Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2015, 08:36

Image
Sve je više postova i komentara na internetu generirano od strane profesionalnih trolova. Iako ta pojava postoji i u drugim dijelovima svijeta, u Rusiji profesionalni trolovi primaju plaću višu od državnog prosjeka za podržavanje Kremlja u internetskim raspravama. Postoje tisuće lažnih računa na Twitteru, Facebooku, LiveJournalu i VKontakteu koji su posvećeni ratu u Ukrajini, a velik broj njih potječe iz "tvornice trolova", Centra za istraživanje interneta, skromne zgrade u Savuškinoj ulici u Petrogradu. U njoj se radi 24 sata dnevno, a u posljednje vrijeme sve se češće javljaju bivši zaposlenici kako bi u javnosti ispričali svoju priču. RFE/RL tvrdi da odrađuju 12-satne smjene kako bi zaradili 40.000 rubalja, odnosno oko 700 dolara mjesečno.

Bloger Marat Burkhard proveo je dva mjeseca radeći u ovom centru, puneći forume na raznim stranicama komentarima koji podržavaju Kremlj. U intervjuu za RFE/RL opisao je kako je izgledao njegov radni dan i kakve je zadatke ispunjavao. Na svom blogu napisao je da je na tom poslu stekao dovoljno materijala za pisanje knjige, a na rad u Centru za istraživanje interneta potaknuo ga je avanturizam.

Jedan je negativac, druga dvojica ga napadaju

"Bilo je teško dobiti posao. Prvo morate napisati neki jednostavan tekst kako bi oni odlučili jeste li za taj posao. Na taj način uklanjaju one koje ne žele. Prvo pišete o nečemu općenitom, a potom o temama poput humanitarnih konvoja za Donjeck", ispričao je dodavši da mi je teško bilo skrivati zapadnjačka uvjerenja.

Stoga nije pisao baš ništa o svojim stajalištima, jer ga u suprotnom ne bi zaposlili. Nekoliko puta su ga uhvatili dok je pisao nešto što nije smio, no svaki put se provukao.

"Plaću od 45.000 rubalja dobio sam odmah i bila je takva dok god sam ispunjavao kvotu. To je prava tvornica, a kvota je 135 komentara u 12-satnoj smjeni", opisao je.

Zgrada u kojoj su radili ima četiri kata, a u njegovom je odjelu radilo 12 ljudi.

"Naš odjel je komentirao postove. Svaki grad i selo u Rusiji imaju svoju stranicu s forumom. Čim bi se nešto objavilo na stranici, naš je zadatak bio komentirati to. To bismo činili tako što bismo se podijelili u troje, jedan je bio 'negativac' koji kritizira vlast, kako bi sve izgledalo autentično. Ostala dvojica bi debatirala s njim", opisao je.

U stvarnom životu, njih su trojica sjedili jedan do drugog, no nisu previše razgovarali jer naprosto nisu imali vremena.

Image

"Komentar nije smio biti kraći od 200 znakova. Samo sjedite i tipkate, bez kraja. Nismo razgovarali, jer smo mogli vidjeti što drugi pišu, a zapravo ni ne trebate čitati što pišu jer su to sve gluposti. Vijest se objavi, netko je komentira, ali mislim da se ljudi izvana uopće ne zamaraju čitati sve to. Naša mala trojka pokrivala je cijelu zemlju, zaustavljala se na svakom forumu od Kaliningrada do Vladivostoka. Stvarali smo iluziju aktivnosti na tim forumima. Pisali smo nešto i odgovarali jedni drugima. Postoje ključne riječi koje smo koristili zbog tražilica, a dobili smo pet ključnih riječi, poput Shoigu, ministar obrane i ruska vojska. Morali smo se brinuti da se te ključne riječi pojavljuju posvuda u raspravi, bez deklinacija i skraćivanja. Ponekad je jako teško pisati ako ne možete koristiti deklinaciju", ispričao je.

Marat se prisjetio i najsmješnijeg zadatka kojeg je dobio.

"Najsmješnije je bilo kad je američki predsjednik Barack Obama u Indiji ispljunuo žvakaću gumu. 'Moraš napisati 135 komentara o tome i nemoj se sramiti izraziti svoje stavove. Piši što god hoćeš, samo što više spominji Obamu i razne prostote', rekli su mi. Uvijek postoji zaključak da je Obama crni majmun koji ne zna ništa o kulturi. Došao je u Indiju i žvače. Smiješno je što se love za svaku sitnicu, ali zapravo nije smiješno i prelazi sve granice", ispričao je.

Osim na stranicama u Rusiji, pišu i na stranicama brojnih medija u Ukrajini i Engleskoj.

Ako se nasmijete, možete dobiti otkaz

"Postoje ukrajinski i engleski odjel. Oni bombardiraju stranice CNN-s i BBC-s. Nama je bilo lakše nego njima. Ponudili su mi posao u engleskom odjelu, no pitali su me za moja uvjerenja, a ja sam rekao da sam apolitičan. Ne znam ništa i ne slijedim nikoga. S tim je nestala mogućnost da radim tamo. Plaća u stranom odjelu je najmanje 65.000 rubalja", otkrio je.

Osim internetskih stranica, trolovi su bili aktivni i na društvenim mrežama.

"Posebni ljudi su radili na Facebooku. Postoji 40 soba s 20 ljudi u njima i svaka osoba ima svoj zadatak. Oni pišu po cijele dane i ne smiju se ni nasmijati, jer možete dobiti otkaz zbog toga. Iz dana u dan pišu, o bilo čemu - Obami, Merkel, Grčkoj, Sjevernoj Koreji.... Mladi ljudi koji to rade ne mogu ni objasniti što je važno u tim pričama. Čak ni politički analitičar ne može znati sve, a od tih se ljudi očekuje da pišu o svemu. Nije bitno što pišete, bitno je da stavljate ključne riječi", rekao je.

Image

Svakog dana sa zaposlenicima je jedna osoba razgovarala o temi dana, kako bi stekli neka znanja o temi o kojoj pišu, no ni ona nije znala previše pa je situacija bila apsurdna.

"Ako neki članak podupire Putina, 'negativac' ima sumnje. Primjerice, kad je otišao na misu za Božić u jedno selo, 'negativac' je pisao da je to učinio zbog svoje promocije. Na to smo mi odgovarili: 'Što se to tebe tiče, o kakvoj popularnosti pričaš? Da, popularan je, ali to mu ne treba, on samo želi susresti obične ljude'. To je smiješan primjer", opisao je Marat.

Zbog pogrešaka se može dobiti otkaz, a jednom se i Marat našao u problemima kad je zamijenio Porošenka i Janukoviča. Njihove greške nadziru menadžeri, koji čitaju baš sve što oni napišu. I to za 80.000 rubalja mjesečno.

"Dao sam otkaz jer više nisam mogao sudjelovati u apsurdu. Ne dijelim tu ideologiju, protiv nje sam i nalazio sam se u neprijateljskom kampu. Dva mjeseca su bila dovoljna da shvatim kako se tamo radi", rekao je i dodao da se u centru najviše boje novinara, pa zabranjuju djelatnicima da izlaze tijekom dana iz zgrade.

(index.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by storm » 28 Mar 2015, 08:39

Koliko li je mrkson "vukao" plate :ha
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2015, 09:05

storm wrote:Koliko li je mrkson "vukao" plate :ha

Ama ti gore Rusi, male su mace za njega. Npr ona vijest o Obami i žvakaćoj, ipak je vijest o Obami. Šta reći za Mrkija? Tema je o gejevima, a on je jednim postom okrene u temu o Bošnjacima. Isto to čak i za temu o Aidi Đapo (Ida Van Munster) :plavi
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by storm » 28 Mar 2015, 09:14

pa ima poveznica :ideja

onii su morali ubacivati u postove ključne rijeći....obama i slično.....

:lupa zato se mrkiju uvijek sa alijom, vehabijama završilo :888
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by drugrankovic » 28 Mar 2015, 09:39

a nekima sa SANU, sprkom hegemonijom :valja
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Biba » 28 Mar 2015, 10:09

Ne znam za njih ali mislim i da na našim forumima ima trolova, doduše nisu tako dobro plaćeni ali ima ih...garant...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Melek » 28 Mar 2015, 10:12

Ja recimo dobijam 50km mjesecno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by greeneyes » 28 Mar 2015, 10:15

Ja nisam dobio plate evo već drugi mjesec. :roll
Samo sabura

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Melek » 28 Mar 2015, 10:16

Ma nisam ni ja, i ako tako ovo dvoje nastave ima da stupim u strajk gladju!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Mala_Mu » 28 Mar 2015, 10:17

Ih sta sam ja Rusa znala banovati.na.sajtu,tj trolova.. Preko 50.dnevno :o

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by storm » 28 Mar 2015, 10:18

greeneyes wrote:Ja nisam dobio plate evo već drugi mjesec. :roll
Slabo produciraš postove :kafa

nema te na religiji, a i igrice mi nešto slabo igraš :123
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by greeneyes » 28 Mar 2015, 10:22

storm wrote:
greeneyes wrote:Ja nisam dobio plate evo već drugi mjesec. :roll
Slabo produciraš postove :kafa

nema te na religiji, a i igrice mi nešto slabo igraš :123
A čuj, bez Leba ja nemma šta raditi na religiji, jedino da se konstantno slažem sa Salahuddinom, REMB-om i ostalim. :valja
A što se tiče igrica, popraviJo sam se. Pa samo sinoć sam ispisao stotinu postova čoeče. ZaslužiJo sam platu! :djed
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by storm » 28 Mar 2015, 10:27

Dobro....u petak..... ne znam samo koji :valja

ot
ja sam siguran da na npr indexu ima plaćenih trolova.....koji je užas onaj forum :sok
i to baš taktika 2-1 pa raspali :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by greeneyes » 28 Mar 2015, 10:30

Ja mislim da je Laganini jedan od tih, možda je čak i ovdje plaćen. Ne bi on Merca voz'o tek tako.. :valja
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Biba » 28 Mar 2015, 11:30

moderatori budu trolovi i ...ne misle nimalo što rade i kakve posljedice mogu proizaći iz toga...kad bi imali pameti ne bi to radili...ili je i njihov put u pakao more bit popločan predivnim namjerama...s trolanjem treba biti jako oprezan...neki od njih pojma nemaju što rade...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Maja » 28 Mar 2015, 13:27

Šta mislite zašto nema Lebowskog? Nije dobio zadnje dvije plate za rasprave na religiji pa štrajkuje.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by laganini » 28 Mar 2015, 13:32

...biba ima pravo...uglavnom....sicam se na idexu klicka taj je zbilja radio ili radi za mamica...jednom sam cak i dobio ponudu ali sam ih posla u kurac i njih i njihov usrani klub....sorry stor..i tu je prica zavrsila s indexom :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Biba » 28 Mar 2015, 13:46

Ja sam sebi pokusala smrdati nesto da se ne mogu vise ulogirati i uspjela sam ali nastavili su neki doslovce sr.ti p meni, neki koje ja nikada nisam ni dirala ni vrijedzala...napravila sam kllon samo iz razloga da mi konacno zabrane pristup za sva vremena...tamo nisam zeljela vise nista reci...a idiotski komentari i komentatori su ostali...neka ih, nek se nose ali o svom trosku, bez Bibe... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2015, 13:55

Melek wrote:Ma nisam ni ja, i ako tako ovo dvoje nastave ima da stupim u strajk gladju!
Nemaš se šta žaliti. Forumaš mjeseca, treba da bude društveno odgovoran i discipliniran.
Zar si mislio da je to zvanje besplatno? :lupa
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Profesionalni trolovi rade na forumima za platu

Post by Melek » 28 Mar 2015, 14:00

Krokodil Behko wrote:
Melek wrote:Ma nisam ni ja, i ako tako ovo dvoje nastave ima da stupim u strajk gladju!
Nemaš se šta žaliti. Forumaš mjeseca, treba da bude društveno odgovoran i discipliniran.
Zar si mislio da je to zvanje besplatno? :lupa
Aha, dobro, znaci placanje u naturi!
Ti si u tom slucaju svoj dio isplatio, sad cekam na Maju :obrve
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests