Toksicne veze

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 11 Jun 2022, 23:50

Image

Šta je zapravo toksičan odnos? Koji su to njegovi znaci?

Jedan od prvih znakova su toplo-hladno odnosi i miksovane poruke. Jedan dan vaš partner će biti vaš partner iz snova, vi ćete biti u centru njegovih želja, u centru njegovog života, zainteresovanost će biti za sve ono što osećate i šta vam se dešava, dok sledeći dan na primer nećete čuti reč od te osobe. I tišina će potrajati. Vi ćete se javljati, ali poruka će biti “seen“, a na poziv se neće odgovoriti. Nekad, iako dođe do odgovora, biće ili veoma kritičan ili veoma hladan. Kao da ste u vezi sa dve različite osobe.

Ovde je važno znati da ovo nema veze sa vama, već sa njihovim unutrašnjim prazninama i hroničnom osećanju dosade sa kojim se bore. Uopšte posmatrano njihov odnos ide u ciklusima, obožavanje-distanca-kritika. U skladu sa ovim stalno se osećamo kao “na ivici“ sa ovom osobom boreći se za njenu pažnju.

Sledeći znak je nedostatak doslednosti, nedostatak konstantnosti

Najčešće od vas imaju visoka očekivanja u pogledu vernosti, poštovanja, pažnje, izgleda, i u početnoj fazi se to i čini kao uzvraćeno. Nakon početnog medenog meseca, u stanju su to da pogaze i da se sami ponašaju sasvim suprotno od toga, dakle, flert, laž, kritika. Uopšte, usmereni su mnogo više na reči, a slabo na dela, koja gotovo po običaju, nikada ne ispoštuju.

U skladu sa ovim, fokusiraće se mnogo više na vaše greške i na ono što je loše kod vas, dok će svoje ignorisati. Dakle svim silama će se truditi da se vaša percepcija zamagli. Svoju odgovornost će poricati i ignorisaće dokaze kada ih suočite sa njima. Čak iako su one toliko očigledne i date napismeno, postaju prilično odbijajući i kritički nastrojeni. Druga opcija je da izigravaju žrtve loše sreće i ukazuju vam da je to što vidite nemoguće i čak vas i otvoreno pitaju: ‘‘Da li veruješ meni ili njima?‘‘ :oo

U zamagljivanju percepcije često će prebacivati odgovornost na vas, nazivajući vas ludim/ludom, preosetljivim/preosetljivom i okrećući stvar u komunikaciji tako da problem nije njihovo ponašanje, već vaša reakcija na to. U ovakvim raspravama često imamo osećaj kao da smo se prepirali sa nekim satima, a da do konkretnog zaključka nismo došli. Ono što se najčešće zaključi jeste da osoba sama sebe okrivi i izvinjava se za svoje loše izrečene reči. Čestitamo vašem partneru. Uspeo je da vas prevede žedne preko vode.

Image

U narednom periodu može samo da vas optuži za emociju koju je izazvao svojim ponašanjem

Često sam čula od klijentkinja rečenicu koju su im njihovi partneri govorili: ‘‘Ti si prezahtevna‘‘. Nakon što su ih partneri ignorisali danima. Nema logike. U jednoj zdravoj vezi dominantno je osećanje poverenja. Toksične odnose karakterište osećanje lažnog poverenja, kratkotrajnog umirenja. Osećamo se kao detektiv. Istražujemo je, pratimo kada je bila na mrežama, istražujemo njenu prošlost, sklapamo slagalicu kada se javila, šta je radila. Iako osećaj nepoverenja ima veze i sa našim ličnim uverenjima, na izraziti osećaj nepoverenja utiče ponašanje partnera/ke.

S ozbirom na to da toksične partnere krasi manipulacija, ona znači često izuzetnu harizmatčnost, šarm i mogućnost ostavljanja fantastičnog prvog utiska. Biti sa narcisoidnom/psihopatskom strukturom (one su te toksične osobe o kojima govorimo) znači u početku živeti bajku. Ili nešto slično. Osećanje koje taj neko može da proizvede kod druge strane je veoma adiktivno i ne može se iskusiti u drugom tipu odnosa. Zbog toga što su ovakve strukture majstori prvog utiska, ceo život rade na tehnikama manipulacije, takvi odnosi su izuzetno moćni i teški za razvezivanje.

Ovakvi partneri retko kada zatvaraju svoja vrata bivšima, a uvek se okružuju potencijalnim osobama za vezu. Ovo je osobina koja se u psihologiji naziva triangulacija

Pretpostavljate da je duša toksične osobe veoma gladna pohvala i potvrđivanja i da su sva ova ponašanja odraz duboke lične neispunjenosti i praznine, a manipulacija naučena još u ranom detinjstvu, kao strategija preživljavanja. U nekim porodicama se ona čak i otvoreno potkrepljivala i za ličnost bila jedini način kako da se opstane u takvoj atmosferi. Bori se ili se uruši, slomi. Nažalost za neke je to borba-manipulacija. Usled takvog tretmana od malih nogu, empatija nije u njihovom repertoaru, nemoguća je misija. Ne mogu da se stave u tuđe cipele.

Pokušavate da im objasnite kako biste se vi osećali ukoliko bi oni vas tretirali neželjeno, ili primećujete kada razgovarate o nekom problemu i osećanjima koje je taj problem ili situacija izazvala kod vas, oni nemaju adekvatnu emocionalnu reakciju, ili imaju jako slabu, ne iznenađuju se, deluju poprilično distancirano i ravnodušno. Polako učite da ne komunicirate svoja osećanja sa njima i to je već prepreka bliskosti.

U ovakvom odnosu, ova osoba ubrzo postaje vaš ceo život

Kada niste sa njim ili njom, onda održavate vezu putem telefona ili interneta. Ovo čini da se izolujete od drugih ljudi i interesovanja. Jednostavno crpe vašu energiju i utiču da polako svoj identitet stavljate skroz u ćošak.

Usled toga, postajete depresivni često, da li i vi često imate doživljaj praznine, usled nepoštovanja svojih potreba i pokušaja da postanete bliski, preispitujući sebe kako možete više da date. Kako biste održali vezu, počinjete da bivate sve više apsorbovani i identifikujete se sa svojim partnerom. Sve više i više. Identifikacija ovde ima ulogu da nekako postanete bliži vašem voljenom biću i konačno održite onaj raj koji vam je obećan. Ali on je samo obećan. Nikada se neće desiti.

Ako dugo gledate u ambis, i ambis počne gledati u vas (Niče). Koliko ga dugo možete gledati i šta ćete učiniti povodom istog?

Izvor

Imate li iskustvo toksicne veze i kako ste se iz nje izvukli (ako jeste)?

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 00:11

...ovako kako je opisano, :jok vala! ...imala sam s jednim ovdje, poslije razvoda, neku kao vezu, kao, pod znacima navoda! ...par godinica smo se sigicali :ha ali to za me, nije bila prava veza! ...kad se vidimo super, pozelimo se pravo, u krevetu 1a ono sto se kaze, takvo nesto se samo pozeljeti moze, mnogo puta se dogovarali da budemo u ozbiljnoj vezi, i ide to par dana, najednom covjek u sekundi pobudali :plavi ...poslije sam skuzila da je uzimao kokain :grana ...tesko smo se rijesili jedno drugog, ali smo se rijesili :hihi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24910
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 6618 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Koraci_u_noci » 12 Jun 2022, 00:20

Zar ima neka da nije toksicna
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 00:22

...nemoj tako, ima sretnih veza! :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 12 Jun 2022, 00:26

Veca wrote: 12 Jun 2022, 00:11 ...ovako kako je opisano, :jok vala! ...imala sam s jednim ovdje, poslije razvoda, neku kao vezu, kao, pod znacima navoda! ...par godinica smo se sigicali :ha ali to za me, nije bila prava veza! ...kad se vidimo super, pozelimo se pravo, u krevetu 1a ono sto se kaze, takvo nesto se samo pozeljeti moze, mnogo puta se dogovarali da budemo u ozbiljnoj vezi, i ide to par dana, najednom covjek u sekundi pobudali :plavi ...poslije sam skuzila da je uzimao kokain :grana ...tesko smo se rijesili jedno drugog, ali smo se rijesili :hihi
To sto si opisala nije nuzno toksicna veza, iz opisanog mi vise izgleda kao strast s neodgovornim likom. :cudi

Toksicne veze su daleko destruktivnije. Radi se o emocionalnim vampirima koji se hrane tvojim (posebno negativnim) emocijama, koje su oni izazvali, da bi matirali nad tobom izazivanjem osjecaja krivice. Toksicne veze su ti mind fuck.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 12 Jun 2022, 00:28

Koraci_u_noci wrote: 12 Jun 2022, 00:20 Zar ima neka da nije toksicna
:D.

Joj ti i tvoja mizoginija na-silu.:grle

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Fuddo » 12 Jun 2022, 00:44

Veca wrote: 12 Jun 2022, 00:11 ...ovako kako je opisano, :jok vala! ...imala sam s jednim ovdje, poslije razvoda, neku kao vezu, kao, pod znacima navoda! ...par godinica smo se sigicali :ha ali to za me, nije bila prava veza! ...kad se vidimo super, pozelimo se pravo, u krevetu 1a ono sto se kaze, takvo nesto se samo pozeljeti moze, mnogo puta se dogovarali da budemo u ozbiljnoj vezi, i ide to par dana, najednom covjek u sekundi pobudali :plavi ...poslije sam skuzila da je uzimao kokain :grana ...tesko smo se rijesili jedno drugog, ali smo se rijesili :hihi
Nije to bona veco veza
To ti je fakbadi
Statije
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 01:06

...pa yebo ga Tito, procitajte moju prvu recenicu! ...a more i cijeli post! :D ...sta god da je, 1000x sam u sebi rekla, steta! :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 01:10

...ja prvo, nikad ne bih dozvolila da dodje do te toxicne veze, jesam li idiot! tbj. ...jel' ja vama licim na takvo nesto? ...ja to nogiram brze, nego sto i zapocne! :D.
:sunja
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Morgen » 12 Jun 2022, 01:11

Jednom sam je imala ali sam uspela da izadjem iz toga. Od tad vise nikada. Kad osetim samo neku sitnicu da ne paše, ja prekidam. Mozda je to malo preterano, ali nemam ja vremena.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 01:18

...kakvi pretjerano, cim vidis da nema harmonije u vezi, goni to!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Fuddo » 12 Jun 2022, 01:19

Mijenjaju ih veca i morgen ko carape :D.
Pametno
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Morgen » 12 Jun 2022, 01:21

Fuddo wrote: 12 Jun 2022, 01:19 Mijenjaju ih veca i morgen ko carape :D.
Pametno
Da je bar🥺

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 12 Jun 2022, 01:24

Veca wrote: 12 Jun 2022, 01:10 ...ja prvo, nikad ne bih dozvolila da dodje do te toxicne veze, jesam li idiot! tbj. ...jel' ja vama licim na takvo nesto? ...ja to nogiram brze, nego sto i zapocne! :D.
:sunja
Sad malo pretjerujes. Vjerovatno si samo sretna da se nisi srela s takvom osobom. Masi pametnih zena se desilo da zavrse u takvim vezama. U biti se tu i ne radi o inteligenciji nego samopouzdanju. Moras biti stabilna kao armirani beton da ne pokleknes. To su majstori manipulacije. U prvoj fazi tzv. "love bombing" zenu obasipaju paznjom, razumijevanjem, interesom, poklonima. Ucine da se osjecas kao princeza. To je tzv. medeni mjesec koji zavrsi naglo, kada zenu ili naglo odbaci ili postane izuzetno hladan i kritican.

Medjutim oni nikada ne odbacuju u potpunosti. Zene im hrane ego (narcissistic supply) i svaka je potrebna u ovom ili onom obliku, uglavnom da bi se osjecao pozeljnim. Odjednom ce se javiti i pokusati sve ispocetka kao da se nista nije desilo. Ako pokazes i tracak ljubomore prema drugim zenama, optuzice te da si "luda", eksplicitno ili implicitno. Uglavnom igra bez granica i bez kraja. Jedino sto pomaze je rezolutni - NO CONTACT. Ako to ne ucinis prije ili kasnije te opet uvuce u igru. Jer to nije ljubav (mada je on cesto izjavljuje) nego samo igra.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 01:25

Fuddo wrote: 12 Jun 2022, 01:19 Mijenjaju ih veca i morgen ko carape :D.
Pametno

...da se ja ne bih zajebavala s nekim otrovom, a nanjusim ga jako brzo! ajde, be! :D.
...sto sam mijenjala, mijenjala, gotovo je moje! :D ...sad nek' mijenjaju, ovi mladji! :D.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 12 Jun 2022, 01:25

Morgen wrote: 12 Jun 2022, 01:11 Jednom sam je imala ali sam uspela da izadjem iz toga. Od tad vise nikada. Kad osetim samo neku sitnicu da ne paše, ja prekidam. Mozda je to malo preterano, ali nemam ja vremena.
Kako si uspjela izaci iz te veze?

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Fuddo » 12 Jun 2022, 01:26

Veca wrote: 12 Jun 2022, 01:25
Fuddo wrote: 12 Jun 2022, 01:19 Mijenjaju ih veca i morgen ko carape :D.
Pametno

...da se ja ne bih zajebavala s nekim otrovom, a nanjusim ga jako brzo! ajde, be! :D.
...sto sam mijenjala, mijenjala, gotovo je moje! :D ...sad nek' mijenjaju, ovi mladji! :D.
Sad kakvo hudog Rasima u godinama nadji, da ti ima ko usisat, oprat i to, izjebiga dok mores, sta ima veze.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Morgen » 12 Jun 2022, 01:28

Lavlje_srce wrote: 12 Jun 2022, 01:25
Morgen wrote: 12 Jun 2022, 01:11 Jednom sam je imala ali sam uspela da izadjem iz toga. Od tad vise nikada. Kad osetim samo neku sitnicu da ne paše, ja prekidam. Mozda je to malo preterano, ali nemam ja vremena.
Kako si uspjela izaci iz te veze?
To je bilo isto kao kad čovek odluči da drži dijetu, u glavi napravi klik. Tako je i meni bilo. Jedna nebitna rečenica a ona me totalno osvestila.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Veca » 12 Jun 2022, 01:30

Lavlje_srce wrote: 12 Jun 2022, 01:24
Veca wrote: 12 Jun 2022, 01:10 ...ja prvo, nikad ne bih dozvolila da dodje do te toxicne veze, jesam li idiot! tbj. ...jel' ja vama licim na takvo nesto? ...ja to nogiram brze, nego sto i zapocne! :D.
:sunja
Sad malo pretjerujes. Vjerovatno si samo sretna da se nisi srela s takvom osobom. Masi pametnih zena se desilo da zavrse u takvim vezama. U biti se tu i ne radi o inteligenciji nego samopouzdanju. Moras biti stabilna kao armirani beton da ne pokleknes. To su majstori manipulacije. U prvoj fazi tzv. "love bombing" zenu obasipaju paznjom, razumijevanjem, interesom, poklonima. Ucine da se osjecas kao princeza. To je tzv. medeni mjesec koji zavrsi naglo, kada zenu ili naglo odbaci ili postane izuzetno hladan i kritican.

Medjutim oni nikada ne odbacuju u potpunosti. Zene im hrane ego (narcissistic supply) i svaka je potrebna u ovom ili onom obliku, uglavnom da bi se osjecao pozeljnim. Odjednom ce se javiti i pokusati sve ispocetka kao da se nista nije desilo. Ako pokazes i tracak ljubomore prema drugim zenama, optuzice te da si "luda", eksplicitno ili implicitno. Uglavnom igra bez granica i bez kraja. Jedino sto pomaze je rezolutni - NO CONTACT. Ako to ne ucinis prije ili kasnije te opet uvuce u igru. Jer to nije ljubav (mada je on cesto izjavljuje) nego samo igra.

...halo, bona, evo procitala sam samo do ovog samopouzdanja, pa cu poslije nastaviti!

...sto se samopouzdanja tice, pa tuj sam svjetski prvak, sta cu vam ja, ako ga vi/zene nemate!
...cuj, pretjerujem, neas ti pojmeta tko sam ja! :pusa
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Toksicne veze

Post by Lavlje_srce » 12 Jun 2022, 01:31

Morgen wrote: 12 Jun 2022, 01:28To je bilo isto kao kad čovek odluči da drži dijetu, u glavi napravi klik. Tako je i meni bilo. Jedna nebitna rečenica a ona me totalno osvestila.
Nije te pokusao vratiti?

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests