Izmjeri brzinu net-a

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Bla » 05 May 2015, 23:15

Možda ću zvučati grubo, što mi je i namjera, :D.
al' fakat pišeš šarlatanske stvari, i ljude navodiš u zabludu. Sad je samo pitanje da li to radiš namjerno, za što bi ti kapu skinuo :oo ili nisi naučio domaću zadaću što te onda svrstava u šarlatane. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Mala_Mu » 05 May 2015, 23:22

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Krokodil Behko » 06 May 2015, 19:12

I ja mislim da je nadogradnja memorije najbolja solucija.
Mislim da ću sredinom mjeseca, odnijeti laptop, da mu ugrade 4 GB RAM-a.
Ostalo mi se čini OK. Ima ih pa ni nemaju dual procesor. Kod mene je već AMD dual 2.3, a i grafička mu je solidna.. E jbg, sad moram da rovim, da vidim koja je :lupa

Aaaa da, mobility radeon HD 5000 Memory type DDR3 itd. :ideja
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Mala_Mu » 06 May 2015, 19:23

Ih jasta je, meni nadogradili,nista se nije primjetilo da je brze..

Jednom ce ti crknuti ko meni, nece se moci upaliti, i onda novi racunar :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Krokodil Behko » 06 May 2015, 19:25

Nije riječ o brzini, nego o štekanju i smrzavanju slike.
online

reha69
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 439
Joined: 05 May 2012, 20:48
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by reha69 » 06 May 2015, 19:56

Bla wrote:Možda ću zvučati GLUPO, što mi je i namjera, :D.
al' fakat pišeš šarlatanske stvari, i ljude navodiš u zabludu. Sad je samo pitanje da li to radiš namjerno, za što bi ti kapu skinuo :oo ili nisi naučio domaću zadaću što te onda svrstava u šarlatane. :cudi
Kao prvo nauci nesto o konfiguracijama racunara pa tek onda komentarisi.
Jer covjek ima vec 2 gb rama sto je veoma dovoljno za koristenje interneta koji vuce radnu memoriju veoma malo dok naprimjer koristenje igrica treba ogromna kolicina rama kao i brzina procesora i da te neucim dalje ukucaj u google on ce ti reci sve.I nemoj vise da komentarises moje postove jer si mi antipatican.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Bla » 06 May 2015, 22:56

reha69 wrote:Kao prvo nauci nesto o konfiguracijama racunara pa tek onda komentarisi.
Malo mi to dvosmisleno, jel' me šalješ u školicu da naučim nešto o hardverskim konfiguracijama ili softverskim?

Haj za početak ćemo pretpostaviti da su hardverske u pitanju. Recimo da je još 70-ih godina prošlog vijeka čika Seymour Cray dizajnirao simpatične računare čiji je sastavni dio obično bila i barem jedna klupa, ili sećija "po naški", da čovjek može da sjedne ili prilegne kad se umori dumajući oko te skalamerije. A interesantna stvar je bila i to da je već tada koristio 64-bitnu arhitekturu. Mana im je bila što su koštali onako, malo previše za svačiji džep, tadašnjih 10-ak miliona dolara.

E sad, ne tako davno, krajem devedesetih, kad sam prvi put imao priliku da radim na 64-bitnom hardveru, na tadašnjim Sun-ovim UltraSPARC procesorima, moram priznati da sam se oduševio sirovom snagom kojom su odisali u odnosu na tadašnji mainstream u vidu nekih pentiumčića I, II, Pro koji su bili suvereni mainstream tržišta. A tek kako su neki slinili na sajmovima gledajući DEC-ove Alpha procesore.

Ako se pitaš zašto ovo laprdam, pa iz prostog razloga da opišem kako sam bio oduševljen kad je AMD rekao, zajebi dotadašnje 32-bitne arhitekture, idemo gurnuti 64 bita širokim narodnim masama, i tako početkom 2000-ih počeše da pristižu prvi 64-bitni PC-jevi a mi smo komentarisali kako su u Intelu šupci i neće da naprave procesor za široke narodne mase koji je u skladu s vremenom.

E zašto je to uopšte bitno, 32, 64 koga briga koliko bita, bitno je jel' da se može surfati i kako ti reče, pokrenuti igrica. :D. Pa zato što kad prođeš od 8-bitnih, preko 16-bitnih i 32-bitnih te dođeš do 64-bitnih procesora, onda više sebi ne postavljaš takvo piatanje, jer ko iz topa znaš koliko su to drastični koraci u svijetu tehnike. Naravno, u svim školicama se valjda uči da procesori imaju u sebi neke registre i kako adresiraju stvari i kako rade. I kako su bitne instrukcije koje su u njih ugrađene. I kako su naročito interesantni general purpose registri. Te informacije će naročito znati da cijene oni koji su se bavili programiranjem na nižem nivou. E tu ćemo samo natuknuti da recimo 64-bitni procesori iz iste porodice (govorimo sada o PiSi-jadi) imaju sve ono što imaju i 32-bitni te plus još nešto više instrukcija i registara nego ovi posljednji.

Al' da ne šiljim dalje jer može biti da si ipak mislio da učim o konfiguracijama u softverskom kontekstu, pa ako je to slučaj molim da se zanemari prethodni tekst. :D. Ali dijelom se možda referišemo na njega u narednom.
Taj softverski kontekst ćemo podijeliti na dva dijela sistemski i onaj aplikativni. E jebiga, ako smo zaboravili prethodno onda nećemo razumjeti da tek 64-bitni operativni sistem može da koristi puni potencijal 64-bitnog procesora. Da banalizujemo, 32-bitni sistem može koristiti samo onaj dio 64-bitnog procesora koji je identičan 32-bitnom procesoru (instrukcije, registre), sve ostalo mu je nepoznato. Ne postoji, slijep je za njega.

A aplikacije? Pa i aplikacije mogu biti 32-bitne i 64-bitne. Pošto se, jel', vodi računa da ono od jučer može raditi i danas (naravno, ne nužno, ali govorimo o sistemima za široke narodne mase a ne o onim ozbiljnijim) onda se radi kompatibilnosti u 64-bitne sisteme obično dodaju i 32-bitne biblioteke koje će koristiti 32-bitne aplikacije, jer one nisu baš "na ti" sa 64-bitnim stvarima iliti drgim riječima onim koje su kompajlirane sa 64-bitnim instrukcijama. Ali ako su aplikacije kompajlirane za 64-bitni sistem, koristeći instrukcije 64-bitnog procesora koje su nepoznate 32-bitnim sistemima, onda one rade isključivo na 64-bitnom sistemu (samim tim i procesoru) i tada možemo reći da koristimo puni potencijal te arhitekture i tog procesora.
reha69 wrote:Jer covjek ima vec 2 gb rama sto je veoma dovoljno za koristenje interneta koji vuce radnu memoriju veoma malo dok naprimjer koristenje igrica treba ogromna kolicina rama kao i brzina procesora
Moram da se vratim opet na hardver, jer, istina da procesori između ostalog imaju i memorijske registre kojima adresiraju radnu memoriju, i isti čine veoma važnu ulogu i da ograničenja 32-bitnih procesora da istovremeno adresiraju samo 2^32 bita memorije (ona magična cifra od nešto ispod 4GB RAM-a) što ugrađivanje više od 4GB u 32-bitni računar čini besmislenim, to ne znači da je na 64-bitnoj arhitekturi besmisleno voziti 64-bitni operativni sistem sa malo RAM-a. Zbog čega? Zato što nije sve u RAM-u, time se odričemo 64-bitnih aplikacija koje su optimizirane za rad na 64-bitnom procesoru i samim tim se odričemo toga da ga koristimo u njegovom punom potencijalu a o čemu smo pričali nekoliko pasusa ranije. Ovo je ujedno i pojašnjenje one nebuloze koju si napisao u pretprošlom postu. ;)

Jedna napomenica
Veličine koje glase: veoma dovoljno, veoma malo, veoma brzo, ogromno, ne znače ništa.
reha69 wrote:i da te neucim dalje ukucaj u google on ce ti reci sve.
Tu si u pravu, čovjek se uči dok je živ, pa odoh da vidim hoće li mi google reći kako da konačno pobijedim u kaladontu na dvije riječi. :D.
reha69 wrote:I nemoj vise da komentarises moje postove jer si mi antipatican.
Ah tugo moja, što prije naučiš da je svijet i život jedna surova realnost, prije ćeš prestati da imaš tako nerealna očekivanja. :ooo

Ups, umalo da zaboravim zaključak, kad sam se već odlučio laprdati ovoliko.
Znači, kad sljedeći put savjetuješ nekog da se u 2015. godini sa 64-bitnog sistema prešalta na 32-bitni, imaj na umu da ga vraćaš dobrih 11-12 godina u rikverc. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Krokodil Behko » 06 May 2015, 23:38

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:I ja mislim da je nadogradnja memorije najbolja solucija.
Mislim da ću sredinom mjeseca, odnijeti laptop, da mu ugrade 4 GB RAM-a.
Ostalo mi se čini OK. Ima ih pa ni nemaju dual procesor. Kod mene je već AMD dual 2.3, a i grafička mu je solidna.. E jbg, sad moram da rovim, da vidim koja je :lupa

Aaaa da, mobility radeon HD 5000 Memory type DDR3 itd. :ideja
Ako ti je grafika DD3, vjerovatno ti je i ram DDR3. Provjeri tamo na crucial.com i ako je DDR3, poslacu ti ja ovaj stik od 4GB, koji je skoro pa nov jer sam ga brzo izvadio da bih ubacio 8GB. Ali da se ne peglamo dzaba, treba prvo vidjeti odgovara li.

Ma nema potrebe stvarno.. Mislim da se 4GB memorije, mogu kupiti i za 30 maraka, a sa postavljanjem, bilo bi 40 maraka i to nije mnogo,. Nemam ja pojma gdje je cruical.com, ali su 2 GB RAM sigurno. Evo i u ovom trenutku, zauzetost CPU i memorije je po 50%, pa tako da to mora biti samo 2 GB
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by storm » 06 May 2015, 23:43

Image

kod mene uvijek veći upload, nego download :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by navika » 06 May 2015, 23:49

Meni je ovo posluzilo da doznam odakle je ko :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Krokodil Behko » 07 May 2015, 10:09

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:
Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:I ja mislim da je nadogradnja memorije najbolja solucija.
Mislim da ću sredinom mjeseca, odnijeti laptop, da mu ugrade 4 GB RAM-a.
Ostalo mi se čini OK. Ima ih pa ni nemaju dual procesor. Kod mene je već AMD dual 2.3, a i grafička mu je solidna.. E jbg, sad moram da rovim, da vidim koja je :lupa

Aaaa da, mobility radeon HD 5000 Memory type DDR3 itd. :ideja
Ako ti je grafika DD3, vjerovatno ti je i ram DDR3. Provjeri tamo na crucial.com i ako je DDR3, poslacu ti ja ovaj stik od 4GB, koji je skoro pa nov jer sam ga brzo izvadio da bih ubacio 8GB. Ali da se ne peglamo dzaba, treba prvo vidjeti odgovara li.

Ma nema potrebe stvarno.. Mislim da se 4GB memorije, mogu kupiti i za 30 maraka, a sa postavljanjem, bilo bi 40 maraka i to nije mnogo,. Nemam ja pojma gdje je cruical.com, ali su 2 GB RAM sigurno. Evo i u ovom trenutku, zauzetost CPU i memorije je po 50%, pa tako da to mora biti samo 2 GB
Cuj, hajde molim te, otidji na http://www.crucial.com Tu ces vidjeti "download scanner" i instaliraj ga. On ce ti izbaciti sve sta imas u laptopu i vidjeces koji ti je RAM. Ako je ovaj sto ja imam (a sve su prilike da jest), meni zaista ne treba i dobro je sto je od 4GB a ne 2 po 2GB pa da ti zauzme obadva slota. Ovako ti ostavlja mogucnost da zamijenis i taj drugi za 4GB i imaces 8GB onda. Kazem ti, zaista mi bezveze stoji, rekao sam svima koje poznajem da ako nekome treba da mi javi, da cu i ugraditi ali nikome ne treba. Tako da ce mi ovo bas dobro doci. Ili otidji na ovu stranicu sto sam ti ostavio link i javi mi rezultate oko RAM-a. Bilo bi mi drago da bude ovaj sto ja imam viska.
Nemam DDR3 memoriju :D

Čini mi se (laički gledano) da je prostor za memoriju modernije urađen, a nisam iznenađen, jer ovaj laptop, ne bi smio biti stariji od 2010. godine. Vidi se to po tastaturi, jer je "ravna" a ne ona sa "izbačenim" tipkama kao na tastaturama za PC.

Msm, ovo nije skupo i mogu ja to sam nabaviti. Čak kako mi se čini, ima jedno prazno mjesto. Samo se "ubaci".

Image
online

User avatar
Palma*
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 100
Joined: 05 May 2015, 21:05
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Palma* » 07 May 2015, 11:33

Ups, opet mi podvaljuje provajder! :rol

Image
Svemu mogu da odolim osim izazovu...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by storm » 07 May 2015, 12:29

Eh konacno, da jos netko ima veci UL nego DL... Kao ja... Jes vidio salahuddine :djed
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Bla » 14 May 2015, 21:04

Salahuddin wrote:Procitao sam sve
:valja A nije bilo namijenjeno čitanju, jer slabo ko čita postove duže od dvije rečenice. :oo

Ostadoh dužan objašnjenje, sve ovo moje laprdanje je u stvari bila zeza, a nije čak ni moja ideja nego Tarantinova iz filma "Inglourious Basterds", ono kad Christoph Waltz počne pričati talijanski na onom prijemu.
Nadam se da se Reha nije puno naljutio, a ako jeste, šta mu ja mogu. :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by navika » 14 May 2015, 21:36

Image

To je nesto forum onda spor od juce :hm

User avatar
mister_sa
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 737
Joined: 29 Mar 2015, 16:54
Location: Peechka Matherina
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by mister_sa » 02 Jun 2015, 20:53

Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by STrendzer » 02 Jun 2015, 21:43

Image

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Mala_Mu » 21 Sep 2015, 16:48

DOWNLOAD
19.88Mb/s

UPLOAD
2.06Mb/s

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Vladimir RUS » 21 Sep 2015, 18:06

Palma* wrote:Ups, opet mi podvaljuje provajder! :rol

Image
Što meni ne podvali ovoliku brzinu? U mene je net nekoliko puta sporiji. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Izmjeri brzinu net-a

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2015, 18:38

Image

:ooo
online

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests