Najbolji lijek za oporavak slomljenog srca?

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

Najbolji lijek za oporavak slomljenog srca?

vrijeme
30
27%
slušam muziku
9
8%
čitam knjige
5
4%
jedem nutelu
1
1%
izlazim u grad
6
5%
posvetim se poslu
13
12%
alkohol
5
4%
droga
8
7%
gledam TV
7
6%
cigarete su zakon
4
4%
planiram osvetu
7
6%
neki hobi
18
16%
 
Total votes: 113

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Najbolji lijek za oporavak slomljenog srca?

Post by Čupava » 06 Mar 2020, 11:45

Komšiluk :D.
.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji lijek za oporavak slomljenog srca?

Post by prog321 » 06 Mar 2020, 13:05

planamac wrote: 06 Mar 2020, 09:22 S obzirom na tvrdnju dr. Fišer, vodećeg stručnjaka 'za pitanja mozga u kontekstu interkulturalnih obrazaca romantične ljubavi, izbora partnera, braka, razvoda, preljube i moždanih razlika' - doslovno je ovako 'titulirana' u tekstu o istraživanju ljubavi, da se najintenzivnija "slamanja srca" (u "ljubavi") dešavaju mladim, neiskusnim, i užasno tvrdoglavim ljudima, te činjenicu da je najbolji lijek za sve boljke preventiva, ispada da su dužina nečijeg vremena življenja (da ne kažem 'starost') i izlaganje iskustvu udruženi s prilagodljivošću (rekao bih da je to suprotnost tvrdoglavosti) najadekvatniji medikamentozni tretman za kvalitetan rad srca. :D

Haj ponovi ovo brzo deset puta.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Mala_Mu » 14 Mar 2020, 23:33

Image
Nakon raskida veze, žene proživljavaju veći osjećaj bola, ali muškarci pate duže i teže se oporavljaju, pokazalo je novo istraživanje Univerziteta Binghamton u Njujroku u saradnji s University Collegeom u Londonu.

Istraživači su ispitali gotovo 6.000 ljudi širom svijeta, zatraživši od njih da ocijene nivo bola koji su proživjeli nakon prekida veze. Žene su prijavile viši nivo ne samo emocionalnog, nego i fizičkog bola, što zaista treba shvatiti ozbiljno.

Naime, prethodne studije su već pokazale da se, kad osjetimo emocionalnu nelagodu i fizički bol, aktiviraju ista područja mozga. To bi, između ostalog, značilo da sredstva protiv bola mogu pomoći i kod ublažavanja emocionalnog bola zbog slomljenog srca.

Taj bol je toliko jak i "opipljiv" zato što ženama veza obično "znači" više, kažu stručnjaci.

"Pojednostavljeno rečeno: žene su evoluirale tako da ulažu mnogo više u odnos nego muškarci. Već i kratki romantični susret za ženu može dovesti do trudnoće, mjeseci dojenja, nekoliko godina brige o djetetu dok ne stasa do samostalnosti, dok je muškarac možda već nekoliko minuta nakon polnog odnosa 'napustio scenu', bez daljih bioloških ulaganja", kaže Craig Morris, naučni saradnik sa Univerziteta Binghamton i glavni autor studije.

Dakle, to koga žena bira za partnera uključuje i određeni rizik za njenu budućnost, pa postaje vezana za osobu koju izabere i gubitak partnera doživljava kao gubitak potencijala za budućnost, pojašnjava on.

Ali, zanimljivo je, pritom, da, iako prekid veze teže pogađa žene, muškarci koji su bili uključeni u studiju, pokazuju da su ga teže preboljeli.

Autori studije zapravo su utvrdili da se mnogi muškarci nikad ne oporave od prekida u potpunosti, iako jednostavno krenu dalje.

"Muškarac gubitak osjeća duboko i tokom dužeg razdoblja, jer se nakon njega ponovo mora početi takmičiti, da bi 'zamijenio' ono što je izgubio. Ili, još gore, može doći do spoznaje da je gubitak koji je pretrpio nezamjenjiv", kaže Morris.

"Upravo je taj dio obično je najteži za bilo koji pol, kada otkrijemo da je osoba koju smo izgubili zapravo nezamjenjiva", dodaje.

Ukratko, zaliječiti se sigurno možete relativno brzo, pitanje je samo koliko će trajati do - izlječenja, prenosi Shape.

(24sata.hr)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Mutevelija » 14 Mar 2020, 23:42

Muskarci jer ih vise razara iznutra
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Čupava » 14 Mar 2020, 23:43

Ma forum idealno mjesto za oporavak 💔😂
.

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Grom » 15 Mar 2020, 07:26

Muškarci, zato što se najčešće fiksiraju na jednu ženu, zaljube se slijepo i ne žele biti ni sa jednom drugom. Može se ovo uzeti i koliko ko ima iskustva, kao i koliko je nekome dugo trebalo da nađe i tu jednu. Muškarci isto tako vole bezuslovno, dok s druge strane žene ne mogu voljeti na takav način; to bi se moglo shvatiti da je ženama vlastiti interes uvijek na prvom mjestu, šta je najbolje za njih. Da smo mi muškarci pametiji, više bi nas koristilo isto taktiku, jer je korisna - uvijek sebe i svoj interes staviti na prvo mjesto. Imamo i problem gdje smo podložni da se zaljubimo ludo u iluziju: tj. da sebi u glavi zamislimo da je ona takva i takva, najbolja i drugačija, dok je realnost potpuna suprotnost, i ta osoba koja ima mnogih mana nama bude savršena u glavi. Ne znam kako je se taj mehanizam razvio u glavi, ali je dosta štetan.

Meni nekako djeluje da je ženama lakše preboljeti jer su prekinule sa njim u glavi prvo, pa tek onda službeno, i ovo opet zavisi sa kakvim je tipom muškarca bila. Sve zavisi da li ima i rezervnih opcija, što olakšava situaciju dodatno. Jedino što nisam siguran kako je kada se desi prekid sa muškarcem koji je baš bio po njihovih standardima materijal za duže staze, ali sticajem okolnosti nije se mogao taj uvući u ozbiljnu vezu/brak jer je on prekinuo ili one zbog navedenih razloga što se više nije isplatilo ulagati vrijeme i energiju u istog - jedino mi to djeluje kao situacija gdje žena može duže vremena patiti za određenim muškarcem. Ali u ovoj situaciji će preći na drugog, dok će dosta muškaraca ostati sam jer nije mogao da ima baš tu jednu sa kojom je želio da bude po svaku cijenu.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Pasaga » 15 Mar 2020, 07:42

Almire,sine ...
zene u svakoj vezi vide trgovinu....
pa ti kako hos ...... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Grom » 15 Mar 2020, 08:26

Pasaga wrote: 15 Mar 2020, 07:42 Almire,sine ...
zene u svakoj vezi vide trgovinu....
pa ti kako hos ...... :)
Znam, zato i kažem da je to dobro, i mi bi trebali isto da radimo. :)

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by greeneyes » 15 Mar 2020, 08:34

Ma trgovina je zakon
Samo sabura

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53999
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by HAVANA » 15 Mar 2020, 08:57

Zene.Ja se napijem pa me boli glava,zaboravim na nju odma.Il odem sta radit pa se opalim cekicem po prstu.Ona mi ni na kraj pameti.j.... i nju i titu i drzavu.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by storm » 15 Mar 2020, 09:07

almir90 wrote: 15 Mar 2020, 08:26
Pasaga wrote: 15 Mar 2020, 07:42 Almire,sine ...
zene u svakoj vezi vide trgovinu....
pa ti kako hos ...... :)
Znam, zato i kažem da je to dobro, i mi bi trebali isto da radimo. :)
A muškaraca kao nema "trgovaca"?

Svašta i ovdje pročitati :lupa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Grom » 15 Mar 2020, 09:08

storm wrote: 15 Mar 2020, 09:07
A muškaraca kao nema "trgovaca"?

Svašta i ovdje pročitati :lupa
Budimo iskreni, većina leti samo za pičkom i izgledom, ostalo je sve nebitno. Ako je to trgovina na koju misliš, onda to je to.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by vrhbosnica » 15 Mar 2020, 09:22

meni je samo drago sto vise ne svadjamo o istinskom receptu kljukuse, i sto su pocele ove lagane teme :jutarnja
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Dorian » 15 Mar 2020, 09:30

Mala_Mu wrote: 14 Mar 2020, 23:33
Dakle, to koga žena bira za partnera uključuje i određeni rizik za njenu budućnost, pa postaje vezana za osobu koju izabere i gubitak partnera doživljava kao gubitak potencijala za budućnost, pojašnjava on.

"Muškarac gubitak osjeća duboko i tokom dužeg razdoblja, jer se nakon njega ponovo mora početi takmičiti, da bi 'zamijenio' ono što je izgubio. Ili, još gore, može doći do spoznaje da je gubitak koji je pretrpio nezamjenjiv", kaže Morris.

"Upravo je taj dio obično je najteži za bilo koji pol, kada otkrijemo da je osoba koju smo izgubili zapravo nezamjenjiva", dodaje.

(24sata.hr)
I sad neka neko kaže da postoji ljubav i da sve nije ekonomija.

Što jači ego, to duži i teži oporavak.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by vrhbosnica » 15 Mar 2020, 09:32

Dorian wrote: 15 Mar 2020, 09:30
Mala_Mu wrote: 14 Mar 2020, 23:33
Dakle, to koga žena bira za partnera uključuje i određeni rizik za njenu budućnost, pa postaje vezana za osobu koju izabere i gubitak partnera doživljava kao gubitak potencijala za budućnost, pojašnjava on.

"Muškarac gubitak osjeća duboko i tokom dužeg razdoblja, jer se nakon njega ponovo mora početi takmičiti, da bi 'zamijenio' ono što je izgubio. Ili, još gore, može doći do spoznaje da je gubitak koji je pretrpio nezamjenjiv", kaže Morris.

"Upravo je taj dio obično je najteži za bilo koji pol, kada otkrijemo da je osoba koju smo izgubili zapravo nezamjenjiva", dodaje.

(24sata.hr)
I sad neka neko kaže da postoji ljubav i da sve nije ekonomija.

Što jači ego, to duži i teži oporavak.
pa ako je ego uvijek isti, zasto nakon nekih veza budes ko nov, a nakon drugih ne mozes mjesecima da se dohavizas :hm
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Krokodil Behko » 15 Mar 2020, 09:35

Jel se ono Jasmin zvao, onaj lik bez razmaka, u tekstovima?
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53999
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by HAVANA » 15 Mar 2020, 09:38

vrhbosnica wrote: 15 Mar 2020, 09:22 meni je samo drago sto vise ne svadjamo o istinskom receptu kljukuse, i sto su pocele ove lagane teme :jutarnja
Nema se tu sta svadjat.Kljukusa je najbolja kod moje mame. :123
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by vrhbosnica » 15 Mar 2020, 09:41

HAVANA wrote: 15 Mar 2020, 09:38
vrhbosnica wrote: 15 Mar 2020, 09:22 meni je samo drago sto vise ne svadjamo o istinskom receptu kljukuse, i sto su pocele ove lagane teme :jutarnja
Nema se tu sta svadjat.Kljukusa je najbolja kod moje mame. :123
ja se slazem... naspite i meni kefira ako ima :cvijece
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Iskra » 15 Mar 2020, 09:41

To je valjda individualno. Zavisi od senzibiliteta svakog od nas, zavisi koliko smo se dali i predali u vezi, koliko smo sebe i emocija uložili u vezu. Ne može se generalisati na ovu temu niti na ijednu koja nije depersonalizirana.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Ko se teže oporavi od prekida veze - muškarci ili žene?

Post by Dorian » 15 Mar 2020, 09:41

Možda zato što je renutni proizvod koji si kupio atraktivniji i cijena koju si za njega platio veća od nekog prethodnog i nekog budućeg?

I ja bih više patio da me ostavi Jennifer Lawrence nego da me ostavi Dušanka Majkić.

Više je to da ako je u pitanju ista osoba sa druge strane, onaj sa jačim egom će za tom osobom patiti više nego onaj sa manjim egom.

U stvari, nije to ni patnja nego ljutnja. "Ono će mene ostaviti". Veći ego teže podnosi da nije nezamjenjiv od manjeg ega.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests