Posto internet ?

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2011, 12:18

Kad sam startao na internetu... od pocetka sam bio korisnik ADSL BH telekoma..
Poskupo,nema tu sta..ali uvijek,ama bas uvijek ima konekciju..
Bio sam pretplacen na 1 Gb i to po cijeni od 10 KM plus 7 KM rate
za najamninu opreme.. I tako,nakon nekih godinu dana,kad sam otplatio opremu valjda,povecase mi odmah na 2 GB za iste pare...
Cini mi se da cu od 1 marta,imati napokon i flat rate... Ali po tom nekom "fer principu"

Istovremeno,BH telekom pojeftinjuje pakete Moja TV ako se naruce uz internet..

Po novinama citam da se vodi pravi rat u Federaciji izmedju provajdera a svako navodi neku svoju pricu,neke svoje razloge.. Pa me zanima,koliko ko kod kojeg provajdera placa usluge pa da se presaberemo i vidimo ko nam sta i za koje pare nudi..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 18 Feb 2011, 13:07

ja sam na Mreži od kako imam kompjuter. to je bežični internet a sjedište im je u mostaru i pokrivaju samo hercegovinu čini mi se. mreža mi je bila jedina opcija kad sam se priključivala na net jer mi je telefon bio bežični pa nisam mogla adsl a nemamo ni kablovsku. ispočetka je bilo užasnih problema jer su mijenjali vlasnika, pa onda svu opremu, pa se dešavalo da im konkurencija krade opremu itd. mjesecima je bio loš internet i znalo se desiti da nismo plaćali po par mjeseci pretplatu. ali evo zadnje 2-3 godine je sasvim ok. ono jeste da ponekad pukne konekcija ali kako vrijeme prolazi to je sve rjeđe, pa nekad prođe 7 dana da ne pukne. a takvi su ti bežični interneti, ne mogu nikad biti kao adsl.

ja imam flat paket tj "Normal". brzina je 768/192, a promet neograničen. ono jeste da nekad zapinje kad gledam video ali je prednost što je neograničen promet pa potrošim mjesečno između 20 i 30 giga a plaćam 33km

kod mene je problem jedino što zna ovdje na selu nestati struje tamo gdje im je antena pa meni nestane interneta na par sati ali to se desi možda jednom mjesečno i nije do njih već do elektroprivrede. ko hoće da mu je net brz ko munja :D onda je za njega bolji adsl a ko hoće da skida i surfa ne bojeći se hoće li preći limit za njega je Mreža i paket Normal. a naravno ima i u mreži paketa sa puno većom brzinom ali je promet ograničen

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2011, 20:20

Bogme skup ti internet Majo...
Ja cu od 1 marta,imati flat rate za 17 KM...
I nema nestanka struje.. To je BH telekomov ADSL
i to preko fixa.. Za dvije godine,konekciju sam izgubio
jednom kad je bilo bas jako nevrijeme i drugi put kad su
nesto majstorisali na liniji...
Doduse,to je flat rate po "fer principu! ali je kao i pravi..
Rijec je o tome,da mogu mjesecno za tih 17 Km koliko
placam sad za 2 Gb.. potrositi 50% od TEORETSKI MOGUCEG.
Dakle mogu 15 dana i noci visiti na YT ili sta ja znam gdje i slusati
muziku i filmove gledati.. i to neprestano..
Sto ce reci,nepotrosivo... Ako imas tamo BH telekom signal ili fix,
najbolje ti je da uplatis Moja TV net.. I dobije za 35 KM kablovsku,
internet flat rate "fer osnova" plus razni popusti za fixni telefon..
cak sta vise,uraci+unaju ti tu i 9 Km pretplate za fix.. Odnosno,sve kad se
sabere..internet dobijes dzaba... :cvike
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 19 Feb 2011, 00:13

nisam skontala taj tvoj flat. je li neograničen ili nije? ja mogu hiljadu giga potrošiti ako hoću samo što je to nemoguće. meni je povoljan ovaj moj od 33km jer uvijek potrošimo od 20-30 giga mjesečno

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by komsija » 19 Feb 2011, 00:20

Kod mene je oko 42 dollara za brzi internet ali ta opcija kosta oko 61 dolar ako nisi prikljucen na njihov TV program
Inace imam ponuda koje su znatno jeftinije ali o tom po tom
sada koristim comcast.net ali u buducnosti ko zna
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 00:57

Maja wrote:nisam skontala taj tvoj flat. je li neograničen ili nije? ja mogu hiljadu giga potrošiti ako hoću samo što je to nemoguće. meni je povoljan ovaj moj od 33km jer uvijek potrošimo od 20-30 giga mjesečno

Nisi zapaziila velika slova pa sad moram boldirati
Flat rate na fer principu znaci 50% od teoretski moguceg. Sto ce reci,mozes 15 dana i noci za redom da gledas filmove,skidas muziku i sve ostalo. Dakle nepotrosivo. Plus konekcija preko fixa..17 KM.

A ako prijavis Moja Tv,preko fiksa,net te dodje besplatno,jer ti uracunaju u tih 35 Km i pretplatu za fix od 9 KM...
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 19 Feb 2011, 01:00

pa šta je sa ostalih 15 dana, koliko možeš giga potrošiti

Porta
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 141
Joined: 17 Oct 2010, 22:19
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Porta » 19 Feb 2011, 01:18

Korisnik sam Telemachovog kablovskog interneta, koristim paket M od 35 KM mjesecno, flat rate i brzina 4096/384, konekcija varira, ali prosjek uploada je oko 220-300 kb/s. Ja sam zadovoljan.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 01:28

Ajoj Majo.... cccc...

Razvuces tih maximanih 15 dana na mjesec.. Vjerijem da je to negdje oko 30 GB mjesecno.. toliko ne mozes potrositi... Eto racunaj..

Inace,brzina je 100 mbps.. I nije nesto ali je sigurna konekcija.
online

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by C12H22O11 » 19 Feb 2011, 01:32

Probao sam od dial-up pa do adsl, sve osim satelitskog interneta. Kablovski i wireless su rute obicne. Nestabilna konekcija, jedna IP kod kablovskog, a kod wireless-a zajednicka. Vremenski uslovi dosta uticu na te konekcije. Sada koristim Moja TV full paket, a netom prije ADSL 8G. Nemam limita sada, i jos ce povecati brzinu za duplo sa 1Mbit na 2 Mbit.. U cijenu mi je uracunata televizija sa oko 65 kanala, rentam opremu na dvije godine kada prelazi u moje vlasnistvo, dobio sam i fiksni bezicni telefon za 1KM. Imam besplatne pozive prema BH Telecom mrezi, i jos 10 KM uracunato u cijenu poziva prema BH Mobile. Od prvog marta cijena ce biti 60KM. Kad se sabere sve, telefon+televizija+flat internet+dzaba oprema i nije skupo. Konkurencija ih tjera na pojeftinjenje, sto je dobro.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 19 Feb 2011, 01:34

a jel zna neko šta je najbolje za laptope. oni stickovi od bh telecoma su preskupi

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by C12H22O11 » 19 Feb 2011, 01:39

Žica je žica, makar i kablovska. Wireless je, po meni, shupalj ko sepet. Može se prisluškivati i sav promet ako nije kriptiran je čitljiv. Skoro sam pratio jednu mrežu kod nas. Vidiš sta pišu korisnici na MSN, ma mircu, privatne poruke, vidiš šta ko pregleda na web-u, a uopšte se ne spajam na tu mrežu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 01:45

durex wrote:Probao sam od dial-up pa do adsl, sve osim satelitskog interneta. Kablovski i wireless su rute obicne. Nestabilna konekcija, jedna IP kod kablovskog, a kod wireless-a zajednicka. Vremenski uslovi dosta uticu na te konekcije. Sada koristim Moja TV full paket, a netom prije ADSL 8G. Nemam limita sada, i jos ce povecati brzinu za duplo sa 1Mbit na 2 Mbit.. U cijenu mi je uracunata televizija sa oko 65 kanala, rentam opremu na dvije godine kada prelazi u moje vlasnistvo, dobio sam i fiksni bezicni telefon za 1KM. Imam besplatne pozive prema BH Telecom mrezi, i jos 10 KM uracunato u cijenu poziva prema BH Mobile. Od prvog marta cijena ce biti 60KM. Kad se sabere sve, telefon+televizija+flat internet+dzaba oprema i nije skupo. Konkurencija ih tjera na pojeftinjenje, sto je dobro.
Citao sam o tom paketu.. Poskup jeste ali boli te..
Najbolji paket u BiH.. Brz ko munja i potpuno sigurna konekcija.
meni na facebook ovi koji su na vireles,sad pa sad nestanu sa chata..
Vise ih nema nego sto ih ima. U pravu si i za vireles.
Jednostavno kosta zivaca.. Zica jeste zica.

A stoji i to da je i BH telekom sve pristupacniji sa uslugama.
Konkurencija je sve veca i veca. Ja sam eto na tom ADSL i nikad
ne bih zamijenio za vireles.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by gejsha » 26 Feb 2011, 13:00

Kod mene je adsl,plaćam 30 KM mjesečno..imam 8 GB i nikad ih ne potrošim.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by gejsha » 26 Feb 2011, 13:02

Maja wrote: mreža mi je bila jedina opcija kad sam se priključivala na net jer mi je telefon bio bežični pa nisam mogla adsl a nemamo ni kablovsku. ispočetka je bilo užasnih problema jer su mijenjali vlasnika, pa onda svu opremu..

Zar to ima neke veze :hm I kod mene je telefon bežični,a koristim adsl
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 27 Feb 2011, 00:49

kako bežični. ne mislim na aparat nego na vezu. antena mi je na zgradi i preko antene sam priključena na bh telecom a ne onim normalnim putem. sad nije antena nego uređaj neki

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 27 Feb 2011, 01:08

Maja wrote:kako bežični. ne mislim na aparat nego na vezu. antena mi je na zgradi i preko antene sam priključena na bh telecom a ne onim normalnim putem. sad nije antena nego uređaj neki

jel mislis modem?

Pa ako je to to,onda si na ADSL..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119840
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Online

Re: Posto internet ?

Post by Maja » 27 Feb 2011, 01:15

ma ne sad govorim o fiksnom telefonu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120517
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6998 times
Been thanked: 7950 times
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2011, 17:15

Ehh! Od danas sam na tom famoznom telekomovom flat rate po fer principu.. Po mom proracunu,moralo bi to biti negdje oko 30 GB mjesecno za 17 km.. a to i nije lose.. Uostalom,nas je Telekom lopovska firma,pa ce biti bolje da sacekam prvi sljedeci racun... pa da onda kazem .. Hop! .. odnosno flat rate.. :)
online

User avatar
Koki
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 118
Joined: 24 Jan 2011, 11:26
Location: Sarajevo, BiH
Contact:
Status: Offline

Re: Posto internet ?

Post by Koki » 03 Mar 2011, 16:34

Ja sam na net-u od kako je došao u BIH... tad naravno DialUP, (jah' prvo su slabiji modemi bili, pa tek onda oni od 56K)
Kasnije sam kad je kabl. počela (krajem 2004-te) preko HS-a kabl. operatera koristio EuroproNET (jer HS nisu tada imali internet, pa je EuroproNET zakupio od njih signal (i dan danas je tako) i tako daje svojim korisnicima) iii do ne davno sam bio na EuroproNET-u, preskupo 30km brzina 1.5Mbit (download oko 180kb) aaa upload 256kbit/s odnosno 0,2Mbit upload...tj. 32kb

Sigurno ste primjetili da lakše skinete 1mb nego kad pošaljete 1mb (mislim u vremenu)...

Neko je spomenuo gore da ima 220-300kb upload - to je nemoguće (za sada niko toliko ne daje) jer to bi bilo 4mbit/s upload, ne znam možda Telemach može, ako daju 50Mbit-a download (skidanje) onda upload može biti 4Mbit-a ali takav je paket oko 500km !!! Ali zato 50Mbit odnosno brzina skidanja je oko 6,5Mb po sekundi!!!

Dosta raje kontaju da im je spor komp, a ustvari spora im je brzina interneta, nije komp u pitanju... mnogo puta mi se desilo da kad odem nekome nešto popraviti ili srediti, pa mi postave glupo pitanje (ali dooobro, ljudi se ne razumiju...) kao šta još treba da kupi da nadogradi komp kako ne bi štopalo mu youtube, ili skype ... aaa kompjuter boli glava!!!
Dok mu objasnim da nije do kompa nego do internet-a .... ihhhh, aaa svi bi da plaćaju 15-20km mjesečno net, al' bi da im fercera extra....
Ovo sad je počelo sa pojeftinjenjem... aa sve zahvaljujući konkurenciji!!!!
Inače da znate koliki vam je prenos, brzinu odnosno Megabite (Mbit/s) podjelite sa 8 i toliki vam je protok u KB... npr: Download daju 10x više od upload-a... znači ako vidite paket 1Mbit/256kbit prvo je download a drugo je upload, iii uvijek je download veći od upload-a...

Evo npr: Maji net je spor, tj. taj paket i skup je... 786Kbit/192Kbit tj. tj. download (kad skida nešto sa neta) u najboljem slučaju je 96kb, aa upload (tj. kad salje nešto) je 24Kb, i to u najmbolje slučaju, iii naravno da će joj štopati video, voice i sl.

Ja sam kao što rekoh, do ne davno imao kabl. net, 1.5Mbit download (vrti se oko 180kb) aa upload 256Kbit (oko 32) i limit imao 20gb, nikad ga nisam mogao (normalnim radom) potrošiti, pa sam uvijek svaki mjesec pri kraju skidao igre i programe...

Sad ovaj mjesec sam prešao na HS, Flat-rate aa brzina brža, 2Mbit/256kbit, (2048/512Kbit) znači isto kad računate, 1Mbit je 1024Kbita, (takođe kao 1Mb je 1024Kb) tako i 2Mbit je 2048 (kad računate pravu brzinu protoka u KB po sekundi)
Znači ovaj sad paket na koji sam prešao, košta 45km, ali tu je i kablovska (koju sam prije plaćao posebno 11,5km) i digitalna, i net (bez limita)... i to sam nakačio na ruter, i trenutno 4 kompa (nikad u isto vrijeme) koriste bez problema, nikome ne štopa, nikad ne puca konekcija, ni sa ruterom, ni kod HS-a (mislim prije dok sam bio još na EuroproNET-u) aa to je čim je bio moguć kabl. net, počekom 2005-te, tad tek počeo BHTelecom da daje ADSL, ali bilo problema oko modema, nikad ih nije bilo.... tako da sam na HS-u odavno i zadovoljan sam, nikad problema nema, nikad ih nisam zvao radi kvara ili nešto...(jedino kad nešto rade, pa onda nema ni TV-a :) )

Inače sad najjeftiniji je Telemach!!! Oni i HS su bukvalno na ratnoj nozi, jer Telemach je preuzeo kamaru ljudi, ... ne samo što daju internet (ooogromne brzine, nego i kabl. digitalnu..SVE!!!)

www.telemach.ba (pogledajte cjenovnik!!!)
Za 22km imate Flat rate (neograničeno) i briznu 4Mbit-a download (tj. kad podijelimo 4096 sa 8 - download 512kb po sekundi!!!! neki program od 5Mb skine za manje od 5sek.)

Meni je malo falilo da pređem na telemach, ali pošto su tek relativno novi, pustiću ih da se malo stabilizuju što bi rekli :) ... iii čim su se oni pojavili odmah i BHTelecom i svi počeli smanjivati cijene a davati veće brzine i limite ili neograničeno...


P.S. Kad računate, imajte na umu šta je Kilobit (Kbit) a šta Kilobajt (Kb), brzine su izražene u kilobitima (ili Megabitima) aa protok podataka (skidanje ili slanje tj. download ili upload) je u kilobajtima (kb) i Kbit-e djelimo za 8 i tolika vam je brzina u kb po sekundi!

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests