Druga rasa,nacija,vjera...

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Mirelam » 23 Jun 2016, 07:25

Socrates wrote:Ako ja zbog fudbala ostavljam, onda se i promjena religije čini kao razuman zahtjev.
Dobro ba, ti si poseban slucaj.Ne mozemo tebe uzimat' za etalon razumnosti. :ooo

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Nole » 23 Jun 2016, 09:47

Image


Ono kad proveravaš jeli je ciganska ribica vrelija od ostalih :valja

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by gospođa Brams » 23 Jun 2016, 10:30

Necija boja koze je bitna karakteristika kada govorimo o necijem fizickom izgledu, odnosno cini veliki dio ukupnog dojma izgleda neke osobe. Da ne govorim o tome da su i neke druge fizicke karakteristike vezane za podneblje iz kojeg covjek dolazi. I sve to skupa cini sliku necijeg izgleda. I bas kao sto imamo preferencije kad je u pitanju boja kose, tip tijela, i slicno, ne znam zasto je glupo ako ti se vise, odnosno, manje fizicki sviđaju bijelci, crnci, mulati. Po meni na ono sto te fizicki privlaci na osobi bas ne mozes utjecat. Znam dosta muskaraca kojima su recimo vrh azijatkinje. Meni to sve skupa uopce nije problematicno, jer, ako me netko manje fizicki privlaci zbog boje koze to uopce ne znaci da ja smatram da je manje vrijedan, manje inteligentan, manje kulturan itd., nego jednostavno na fizickoj razini ne pobuđuje u meni toliku privlacnost. A zasto bi nam trebali svi biti jednako privlacni? Meni recimo estetski najljepse izgledaju svjetlopute zene, i nema nista vise iza toga osim sto je mom oku to najljepse za vidjet. Isto tako, iako me mogu privuci i tamnoputi muskarci, na koncu me najvise privlace bijelci. Zbog cega bi to sad nuzno bilo nesto lose, glupo i zasto bi me to cinilo rasistom, ako nemam bas nikakvih problema s osobama iz razlicitih kultura i podneblja, nego mom mozgu na toj primitivnoj razini neke fizicke karakteristike su jednostavno privlacnije od drugih.


Sto se tice religije, ne bih nikad od nekog zahtjevala da se odrekne svoje religije, nit bih ja ikad pristala zbog nekoga postati pripadnikom neke religije, mislim da je to jako licemjerno ukoliko to nije moja osobna odluka, samo zbog mene.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Venera » 23 Jun 2016, 14:55

Lavlje_srce wrote:
statebriga wrote:Sad procitah na 11 stranici o konertiranju na drugu religiju kao uslov ulaska u brak.

Da li je zaista normlano reci osobi da promjeni religiju ,i da li je ziasta normlano da osoba promjeni relgiiju radi ulaska u brak!?

:kafa
Nije normalno bilo koga prisiljavati na bilo sta, ali religija svakako ima veci utjecaj na osobu od boje njegove/njene koze. Ukoliko ciljas na muslimane - nema problema, mogu ozeniti zenu bilo koje religijske denominacije, s muslimankama je situacija nesto drugacija i mogu se udati samo za muslimane. Valjda ne treba objasnjavati da je religioznost (ili areizam) usko vezan sa nacinom zivota xy osobe, pa je svakako relevantniji faktor na koji se vise treba obratiti paznja od necije boje koze imo.

S druge strane imas ljude koji su rodjeni u istoj kulturi i religiji, a imaju manje slicnosti nego npr. ateista s drugog kraja Planete i data osoba. Tako da mada prihvatam vjerske odredbe jer ne mogu mijenjati vjeru, moram priznati da i u meni izazivaju kognitivnu disonancu.

Sto se tice tvoje teze da volis lijepe osobe, u tome se ne razlikujes od vecine. Razlike su u tome sta je za nekoga lijepo i zasto je lijepo to sto je lijepo. Ako prihvatimo da je lijepa simetrija crta lica i proporcionalnost tijela, onda ljepota i boja koze nisu u bilo kakvoj korelaciji. Opce je prihvaceno da su Latinoamerikanke najljepse zene na svijetu vodeci se ovim principom uostalom. Stavovi date osobe su s druge strane vrlo bitni. I da si rekla da ti je privlacno ono sto ti je kulturoloski blize, ne bih se posebno osvrtala na tvoje izjave. Ali ti si izjavila da dajes 'prioritet' onima sa svijetlom kozom, sto je po mom misljenju ako ne rasizam onda svakako glupost.
Pa upravo radi religijskih razloga,mnoge veze su prekinute,a mnoge zene se jesu udale sa muskarce koji predju na Islam,i znam takve primjere. Poenta je da je zivotni stil i takvih brakova jako slican ostalim brakovima, i nisma primjetila da su drugaciji. To je vise akt iz licnih principa,a radi formalnosti. Oobe koje u brakovima predju na Islam ne idu redovno u dzamiju i ne mjeanjaju drasticno svoj stil zivota u braku. Pisem o primjerima koje znam. Zato pisem da je besmislneno ocekivati od osobe da prdje na drugu religiju. Muskarci muslimani u svojim brakovima najcesce ne dominiraju svojim relgijskim uticajem i djeca iz takvih brakova najcsece nisu narocito relgiozna i ne osjecaju se iskljucivo muslimanima. Eto,opet nema logike ni smisla sa pravilima.

Pa naspisala sam da me privalci bijela rasa je ne zivim na bijelom Balkanu,i naravno da mnogi idnirektno sa Blkana mogu napsiati da ih najvise privlaci njihova kultura bez potrebe za isticaanjem boje koze.

P.S.Latinamerikanke nisu najljepse,a mozda su u tvojoj sredini prihvacene kao najljepsim zenama.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Socrates » 23 Jun 2016, 14:59

Latinoamerikanke znaju biti pretjerano bitchy.
. . . . . . . . .

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15455
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Laser » 23 Jun 2016, 18:31

Socrates wrote:Latinoamerikanke znaju biti pretjerano bitchy.

Skroz rasistički upis. :plavi
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Sheval » 23 Jun 2016, 18:33

Ja sam jednom u Munchenu vidio crnca.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Hannibal » 23 Jun 2016, 21:19

Mene je jednom crnac blokiro na utakmici da cu pamtit za cijeli zivot. Oni geneticki imaju bolji odraz od nas jbt
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2016, 09:14

Image
Priča kaže da je Sara Kašiković, prelijepa Stočanka, bila zaljubljena u svog komšiju Salka Buzaljka, koji je živio na drugoj strani rijeke Bregave. U znak sjećanja na svoju ljubav, Sara je podigla most i hotel.

O Sarinom mostu, koji se nalazi na desnom kraku Bregave, mnogi ne znaju tačnu priču. Postoji nekoliko verzija priče o nesrećnoj ljubavi, sa malim razlikama prenosi Mojahercegovina. Sara i Salko su živjeli na suprotnim stranama rijeke, i bili su ludo zaljubljeni.

Njihova ljubav je bila neprihvatljiva u to vrijeme jer su bili različite vjere, pa su se ljubavnici viđali krišom. Tako je Salko prelazio Bregavu bez obzira da li je rijeka bila mirna ili nemirna, plitka ili duboka, sve dok ga jedne noći nije odnijela nabujala rijeka, piše mojahercegovina.com. Druga verzija kaže da joj je otac zabranio da bude sa Salkom i na silu je udao za drugog čovjeka.

Kao simbol neuništive ljubavi je izgradila hotel “Evropa” na mjestu gdje se sastajala sa Salkom. Hotel je imao visoko potkrovlje sa dvije sobe i dva mala prozora sa kojih je Sara gledala na drugu stranu obale i čeznula za Salkom. Dok je jednog dana gledala sa prozora, sjetila se da sagradi i most, koji i danas stoji.

Priču od dvoje ljubavnika je dugo istraživao novinar i književnik iz Ljubuškog, Dušan Musa. Priču je prvi put čuo od svog profesora. On smatra da priča o mostu i Sari Kašiković nije šire poznata zato što je niko nije prezentovao i zapisao, i da na našim prostorima takve priče nisu u trendu.

– Čim mi je profesor ispričao priču, odmah sam otišao da slikam most i prvi put sam objavio priču. Mislim da je to bilo 2013. godine. Ove godine sam putovao prema Dolu i na mostu sam vidio dvoje mladih, izašao sam iz auta, mladima nisam htio da smetam, ali su pored mosta bile dvije gospođe.

Jedna je rekla da nije iz Stoca pa o priči ne zna mnogo, dok mi je druga ispričala svoju verzije priče koje se malo razlikovala od one koju sam čuo od profesora. Naravno, priču sam objavio sa nekim izmjenama i dopunama- priča Musa. – Sara je bila čudo od žene!

Hotel “Evropa” je otvorila još za vrijeme turske vladavine. Zahvaljujući njenoj vještini, hotel je preživio Hercegovački ustanak (1875.-1878) i nastavio sa radom. Zamislite, Stolac je prije 150 godina imao hotel, a danas ga nema- zaključuje književnik.

(avaz)
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Socrates » 29 Sep 2016, 22:26

A zasto se smatra da je ljubav zavrsila tragicno?

Izgradila Sara hotel i most, sto je svakako poboljsalo ekonomsku situaciju.

Tragedija je, po meni, kad neko skoci sa mosta ili prozora hotela zbog nesretne ljubavi, a ne ovo.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Mohr » 29 Sep 2016, 22:31

Krokodil Behko wrote:
Image
Priča kaže da je Sara Kašiković, prelijepa Stočanka, bila zaljubljena u svog komšiju Salka Buzaljka, koji je živio na drugoj strani rijeke Bregave. U znak sjećanja na svoju ljubav, Sara je podigla most i hotel.

O Sarinom mostu, koji se nalazi na desnom kraku Bregave, mnogi ne znaju tačnu priču. Postoji nekoliko verzija priče o nesrećnoj ljubavi, sa malim razlikama prenosi Mojahercegovina. Sara i Salko su živjeli na suprotnim stranama rijeke, i bili su ludo zaljubljeni.

Njihova ljubav je bila neprihvatljiva u to vrijeme jer su bili različite vjere, pa su se ljubavnici viđali krišom. Tako je Salko prelazio Bregavu bez obzira da li je rijeka bila mirna ili nemirna, plitka ili duboka, sve dok ga jedne noći nije odnijela nabujala rijeka, piše mojahercegovina.com. Druga verzija kaže da joj je otac zabranio da bude sa Salkom i na silu je udao za drugog čovjeka.

Kao simbol neuništive ljubavi je izgradila hotel “Evropa” na mjestu gdje se sastajala sa Salkom. Hotel je imao visoko potkrovlje sa dvije sobe i dva mala prozora sa kojih je Sara gledala na drugu stranu obale i čeznula za Salkom. Dok je jednog dana gledala sa prozora, sjetila se da sagradi i most, koji i danas stoji.

Priču od dvoje ljubavnika je dugo istraživao novinar i književnik iz Ljubuškog, Dušan Musa. Priču je prvi put čuo od svog profesora. On smatra da priča o mostu i Sari Kašiković nije šire poznata zato što je niko nije prezentovao i zapisao, i da na našim prostorima takve priče nisu u trendu.

– Čim mi je profesor ispričao priču, odmah sam otišao da slikam most i prvi put sam objavio priču. Mislim da je to bilo 2013. godine. Ove godine sam putovao prema Dolu i na mostu sam vidio dvoje mladih, izašao sam iz auta, mladima nisam htio da smetam, ali su pored mosta bile dvije gospođe.

Jedna je rekla da nije iz Stoca pa o priči ne zna mnogo, dok mi je druga ispričala svoju verzije priče koje se malo razlikovala od one koju sam čuo od profesora. Naravno, priču sam objavio sa nekim izmjenama i dopunama- priča Musa. – Sara je bila čudo od žene!

Hotel “Evropa” je otvorila još za vrijeme turske vladavine. Zahvaljujući njenoj vještini, hotel je preživio Hercegovački ustanak (1875.-1878) i nastavio sa radom. Zamislite, Stolac je prije 150 godina imao hotel, a danas ga nema- zaključuje književnik.

(avaz)

:ovaj




:valja

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by carobnjak N » 30 Sep 2016, 08:13

..zbog nje je Salko u vodu skako
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Galieva » 01 Oct 2016, 18:39

Ovako ću ja završiti sa Fincem

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Femea » 01 Oct 2016, 18:44

Galieva wrote:Ovako ću ja završiti sa Fincem
Ali prvo napravi most:)

Image


:hihi
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Mutevelija » 01 Oct 2016, 18:44

Opet ona finac da znas da san ljubomoran.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Zabranjena ljubav Srpkinje i Bošnjaka završila tragično

Post by Vladimir RUS » 01 Oct 2016, 19:21

Krokodil Behko wrote:Tako je Salko prelazio Bregavu bez obzira da li je rijeka bila mirna ili nemirna, plitka ili duboka, sve dok ga jedne noći nije odnijela nabujala rijeka
:valja :valja :valja

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Rum » 23 Jan 2018, 21:58

Ucinak svakog rasnog krizanja je kratko receno uvijek sljedeci, opadanje razine vise rase tjelesni I duhovni nazadak a time i pocetak jedne jako polagane a ipak sigurno napredujuce dugotrajne bolesti
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by storm » 24 Jan 2018, 06:51

Bas suprotno rume... pitaj nizozemce kakvi su deformirani vec bili, razmnozavajuci se u zatvorenoj zajednici...pa cak imas blizu i populaciju na jadranskim otocima...blago receno cudni su bili u to doba.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Veca » 27 Jan 2018, 22:57

:hm izgleda da sam ja rasista :rol ...u familiji imam mulatica :srce ...k'o secerke su, kod prijatelja isto, neku vezicu imat s njima, mozda afericu, ja ...ali neku ozbiljnu vezu sa njima, ne mogu zamisliti...ni zute ne mogu zamisliti, ama njih posebno! ...nea ba, prava rasistica, veca! :roll
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Druga rasa,nacija,vjera...

Post by Veca » 27 Jan 2018, 22:59

...jah, ovo zaboravih...nacija ili vjera, nebitno, samo da ja ne moram klanjat :hihi ...u svakom slucaju, da nije zadrt!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests