Jan 2014, 17:00

Neki dan sam pojeo mocarelu staru 10 dana :bali dobra :djed i evo me nisam krepo :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Trepavica
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Trepavica » 10 Jul 2014, 21:17

Nista.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by storm » 10 Jul 2014, 21:25

Ma jogurt može :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Luna. » 10 Jul 2014, 23:43

meso i mesne preradjevine bacam. mlijecni proizvodi ako nidu promjenili ukus migu se jesti, neki dan govorio jedan mikrobiolog na tv.
cajevi i sve sto je suho ako nije izlapilo moze se bez problema konzumirat.
sminku i kreme potrosim svakakom prije nego sto istekne .
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Zagorka » 11 Jul 2014, 12:28

Luna. wrote:meso i mesne preradjevine bacam. mlijecni proizvodi ako nidu promjenili ukus migu se jesti, neki dan govorio jedan mikrobiolog na tv.
cajevi i sve sto je suho ako nije izlapilo moze se bez problema konzumirat.
sminku i kreme potrosim svakakom prije nego sto istekne .
Hajd se sad fino vrati pa ces vidjet da si to jednom napisala :zubi (i manje tih boba)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Bla » 11 Jul 2014, 13:40

Gurabije, što starije to bolje.
Isto onaj elfski lembas iliti po istočnoj varijanti putohljeb. :gladan
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Ruana
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Ruana » 11 Jul 2014, 13:47

Meni cesto padne na pamet, npr. jaja i mlijeko, kako smo prije jeli. Ja se sjecam da je moja rahmetli nena imala kokske i kravu, domaca jaja i mlijeko, jaja nije nikad drzala u frizideru uvjek smo jeli nije bilo roka trajanja a nista nam nije bilo.
A sad ovdje ja sve bacam onaj dan kad je zadnji dan roka trajanja.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Julia-Klara » 11 Jul 2014, 13:48

Bla wrote:Gurabije, što starije to bolje.
Isto onaj elfski lembas iliti po istočnoj varijanti putohljeb. :gladan
ko ti utisne datum na njihA?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Bla » 11 Jul 2014, 13:51

Pa rok trajanja je neograničen, te i kad ga dostigne, može još toliko stajati. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Spanac_113 » 11 Jul 2014, 13:56

nisam gurabije pojeo otkako mi je nena umrla :tuga

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Julia-Klara » 11 Jul 2014, 14:01

Spanac_113 wrote:nisam gurabije pojeo otkako mi je nena umrla :tuga
pokusaj
http://www.coolinarika.com/recept/gurabije-tete-gare/
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Spanac_113 » 11 Jul 2014, 14:05

hvala

Ruana
Status: Offline

Re: Sta smijemo jesti nakon isteka roka trajanja

Post by Ruana » 11 Jul 2014, 14:05

nikad u zivotu nisam gurabiju probala ili se to kod nas drugacije zove.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests