Druga rasa,nacija,vjera...

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Krokodil Behko » 19 May 2018, 23:00

Bošnjakinja prešla u pravoslavlje i živi sa Albancem: Molila sam se i plakala u Ostrogu, dijete mi je prohodalo, a meni su rane iscijeljene


Image

Albanac Ikamer Šaljaj (58) iz Malog Đurđevika kod Kline i Bošnjakinja Sofija Murati (40) iz Peći već četiri godine žive kao nevjenčani supružnici u selu Drsnik. Sofija je prešla u pravoslavlje, ali u građanski brak ne mogu da stupe jer ona nema lične dokumente.

Sofija Murati rekla je kako nema "ni kosovska, ni srpska, ni crnogorska dokumenta, i kako ne postoji ni za jednu vlast". Pored toga, ona ne zna ni svoj matični broj, a nemaju ni mogućnost da zahtjev za dokumente podnese onlajn.

Sofija je za vrijeme oružanih sukoba 1999. godine sa svojim prvim mužem i dvoje djece otišla u Crnu Goru. Tamo je rodila i kćerku, a nakon što se rastala sa suprugom, socijalna služba u Podgorici joj je oduzela djecu zbog teškog materijalnog i zdravstvenog stanja i smjestila ih u Dom za nezbrinutu djecu u Bijeloj, prenosi Gracanicaonline.

Ona je na Kosovu nagazila na minu i tada je teško ranjena. Mina joj je raznijela dio pete na desnoj i povrede na lijevoj nozi. Operisana je u Njemačkoj 17 puta, gdje je prebačena helikopterom KFOR-a.

Uprkos operacijama, ona i dalje osjeća bolove, a na lijevoj nozi su joj se otvarale žive rane iz kojih je curila krv. Nakon toga je otišla u manastir Ostrog, gdje se molila Bogu da ozdravi.

- Pomogao mi je Sveti Vasilije Ostroški. Monasi su mi dali osveštano ulje, koje sam nakapala na rane i noga mi je bila kao nova - ispričala je ona i dodala kako je upoznala i patrijarha Pavla, koji se sa monasima molio za nju.

Ona je zatim rekla da je Vasilije Ostroški pomogao da joj dijete prohoda, dok je u izbjeglištvu živjela na ulici i nije imala novca.

- Dijete mi je imalo operaciju stopala, nije moglo da hoda, a ja sam onda otišla u Ostrog, molila se i plakala. Dijete mi je zatim prohodalo i progovorilo - ispričala je ona.

Djevojčici je zbog toga dala ime Vasilisa, a kako joj je svetac pomogao puno, riješila je da pređe u pravoslavlje.

- Tada sam riješila da se krstim i pređem u pravoslavlje, jer me je Sveti Vasilije Ostroški vratio u život - rekla je Sofija.

Djeca su joj danas rasuta po svijetu, a da nije Ikamera, kako je rekla, bila bi na ulici. Od kako živi sa ženom pravoslavne vjeroispovesti, Ikamerov brat ne razgovara sa njim.

Ikamer i Sofija žive među Srbima i Albancima u selu Drsnik, u kojem su kuće srušene, spaljene i zarasle u korov.

Sofija je rekla kako su za sve krivi političari, da ljudi nisu krivi i da nikada nisu gledali "ko je musliman, ko je Rom, ko pravoslavac a ko katolik"

Njih dvoje mjesečno primaju 60 eura socijalne pomoći, a hranu dobijaju iz manastira Visoki Dečani.

Sofija je na kraju rekla da joj je jedina želja da dobije dokumente, kako bi mogla da ode u Crnu Goru i ponovo pronađe svoju djecu.

Kancelarija za zajednicu i povratak uputila je Sofiju na Organizaciju CRPK koja sprovodi program građanskih prava na Kosovu i pruža pomoć licima koja imaju problema sa civilnom registracijom.


(Gracanicaonline, DEPO PORTAL)
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Podrinjac » 20 May 2018, 00:14

Šta hoćeš sad sa ovim da pokažeš? Da je islamski bog manje funkcionalniji od pravoslavnog? :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 00:21

Ja bih zahtijevao i od Bogova da promjene vjeru ako žele da ostanu bogovi. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Venera » 20 May 2018, 00:35

Krokodil Behko wrote: 19 May 2018, 23:00

Albanac Ikamer Šaljaj (58) iz Malog Đurđevika kod Kline i Bošnjakinja Sofija Murati (40) iz Peći već četiri godine žive kao nevjenčani supružnici u selu Drsnik. Sofija je prešla u pravoslavlje, ali u građanski brak ne mogu da stupe jer ona nema lične dokumente.

Ikamer ostao musliman, pretpostvaljam, jer su vecina albanaca muslimani , a on je u sustini kosovar , a zena , bosnjakinja sa kosova, aka muslimanka albanskog projekla sa kosova, je presla na pravoslavlje :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 01:06

Svako ide 'dje mu drago.

Totalni kaos, ne može se insan snac' više.

Ja bih uveo da se religija bira lutrijom po rodjenju djeteta.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Venera » 20 May 2018, 01:27

Krokodil Behko wrote: 19 May 2018, 23:00

Sofija Murati rekla je kako nema "ni kosovska, ni srpska, ni crnogorska dokumenta, i kako ne postoji ni za jednu vlast". Pored toga, ona ne zna ni svoj matični broj, a nemaju ni mogućnost da zahtjev za dokumente podnese onlajn.


Uprkos operacijama, ona i dalje osjeća bolove, a na lijevoj nozi su joj se otvarale žive rane iz kojih je curila krv. Nakon toga je otišla u manastir Ostrog, gdje se molila Bogu da ozdravi.
kako se kretala u CG Srbiji i Kosovo bez papira :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 01:50

statebriga wrote: 20 May 2018, 01:27
Krokodil Behko wrote: 19 May 2018, 23:00

Sofija Murati rekla je kako nema "ni kosovska, ni srpska, ni crnogorska dokumenta, i kako ne postoji ni za jednu vlast". Pored toga, ona ne zna ni svoj matični broj, a nemaju ni mogućnost da zahtjev za dokumente podnese onlajn.


Uprkos operacijama, ona i dalje osjeća bolove, a na lijevoj nozi su joj se otvarale žive rane iz kojih je curila krv. Nakon toga je otišla u manastir Ostrog, gdje se molila Bogu da ozdravi.
zivjela u CG, sad zivi na Kosovu, a kako je otisla u manastir u Srbju, a nema papira :hm
Taj manastir je u Crnoj Gori, i tamo je bila kad je živjela u Crnoj Gori.

Inace, ako Srbija ne priznaje državnost Kosova, ona je i dalje po njihovom zakonu državljanka Srbije pa bi trebala biti slobodna da putuje u Srbiju kad hoće.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Venera » 20 May 2018, 01:55

Socrates wrote: 20 May 2018, 01:50
statebriga wrote: 20 May 2018, 01:27
Krokodil Behko wrote: 19 May 2018, 23:00

Sofija Murati rekla je kako nema "ni kosovska, ni srpska, ni crnogorska dokumenta, i kako ne postoji ni za jednu vlast". Pored toga, ona ne zna ni svoj matični broj, a nemaju ni mogućnost da zahtjev za dokumente podnese onlajn.


Uprkos operacijama, ona i dalje osjeća bolove, a na lijevoj nozi su joj se otvarale žive rane iz kojih je curila krv. Nakon toga je otišla u manastir Ostrog, gdje se molila Bogu da ozdravi.
zivjela u CG, sad zivi na Kosovu, a kako je otisla u manastir u Srbju, a nema papira :hm
Taj manastir je u Crnoj Gori, i tamo je bila kad je živjela u Crnoj Gori.

Inace, ako Srbija ne priznaje državnost Kosova, ona je i dalje po njihovom zakonu državljanka Srbije pa bi trebala biti slobodna da putuje u Srbiju kad hoće.
ali nema dokumente, kako je presla iz CG u Srbiju , a zive na Kosovo, a Kosovo ima sluzbenu granicu , danasnja drzava Kosovo obhvata nekadasnje teritorije Kosovo i Metohija ( Kosmet) , nista mi nije jasno :D mozda joj je Srbija nekad dala travel documet za stateless osobu , kao sto rade u svijetu :123 kako j eotils au Njemacku na lijecenje, morala je imati nesto , ako nema JMGB :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 01:57

Pa kada se sve to dešavalo oko noge Srbija i Crna Gora su bile jedna država.

A KFOR je nju prebacio u Njemačku i vratio. Oni mogu sta hoće.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Venera » 20 May 2018, 02:06

Socrates wrote: 20 May 2018, 01:57 Pa kada se sve to dešavalo oko noge Srbija i Crna Gora su bile jedna država.

A KFOR je nju prebacio u Njemačku i vratio. Oni mogu sta hoće.
ma to je sve ok, ali u clanku pise da 4 godine zivi u novoj vezi na Kosmetu, aka danasnjem Kosovu,a ranije je zivjela u CG, zato sam iskljucila tvoju opciju :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 02:09

Kakve sad to veze ima?

Članak ne kaže da je ušla u novu vezu čim se vratila na Kosovo. :cudi
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Venera » 20 May 2018, 02:23

Socrates wrote: 20 May 2018, 02:09 Kakve sad to veze ima?

Članak ne kaže da je ušla u novu vezu čim se vratila na Kosovo. :cudi
kompletan clanak je nakaradno napisan

pise da zeli djecu uzeti iz doma za nezrinutu djecu, a doslovno su rodjena do 1999 godine , znaci, danas su punoljetni, kako ne mogu oni leglano preci granicu ( osim treceg djeteta) :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Socrates » 20 May 2018, 02:27

Samo kad Hana nešto izjavi članci su napisani kako treba.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Nice try » 20 May 2018, 08:58

Socrates wrote: 19 May 2018, 20:27 I Papa bi mi sve u šesnaest dzumu klanj'o like there's no tomorrow, ako hoće da nastavi biti Papa.

Ako nece, nikom ništa.
I Papa i ulema i svi redom :valja
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Online

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by spacebound » 20 May 2018, 09:41

hajd sve ali kako je ona bosnjakinja iz Peci :?? Mozda sam ja poglupa, pa evo ako ima ko da se bolje razumije u problematiku da mi natenane rastabiri :cvijece
Exchan ❌️

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Krokodil Behko » 20 May 2018, 09:46

spacebound wrote: 20 May 2018, 09:41 hajd sve ali kako je ona bosnjakinja iz Peci :?? Mozda sam ja poglupa, pa evo ako ima ko da se bolje razumije u problematiku da mi natenane rastabiri :cvijece

To su muslimani sa albanskim prezimenima, koji se prave da su Bošnjaci, jer govore našim jezikom.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Pasaga » 20 May 2018, 09:47

spacebound wrote: 20 May 2018, 09:41 hajd sve ali kako je ona bosnjakinja iz Peci :?? Mozda sam ja poglupa, pa evo ako ima ko da se bolje razumije u problematiku da mi natenane rastabiri :cvijece
... Makedonija,Albanija,Kosovo .... prepuni su Bosnjaka.
Porjeklo im je vecinom Krajina,Hrcegovina....
Ta seoba je usljedila kao posljedica A-ugarske okupacije ,nisu htjeli da zive pod tom vlascu.
Krajnji cilj je bio Turska.
Posto su ti djelovi jos u to vrjeme bili pod Turskom upravom,ostajali su tu.
.. ukratko......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by Pasaga » 20 May 2018, 09:48

Krokodil Behko wrote: 20 May 2018, 09:46
spacebound wrote: 20 May 2018, 09:41 hajd sve ali kako je ona bosnjakinja iz Peci :?? Mozda sam ja poglupa, pa evo ako ima ko da se bolje razumije u problematiku da mi natenane rastabiri :cvijece

To su muslimani sa albanskim prezimenima, koji se prave da su Bošnjaci, jer govore našim jezikom.
... sjedi ...

1

:)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80491
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11614 times
Status: Online

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by spacebound » 20 May 2018, 09:54

Stvarno?Ja mislila oni sebi utufili u glavu da su Bosnjaci jer dijelimo vjeru, a komsije smo.Nesto k'o nasi Srbi i Hrvati :oo
Exchan ❌️

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pitanje za ulemu: Volim nemuslimana, šta da radim?

Post by lejlamo » 20 May 2018, 10:34

pa i jesu, k'o bosanskohercegovački hrvati i srbi ... :D
nakaradno fakat....japanski kinez...što kaže ona...sve bi' ja te kineze nazad u japan odakle su i došli.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests