Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Hannibal » 19 Sep 2017, 23:50

auu sto mu ga suknu
🐽

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by srculence7 » 20 Sep 2017, 01:49

spacebound wrote: 19 Sep 2017, 19:00 Cuj samo 5 :valja Roditelji su jedini prijatelji.Za povjerenje ukazano bilo kome drugom, zazalis, prije ili kasnije.
Zažale ljudi i što roditeljima neke stvari povere...
Koliko sam puta videla samo mlade koji su baš zbog nemarnosti i roditelja koji nemaju sluha za njih krenuli nekom stranputicom. Jednostavno, ne pružaju svi roditelji svojoj deci bezrezervnu podršku.
A trebalo bi da budu najbitnije osobe na koje možemo da računamo, mada ja pravo prijateljstvo ne bih posmatrala kroz tu neku interesnu sferu. Jeste da bi to verovatno bio neko na koga bi mogao da računaš kada si u nevolji ali ne može se ni sve jednostrano posmatrati...
Da li bi vi za vaše prijatelje sve učinili, u svakom trenutku?
Ako smo malo iskreni prema sebi, znamo da bi to bilo skoro pa nemoguće.
A za sve ove gore nevolje pobrojane u tekstu, počevši od poslovnih saveta pa do rešavanja bračnih problema, možete se obratiti stručnjaku i ne treba vam prijatelj...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by storm » 20 Sep 2017, 07:27

Prijatelja ko u priči...sa pravima je malo teže...otkud mi pet pravih :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Nice try » 20 Sep 2017, 08:26

Ne znam šta konkretno da napišem.
Imam prijatelje,ali nekako podijeljene po raznim odjeljcima života.
U djetinjstvu sam imala prijateljicu,bile smo kao blizanke,dan-danas imamo neke svoje tajne.Nisam je vidjela od '96,ali sad da je vidim znam da bih joj mogla povjeriti šta god imam i želim.
Zatim sam imala prijateljicu kada sam išla u srednju školu,poslije mi je bila i vjenčana kuma,također smo bile nerazdvojne,ali nakon što se udala izgubile smo svaki kontakt.Ne bih sad u nju imala bezgranično povjerenje,ali imale bismo solidno druženje.
Nakon par godina braka,muž i ja,smo upoznali bračni par,krasne ljude,družimo se i danas,smatramo ih najboljim prijateljima.Povjerenje je bezgranično.Dosta puta su nam pomogli,a i mi njima,bude nekad nekih malih trzavica,ali to je samo iskušenje,ništa više.
Što se tiče roditelja,smatram ih ljudima koji su me donijeli na svijet,mogu imati u njih povjerenje,ali ne koristim to baš često.Neke stvari im nikad nisam rekla,niti ću.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by ina » 20 Sep 2017, 11:34

Tako nam treba prijatelj koji zna s novcem, prijatelj za poslovne savjete, prijatelj za emocionalnu potporu, prijatelj za nove ideje i prijatelj za rješavanje problema, smatraju istraživači
Ah... eto... birajmo prijatelje na osnovu vlastitih potreba.
K'o namirnice na izlogu... ti mi trebas i mozes me nahraniti i koristiti... kad ti istekne rok, hajd' voz... :cudi

Imam jako malo prijatelja... cak ni 5 :D
"Odrasli"" smo zajedno iako se u nekim zivotnim trenutcima covjek moze udaljiti... uvijek je prisutna cvrsta doza povezanosti.

Sto se tice roditeljskog polja....
Ako se pruzi dobro uho, podrska itd automatski se postaje na neki nacin i prijatelji...ali roditelje smatram roditeljima i gledamo to i biti i muz i ja.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Čarobni » 20 Sep 2017, 17:37

ina wrote: 20 Sep 2017, 11:34
Tako nam treba prijatelj koji zna s novcem, prijatelj za poslovne savjete, prijatelj za emocionalnu potporu, prijatelj za nove ideje i prijatelj za rješavanje problema, smatraju istraživači
Ah... eto... birajmo prijatelje na osnovu vlastitih potreba.
K'o namirnice na izlogu... ti mi trebas i mozes me nahraniti i koristiti... kad ti istekne rok, hajd' voz... :cudi

Imam jako malo prijatelja... cak ni 5 :D
"Odrasli"" smo zajedno iako se u nekim zivotnim trenutcima covjek moze udaljiti... uvijek je prisutna cvrsta doza povezanosti.

Sto se tice roditeljskog polja....
Ako se pruzi dobro uho, podrska itd automatski se postaje na neki nacin i prijatelji...ali roditelje smatram roditeljima i gledamo to i biti i muz i ja.
Ovo je tačno, godinama sam razmišljao o tome i stvarno ne mogu izvući drugačiji zaključak nego taj da i prijatelje u naš život i biramo i eliminišemo prema vlastitom interesu/potrebama. Možda na prvu para uši, ali nije to toliko loše koliko se čini.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by ina » 20 Sep 2017, 23:20

Čarobni wrote: 20 Sep 2017, 17:37
Ovo je tačno, godinama sam razmišljao o tome i stvarno ne mogu izvući drugačiji zaključak nego taj da i prijatelje u naš život i biramo i eliminišemo prema vlastitom interesu/potrebama. Možda na prvu para uši, ali nije to toliko loše koliko se čini.
Zvuci grubo :D ali moze biti i da sam shvatila....
Ako su ti zajednicki interesi/potreba tipo: muzika, sport, soping, birtija ili biblioteka, razgovor pa i sutnja, obicna setnja uz kafu ili caj, pijanka, podrska, slicna razmisljanja, pomoc kad je potrebna, rame za plakanje ili za grliti, glas koji mi nece govoriti samo ono sto zelim cuti itd ok... i prijatelji su slika nas samih.

Ako su ti interesi/potrebe inace jednoputni.... tipo moram u tebi iskoristiti sve sto stignem... pa daj mi daj mi daj mi... treba mi sad ovo, sutra ono, pa opet i sve tako...a tebi mozda ni hvala... a jos manje kako si... tad su nesto deseto, :ne prijateljstvo.
I tako onda odlucis trositi ljubav i vrijeme na one koji su po tvom toga stvarno i vrijedni... i sa kojim se osjecas dobro. A i oni sa tobom.
Prihvatis i cinjenicu da se mogu i promijeniti ili zavrsiti iz raznih razloga.
A prijateljstvo, (kao i veze ili brak) ne moze biti nepromjenjivo... nego se treba, (ili bilo bi lijepo) i adaptirati uz zivotne promjene umijesanih.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Socrates » 20 Sep 2017, 23:22

Pa jebote, sve u zivotu biramo po vlastitom interesu i potrebama, ne samo prijatelje.

Kako birate sta jedete? Tako sto jedete hranu koju mrzite najvise na svijetu?

Kako ste birali supruznike? Tako sto ste nasli najmrzu osobu na svijetu i usli u brak sa njom? (mada, ovo je zapravo preporucljivo :hm )
Last edited by Socrates on 20 Sep 2017, 23:29, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Socrates » 20 Sep 2017, 23:27

Ne znam, ja volim da gledam politicke filmove, pa cu se iz tog razloga ubiti od gledanja indijskih ljubavnih filmova na Bollywood Channel.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Zagorka » 20 Sep 2017, 23:40

Meni upravo jedan prijatelj salje na viber upit da mu ujutro vozim mater doktoru, a ja se pravim da nisam vidjela poruke :D.

Jesam li zbog toga losa osoba? Mene eto biraju da traze ovo i ono od mene :help :help

Soce, de pojasni sto je preporucljivo uci u brak s nekim koga mrzis? :oo
Jesam li zakasnila? Mozda ga zamrzim, dug je zivot :D. , broji li se onda to? :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by ina » 20 Sep 2017, 23:45

Kome vi to Socrates?
Pregonite... sa nepotrebnom ironijom.
Biramo sve na osnovu puno toga... a pogotovo onog sto jesmo.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Socrates » 20 Sep 2017, 23:46

Nemam vremena veceras, Zagorka, sutra cu :D.

Sad idem da igram fudbal, a to je svakako zato sto sam ljubitelj ritmicke gimnastike.

Ne znam samo kako neko potrosi godine zivota da zakljuci da prijatelje biramo iz vlastitih interesa I potreba, kao sto Carobnjak tvrdi.

Treb'o je mene prije upoznat' ja bih mu spasio dragocjene godine uzaludnog razmisljanja, I mogao ih je potrositi na nesto pametnije :p

Mada, ne bi on ni to iskoristio kako treba nego bi razmisljao o tome kako je kada Sunce grije vrijeme zapravo suncano :djed
Last edited by Socrates on 20 Sep 2017, 23:48, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Socrates » 20 Sep 2017, 23:47

Nije uopste ironija, Ina, nego mi je zao sto izmisljate toplu vodu. Neki I godinama :place
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Zagorka » 20 Sep 2017, 23:53

Socrates wrote: 20 Sep 2017, 23:46 Nemam vremena veceras, Zagorka, sutra cu :D.
:grana istetoviraj ovo :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by ina » 20 Sep 2017, 23:58

Socrates wrote: 20 Sep 2017, 23:47 Nije uopste ironija, Ina, nego mi je zao sto izmisljate toplu vodu. Neki I godinama :place
Mogai si i fino onda podvuci sta ti oko zazulja u onome sto sam napisala... jer jos mi nije jasno. Nismo svi bas toliko mentalno i zivotno brzi kao neki. :)

A ako se Zagorka pravi da nije vidjela primjer prijateljeve poruke za ovo ili ono, sigurno ima vlastite razloge.
Jacih sila.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Zagorka » 21 Sep 2017, 00:05

ina wrote: 20 Sep 2017, 23:58
Socrates wrote: 20 Sep 2017, 23:47 Nije uopste ironija, Ina, nego mi je zao sto izmisljate toplu vodu. Neki I godinama :place
Mogai si i fino onda podvuci sta ti oko zazulja u onome sto sam napisala... jer jos mi nije jasno. Nismo svi bas toliko mentalno i zivotno brzi kao neki. :)

A ako se Zagorka pravi da nije vidjela primjer prijateljeve poruke za ovo ili ono, sigurno ima vlastite razloge.
Jacih sila.
Ma taj je ina od one vrste prijatelja sto se i javi kad sta treba.
Ako je i odvezem, bit ce to radi nje, a on to zna i na to i igra.

Na temu: imam jednu najbolju prijateljicu, ona je polovina moje duse, imam jos drustva ali niko mi nije tako blizak od njih. Ne znam kako bih imala pet najboljih prijateljica.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Čarobni » 21 Sep 2017, 00:16

ina wrote: 20 Sep 2017, 23:20
Zvuci grubo :D ali moze biti i da sam shvatila....
Ako su ti zajednicki interesi/potreba tipo: muzika, sport, soping, birtija ili biblioteka, razgovor pa i sutnja, obicna setnja uz kafu ili caj, pijanka, podrska, slicna razmisljanja, pomoc kad je potrebna, rame za plakanje ili za grliti, glas koji mi nece govoriti samo ono sto zelim cuti itd ok... i prijatelji su slika nas samih.

Ako su ti interesi/potrebe inace jednoputni.... tipo moram u tebi iskoristiti sve sto stignem... pa daj mi daj mi daj mi... treba mi sad ovo, sutra ono, pa opet i sve tako...a tebi mozda ni hvala... a jos manje kako si... tad su nesto deseto, :ne prijateljstvo.
I tako onda odlucis trositi ljubav i vrijeme na one koji su po tvom toga stvarno i vrijedni... i sa kojim se osjecas dobro. A i oni sa tobom.
Prihvatis i cinjenicu da se mogu i promijeniti ili zavrsiti iz raznih razloga.
A prijateljstvo, (kao i veze ili brak) ne moze biti nepromjenjivo... nego se treba, (ili bilo bi lijepo) i adaptirati uz zivotne promjene umijesanih.
Grubo rečeno, naše veze s ljudima su neka vrsta "trgovine", pa tako i prijateljstvo, pa i ljubav, gdje uvijek tragamo za vlastitim zadovoljstvom. Nešto dajemo, ali nešto i uzimamo zauzvrat.

Npr. mnoštvo je dobrih ljudi oko nas, na ranu ih privit, ali opet, u prosjeku, nemamo više od 2-3 prijatelja, ostali nemaju šanse, o supružnicima da i ne govorim. Toliko je ta "trgovina" specifična.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by srculence7 » 21 Sep 2017, 02:43

Socrates wrote: 20 Sep 2017, 23:22 Pa jebote, sve u zivotu biramo po vlastitom interesu i potrebama, ne samo prijatelje.

Kako birate sta jedete? Tako sto jedete hranu koju mrzite najvise na svijetu?

Kako ste birali supruznike? Tako sto ste nasli najmrzu osobu na svijetu i usli u brak sa njom? (mada, ovo je zapravo preporucljivo :hm )
Uopšte nisam probirljiva po pitanju hrane, od svega što sam probala sve jedem osim ajvara i to zato što sam ga prejela kao mala pa mi se smučio, ne mogu miris da mu podnesem, a sad naravno, nešto mi više prija a nešto manje :cudi

Što se prijatelja tiče nisam ih birala, sticajem nekih okolnosti život nas je spojio, prošli smo i najgore i najbolje trenutke zajedno, može se reći da sam samo birala da budu i dalje prisutni u mom životu a to važi i obrnuto-birali i oni mene na duge staze.
I puno smo različiti ali smo se navikli i prihvatili međusobno, razumemo se i poštujemo i sve dok je tako to prijateljstvo će trajati.
Hoću reći da nikakve proračunatosti nije bilo, neko ti jednostavno prija i pustiš ga bliže sebi, vremenom upoznaš i navikneš na njega tako nesavršenog ali navikne i on na tebe, a neko tu šansu nikad ne dobije.
To je moj slučaj a u vaše viđenje se ne mešam :oo

A za partnera je druga priča i neka druga tema ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Socrates » 21 Sep 2017, 04:17

Ne znam, Kanta mi Immanuela, zašto si mene citirala, srculence. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Izračunali: Svakom čovjeku treba "samo" 5 pravih prijatelja

Post by Heidi » 21 Sep 2017, 18:14

Sve je vlastiti interes. :djed
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests