ADSL BH telekom

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

BH telekom

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2011, 10:02

Image

Rukovodstvo najprofitabilnije kompanije u državnom vlasništu, "BH Telecoma", jučer je na tradicionalnoj novogodišnjoj konferenciji za novinare priznalo da je dobit u 2011. godini za čak pet miliona maraka niža nego godinu ranije te da su im konkurentski operateri u velikoj mjeri preuzeli tržište.

Fiskalne kase

Rukovodstvo "BH Telecoma", s direktorom Nedžadom Rešidbegovićem na čelu, u prvi mah nije planiralo te informacije otkriti javnosti, s obzirom na to da su imali samo riječi hvale za poslovanje ove državne kompanije. No, pitanja novinara "Dnevnog avaza" o činjenicama koje je naš list ranije objavljivao, promijenili su tok konferencije te u pojedinim dijelovim izazvali nervoznu reakciju čelnika državne firme.

Na upit našeg novinara kako komentira činjenicu da je telekom operater iz RS "M:tel" ušao sa čak 11 posto na tržište Federacije, dok se "BH Telecom" nije ni pokušao proširiti na drugi bh. entitet, Rešidbegović je, pravdajući se, priznao da gube bitku.

- Činjenica je da je "M:tel" u 2009. i 2010. godini povećao broj korisnika više nego mi, ali prije svega zahvaljujući fiskalnim kasama. RS je, naime, zatvorila tržište, tako da je "M:tel" sam mogao konkurisati za fiskalne kase, dok su ovdje u FBiH sva tri telekom operatera mogla konkurisati - rekao je Rešidbegović.

Na našu konstataciju da je u nekim segmentima broj pretplatnika "BH Telecoma" sve manji u fiksnoj, pa i mobilnoj telefoniji, odnosno da je ova kompanija za dvije godine izgubila čak 127.369 korisnika, dok je "M:tel" povećao broj korisnika za 234.000, Rešidbegović je rekao:

- Znate, mi se možemo lagati, ali rezultati najbolje pokazuju.

Priznao je da je u oblasti fiksne telefonije pao broj korisnika, ali opet se pravdao.

- To je bilo zbog naplate RTV takse. Mi imamo problem što korisnici ne prihvataju da je to zakonska obaveza, nego shvataju da je to namet "BH Telecoma". Platili smo tu cijenu tako da smo izgubili 100.000 korisnika fiksne mreže - potvrdio je Rešidbegović.

Zgrada OKI

No, iznervirani čelnici državne firme nisu htjeli odgovoriti zašto je za nedovršenu zgradu firme OKI u ulici Franca Lehara u Sarajevu odvojeno 35,5 miliona KM, a zgrada još nije useljena, dok je objekt slične namjene u Mostaru iz temelja sagrađen za upola nižu cijenu.

Rešidbegović je sve svalio na žalbe pojedinih izvođača radova, zbog čega je, kako je istakao, raspisano nekoliko tendera. On je izrazio nadu da će se kadrovi "BH Telecoma" naredne godine useliti u ovu zgradu.

Depoziti na bankovnim računima

Naše pitanje zašto "BH Telecom", kao državna firma, na računima drži 215 miliona KM depozita, iako je situacija u FBiH katastrofalna, jer se prijeti smanjenjem plaća i penzija, izvršnog direktora za razvoj poslovanja Hamdu Katicu potpuno je izbacilo iz takta.

- Gdje držati te novce, ako ne na računu? U džepu? - uzviknuo je Katica, priznajući čuvanje stotina miliona maraka.

Ubrzo ga je, međutim, smirio Rešidbegović, izjavivši da "mi imamo praksu da svoja akumulirana sredstva, koja u nekom trenutku nisu za korištenje, čuvamo".

- Imamo ugovore sa 15 banaka i u svakoj banci imamo svoje depozite. Njih držimo po raznim osnovama - bio je Rešidbegovićev odgovor.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 28 Dec 2011, 10:13

SARAJEVO, Kompanija “BH telekom” ove godine ostvarila je prihod od oko 615 miliona KM i dobit od oko 150 miliona KM, rekao je direktor ove kompanije Nedžad Rešidbegović na novogodišnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, ”BH telekom” je ove godine realizovao investicije od oko 130 miliona KM, te isplatio 110 miliona KM dividende za prošlu godinu.

On je naveo da je kompanija ove godine otvorila devet novih Telekom centara, a da će do kraja biti otvoren i 10.

Za narednu godinu ova komapanija planira tehnološka unapređenja kroz modernizaciju pristupne mreže, razvoj 3G radio mreže kako bi bila obezbijeđena veća pokrivenost stanovništva i omogućen širokopojasni pristup za sve korisnike putem mobilne i fiksne mreže.

Menadžment kompanije planira sniženje cijena u gotovo svim segmentima bilo klasičnih, bilo usluga nove generacije u mobilnoj i fiksnoj mreži, ali i međunarodnom saobraćaju i romingu, te optimalizaciju rada i snižavanje troškova gdje je god to moguće, unapređenje prodaje i prilagođavanje organizacije novim uslovima rada.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by mrki62 » 28 Dec 2011, 10:32

BH telekom je farsa i to od samog početka jer je svo vrijeme namijenjen podjeli ( teritorijalnoj ) BiH.
Mnogi će se mene sjetiti, kad sam pisao u vezi Bos. Posavine, gdje se ama baš niko uz pomoć BH telekoma ne može pronaći a u hrvatski telekom Mostar može.
Primjer; tražim ja svoje rođake sa prezimenom Hećimović u Orašju, nema ih na BH telekom a na ovom http://www.domaljevac.net/index.php/inf ... ainmenu-32 MOŽE

Evo slika

Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2011, 10:38

- To je bilo zbog naplate RTV takse. Mi imamo problem što korisnici ne prihvataju da je to zakonska obaveza, nego shvataju da je to namet "BH Telecoma". Platili smo tu cijenu tako da smo izgubili 100.000 korisnika fiksne mreže - potvrdio je Rešidbegović.
Naše pitanje zašto "BH Telecom", kao državna firma, na računima drži 215 miliona KM depozita, iako je situacija u FBiH katastrofalna, jer se prijeti smanjenjem plaća i penzija, izvršnog direktora za razvoj poslovanja Hamdu Katicu potpuno je izbacilo iz takta.

- Gdje držati te novce, ako ne na računu? U džepu? - uzviknuo je Katica, priznajući čuvanje stotina miliona maraka.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 28 Dec 2011, 11:01

BH Telekom je imao profit u 2010. od 140 miliona, a u 2009. je bila 160 miliona.

5 mil za telekom, to je sitno tj. gubitak od 3%. Ne zaboravite da su cijene usluga u padu. Nekada se ADSL placao po potrosenim MB, sada je sve postalo flatrate.

BH Telecom definitivno ima problem sto mu je prikacena TV pretplata. Ako odjavim tel. usluge onda mi ne mogu isporuciti racun ili ga isporucim, ali ga bas i ne moram platiti. U slucaju tuzbe, sudski sporovi traju mjesecima.

To sto imaju novac na 15 banaka je strateski promasaj vecinskog vlasnika tj Federacije. Vlasnici previse igraju prema pravilima EU umjesto da se prave blesavi koliko je to moguce i navode vodu na svoj mlin.
Kada bi sva sredstva prebacili u banke koje su u vecinskom domacem vlasnistvu, to bi ubrizgalo novac u njih medjutim imali bi dodatni problem sto te banke nemaju trenutnih kapaciteta da prihvate toliku obradu transakcija.
Ovoj stoki od novinara koja misli ako zaradis 100 mil da ih trebas spiskati na mah, pogovu u vrijeme krize, treba dati Nobelovu nagradu za glupost. Pretpostavio sam da je ovo bilo pitanje Avazovog novinara.

mrki62, mislim da si upravu. Telekomi su slijedili politicku podjelu BiH. Medjutim, Mtel se pravo zadao na preuzimanje BH trzista, tu ga slijedi Eronet sa svojim Halo.ba paketicima. Tu ga je BH Telecom dobro ispusio (sorry, al' druge rijeci nema) jer je postovao prijasnji tal i jednostavno ne krece u agresivnije pokrivanje BH trziste.
Dodatni problem u BH Telecomu je politicki i rodbinski kadar koji je medjusobno pokrivan i dovodi osobe istih osobina. Najvjerovatnije je slicna situacija i u drugim telekomima samo mozda u manjoj mjeri.
Posao jeste malo manje profita doniio, BH Telecom nije unisten ali ovakav naslov prodaje novine i tako nesto moze napisati samo stoka od novinara.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2011, 12:01

Izvini Konsultant,jel se to meni cini,ili ti smeta,svako negativno pisanje o SDA?
Posto je ovo vec treci put,otprilike,da branis neodbranjivo.
Na našu konstataciju da je u nekim segmentima broj pretplatnika "BH Telecoma" sve manji u fiksnoj, pa i mobilnoj telefoniji, odnosno da je ova kompanija za dvije godine izgubila čak 127.369 korisnika, dok je "M:tel" povećao broj korisnika za 234.000, Rešidbegović je rekao:

- Znate, mi se možemo lagati, ali rezultati najbolje pokazuju.

Priznao je da je u oblasti fiksne telefonije pao broj korisnika, ali opet se pravdao.

- To je bilo zbog naplate RTV takse. Mi imamo problem što korisnici ne prihvataju da je to zakonska obaveza, nego shvataju da je to namet "BH Telecoma". Platili smo tu cijenu tako da smo izgubili 100.000 korisnika fiksne mreže - potvrdio je Rešidbegović.
Ja nisam naivan,pa da ne shvatim,da gubitak od 127.369 korisnika,nije mali. To znaci,da su izgubili oko
15% korisnika u dvije godine.
nadalje,RTV taksa,fiksirana je uz telekomove racune,bar prije 8 godina.
Ispravi me ako grijesim. Kako to,da je gubitak,samo u zadnje dvije godine,
ako cemo RTV taksu,kriviti za to? Nismo djeca jbg,pa da povjerujemo.
Sa druge strane,Mtel je dobio novih 234.000 korisnika.
Dakle,ukupna razlika je 361.369 korisnika
,sto je naravno,dovoljno za strijeljanje
celnika telekoma i onih koji su ih postavili!

Sto se tice,pada cijena telekom usluga,nije BH telekom,jedini koji je snizio cijene. Snizene su i od strane ostala
2 operatera,ali oni,za razliku od BH telekoma,nemaju pad prihoda.
Sta je trebalo uciniti? Da ih pustim,da mi naplacuju jedan jedini GB 20 maraka mjesecno,kao sto su cinili?
Moje je da prezivim a njihovo je da rade uspijesno. Ako ne znaju,noga im je. Ako nece da idu,ima zatvor i gotovo.

Dalje: rekao si ovo
Dodatni problem u BH Telecomu je politicki i rodbinski kadar koji je medjusobno pokrivan i dovodi osobe istih osobina. Najvjerovatnije je slicna situacija i u drugim telekomima samo mozda u manjoj mjeri.
A posle toga,rekao si ovo:
BH Telecom nije unisten ali ovakav naslov prodaje novine i tako nesto moze napisati samo stoka od novinara.
Sta je od to dvoje istina? Razmisli pa javi.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 28 Dec 2011, 12:41

Ja nisam naivan,pa da ne shvatim,da gubitak od 127.369 korisnika,nije mali. To znaci,da su izgubili oko
15% korisnika u dvije godine.
Da, ali profit se nije smanjio.
nadalje,RTV taksa,fiksirana je uz telekomove racune,bar prije 8 godina.
Ispravi me ako grijesim. Kako to,da je gubitak,samo u zadnje dvije godine,
ako cemo RTV taksu,kriviti za to? Nismo djeca jbg,pa da povjerujemo.
Recimo jedna grupacija korisnika ne zeli placati RTV pretplatu i onda sve rade da to izbjegnu tako sto ce koristiti druge operate, placaju samo racune za tel. i sl. Treba nekako opravdati gubitak 100 K korisnika koji je djelimicno zbog RTV pretplate.
Jedna druga dimenzija ovoga je to sto se BH Telecom uspavao po pitanju korisnika. Meni nikad niko iz BH Tel. nije prisao i ponudio neku uslugu. Dok su mi ostala 2 mobilna operata prisla bar 3-4 puta, non stop imaju pultove po trznim centrima.
Sa druge strane,Mtel je dobio novih 234.000 korisnika.
Dakle,ukupna razlika je 361.369 korisnika
,sto je naravno,dovoljno za strijeljanje
celnika telekoma i onih koji su ih postavili!
Ocito da moraju malo sjesti i razmisliti kako vratiti korisnike. Vjerovatno ce mozda nesto uraditi na tom pitanju jer je na jednoj od prethodnih skupstina bilo zestokih rasprava zbog pada profita.

Dalje: rekao si ovo
Dodatni problem u BH Telecomu je politicki i rodbinski kadar koji je medjusobno pokrivan i dovodi osobe istih osobina. Najvjerovatnije je slicna situacija i u drugim telekomima samo mozda u manjoj mjeri.
A posle toga,rekao si ovo:
BH Telecom nije unisten ali ovakav naslov prodaje novine i tako nesto moze napisati samo stoka od novinara.
Sta je od to dvoje istina? Razmisli pa javi.
Naslov im je SMECE i ponovit cu to 100 puta. BH Telecom nije unisten kao GRAS ili Hidrogradnja, oni imaju samo pad broja korisnika i dobiti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2011, 12:47

oni imaju samo pad broja korisnika i dobiti.
A sta je to,ako nije gubitak?

Usput,kad vec raspolazes sa ciframa u vezi prihoda telekoma,
sta je sa onih 210 miliona na racunima banaka?
Posebno bi mi bilo zanimljivo,procitati,ko je uzeo kamate od
tih sredstava,tokom svih ovih godina.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 28 Dec 2011, 15:25

Krokodil Behko wrote:
oni imaju samo pad broja korisnika i dobiti.
A sta je to,ako nije gubitak?

Usput,kad vec raspolazes sa ciframa u vezi prihoda telekoma,
sta je sa onih 210 miliona na racunima banaka?
Posebno bi mi bilo zanimljivo,procitati,ko je uzeo kamate od
tih sredstava,tokom svih ovih godina.
U jednu ruku jeste, ali u drugu ispadne da su sa manje korisnika imali vise prihoda odnosno ove godine su vise love dobili po korisniku.Naravno da su imati 100 000 korisnika da bi zaradili jos vise. Isto tako ako porade na marketingu mogu dobar dio tih korisnika vratiti. Prenosi tel brojeva medju telkomima ce napraviti zestoke turbulencije sto za BH Telecom moze biti pogubno.
Ne raspolazem nikakvim extra informacija, svako je to mogao ove infose iskopati kao i procitati finan. izvjestaj.
Ako poredite BHT i EP vidjet ce te da profit EP oscilira poprilicno, dok kod BHTel je se vrte u 5-10%. Sto se tice kamata, stvarno ne znam sta je sa njima, na sta se trose i da li se trose. Nemam nikog od rodbine ko radi u BHTel ili nadzornom odboru.

Vjerovatno ce u narednom broj BH Dana ili Slobodne Bosne biti vise detalja.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by mrki62 » 28 Dec 2011, 15:54

Konsultant wrote:
Vjerovatno ce u narednom broj BH Dana ili Slobodne Bosne biti vise detalja.
U javnosti nema detalja koje ja pišem,...... da se ponovim , pa da čujem tvoje mišljenje :

BH telekom je farsa i to od samog početka jer je svo vrijeme namijenjen podjeli ( teritorijalnoj ) BiH.
Mnogi će se mene sjetiti, kad sam pisao u vezi Bos. Posavine, gdje se ama baš niko uz pomoć BH telekoma ne može pronaći a u hrvatski telekom Mostar može.
Primjer; tražim ja svoje rođake sa prezimenom Hećimović u Orašju, nema ih na BH telekom a na ovom http://www.domaljevac.net/index.php/inf ... ainmenu-32 MOŽE

Evo slika

Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 28 Dec 2011, 19:55

Vec sam odgovorio: mrki62, mislim da si upravu. Telekomi su slijedili politicku podjelu BiH. Medjutim, Mtel se pravo zadao na preuzimanje BH trzista, tu ga slijedi Eronet sa svojim Halo.ba paketicima. Tu ga je BH Telecom dobro ispusio (sorry, al' druge rijeci nema) jer je postovao prijasnji tal i jednostavno ne krece u agresivnije pokrivanje BH trziste.

i jos bih dodao... kad je bila privatizacija telecoma srpske, neko je od novinara pitao direktora ili predsjednika nadzornog odbora zbog cega nisu ucestvovali na tenderu, nisu cak ni otkupili tendersku dokumentaciju, a lik odgovara pa ne mozemo ucestvati zbog zakonika rak-a jer bi kao krsili monolisticki zakon. odgovor je nidje veze. kupis telecom rs, 3cu licencu prodas na tenderu nekon novom operateru, dobro tebi dobro rak-u.
talovi postoje od daytona na ovamo. podjeljeni su rejoni ko ce sta kontrolisati, niko nikom nece smetati. medjutim sada ova dva telecoma imaju puno agresivniju strategiju dobijanja novih klijenata jer je velika lova u pitanju. bh tel ima pravo pasivan nacin prodaje svojih usluga, dodji kod nas da vam prodamo usluge koje nudimo. ako ne mozete naci ono sto vam treba, mozete makar naci priblizno. mtel donosi na vrata mobitel, zini sta ti treba. nije cudno sto su napali trziste federacije. nude povoljne uslove za razgovor unutar njihove mreze, ali sigurno ce svak iz federacije koristiti roaming i onda opet svoje usluge naplate.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by paparaci » 29 Dec 2011, 00:26

steta stvarno za tako jednu jaku kompaniju tj. giganta koji je to mogao i ostati da su pametnije poslovali. onaj slogan "idemo prvi, dajemo vise" je laz da je nema vece. kamo srece da su tako djelovali. davno su se trebali baciti na daljnju izgradnju telefonske fiksne i mobilne mreze, te i samog interneta. smanjiti cijene. produziti vijek trajanja kredita ultra kartica i svasta nesto. na taj nacin bi zadrzali postojece musterije i pridobili mnogo njih dodatno.
mislim da za to jos uvijek nije kasno. ali stvarno se moraju odmah baciti na posao, inace se mogu sahraniti.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 29 Dec 2011, 09:43

paparaci ima jos dosta toga za uraditi tamo. skoro svako vece preduzece mora raditi reorganizaciju procesa, resursa,... svakih 1-2 godinu. tu se isto moze ustediti 5-10%. njihova profitabilnost je izmedju 20 i 25 %.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by gejsha » 29 Dec 2011, 11:43

paparaci wrote:steta stvarno za tako jednu jaku kompaniju tj. giganta koji je to mogao i ostati da su pametnije poslovali. onaj slogan "idemo prvi, dajemo vise" je laz da je nema vece. kamo srece da su tako djelovali. davno su se trebali baciti na daljnju izgradnju telefonske fiksne i mobilne mreze, te i samog interneta. smanjiti cijene. produziti vijek trajanja kredita ultra kartica i svasta nesto. na taj nacin bi zadrzali postojece musterije i pridobili mnogo njih dodatno.
mislim da za to jos uvijek nije kasno. ali stvarno se moraju odmah baciti na posao, inace se mogu sahraniti.
Slažem se s tobom.Mislim da bi trebali uvesti nove pogodnosti.Oni kada i uvedu neke besplatne minute koje platiš 2 KM,traju npr samo 24 sata.Sve što ponude,nekako im prekratko traje.I očigledno ide njima u korist.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by mrki62 » 29 Dec 2011, 15:15

Konsultant wrote:
i jos bih dodao... kad je bila privatizacija telecoma srpske, neko je od novinara pitao direktora ili predsjednika nadzornog odbora zbog cega nisu ucestvovali na tenderu, nisu cak ni otkupili tendersku dokumentaciju, a lik odgovara pa ne mozemo ucestvati zbog zakonika rak-a jer bi kao krsili monolisticki zakon. odgovor je nidje veze. kupis telecom rs, 3cu licencu prodas na tenderu nekon novom operateru, dobro tebi dobro rak-u.
Telekom srpske ,............ imaš li ti saznanja od kada postoji telekom srpske ?
Dalje, svo vrijeme se u javnosti iznose optužbe Srba, Srpske i ne znam šta sve ne , umjesto da se na Srbe i Srpsku zaboravi i počne ganjati "naša" bagra, dakle , treba pomesti svoje dvorište a šta i kako se dešava kod susjeda, to nas ne briga.
Sva BiH energija se usmjerava ne nekakve izmišljene krivce, da bi se uradilo samo jedno a to je da se zaštiti "naše" nesposobno vodstvo !!!!!!!!
Konsultant wrote: talovi postoje od daytona na ovamo.
Jel to hoćeš reći da ništa nije bilo talova prije Dejtona ??????????
Konsultant wrote: podjeljeni su rejoni ko ce sta kontrolisati, niko nikom nece smetati. medjutim sada ova dva telecoma imaju puno agresivniju strategiju dobijanja novih klijenata jer je velika lova u pitanju. bh tel ima pravo pasivan nacin prodaje svojih usluga, dodji kod nas da vam prodamo usluge koje nudimo. ako ne mozete naci ono sto vam treba, mozete makar naci priblizno. mtel donosi na vrata mobitel, zini sta ti treba. nije cudno sto su napali trziste federacije. nude povoljne uslove za razgovor unutar njihove mreze, ali sigurno ce svak iz federacije koristiti roaming i onda opet svoje usluge naplate.
Dok se je ratovalo na terenu , iza zatvorenih vrata je bilo dogovarano čije će šta biti
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Nela » 29 Dec 2011, 17:44

normalno da će ga uništiti kad su nabili cijene, još su povrh svega jako bezobrazni i neprofesionalni. Ukinula sam i njihov broj i internet. I nedavno mi došao račun kao da im opremu dugujem a vratila je isti dan kad sam raskinula ugovor. I njihova je politika da donesem potvrdu. Naravno da je nisam odnijela, rekla sam da ako im šta treba imaju moju adresu pa neka dođu i povedu ćurku koja je potpisala da je oprema vraćena.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 29 Dec 2011, 23:25

mrki62 wrote:Telekom srpske ,............ imaš li ti saznanja od kada postoji telekom srpske ?
Od Kulina Bana. :ble

Kompanija Telekom Srpske osnovana je u decembru 1996. godine. Dve godine kasnije krenula je izgradnja i rad GSM mreže. Godine 2001. dobijena je licenca za mobilno i fiksno operaterstvo na teritoriji BiH. U septembru 2002. otpoceo je rad i Samostalne radne jedinice - TEOL-a , internet provajdera. Privatiziran je 2006. godine.
Dalje, svo vrijeme se u javnosti iznose optužbe Srba, Srpske i ne znam šta sve ne , umjesto da se na Srbe i Srpsku zaboravi i pocne ganjati "naša" bagra, dakle , treba pomesti svoje dvorište a šta i kako se dešava kod susjeda, to nas ne briga.
Sva BiH energija se usmjerava ne nekakve izmišljene krivce, da bi se uradilo samo jedno a to je da se zaštiti "naše" nesposobno vodstvo !!!!!!!!
Kakve veze imaju optuzbe na racun njih? Tematika su telekomi. Postojao je tal izmjedju tri lokalna telekoma oko podjele teritorija koje ce pokrivati svojim uslugama i taj tal je bio na politickom nivou. Dogovor ne mora biti vjecan iz ovog ili onog razloga. Kompanija A i B se dogovore oko segmenata trzista koje i gdje ce pokrivati. Ja kupim kompaniju A i gdje pise da moram postovati prijasnji nepisani tal. Nigdje. Svugdje u svjetu konkurentske kompanije ratuju i podmecu jedna drugog noge. Apple, Google, MS, IBM,... sve se one medjusobno tuzakaju.

Ako vidis da neko ne postuje dogovor sto ga onda moras postovati. Glavni je problem sto BH Telecom radi po starom i tromom informacionom sistemu nasljedjenom jos od komunistickog perioda plus politicki krugovi imaju uticaj na njegovu politiku. U vrijeme krize zaradili su bez problema 150 miliona. Da ovo kupe stranci zaradjivali bi bar 50% vise i sigurno bi smanjili broj zaposlenih za 30-40%.
Jel to hoceš reci da ništa nije bilo talova prije Dejtona ??????????
Ratnih je naravno bilo, ali ovdje je tema ekonomija odnosno ekonom. talovi.
normalno da će ga uništiti kad su nabili cijene, još su povrh svega jako bezobrazni i neprofesionalni. Ukinula sam i njihov broj i internet. I nedavno mi došao račun kao da im opremu dugujem a vratila je isti dan kad sam raskinula ugovor. I njihova je politika da donesem potvrdu. Naravno da je nisam odnijela, rekla sam da ako im šta treba imaju moju adresu pa neka dođu i povedu ćurku koja je potpisala da je oprema vraćena.
Nela, nece ga unistiti. Svugdje u svijetu su telekomi su najprofitabilnije grane industrije i to ih vadi. Vaso Miskin, Famos,... su unisteni.
Na kraju ce ovo sve poklopiti Deutche Telecom, a do tada tvoje je da sebe stitis ugovorima i gledas kako dobiti sto bolju uslugu za sto manje para. Ako imas potpisano za vracenu opremu, mogu ti ga duvati. Ako si vratila nekom opremu a nema crno na bijelo i to nigdje nije zavedeno mozes imati problema jer vrlo cesto osobe ili odjeli ne komuniciraju kako treba.

Ljudi cuvajte orginale ugovora, potvrdi, racuna... sto mozete duze. Na ovim prostorima dosta stvari ne funkcionise na fine oci, ne postuju se dogovori, a drzavni sektor je sklop zabrljati.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Nela » 30 Dec 2011, 10:55

Konsultant wrote:
Nela, nece ga unistiti. Svugdje u svijetu su telekomi su najprofitabilnije grane industrije i to ih vadi. Vaso Miskin, Famos,... su unisteni.
Na kraju ce ovo sve poklopiti Deutche Telecom, a do tada tvoje je da sebe stitis ugovorima i gledas kako dobiti sto bolju uslugu za sto manje para. Ako imas potpisano za vracenu opremu, mogu ti ga duvati. Ako si vratila nekom opremu a nema crno na bijelo i to nigdje nije zavedeno mozes imati problema jer vrlo cesto osobe ili odjeli ne komuniciraju kako treba.

Ljudi cuvajte orginale ugovora, potvrdi, racuna... sto mozete duze. Na ovim prostorima dosta stvari ne funkcionise na fine oci, ne postuju se dogovori, a drzavni sektor je sklop zabrljati.
Ma naravno da uvijek čuvam takve papire :) znam i žalosno je što će doći tamo neko iz druge zemlje i uzeti pa razvaliti posao.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bošnjački "gospodari svega" uništili BH telekom

Post by Konsultant » 30 Dec 2011, 11:03

Nece razvaliti vec ce gledati kako podici profitabilnost firme, a hoce li koga otpustiti to im je manje bitno.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH telekom

Post by Konsultant » 10 Jan 2012, 09:47

kako se to radi u susjedstvu

U HT-u otkaz dobiva 450 ljudi, 2083 zaposlenika mogući su tehnološki višak

Uprava Hrvatskog Telekoma prošlog je tjedna donijela odluku o tomu da će čak 450 radnika te tvrtke dobiti otkaz kao tehnološki višak, stoje za trećinu više od broja koji se spominjao prije samo nekoliko mjeseci, doznaje Business.hr. Ova je odluka, s kojom se sindikati nisu složili, izazvala priličnu strepnju među radnicima tvrtke, a za danas je sazvana i konferencija za novinare na kojoj će sindikalni čelnici iskazati protivljenje otkazima koji bi se, kako doznajemo, trebali početi provoditi od početka ožujka ove godine.

Kako nam je kazao Mato Nad, dopredsjednik Republičkog sindikata radnika Hrvatske zadužen za telekomunikacije, predstavnici sindikata održali su u posljednje vrijeme nekoliko sastanaka, među ostalim i s predsjednikom Uprave Ivicom Mudrinićem, ali oni nisu doveli ni do kakvih konkretnih rezultata jer je Uprava bila nepopustljiva u svojim stavovima o rješavanju tehnološkog viška. Odluka se opravdala riječima kako je direktiva stigla izravno iz centrale u Bonnu. Presedan je činjenica da Nadzorni odbor tvrtke nije donio plan za ovu godinu, a Uprava j e unatoč tomu donijela odluku o tehnološkom višku, kaže Nađ, koji upozorava da su tvrdnje o tehnološkom višku zapravo netočne i neosnovane.

Posla preko glave
Naime, sindikati upozoravaju da u HT-u postoji velik broj prekovremenih sati - čak ih je 112.000 ostvareno prošle godine - uz istodobno zapošljavanje 1100 studenata na raznim poslovima u kompaniji. Stoga tvrde daje posrijedi sramotna odluka Uprave koja doista ne zna što joj rade radnici koji imaju toliko posla da ga nikako ne stignu odraditi, te kako taj posao nitko ne može odraditi bolje od samih radnika HT-a, pa ni vanjski izvođači ili kooperanti. Kako doznajemo, na navedenom sastanku predsjednik Uprave odluku je opravdao padom telekomunikacijskog tržišta u cjelini, pa tako i znatnim padom dobiti same kompanije u odnosu na prošlu godinu od 226 milijuna kuna. No sindikati smatraju da problemi nisu nastali zbog slabog rada zaposlenika nego zbog nerealnih planova same Uprave.

Donijeli su megalomanski plan koji nisu mogli ostvariti, a sami radnici radili su i bolje i više nego prije, tvrdi Mato Nađ, ali istodobno upozorava da se poseban dio odgovornosti snosi i HAKOM koji je, kao što smo već nekoliko puta pisali, stopirao projekt HT-ova ulaganja u gradnju optičke mreže. Sindikat je protiv takve blokade jer je ona zakinula tvrtku, ali i radnike, kaže Nađ, te dodaje kako nije bilo nikakvih rezultata iako su i oni sa svoje strane tražili odgovarajuća objašnjenja od tog regulatora. Uz to, na poslovanje je negativno utjecao i već ukinuti dodatni porez na SMS poruke. Iako se sindikati nadaju kako bi u novom političkom okruženju nakon izbora i s novom Vladom neki od ovih problema možda mogli biti riješeni, situacija bi u HT-u uskoro mogla postati mnogo teža jer se trenutačno govori čak o 2083 zaposlenika.

Prema informacijama do kojih smo došli, riječ je o popisu s konkretnim imenima, a spomenutih 450 djelatnika trebalo bi biti odabrano s tog popisa uvažavajući kriterije iz Zakona o radu te neke dodatne socijalne kriterije koje su uveli u HT-u, kao što su oni koji štite samohrane roditelje, udovice branitelja i si. Uskoro bi se trebala osnovati radna skupina koja će uključivati predstavnike poslodavca i Radničkog vijeća, a na temelju tih kriterija trebala bi sastaviti konkretnu listu djelatnika koji će napustiti tvrtku. Taj posao trebao bi biti završen do 29. veljače ove godine, stoje i datum od kojeg bi djelatnicima koji završe na burzi počeo teći otkazni rok. Spomenimo i da smo tijekom rada na ovom tekstu uputili pitanja i HT-u, ali od tamo su najavili da će se o svemu službeno očitovati tek danas.

Starijima od 32 godine 270.000 kuna bruto
Navedenih 450 djelatnika HT-a koji će dobiti otkaz kao tehnološki višak ipak će za hrvatske pojmove dobiti dobru otpremninu. Ona će, kako kaže Mato Nađ, za djelatnike u dobi do 32 godine iznositi 250.000 kuna bruto, a za djelatnike u dobi preko 32 godine 270.000 bruto. Nađ ističe kako, iako su otpremnine relativno visoke i među najvećima u našoj zemlji, ne uvažavaju kriterij dugovječnosti radnog staža pa su zato predlagali novu kategorizaciju koja nije prihvaćena. Nađ ističe i da će djelatnici iz telekomunikacijskog sektora zbog recesije i stanja na tržištu vrlo teško naći novi posao. Inače, na listi se nalaze djelatnici najrazličitijih profila, od NKV-a do tehničara, inženjera, čak i magistara znanosti.

Brojka
6066 zaposlenika na punom radnom vremenu imao je HT na kraju rujna prošle godine, prema financijskom izvješću o poslovanju.

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests