Neudate zene

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 11:06

Evo, primjetila sam da još uvijek u našem društvu 99 posto žena doživljava udaju kao valjda najveći uspjeh. Pa rade svadbe od 200 uzvanika ili su malo sramežljivije i naprave manju, svadbu, ali se potrude kao da im je to zadnje na svijetu.
Kod nas ljudi i dalje užasno polažu na udaju, imanje djece, tradicionalni način života i mnogi roditelji na udaju kčeri gledaju kao na jedan od najvećih uspjeha. Nema veze što se svaki treći brak raspada..

Na Facebooku se obavezno mora staviti barem jedna slička sebe u vjenčanici.. Takvih je najmanje 95 posto profila! Status married je neizbježan i mora se svima jasno i glasno obznaniti.

Pa kad rode djecu, to je isto lijepa stvar, ali koliko je žena prije rodilo i nije da je to sad nešto nesvakidašnje.

Mnogo ih je i kućanica. I primjetila sam da mnoge pričaju u stilu kao da je neka žena neuspješna i kao da joj je život besmislen jer se nije udala i nije rodila djecu. Nema to veze, jel žena uspješna npr u svom poslu ( a to je pak nesvakidašnje, a ne to da se žena uda i rodi, to čini mnogo više žena nego što ima uspješnih žena..) I onda taj njezin uspjeh i sve ništa ne znači jer nije udata i nije rodila.

Pa mnogi gledaju kao da nešto ne valja s tom ženom i da nešto nije u redu s njom jer nije "uhvatila nekog tipa i udala se".. Ono kao da ne postoji drukčija realizacija ženske sudbine osim te da se uda i da ima djecu. Kao da djece nema dovoljno na svijetu, pa ako ne rodiš bolje da nisi ni živjela.. Uglavnom, mnoge žene još uvijek gledaju na to što nisu rodile ili udale se kao velik neuspjeh u svom životu, a nije mi jasno radi čega se ne bi neko odlučio za drukčiju realizaciju svoje ženske sudbine, osim one standardne - udaj se i rodi djecu?!
Nije da svaka žena može birati, hoće li nabasati na normalnog tipa koji je želi, a i nije da su sve ambiciozne cold blooded bitch pa ih zato niko nije htio. Ja sam prva suprotnost od ovog opisa, pa isto nisam mogla birati, hoću li imati sreće nabasati na nekog normalnog ili mi život ipak neće podariti tu sreću da slučajno ili neslučajno nabasam na dobrog muškarca koji me želi za ženu i da mu rodim djecu. to je nekad i stvar sreće, a nemaju svi sreće, tako da..
Last edited by Nekatamo on 26 Feb 2013, 12:31, edited 1 time in total.
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by komsija » 26 Feb 2013, 11:13

Kultura, tradicija, predrasude....eto to nas hebe
Niko u USA (npr.) ne pita neku zenu zasto se nije udala a ona stara npr. 40 god.
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 11:21

Jedino da se selim u USA
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Luna. » 26 Feb 2013, 11:23

Nekatamo wrote:vo, primjetila sam da još uvijek u našem društvu 99 posto žena doživljava udaju kao valjda najveći uspjeh. Pa rade svadbe od 200 uzvanika ili su malo sramežljivije i naprave manju, svadbu, ali se potrude kao da im je to zadnje na svijetu.
Kod nas ljudi i dalje užasno polažu na udaju, imanje djece, tradicionalni način života i mnogi roditelji na udaju kčeri gledaju kao na jedan od najvećih uspjeha. Nema veze što se svaki treći brak raspada..

Na Facebooku se obavezno mora staviti barem jedna slička sebe u vjenčanici.. Takvih je najmanje 95 posto profila! Status married je neizbježan i mora se svima jasno i glasno obznaniti.

Pa kad rode djecu, to je isto lijepa stvar, ali koliko je žena prije rodilo i nije da je to sad nešto nesvakidašnje.

Mnogo ih je i kućanica. I primjetila sam da mnoge pričaju u stilu kao da je neka žena neuspješna i kao da joj je život besmislen jer se nije udala i nije rodila djecu. Nema to veze, jel žena uspješna npr u svom poslu ( a to je pak nesvakidašnje, a ne to da se žena uda i rodi, to čini mnogo više žena nego što ima uspješnih žena..) I onda taj njezin uspjeh i sve ništa ne znači jer nije udana i nije rodila.

Pa mnogi gledaju kao da nešto ne valja s tom ženom i da nešto nije u redu s njom jer nije "uvatila nekog tipa i udala se".. Ono kao da ne postoji drukčija realizacija ženske sudbine osim te da se uda i da ima djecu. Kao da djece nema dovoljno na svijetu, pa ako ne rodiš bolje da nisi ni živjela.. Uglavnom, mnoge žene još uvijek gledaju na to što nisu rodile ili udale se kao velik neuspjeh u svojem životu, a nije mi jasno radi čega se ne bi netko odlučio za drukčiju realizaciju svoje ženske sudbine, osim one standardne - udaj se i rodi djecu?!
Nije da svaka žena može birati, hoće li nabasati na normalnog tipa koji ju želi, a i nije da su sve ambiciozne cold blooded bitch pa ih zato nitko nije htio. Ja sam prva suprotnost od ovog opisa, pa isto nisam mogla birati, hoću li imati sreće nabasati na nekog normalnog ili mi život ipak neće podariti tu sreću da slučajno ili neslučajno nabasam na dobrog muškarca koji me želi za ženu i da mu rodim djecu. to je nekad i stvar sreće, a nemaju svi sreće, tako da..
ja ne znam gdje ti zivis, ali ovdje gdje sam ja, to definitivno nije tako... a nije bilo ni kad sam zivjela u bosni nesvagidasnje da zena i radi i ima djecu...

i ne razumijem zasto je po tebi moguce samo jedno... ili porodica ili karijera... po tebi ispade da smo sve mi koje imamo djecu obicne glupace bez ikakve skole...
ja imam i zavrsen fakultet i djecu i ne sjedim kod kuce, nego radim svoj poso... al da me neko pita koji mi je njaveci uspjeh u zivotu, sigurno bi rekla da su to moja djeca
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 11:26

Zivim u Bosni i sada je ovdje tako.Nisam rekla da je nemoguce imati i djete i karijeru ali je u kojim se ja krigovima krecem to nespojivo ili bar manje vjerovatnoce su za to da imas oboje.
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2013, 11:27

U USA su stranci. Opet tamo ti neće biti zanimljivo njihovo mišljenje.
Gdje god da odeš, osluškivat ćeš šta ti zemljaci misle. I tako sve u krug.

Dobrodošla :)

Kao što je eć rečeno, to se tradicija opire drugačijim shvatanjima i ne bi trebalo
baš uvijek ni uzimati u obzir šta narod kaže, pošto on stalno nešto "kaže".
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Katja » 26 Feb 2013, 11:27

Nekatamo wrote:Jedino da se selim u USA
Ili da razviješ 'kurcobolju'. :oo
Za nju je potrebno nešto malo samopouzdanja, zadovoljstva sobom i onog stava "ne, ne može mi ništa cijeli svijet, ma briga me za šuškanja". :ooo

A to nije lako.

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 11:34

U pravu si katja.Moram da razvijem kurcobolju :)) To je ipak najbolje.Ali me smara ono tipa-Jao koliko ti je godina a jos se nisi udala.Vjerojatno je nekih 25 posto žena od 35 nadalje neudano i bez djece, rekla bih.. Nije to više kao nekad.

Mislim da većina ne želi priznati da ih to muči i da nisu baš sretne u toj situaciji, tako da se o tom treba jasno i glasno popričati, a ne zabadati glavu u pjesak poput noja!
Last edited by Nekatamo on 26 Feb 2013, 11:36, edited 1 time in total.
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

Ruana
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Ruana » 26 Feb 2013, 11:35

Sve je stvar licnog izbora, a ovo o cemu ti pises je mahala, a ko zivi za mahalu taj i razmislja na isti nacin. Imam neudaNu sestru, koja jako uspjesna u poslu koji radi, proputovala je dosta ali kaze da je ponekad samoca teska. Sta te briga sta ti drugi kazu, zivis kako se tebi svidja. Za imati djecu nije udaja garancija, jer ko garantuje da ces imati djecu kad se udas.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81117
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6997 times
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Julia-Klara » 26 Feb 2013, 11:37

Ne znam koliko imas godina, ali klasifikacije su svakako tipicne za nase podneblje.
Htjeli mi to priznati ili ne, zene koje nemaju svoju porodicu , djecu, su od drustva "obiljezne" kao nesposobne. Ili imaju falinku, ili su ruzne,ili kucke, i sta sve ne, a sve jer se ne uklapaju u sablon "ako se ne udas do 25 neces se nikad ni udati". E sad... Mozes popustiti pod pritiskom, udat se za prvog koji naidje, ili fatati posljednji voz prije te 25e, ili jednostavno zivjeti zivot ne obaziruci se na price okoline. Jer, ako pocnes reagirati na sve sto okolina kaze pametnije ti je da se odmah objesis :D
Do tebe je koliko ce te pogadjati price, doliko ces sve komentari prihvatati previse licno, ili ces sa osmjehom uzivati u svakom novom danu.

S druge strane dotices se jedne jako osjetljive teme, a to je majcinstvo, i osjecaj za isto se ne pojavljuje kod svih zena u isto vrijeme. Ja ga osjetim vec 2-3 godine, nema to nikakve veze da "uspjehom ili CIljem",ali je nesto sto imamo u genima. Koliko god se trudila potisnuti zelju da postanem majka ona je iz godine u godinu sve jaca i jaca.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 11:38

Ne garantuje niko ali ipak je to neki normalni sljed dogadjaja.Recimo neki dan u tramvaju pricaju dvije zene o nekoj curi koja ima 37 a nije udata.Kaze ova jedna da se danas vise cijene razvedene nego neudate.Nazalost sve je vise takvih prica
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Katja » 26 Feb 2013, 11:45

Nekatamo wrote:U pravu si katja.Moram da razvijem kurcobolju :)) To je ipak najbolje.Ali me smara ono tipa-Jao koliko ti je godina a jos se nisi udala.Vjerojatno je nekih 25 posto žena od 35 nadalje neudano i bez djece, rekla bih.. Nije to više kao nekad.

Mislim da većina ne želi priznati da ih to muči i da nisu baš sretne u toj situaciji, tako da se o tom treba jasno i glasno popričati, a ne zabadati glavu u pjesak poput noja!
Znam da je tako... ali nije to rezervirano samo za žene, 'single' muškarcima je jednako teško.
Imam prijatelja u kasnim tridesetim, neoženjenog i bez djece, kojeg stalno dave s pitanjima kad će osnovati obitelj. Stalno.

Istina je da se od devedesetih naovamo na mala vrata vratila snažna tradicionalizacija društva koja je u osamdesetim taman počela slabiti. Pretpostavljam da je to zbog jačanja vjerskih institucija i općenite klime koja se stvorila u društvu. Tako ti je to...

Ruana
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Ruana » 26 Feb 2013, 11:46

Nekatamo wrote:Zivim u Bosni i sada je ovdje tako.Nisam rekla da je nemoguce imati i djete i karijeru ali je u kojim se ja krigovima krecem to nespojivo ili bar manje vjerovatnoce su za to da imas oboje.
Pa izadji iz toga kruga.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81117
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6997 times
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Julia-Klara » 26 Feb 2013, 11:48

Ruana wrote:
Nekatamo wrote:Zivim u Bosni i sada je ovdje tako.Nisam rekla da je nemoguce imati i djete i karijeru ali je u kojim se ja krigovima krecem to nespojivo ili bar manje vjerovatnoce su za to da imas oboje.
Pa izadji iz toga kruga.
Da, izadji iz kruga...
A molim te, ja sam rodjena u 70ima, i moji roditelji su radili, znaci da su imali karijeru, znaci da je i prije bilo moguce imati i jedno i drugo...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 12:10

Maja,ja sam starija od tebe. :) I jos malo i istekao bioloski sat.Hebenih 36-37 a ni kuceta ni maceta.Nisam ruzna sasvim normalna,drustvena sam i nisam kucka :) Ali neide.Nedavno sam dobila priliku i pristala ali kada je rekao da bi da zivimo u selu sa njegovima pobjegla sam glavom bez obzira.Pa taman se nikad ne udala
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Maja » 26 Feb 2013, 12:14

Nekatamo wrote:Maja,ja sam starija od tebe. :) I jos malo i istekao bioloski sat.Hebenih 36-37 a ni kuceta ni maceta.Nisam ruzna sasvim normalna,drustvena sam i nisam kucka :) Ali neide.Nedavno sam dobila priliku i pristala ali kada je rekao da bi da zivimo u selu sa njegovima pobjegla sam glavom bez obzira.Pa taman se nikad ne udala
Sad ćeš možda naići na osude nekih forumaša. Reći će da ga voliš išla bi s njim na kraj svijeta :hihi

Moja rodica se udala s 52, kad su svi na nju davno zaboravili. Nije imala djece, normalno, ali se udala za udovca koji ima dvoje i prihvatila ih kao svoje, a i oni nju. Eto. Kad nam sat prestane kuckati idemo u potragu za udovcima :D.

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 12:16

Ma nije to ni bila ljubav.Ovaj sto ga ja volim nece da se zeni :)
meni najviše ide na kuki zadrta okolina i ženske osobe koje su zadrte, pa im je onda udaja primaran cilj u životu i na neudane žene gledaju kao na niže vrijedne i zavidne jadnice.
Možda ima veze samo s tim da nisam licemjerka koja zna prešutiti gomilu stvari, jer joj je cilj osvajanje muškarca da je oženi. Pa izlanem muškom sve i svašta, dok me ne odjebe... Jer imam iskrenu jezičinu... Što ne znači da sam zla, već samo mrzim nepravdu i jasno i glasno zborim o tome, a onda neki muškarci pobjegnu... Bilo bi mi naravno bolje da sam lažljiva glumica i da šutim muškom dovoljno dugo dok mi ne naturi prsten na ruku. A ne ja djetinje i iskreno govorim sve što osjećam i mislim i eto ti ga na... Neshvaćena u okolini i sad mogu biti do kraja života zavidna na ove udane, štaćete
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Pasaga » 26 Feb 2013, 12:20

Nekatamo wrote:Maja,ja sam starija od tebe. :) I jos malo i istekao bioloski sat.Hebenih 36-37 a ni kuceta ni maceta.Nisam ruzna sasvim normalna,drustvena sam i nisam kucka :) Ali neide.Nedavno sam dobila priliku i pristala ali kada je rekao da bi da zivimo u selu sa njegovima pobjegla sam glavom bez obzira.Pa taman se nikad ne udala

momku je vazda bila mahana ako mu je mater ziva... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Nekatamo » 26 Feb 2013, 12:26

Pasaga,ovaj moj je vezan za mater a to mu je mahana :D
Kaze covjek da mu treba zena koja ce da mu cuva mater a ne da ga odvaja od nje.Bio bi to dobar brak njegova bi se mama pitala kada cu leci s njim :) Krasno
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

Ruana
Status: Offline

Re: Neudate zene

Post by Ruana » 26 Feb 2013, 12:38

Nekatamo wrote:Pasaga,ovaj moj je vezan za mater a to mu je mahana :D
Kaze covjek da mu treba zena koja ce da mu cuva mater a ne da ga odvaja od nje.Bio bi to dobar brak njegova bi se mama pitala kada cu leci s njim :) Krasno
Nekatamo, vjerovatno ti nije sudjen. Nemoj nikoga slusat osim svoje srce.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests