Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd

Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

finansije
6
35%
netalentovanost
0
No votes
nezainteresovanost
5
29%
sve od ovo troje
1
6%
nešto drugo
5
29%
 
Total votes: 17

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Maja » 08 Aug 2012, 00:23

Kao što vidimo, na OI smo se samo izblamirali. U nogometu nam uvijek fali "malo" da se plasiramo na EP ili SP. Možda je tako i bolje jer je npr na zadnjem prvenstvu Irska čini mi se bila najgora, a pobijedili su nas. Hoću reći, samo bi se izblamirali.
Nigdje nas nema, ni u jednom sportu. Da imamo barem nešto gdje smo jaki, pa makar to bilo "kamena s ramena" :oo
Imamo sjedeću odbojku i svaka čast momcima :respekt ali ..ne bih da me pogrešno shvatite...ko drži do tog sporta? Ni mi sami, a ne drugi.

Jesu li u pitanju finansije u smislu loših uslova za trening?
Mislim da ima toga, ali ne zahtjeva svaki sport neka velika ulaganja.

Jesmo li jednostavno netalentovani?
Ne bih rekla ni da je to jer imamo sportaše koji igraju vani, imamo Ćatića koji boksuje za Njemačku itd.
Znači žive i treniraju van BiH, ali su ipak s ovog područja.

Ili smo jednostavno nezainteresovani?
Nekako mislim da je ovo najviše. Nikako nemamo taj sportski duh. U drugim zemljama dijete čim progleda upisuju na neke treninge i normalno, ako dijete ima talenat da će tako prije biti otkriven.

Dok smo bili u Jugi nekako ni tad se naši sportaši, a ni klubovi nisu isticali u odnosu na komšije.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Dust » 08 Aug 2012, 00:31

Pored sve ljubavi i volje za sport mora postojati poticaj/razlog zasto trenirati, truditi se i pobjedjivati. Ovdje je to besplatno skolovanje na fakultetu i razno razne novcane nagrade tokom takmicenja.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Sheval » 08 Aug 2012, 00:36

Država i odnos iste prema sportu.
Ovdje se rađaju extra talenti koje nema ko izbrusiti i usmjeriti na pravi put.
Ovdje vladaju menadžeri kojima je cilj zaraditi na nekom talentu 1000 maraka,pa makar ga poslali u neki klub koji nema nikakvu perspektivu i koji će taj talenat ugušiti.
Felix Sturm nikada nebi postao ono šta jeste da je trenirao u BiH.
Džeko je imao ogromnu sreću u životu,pa mu se sve poklopilo...imao je je sreću pa je na vrijeme otišao vani.
Uostalom,pogledajte reprezentaciju BiH u nogometu,koliko ih ima da su svoju karijeru napravili u BiH?
Sve su to gastabajteri koji su se ili rodili u Njemačkoj ili u ranoj mladosti otišli u Europu jer ovdje ne bi daleko dogurali zbog nedostatka uvjeta.
Marin Čilić,Ivan Dodik,Bojan Bogdanović,Mirko Alilović,Vedran Ćorluka....i veliki broj drugih iz BiH su uspjeli iz jednog jedinog razloga,imali su uvjete.
Hrvatska ima uvjete za sport,BiH nema i to je tako.
Hrvatska,pa i Slovenija,Njemačka,Austrija cijene svoje sportaše i ulažu u sport,mi niti cijenimo svoje,niti ulažemo.
Ukratko,imamo talente koje ne možemo izbrusiti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2012, 00:37

Razloga je više. U svakom slučaju, finansije su jedan od razloga.
Sljedeći bi bio neuredjenost sportskih saveza i zakona o sportu inače.
Svi znamo da je fudbalski savez, stjecište birokratije i kriminalaca a koji
su u sprezi sa političarima koji opet, vuku svaki na svoju stranu. dakle,
i sport, kao i ekonomija na primjer ili obrazovanje, zaostaje zbog nefunkcionisanja
države. Nesloga bošnjačkih političara i beogradsko-zagrebačke relacije
srpskih i hrvatskih političara, ovu zemlju vuku sve dublje i dublje. Puno ih je koji
nastupaju za neke druge selekcije. Dakle, nema teorije da nema talenata.
online

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Major » 08 Aug 2012, 00:47

Aaaa Juga se ipak isticala u timskom/ekipnom sportu.
Rukomet, Kosarka, Vaterpol, Boks, to su bile rezervisane medalje za jugoslovenski tim, kao i par drugih.

BiH se nalazi po pitanju sporta u takoreci katastrofalnoj situaciji, godilo nam to ili ne, najlosiji smo u regiji.
Sjedecu odbojk nije vrijedno ni pominjati, to nigdje ni ne cine, to su paraolimpijska tamicenja.

Kod nas u BiH moguce da samo 5-6 vecih gradova imaju nekakve normalne uslove za treniranje, sve ono ostalo je vise nego ocajno.
Primjera radi...Banovicki stadion/ Prvoligas u nogometu, kao sto oni imaju uslove takve cak i bolje uslove imaju u njemackoj
desetoligasi.
Kod nas je takodje i politicka situacija katastrofalna, donedavno nitko sem muslimana/bosnjaka nije htio igrati za BiH.
Polako se situacija mijenja.
Ne uvazavam ako neko kaze, da smo bili zakaceni ratnim vihorom, bili su i drugi (ne bas u tolikoj mjeri) ali oni su dosli do sebe
i u medjuvremenu biljeze zapazajuce rezultate.

Kod nas ce ocajno dugo potrajati dok se kompletna situacija i na svim poljima totalno normalizuje, moguce da se nece nikada ni normalizovati.
BiH vrsni talenti ako nisu bosnjaci idu da igraju za Srbiju ili Hrvatsku ili ako su rodjeni u dijaspori igraju za tu drzavu,
nama ostaje drugi ili treci izbor, sa prosjecnim sportistima nema ni uspjeha.

Rukomet , kosarka, vaterpol, atletika, zimski sportovi...sve su to grane sporta gdje smo trecerazredni.
Sport zahtijeva angazman , novac, idealnu infrastrukturu ...rad, rad, rad i samo rad.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Sheval » 08 Aug 2012, 00:48

Ja ne znam koliko vas prati sport ali svugdje su uspješni ljudi naših korijena.
Gledaš Belgijsku,Nizozemsku,Njemačku ligu u nogometu,sve igrači sa naših prostora,nikad čuo za njih.
Imaju uvjete i napreduju.
Onolika Njemačka mora uvoziti Afrikance,Turke,Poljake da popune reprezentaciju,Francuske nebi bilo na mapi da nije sjeverne Afrike...mi imamo talenata na bacanje.
I uglavnom ih i bacamo.
Pravo mjerilo kakvi smo mi talenti i sportaši je Ex YU.
Evo samo djelić Hercegovine....Tuce,Bajević,Marić,Repeša,Kajtaz,Vladić,Slišković,Kodro,Halilfodžić....i brojni drugi.
Šta je,talent nestao preko noći?Kako da ne.
Doduše,debilna generacija je na sceni ali moglo bi se tu naći dosta onih koji bi mogli uspjeti u sportu.
Što često puta ponovim...da je Švabi ovo,i ljudi i priroda...ovo bi bio raj na zemlji.
Mi ne znamo.
Last edited by Sheval on 08 Aug 2012, 00:49, edited 1 time in total.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by String » 08 Aug 2012, 00:49

Zato sto su jeli Ikar konzerve.
Image

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Luna. » 08 Aug 2012, 12:06

nama fali jedino disciplina, nista vise... u jugi se znao red i bili smo uspjesni. u stranim klubovima, gdje god igraju nasi, uspjesni su iz jednostavnog razloga, se zna ko je stariji i zna se sta je profesionalnst i u sportu...
nista nama vise ne fali, nema to sa financijama veze. disciplina brale i nista vise.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by mrki62 » 08 Aug 2012, 12:15

Koliko novaca , toliko muzike,......... tako je to danas :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Blackhawk » 08 Aug 2012, 12:19

Da je finansije lako bi bilo i discipline..
Sto bi jedan Dzeko igrao max koliko moze i rizikovao kakvu povredu i samim tim izgubio mjesto u klubu gdje igra, i odmah gubi i kvalitetu i manje para dobija.
Zbog patriotizma ?? Kakvog??
Velike reprezentacije daju i velike novce za svoje igrace.. Zasto jedan Ozil igra za njemacku a ne tursku?? Jer bolje Njemacka placa..
A i vecina tih velikih zvijezda koje imamo, su rodjeni u tim drzavama, ili mozda vecinu svog zivota proveli tamo.. Za njih je i to domovina isto kao i BiH.. i jos kad im se bolje plati, zasto ne igrati za tu drzavu u kojoj zive a ne za neku tamo od koje nemaju nikakve koristi..

Gdje su ovdje uslovi za zimske sportove ?? Gdje su uslovi plivacke sportove?? pa mnoge druge...
Nema ih, jer niko ne vodi racuna o tome..
I zato nema ni uspjeha..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by mrki62 » 08 Aug 2012, 12:31

BlackHawk wrote:Da je finansije lako bi bilo i discipline..
Sto bi jedan Dzeko igrao max koliko moze i rizikovao kakvu povredu i samim tim izgubio mjesto u klubu gdje igra, i odmah gubi i kvalitetu i manje para dobija.
Zbog patriotizma ?? Kakvog??
Velike reprezentacije daju i velike novce za svoje igrace.. Zasto jedan Ozil igra za njemacku a ne tursku?? Jer bolje Njemacka placa..
A i vecina tih velikih zvijezda koje imamo, su rodjeni u tim drzavama, ili mozda vecinu svog zivota proveli tamo.. Za njih je i to domovina isto kao i BiH.. i jos kad im se bolje plati, zasto ne igrati za tu drzavu u kojoj zive a ne za neku tamo od koje nemaju nikakve koristi..

Gdje su ovdje uslovi za zimske sportove ?? Gdje su uslovi plivacke sportove?? pa mnoge druge...
Nema ih, jer niko ne vodi racuna o tome..
I zato nema ni uspjeha..
Potpis :pivo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Konsultant » 18 Aug 2012, 12:13

Luna. wrote:nama fali jedino disciplina, nista vise... u jugi se znao red i bili smo uspjesni. u stranim klubovima, gdje god igraju nasi, uspjesni su iz jednostavnog razloga, se zna ko je stariji i zna se sta je profesionalnst i u sportu...
nista nama vise ne fali, nema to sa financijama veze. disciplina brale i nista vise.
Fali nam disciplina i naporan rad na duze staze. Posto sportasi nemaju direktnih izvora finansiranja, oni rade i usput treniraju. Kod timske igre treba i timski rad. Pogledajte dokumentarac Nekad braca kako je ondasnja kosarkaska ekipa dobila medealju. Trenirani su i zivili skupa izolovani od svega. Bas se vidjelo kako su dobro uigrani. Jedni drugima su servirali lopte a nisu gledali gdje se ko nalazi.
Kad nasi ljudi odu tamo, poklope se i sute, slusaju sta trener kaze, zauzvrat dobiju dobar trening, a onda slijede dobri rezultati. Za par ciklusa dodju do velike love.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by niska grana » 19 Aug 2012, 00:11

Gledam tragikomični sportski blok dnevnika državne televizije i pada mi na pamet da su u dobroj mjeri krivi i mediji.
Tako što devalviraju domaći sport, ne promoviraju ga, ne daju mu nikakav publicitet i ne staju u njegoviu zaštitu, kao i svi normalni javni državni rtv servisi čija je to i obaveza, uostalom.
Ne mogu da gledam utakmicu Holandija-BiH na televiziji a u isto vrijeme se prenose utakmice tipa Recreativo - Valladolid...na bht se prenosi prijateljska utakmica između Engleske i SAD-a (pri čemu komenator svršava svaki put kad Englezi pređu centar) a nema se para za utakmice naše reprezentacije kada igra u gostima. A i kad se prenosi repka, naš engleski komentator uglavnom šuti ili kuka. Prekida se prenos utakmice u Mostaru jer počinje gradski derbi u Liverpulu...prva vijest u sportskom bloku na tv - sta je Abramovich doručkovao i s kim se posvađao Ronaldo. Koga boli uho što nekakav Hamza baca besmislena kladiva.
Normalno da je posljedica takvog odnosa medija prema domaćem sportu takva da prosječan domaći čovjek bolje poznaje prilike u drugoj portugalskoj ligi nego u našoj, a prosječan stranac vjerovatno misli da se kod nas fudbal igra s toljagama i mačetama.
Da ne pominjem legendarnu emisiju u kojoj se ne vidi pola golova jer je u Modriči padala kiša, u Žepču smeta stub, a u Mostaru je "gol iznenadio našeg snimatelja".
Kad takav odnos vlada prema najmasovnijem sportu u BiH, normalno je da u ostalim sportovima vlada beznadežna atmosfera u kojoj sam spomen da se neko bavi olimpijskim disciplinama često izaziva salve smijeha, čuđenje i komentare tipa "ma nema od tog nikakvog hajra", "je l' to hoćeš da postanes Zorro" i slično.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Dust » 19 Aug 2012, 00:25

niska grana wrote:Gledam tragikomični sportski blok dnevnika državne televizije i pada mi na pamet da su u dobroj mjeri krivi i mediji.
Tako što devalviraju domaći sport, ne promoviraju ga, ne daju mu nikakav publicitet i ne staju u njegoviu zaštitu, kao i svi normalni javni državni rtv servisi čija je to i obaveza, uostalom.
Ne mogu da gledam utakmicu Holandija-BiH na televiziji a u isto vrijeme se prenose utakmice tipa Recreativo - Valladolid...na bht se prenosi prijateljska utakmica između Engleske i SAD-a (pri čemu komenator svršava svaki put kad Englezi pređu centar) a nema se para za utakmice naše reprezentacije kada igra u gostima. A i kad se prenosi repka, naš engleski komentator uglavnom šuti ili kuka. Prekida se prenos utakmice u Mostaru jer počinje gradski derbi u Liverpulu...prva vijest u sportskom bloku na tv - sta je Abramovich doručkovao i s kim se posvađao Ronaldo. Koga boli uho što nekakav Hamza baca besmislena kladiva.
Normalno da je posljedica takvog odnosa medija prema domaćem sportu takva da prosječan domaći čovjek bolje poznaje prilike u drugoj portugalskoj ligi nego u našoj, a prosječan stranac vjerovatno misli da se kod nas fudbal igra s toljagama i mačetama.
Da ne pominjem legendarnu emisiju u kojoj se ne vidi pola golova jer je u Modriči padala kiša, u Žepču smeta stub, a u Mostaru je "gol iznenadio našeg snimatelja".
Kad takav odnos vlada prema najmasovnijem sportu u BiH, normalno je da u ostalim sportovima vlada beznadežna atmosfera u kojoj sam spomen da se neko bavi olimpijskim disciplinama često izaziva salve smijeha, čuđenje i komentare tipa "ma nema od tog nikakvog hajra", "je l' to hoćeš da postanes Zorro" i slično.

Bravo! To je to...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Lebowski » 20 Mar 2014, 20:11

Pored svih problema koje imamo, finasijske, političke, ove ili one prirode nas je jednostavno premalo da bi imali nešto. Fali i tog nekog entuzijazma za sportom. Nakon rata ga je bilo sada više nema, mislim da se i kvalitetnije radilo sa djecom. Neke druge stvari su preuzele omladinu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by laganini » 20 Mar 2014, 20:17

loša ekonomska situacija uvjetuje loš rad s mladima plus odljev talenata po nacionalnom kljuću u matične države..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Lebowski » 20 Mar 2014, 20:20

Mi se uvijek upoređujemo sa Srbijom i Hrvatkom koje imaju puno bolje rezultate. Ali Srbija ima preko 10 miliona kao bazu, Hrvatska malo manje ako se uzme u obzir i brojna dijaspora. Šta nama ostane, nepuna 2 miliona u BiH i ni pola od toga u dijaspori.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by laganini » 20 Mar 2014, 20:25

..ma i slovenija tuče bih za pet klasa..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Lebowski » 20 Mar 2014, 20:27

Dobro, znao sam da ćeš spomenuti njih. To se ne može porediti, puno bolji uslovi.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Ružni
Status: Offline

Re: Šta je razlog našeg neuspjeha u sportskim takmičenjima?

Post by Ružni » 20 Mar 2014, 21:02

Dobro je da niko ne navodi probleme stručnog kadra :oo Nepravilno se radi jer nema ko da ih nauči. Uz malu brojnost države stručni kadar je u vrhu problema. Uz sve to guraju se tatini sinovi u ekipe, a mnoga talentovanija djeca propadaju.

Veliki problem je i tehnologija. Moja generacija je po cijeli dan nakon škole visila po igralištima. Odeš na fudbalsko, izgubiš, nema te više taj dan, ili moraš tražiti neko drugo gdje ima manje igrača, ili golovi od cigli i 2 na 2. Igralo se sa izduvanim loptama, po barama, često i po mraku. Danas prolazim kraj tih igrališta sve je prazno, a bolji su uslovi, sve je novo, mreže na golovima za koje bi mi u svoje vrijeme ubili, osvijetljeno je...

Glavne obaveze su bile škola, trening nekog sporta, otimanje sličica ako izgubiš u pola-cijela duelu. Danas je glavno otići na kompjuter ili mob, upaliti Facebook i like ovo like ono. Ko skupi više lajkova taj je faca u društvu :djed

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests