Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2016, 11:23

Odgledao sam šokantan dokumentrani film, kojeg je napravio HBO.
Riječ je o San Franciscu, gradu koji je 150 godina bio sinonim za multikulturalnost, umjetnost i duhom je ličio na neke evropske gradove, a potom je udomio i hipi kulturu.

Taj i takav grad umire. U njegovoj neposrednoj blizini, nalazi se Silicijumska dolina, sjedište svih tehnoloških kompanija, koje nešto znače na ovoj planeti.

Evo link, za gledanje dokumentarca, pa možemo i kasnije dikutovati

http://dokumentarnifilmovi.net/ljudi/sa ... -2-0-2015/

Otjerali su umjetnike, sitne zanatlije, ruše kuće, stare zgrade, stadione, deložiraju sirotinju, uništavaju izgled ulica, pa čak su uništili i one poslove po kojima je Kalifornija poznata, poput uzgoja cvijeća, povrća, vinarstvo itd..
Život u tom gradu, postao je preskup.
Postoje lokali u kojima hamburger košta $50+ i mogu ga kupiti samo ti razni programeri.

Ono najvažnije, oni u dokumentarcu predstavljaju Uber, Airbnb i slične kompanije, kao temelj za nešto novo. Ide se na banalizaciju bilo kakvog vlasništva pojedinaca, nad pokretnom i nepokretnom imovinom.
Propagiraju dijeljenje automobila, kuća, stanova, zajedničko korištenje obradivih površina.

Učinili su da jedan površinom mali grad, postane najveće gradilište na planeti i apsolutno najbogatiji grad, u historiji čovječanstva.

Da li je sve u novcu i ko ga sve može pokupiti u tom gradu, možete pogledati u dokumentarcu.

Nesumnjivo, tehnološki giganti mogli bi jače uticati na razvoj planete, nego ijedan drugi vid industrije, s tim da oni nemaju mnogo sluha za privatnost ljudi, njihove mane i vrline, ljudsku sklonost ka humanizmu, umjetnosti, tradiciji itd..
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Pasaga » 16 Sep 2016, 11:29

Bilo je toga i prije...mislim ovakvih stiva..
To je grad iz kojeg ljudi samo sele..
To se odvija vec nekih 5-6 god. tako da svi takoreci starosjedioci su
napustili ili ce ga uskoro napustiti.
Tuzno je sto se niko ne doseljva.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by storm » 16 Sep 2016, 12:13

Pasaga wrote:Bilo je toga i prije...mislim ovakvih stiva..
To je grad iz kojeg ljudi samo sele..
To se odvija vec nekih 5-6 god. tako da svi takoreci starosjedioci su
napustili ili ce ga uskoro napustiti.
Tuzno je sto se niko ne doseljva.
Doseliti ćemo rocke i ja jednom :oo

Ta ekipa je sve samo ne glupa... Ne brini da će biti krcato sve ...
Ogromno stvari koje danas svjesno ili nesvjesno koristimo, poteklo je od tamo... Stoga, samo naprijed :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Konsultant » 16 Sep 2016, 16:27

Obrni, okreni, buducnost se pise u Silikonskoj dolini. Sto se tice socijalnog zivota, nije mrtav samo je prilagodjen novim stvarima. Posto tamo ljudi rade cesto prekovremeno, nadju neki ispusni ventil tipa online zajednica, live meetup u cilju druzenja i poslovnih ideja, putovanja,... To sto se gubi doskorasnja veza s porodicom tj. tradicionalni nacin zivota, to je drugi padez. Kada sam rekao preko vremeno, istopio se nekadasnji nacin rada, 8-16, ides kuci u porodicni krug. Sada vise radno vrijeme se gubi. Tamo imas sve sto pozelis, uglavnom zdrava hrana, joga, fitness, bilijar, stoni tenis, timski playstation itd. Sve se to sada izmiskalo radi vece produktivnosti, dinamicnog rada, tehno noviteta i ko zna cega sve ne.

Ma dzaba im milioni... kad burek zamiri :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Zagorka » 16 Sep 2016, 16:34

Koliko traje? (dokumentarac)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2016, 18:28

Konsultant wrote:Tamo imas sve sto pozelis, uglavnom zdrava hrana, joga, fitness, bilijar, stoni tenis, timski playstation itd. Sve se to sada izmiskalo radi vece produktivnosti, dinamicnog rada, tehno noviteta i ko zna cega sve ne.

Nije sva industrija svijeta u toj dolini, niti je informatičkog tipa.
I dalje nam trebaju rudnici, željezare, njive, itd..
To što su izelitizirali svoju industriju, u redu je, može im se, nego oni uglavnom profitiraju jer idu ispred zakona, zaobilaze ih.
Ima to sve u dokumentarcu. Oni priznaju da zgrću ogromne pare, jer zakoni ih ne prate toliko brzo.

Problem u vezi društva je taj, što se on profilira u njihovom okruženju, a za uposlenike u ostalim branšama, možda bi bio katastrofa. Prvenstveno to oko banaliziranja imovine, plus načini poslovanja Ubera i sličnih.
Zagorka wrote:Koliko traje? (dokumentarac)
40 minuta.
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Rockefeller » 16 Sep 2016, 21:52

Krokodil Behko wrote:
Konsultant wrote:Tamo imas sve sto pozelis, uglavnom zdrava hrana, joga, fitness, bilijar, stoni tenis, timski playstation itd. Sve se to sada izmiskalo radi vece produktivnosti, dinamicnog rada, tehno noviteta i ko zna cega sve ne.

Nije sva industrija svijeta u toj dolini, niti je informatičkog tipa.
I dalje nam trebaju rudnici, željezare, njive, itd..
To što su izelitizirali svoju industriju, u redu je, može im se, nego oni uglavnom profitiraju jer idu ispred zakona, zaobilaze ih.
Ima to sve u dokumentarcu. Oni priznaju da zgrću ogromne pare, jer zakoni ih ne prate toliko brzo.

Problem u vezi društva je taj, što se on profilira u njihovom okruženju, a za uposlenike u ostalim branšama, možda bi bio katastrofa. Prvenstveno to oko banaliziranja imovine, plus načini poslovanja Ubera i sličnih.
Vrlo jednostavno: car je go. Ne postoji uposlenik u "ostalim branšama" ili u bilo kakvoj branši. Postoji samo čovjek. Silicijska dolina je, svidjelo se to nekom ili ne, po prvi put u historiji čovječanstva humanizirala radnika, humanizirala čovjeka.

Ovo je doba umjetnika, svi drugi propadaju.

Skoro sam imao priliku objašnjavat jednom čovjeku (relativno uspješnom, visokoobrazovan, starija generacija) o jednoj mašini. Pokušao sam mu pobliže objasniti kako je ta mašina zapravo glupa k'o noga (milion eura plaćena).

Da bi upravljao tu mašinu trebaju ti tri čovjeka. Mašina iz papira proizvodi embalažu. Kada upališ mašinu čak i ako nema papira unutra mašina će raditi iste stvari pokušavajući od ničeg da izvuče kutiju. Nipošto se neće sjetiti da nema kartona, da treba da stane. Mašina je toliko bučna da te glava zaboli. I pored toga na mašini ne možeš raditi osim ako nemaš bar par mjeseci prakse na njoj.

Nije riječ o mašini. Riječ je o ljudima koji su tu mašinu napravili. I kunem se svim što je sveto da, kada bih ja bio šef tim ljudima, injžinjerima koji su tu mašinu napravili, ja bih ih podavio vlastitim rukama takve nesposobne.

Ta mašina treba da govori o njihovim vrednotama, o tome u šta oni vjeruju, o tome koliko misle na te jadne ljude koji će sutra tu mašinu upaliti, o tome da su oni tu mašinu napravili zato što im je stalo do tih ljudi koji će pokušati na njoj da rade... Ti ljudi koji su napravili tu mašinu nisu mislili ni na šta od toga. Mislili su samo kako će u džep strpati svoju platu, tj. gazda tih milion eura po mašini.

Pojavom Silicijske doline ja sam uvjeren da je takvim ljudima kraj, a istovremeno Dolina najavljuje novu vrstu ljudi - onih koji brinu o sučovjeku, kojima nije svejedno za čovjeka.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2016, 22:12

Rockefeller wrote: Silicijska dolina je, svidjelo se to nekom ili ne, po prvi put u historiji čovječanstva humanizirala radnika, humanizirala čovjeka.
Jeste, ali na koji način i koje radnike?
Danas sam gledao neke putarske radnike, kako popravljaju put i nisam primjetio nikakve nove tehnologije, bar ne novije od deset godina.

Htio ti priznati ili ne, silicijumska dolina ne može postojati bez ostale privrede.
Naravno, može postojati samo ako budu mogli praviti neke jestive hamburgere, od binarnih brojeva i ostalih hepeka.
Ako ostalima nije bolje, onda šta su oni, osim nekih grabljivica na ekonomskom nebu? Novac ne beru na drvetu, nego im stiže sa raznih strana, iz raznih grana privrede.


Ovo je doba umjetnika, svi drugi propadaju.
Ako je to stvarno tako, zašto se upravo umjetnici bune, u tom dokumentarcu?
Ne znam šta podrazumijevaš pod umjetnošću, ali programiranje još uvijek nije svrstano među vrste umjetnosti. I dalje je to ovih 9 komada.




glazba
drama
književnost
slikarstvo
kiparstvo
arhitektura
film
ples
strip

Kada upališ mašinu čak i ako nema papira unutra mašina će raditi iste stvari pokušavajući od ničeg da izvuče kutiju. Nipošto se neće sjetiti da nema kartona, da treba da stane. Mašina je toliko bučna da te glava zaboli. I pored toga na mašini ne možeš raditi osim ako nemaš bar par mjeseci prakse na njoj.
Nisam radio na mašinama za papir, ali neke mašine jednostavno trebaju biti prvo uključene, pa tek onda da im se da materijal. Primjera je mnogo. Manje-više, sve mašine koje obrađuju drvo i većina onih koje obrađuju metale.

Tu su i razni drugi strojevi, koje moraš uključiti i držati neko vrijeme uključene, kako bi dostigle radnu temperaturu. Primjera radi, espresso aparat ili razne mašine za pakovanje. Ne možeš upakovati nešto u najlon, ako komora za varenje najlona nije zagrijana :cudi

Pojavom Silicijske doline ja sam uvjeren da je takvim ljudima kraj, a istovremeno Dolina najavljuje novu vrstu ljudi - onih koji brinu o sučovjeku, kojima nije svejedno za čovjeka.
Da li to znači, da će njihovi programeri napraviti bolju mašinu za pravljenje kutija?
Misliš li da su oni stručniji od mašinskih i elektro inžinjera?
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Rockefeller » 17 Sep 2016, 15:17

Krokodil Behko wrote:Htio ti priznati ili ne, silicijumska dolina ne može postojati bez ostale privrede.
S. Dolina je širok pojam koji svi najčešće koriste za naprednjaštvo. Nije samo riječ o injžinjerima. Naprotiv, najveća kompanija u toj Dolini i nije inžinjerska.
Krokodil Behko wrote:Ako ostalima nije bolje, onda šta su oni, osim nekih grabljivica na ekonomskom nebu? Novac ne beru na drvetu, nego im stiže sa raznih strana, iz raznih grana privrede.
Nijedna od tih kompanija nije nastala zbog pohlepe njihovih osnivača. Nisam siguran ni da se velika kompanija može napraviti na temelju pohlepe.

Oni nisu grabljivci, oni samo guraju svijet naprijed.
Krokodil Behko wrote:Ako je to stvarno tako, zašto se upravo umjetnici bune, u tom dokumentarcu?
Zato što su umjetnici.
Krokodil Behko wrote:Nisam radio na mašinama za papir, ali neke mašine jednostavno trebaju biti prvo uključene, pa tek onda da im se da materijal. Primjera je mnogo. Manje-više, sve mašine koje obrađuju drvo i većina onih koje obrađuju metale.

Tu su i razni drugi strojevi, koje moraš uključiti i držati neko vrijeme uključene, kako bi dostigle radnu temperaturu. Primjera radi, espresso aparat ili razne mašine za pakovanje. Ne možeš upakovati nešto u najlon, ako komora za varenje najlona nije zagrijana :cudi
Primjer glupih mašina i loših umjetnika.
Krokodil Behko wrote:Da li to znači, da će njihovi programeri napraviti bolju mašinu za pravljenje kutija?
Ukratko da. Mada nisam fan toga da pričamo o programerima jer to naglašava upravo to što je loše - tehnokratija a S. Dolina nikako nije tehnokratska, više je hipsterska, hipijevska i kozmopolitska.

Tehnokrati imaju slabu stranu da ne razumiju potrebu ljudi a ovde je upravo o tome riječ: o potrebi ljudi, o empatiji.

Jednom sam negdje pročitao jedna citat koji mi je ostao u sjećanju a kaže: ako želiš postati milioner pomozi milionu ljudi. O tome se radi, o potrošačima, o tome da pomogneš čovjeku/grupi ljudi da budu na boljem.

Radi se o tome da radiš nešto zato što ti je stalo do nekog ili nečeg. Kad smo kod umjetnosti - sve je umjetnost. Umjetnina je medij koji prenosi ideale i svjetonazore umjetnika. Ako je povučena prava crta iste debljine po cijeloj svojoj dužini ja ću reći da je onome ko je nacrtao tu crtu stalo do te crte, stalo mu je do nečeg. Ako ju je nacrtao s brda s dola biće da mu nije briga za tu crtu i ono što ona predstavlja.

Tako je isto i sa mašinama. Ako neko mašinu napravi pažljivo reći ću da mu je stalo, ako sklepa reći ću da nije. Sve što se dobro radi je vrhunska umjetnost, ostalo je smeće.

Ako napraviš mašinu koja buči kad radi reći ću da ti nije stalo do ljudi koji će tu mašinu koristiti. Ako napraviš tihu mašinu reći ću da se brineš o tim ljudima, da osjetiš njihovu bol, da imaš empatije.

Ako napraviš mašinu koju samo stručna lica mogu koristit reći ću da ti nije briga za kompaniju kojoj si prodao mašinu, ako napraviš mašinu koju može bilo ko koristiti reći ću da ti je stalo do te kompanije. Itd.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2016, 10:52

Rockefeller wrote:
Krokodil Behko wrote:Htio ti priznati ili ne, silicijumska dolina ne može postojati bez ostale privrede.
S. Dolina je širok pojam koji svi najčešće koriste za naprednjaštvo. Nije samo riječ o injžinjerima. Naprotiv, najveća kompanija u toj Dolini i nije inžinjerska.

Ona jeste naprednjačka i to niko ne spori, samo je riječ o njenom uticaju na neke druge, manje-više tradicionalne poslove, jer isti nestaju, a S. dolina ne nudi čak ni lošiju zamjenu. Ima gore u tom dokumentarcu, o tome.


Rockefeller wrote:
Krokodil Behko wrote:Ako ostalima nije bolje, onda šta su oni, osim nekih grabljivica na ekonomskom nebu? Novac ne beru na drvetu, nego im stiže sa raznih strana, iz raznih grana privrede.
Nijedna od tih kompanija nije nastala zbog pohlepe njihovih osnivača. Nisam siguran ni da se velika kompanija može napraviti na temelju pohlepe.
Nisam siguran u to što tvrdiš. Siguran jesam u neke od vodećih ljudi, imajući u vidu njihovu pojavu i biografiju, ali ne možemo reći za svako, od hiljada i hiljada rukovodstava tih kompanija, da su sve same cvjećke, altruisti i sl. Ima i o tome. Ono bolje pregledati film, upoznati se s materijom.

Rockefeller wrote:Oni nisu grabljivci, oni samo guraju svijet naprijed.



Ali ne svi.. ali ne svi.
Na primjer, prije nekoliko dana, čitao sam da je bila neka velika humanitarna akcija, unutar koje je Gates donirao čak $50.000.000, a Zuckerberg $20.000.000, što se nije moglo reći za naftaše, proizvođače oružja, trgovce itd.. Bezmalo pa nisu donirali ništa.

I Hollywoodski likovi su humanitarnog karaktera, ali opet ne svi.
Njima je dovoljno, ako kažemo da su ponikli unutar neke naprednije vizije svijeta, međutim, koliko se svega toga pridržavaju svi koji su se oparili u tom poslu?


Rockefeller wrote:
Krokodil Behko wrote:Nisam radio na mašinama za papir, ali neke mašine jednostavno trebaju biti prvo uključene, pa tek onda da im se da materijal. Primjera je mnogo. Manje-više, sve mašine koje obrađuju drvo i većina onih koje obrađuju metale.

Tu su i razni drugi strojevi, koje moraš uključiti i držati neko vrijeme uključene, kako bi dostigle radnu temperaturu. Primjera radi, espresso aparat ili razne mašine za pakovanje. Ne možeš upakovati nešto u najlon, ako komora za varenje najlona nije zagrijana :cudi
Primjer glupih mašina i loših umjetnika.
Nema to veze s umjetnošću, nego su u pitanju neki zakoni prirode.
Ne možeš ti sad baciti pile u pećnicu i da ti se ono ispeče odmah, čim zatvoriš vrata :cudi
Ne možeš ni skuhati kafu, samo tako što ćeš uključiti kuhalo, a ono voda ključa trenutno.

Rockefeller wrote:Tehnokrati imaju slabu stranu da ne razumiju potrebu ljudi a ovde je upravo o tome riječ: o potrebi ljudi, o empatiji.
Nisu ni svi ti "sicilijanci" genijalni.

Pretpostavljam da ti je poznata epizoda remakea Macintocha, ono kad je Jobs poželio drive sa prorezom, umjesto ladičnog? Idiot na kvadrat, zar ne? I još su mu ljudi lijepo objasnili da stiže pržač i bit će prvo u ponudi za ladice.

A tek Gates.. :lupa
Tvrdio je da internet nikad neće biti u širokoj upotrebi i to nije izjava iz 1985. nego iz 1995. godine.
Ista ona godina kad su lansirali windows 95, za kojeg obično kažu da je microsoftu trebalo samo 10 godina, da napokon dobro iskopiraju MacOS izvornog Maca.


Rockefeller wrote:Ako napraviš mašinu koju samo stručna lica mogu koristit reći ću da ti nije briga za kompaniju kojoj si prodao mašinu, ako napraviš mašinu koju može bilo ko koristiti reći ću da ti je stalo do te kompanije. Itd.
Ali Rock, nisu sve mašine kompjuteri. O tome mi zapravo i govorimo.
Ne možeš s kompjuterom krčiti trasu novog puta, nego ti treba bager. Može taj bager biti i digitaliziran i kompjuteriziran, ali siguran sam da će biti potrebna i hidraulika, mehanika, poznavanje zakona fizike, poznavanje materijala i još mnogo toga.
Ne možeš budali dati bager u ruke, jer će ubiti nekoga :ha
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Rockefeller » 22 Dec 2016, 23:27

Zapamtio sam ovaj post i zbog njega sam se maloprije prijavio. :)
Krokodil Behko wrote:Nisam siguran u to što tvrdiš. Siguran jesam u neke od vodećih ljudi, imajući u vidu njihovu pojavu i biografiju, ali ne možemo reći za svako, od hiljada i hiljada rukovodstava tih kompanija, da su sve same cvjećke, altruisti i sl. Ima i o tome. Ono bolje pregledati film, upoznati se s materijom.
Baš sam juče objašnjavao istu stvar ali na primjeru Sinana Sakića. Jedna osoba mi nije vjerovala da pjevači pjevaju iz ljubavi a ne zbog para pa sam je pitao da li bi uopšte neko izdržao početke svoje karijere a da je to zbog novca? Zamisli mladi čovjek na početku svoje muzičke karijere, otpjeva jednu pjesmu - niko ne plati, drugu - niko, stotu - niko. Ni nakon tri godine niko ti ne plati. Ko bi tako dugo izdržao a da je zbog novca? Niko.

Isto je sa svim ostalim ljudima koji su u toj mjeri uspješni. Ljubav do toga što su radili im je bio jedini izgovor da to rade. Ja ovde ne govorim isključivo o S. Dolini, ja govorim o univerzalnom pravilu: kako o ljudima u Dolini tako i o uspješnim Bosancima. To im je zajedničko.

Jesi kad primijetio da se uspješan čovjek ponaša kao da je iznad novca? To nije zbog toga jer je on bogat nego jer nikad o svijetu nije ni razmišljao na taj način.

Kasnije, u kasnijoj fazi, taj idealističan pristup poduzetništvu kontaminiraju "kapitalistički interesi" investiitora koji samo nastoje zaštititi svoju investiciju ali kako vrijeme odmiče čak i to se mijenja. Svakim danom je osjetno da i investitori sve više shvaćaju i bivaju primoravani da shvate kako je najbolji način da zaštite investiciju taj da se kompanija drži svojih osnivačkih ideala, pa se recimo zaposleni ne biraju samo po principu stručnosti nego se provjerava i koliko su njihove vrijednosti poravnane sa osnivačkim idealima kompanije.

Odgovorio bih i na ostalo ali radije ako mi dopustiš može temu po temu jer bi ovako bilo preveliko i nezgrapno. A ideja da je prvi preduslov ali ne i garant nekog uspjeha taj da radiš ono što voliš mi se čini važnijom od ostalih tema.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Melek » 22 Dec 2016, 23:36

Pa ruku na srce, jednoj takvoj tehnoloski naprednoj sredini ne odgovaraju raznorazni pahori, bohemi i ostala tolstojevska landarala, prirodno je da je situacija takva kakva je tamo.
Bio sam mnogo puta sluzbeno u Silicon Valley, to je jedna nevjerovatna stvar. Narocito me se dojmilo mjestasce San Bruno gdje sam maxuzile otisao sa jednim svojim radnim kolegom, trebao mu AC za starog Mustanga i tamo ga pronadje kod nekakvog lokalnog dida, tip sve ima za Mustange i poznat je :ok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Vladimir RUS » 23 Dec 2016, 21:10

Za.ebao ih Šenzen. :zubi

U Kaliforniji danas opstaju samo najbogatiji, a bivši stanovnici Kaliformije sele se u unutrašnjost ili čak u Detroit gdje je sada cijena nekretnina kao ovdje kod nas. :hihi

Šta da se radi, evolucija, ideš tamo gdje je sve po tvom. :D

Amerika je zemlja izbora. Snaćiće se oni, ne brinem ja za njih.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Melek » 23 Dec 2016, 21:14

Pa nije bas sve tako, ali nije da nije. Detroit s druge strane je dubioza ziva. Pa tamo je vladalo "ratno stanje" sve doskora a sada je neka vrsta "status quo" izmedju crnih i bijelih. Downtown Detroit nije za preporuciti.. Imam jednog jarana bas ovdje u okolini kojem je buraz sa familijom odselio bas u nekakvo predgradje Detroita.
Kaze mizerija ziva :oo
Last edited by Melek on 23 Dec 2016, 21:27, edited 1 time in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Bla » 23 Dec 2016, 21:25

Krokodil Behko wrote:Ne možeš ni skuhati kafu, samo tako što ćeš uključiti kuhalo, a ono voda ključa trenutno.
Voda će proključati trenutno u vakuumu :oo

Doduše, ne možeš u takvoj vodi skuhati nešto.
Ali ako dodaš dovoljnu količinu toplotne energije, zašto da ne. :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Vladimir RUS » 23 Dec 2016, 21:41

E taj Detroit. Uopšte mi nije jasan. Googlam ja nešto u vezi Amerike u kontekstu nekretnina kad ono vidim članak da se tamo kuće mogu kupiti za manje od 10000 dolara i kontam ja nešto "to mora da je platiš 10000 vlasniku i još 110000 banci" kad malo pogledam na sajtovima vidi stvarno cijene im kao ovdje kod nas i to bez ikakvih dodatnih uslova. O čemu se tu radi? Nije valjda taj region toliko propao nakon kraha automobilske industrije? :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2016, 00:50

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote:Ne možeš ni skuhati kafu, samo tako što ćeš uključiti kuhalo, a ono voda ključa trenutno.
Voda će proključati trenutno u vakuumu :oo

Doduše, ne možeš u takvoj vodi skuhati nešto.
Ali ako dodaš dovoljnu količinu toplotne energije, zašto da ne. :cudi

To samo teoretski, ali kladim se da ako i bude postojalo nešto takvo, isplatnije će biti u kuhalu.
Osim toga, ja sam samo navodio neke principe, pokušavajući rocku objasniti da se neki poslovi nikad neće moći obavljati jednostavno - jednim klikom, a pogotovo ih neće moći obavljati baš svako.
Naravno, izuzetak bi bila podaleka budućnost i razni roboti po kući i oko nje, pa čak ni tad nisam siguran.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Bla » 24 Dec 2016, 01:02

kakva teorija, čudna mi čuda vakuum napraviti :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2016, 01:05

Ja još nisam čuo, da neko u kuhinji ima neku vakumaonicu.
Osim toga, govorimo o kuhanju kafe, a ovi naši još nisu odmakli ni od fildžana :hihi
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Silicijumska dolina - kolijevka novog društvenog poretka

Post by Socrates » 24 Dec 2016, 09:08

Teorija zavjere oko Detroita je da je to prije nemira 1967-me bio grad u kojem su crnci mogli da ostvare kakvu takvu finansijsku ravnopravnost sa bijelcima, da je grad zbog toga mogao da postane crnacki centar moci u Americi, te da su zbog toga "vise sile" odlucile da ga uniste.

Prije nemira 1967, crnci u Detroitu su posjedovali dobar dio privatne imovine (kuce i male biznise), a nezaposlenost u crnackoj populaciji je bila svega 3%.

Vec 50-tih je pocelo ne masovno ali dovoljno znacajno iseljavanje bijelaca iz Detroita, neki kazu pod pritiskom, a teoreticari zavjere kazu jer se vec tada isplanirao pad Detroita.

1967-me, u nemirima, koje su izazvali militantniji crnci, poginulo je oko 50 a povrijedjeno nekoliko stotina ljudi. Vecina poginulih su bili crnci. Mali biznisi se nakon toga masovno iseljavaju, i prestaje ulaganje kapitala u grad. 70-tih I 80-tih grad postaje leglo kriminalaca, a ni 90-te nisu nista bolje. Tu negdje, federalna vlada preuzima teret da grad odrzava vjestacki zivim.

U 21-vom vijeku, jedan gradonacelnik Detroita (ime?) postaje slucaj za izucavanje sto se tice korupcije I kradje, zavrsava u zatvoru. Grad tu negdje podnosi i zahtjev za bankrotstvo. Za vrijeme nedavne recesije, bilo je tamo kuca i za 1000 dolara, mozda i jeftinije.

Danas je Detroit 20-ak milijardi dolara u dugu.

Inace, oko Detroita ima lijepih I dobrostojecih uglavnom bijelackih predgradja. Nekad ih samo cesta dijeli od siromasnih crnackih dijelova grada. Navodno, nerijetko i oklopna vozila, a ponekad i tenkovi odrzavaju ovu neprirodnu situaciju da ne eskalira u sukob. Michigan je poznat I po privatnim takozvanim milicijama, koje I ne skrivaju rasizam prema crncima a bogami I mrznju prema imigrantima koji su manje bijeli od prihvatljivog.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests