Pite

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply

Vaša omiljena pita je?

sirnica
22
17%
krompirača
20
16%
burek
23
18%
miješani burek
11
9%
tikvara
9
7%
zeljanica
21
16%
buredžici
6
5%
maslenica
11
9%
druga
5
4%
 
Total votes: 128

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Pite

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2013, 10:01

.......mada je već davno rečeno da su sve pite pitice a samo je burek pitac. :D

Kod nas u BiH ima toliko vrsta pita da se ponekad zapitam, da li je to stvarno tako i u zemlji iz koje je sve to poteklo. Mislim na Tursku. Takodjer, pitam se da li tu Tursku ikako možemo povezati sa našim pitama pošto se način pripreme, kako doznajem, bitno razlikuje. Mi smo kroz stoljeća, tu hranu prilagodili "našem režimu" ishrne, da tako kažem. Što će reći, znatno su nam masnije pite od onih Bosforskih. Više puta imali smo na forumu vijesti o popularnosti BH pita na zapadu. Sjećam se nekog članka iz New Yorka u kojem piše da su bosanske pite od strane New York Timesa, ocjenjene najvišom gastronomskom ocjenom.

I kako sada reći onu izreku "Ne jede pitu ko ima nego ko je navikao"?

Tamanite li i vi ove pite istim žarom kao i prije sto godina? :D

Pravite li ih i da li se isplati praviti?
Da se ne isplati kupovati iste, kojekuda u SA, to već znam. Nema potrebe za tim informacijama :D Pite postaju veći specijalitet od ćevapa. Definitivno.

Postoji li pita, vama najdraža? Ona da kad sjednete za tepsiju, krivo vam kad vam se bilo ko priključi jer će vam možda biti nedovoljno? :hihi

Možete glasati za dvije opcije
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 10:10

Sve je stvar ukusa,a mozda ponajvise navike,obicaja.
Za mene je kompirusa najukusnija i najradije pravimo tu pitu.
Prave se ono i druge vrste.....
Za kompirusu je odredjeno neko vrjeme....kao poseban dozivljaj.
To radimo vecinom vikendom,sabahile.
Kupio sam davno u Kujundziluku,u MO,tevsiju zvanu demirlija,od dva koraka... :plavi
specijalno za te namjene.Ta tevsija isto ima svoje posebno mjesto gdje je cuvam.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by greeneyes » 14 Apr 2013, 10:14

Krompirusa je bez premca. :ooo
Samo sabura

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Katja » 14 Apr 2013, 10:25

Mislila sam da se radi o pitama tipa pita od breskve, pita od jabuka itd.. znam, znam, sad biste me najradije gađali trulim pomidorima. :oo

Dakle, to bi valjda kod nas bili ovi bureci po pekarama, s tim da imamo tri: burek od sira, od jabuke i od mesa.
Anketu ne razumijem baš...pretpostavljam da tikvara ima tikvice u sebi. :D Buni me ovaj burek, ne piše od čega je ali koliko znam vama je burek samo burek od sira...ali šta je onda sirnica? :hm Ili je burek od mesa - burek?
Krompirača mi ne zvuči dobro. Vjerojatno ima krumpira a to mi nekako ne ide s tijestom.
A maslenica... to je mjesto. :oo

Ne volim baš burek od sira jer nekako previše natrpaju sira. Zato više volim savijaču od sira.
Jel' i to pita? :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2013, 10:50

E pa draga Katja, tvoj post je zbilja skandalozan :sok
Ali ako će te šta utješiti, trudit ću se da ti budem dostojna zaštita tokom forumskih nereda koje bi tvoj post mogao prouzročiti :oo
Katja wrote:Mislila sam da se radi o pitama tipa pita od breskve, pita od jabuka itd.. znam, znam, sad biste me najradije gađali trulim pomidorima. :oo
:D
Jeste i to su pite ali ih ne računamo kao pite. Štajaznam. :misli
Dakle, to bi valjda kod nas bili ovi bureci po pekarama, s tim da imamo tri: burek od sira, od jabuke i od mesa.
Burek od jabuke? To nije burek nego kolač. :D
Jeste da mi za to kažemo pita od jabuke ali nije ni pita ni burek nego kolač.
Anketu ne razumijem baš...pretpostavljam da tikvara ima tikvice u sebi. :D Buni me ovaj burek, ne piše od čega je ali koliko znam vama je burek samo burek od sira...ali šta je onda sirnica? :hm Ili je burek od mesa - burek?
Krompirača mi ne zvuči dobro. Vjerojatno ima krumpira a to mi nekako ne ide s tijestom.
U mom zavičaju takodjer se i za sirnicu kaže burek ali u 80% mjesta u biH, ipak je burek samo onaj sa mesom. Na taj način je anketa i napravljena. Burek - pita sa mesom.
Ovo ostalo, vidi se po nazivu šta i od čega.
A maslenica... to je mjesto. :oo
Maslenica iliti maslanica je pita sa "slaganim" jufkama bez ičega. Može se spremati i na način da se jufke malo pokajmače/premažu vrhnjem prije pečenja.
To izgleda ovako

Image

Ne volim baš burek od sira jer nekako previše natrpaju sira. Zato više volim savijaču od sira.
Jel' i to pita?
Jeste i to je prava pita. One koje se slažu (kao maslenica) su rezervne pite a kako vidim, kod vas je obrnuto.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Blackhawk » 14 Apr 2013, 11:13

Burek je burek i tu nema price, sve drugo su pite :).. Pita sa mesom je burek...
Sirnica sa sirom, zeljanica sa travom :) masiracanca(od masirace ili tikve), mijesana je meso-krompir, krompirusa od krompira.. itd itd..

E sad koja najbolja... Sve zavisi od kuhara.. Moze biti krompirusa extra dobra i bolja od bureka a moze da ne valja nicemu.. ISto tako i burek i sve ostalo..

mada, uvijek kad odem u Sa, radije jedem vas burek nego cevape :) I za mene to najbolja pita :)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by STrendzer » 14 Apr 2013, 11:18

tako je Black,burek je burek!..tu nema dileme,cak i kad se pomijesa meso sa malo krompira ..:D

Katja,probaj malo bureka,mozda ti se svidi!?.:p ;)
mislim da nije potrebno da kazem za sta sam ja glasao :D

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by bubica » 14 Apr 2013, 11:27

Katja , znam da u Slavoniji kazu za slatke "strudle" pita. A eto kod nas u Bosni je sve osim bureka pita, svejedno kako je pravis da li slazes jufku ili je pravis u oblik bureka. Ja volim burek, sirnice a naj bundevaru od moje mame :) . Obavezno si donosim domaci sir iz BiH pa zaledim.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Ruana
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Ruana » 14 Apr 2013, 11:43

Zeljanica.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 12:27

Katja wrote:Mislila sam da se radi o pitama tipa pita od breskve, pita od jabuka itd.. znam, znam, sad biste me najradije gađali trulim pomidorima. :oo

Dakle, to bi valjda kod nas bili ovi bureci po pekarama, s tim da imamo tri: burek od sira, od jabuke i od mesa.
Anketu ne razumijem baš...pretpostavljam da tikvara ima tikvice u sebi. :D Buni me ovaj burek, ne piše od čega je ali koliko znam vama je burek samo burek od sira...ali šta je onda sirnica? :hm Ili je burek od mesa - burek?
Krompirača mi ne zvuči dobro. Vjerojatno ima krumpira a to mi nekako ne ide s tijestom.
A maslenica... to je mjesto. :oo

Ne volim baš burek od sira jer nekako previše natrpaju sira. Zato više volim savijaču od sira.
Jel' i to pita? :D
Smotanijeg posta neprocitah za svog vakta. :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Ruana » 14 Apr 2013, 12:34

Ustvari Katja je u pravu Pasaga, tacno je da mi govorimo pogresno.Burek je turcizam i znaci pita. Znaci na nasem bi trebalo da bude pita od sira, mesa, tikve, jabuka itd
I nama se Turci smiju kad kazemo da je burek samo pita od mesa.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 12:36

Ruana wrote:Ustvari Katja je u pravu Pasaga, tacno je da mi govorimo pogresno.Burek je turcizam i znaci pita. Znaci na nasem bi trebalo da bude pita od sira, mesa, tikve, jabuka itd
I nama se Turci smiju kad kazemo da je burek samo pita od mesa.
Nekazem nista strasno....
Isprevrtala je sa opisima....nebi ih nako ni sa mikserom izmjeso. :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Zagorka » 14 Apr 2013, 12:42

U zemlji pita,ima nas koji i mozemo komotno do kraja zivota zivjeti bez pita.Sve je stvar ukusa i niko se nicemu ne treba ibretiti,pa tako ni nekome ko dolazi iz druge zemlje kako ne zna sve specijalitete,jer ni mi ne znamo njihove.
Ne kazem da ih nikad ne pravim ili ne jedem,jer domacicama ponestane ideja.

Btw glasala sam za zeljanicu i pitu od tikve,jer one su lagane,i njih mogu pojesti....krompirušu ne jedem nikad....miješani burek takođe nikad,ovaj ponekad,ali ne svačiji,jer ko ne zna napraviti burek samo ga moze nekom ogaditi.......ja volim dodati bureka i luka u meso,ali dosta da se opazi bas.......onaj burek od droba ne bih jela da mi ne znam šta daju.....


btw sad vidjeh opciju druga,mogla sam nju kliknuti,jer pod druga mislim na pitu od poriluka/prase....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Ruana » 14 Apr 2013, 12:45

Sta ti je burek od droba? Mislim da se pita jede vise u Bosni nego u Hercegovini.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Blackhawk » 14 Apr 2013, 12:46

Zar ne znas sta je DROB :) tj utroba zivotinja.. crijeva i ostalo, pa se to fino posusi i tako stim se pravi burek...
BLJAK.. mada je vecini u Bosni to delikatesa...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 12:48

Zagorka wrote:U zemlji pita,ima nas koji i mozemo komotno do kraja zivota zivjeti bez pita.Sve je stvar ukusa i niko se nicemu ne treba ibretiti,pa tako ni nekome ko dolazi iz druge zemlje kako ne zna sve specijalitete,jer ni mi ne znamo njihove.
Ne kazem da ih nikad ne pravim ili ne jedem,jer domacicama ponestane ideja.

Btw glasala sam za zeljanicu i pitu od tikve,jer one su lagane,i njih mogu pojesti....krompirušu ne jedem nikad....miješani burek takođe nikad,ovaj ponekad,ali ne svačiji,jer ko ne zna napraviti burek samo ga moze nekom ogaditi.......ja volim dodati bureka i luka u meso,ali dosta da se opazi bas.......onaj burek od droba ne bih jela da mi ne znam šta daju.....


btw sad vidjeh opciju druga,mogla sam nju kliknuti,jer pod druga mislim na pitu od poriluka/prase....
...kako sad ovo...nesto novo.... :hm
Dodati bureka u meso.....??? :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Zagorka » 14 Apr 2013, 12:52

bibera :plavi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Ruana » 14 Apr 2013, 12:56

Black znam da se za utrobu kaze drob ali ne povezah u momentu sa pitom. Stvarno nikad cula da se pita od topa pravi. I kod nas se to susi i nesto mislim kuha i hladi i zove se podrobac.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 12:59

Ruana wrote:Black znam da se za utrobu kaze drob ali ne povezah u momentu sa pitom. Stvarno nikad cula da se pita od topa pravi. I kod nas se to susi i nesto mislim kuha i hladi i zove se podrobac.
...to je to....ti si malo mladja.... ;)
i pita bude prva liga.
Obicno se tada steru juhke,ne motaju se.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vaša omiljena pita je?

Post by Zagorka » 14 Apr 2013, 13:01

pijem kafu s ovim svojim,pričamo,čitam mu poneke postove i kucam,dobro nisam napisala kafa :plavi

Ruana:moze se drob i kuhati,pa se od toga prave tripice,mozda mislis na nesto slično,to je poznato varivo od kojeg Zagorka bježi :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests