Ljubomora

Diskusije o ljubavi, vezama, prijateljima...

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Ljubomora

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2013, 11:00

"Nije ljubomora al ipak reci, koliko si ih imala do sad?"

Postoji li granica izmedju "prava da se zna-dozna" i opsesije?

Zapravo, postoje li i pozitivne ljubomore?
Ono što znam iz vlastitog iskustva kad su žene u pitanju jeste da ima je jedna od omiljenih stvari, takozvano "bacanje čežnje" a unutar koje je raspirivanje ljubomore kod muškarca najjači pa i najčešći faktor. I kad na kraju i izazovu ljubomoru, onda kukaju po mahali kako im je muškarac ljubomoran ubij bože. :lupa

Stoji li ona da smo svi ljubomorni samo to iskazujemo na različite načine?
Jeste li ikada pali u vatru ljubomore ili je neko bio ljuboran zbog vas?

Za onog koji je ljubomoran, kaže se "ljubomoran ko cuko". Pošto je cuko simbol vjernosti,
znači li to da su ljubomorni samo oni koji su vjerni? Ispada da su oni žrtve nevjernog ili
u najmanju ruku neodgovornog partnera. Ono što ja mislim jeste da ima i slučajeva neopravdane ljubomore koja je zapravo prešla granice normalnog rezona ali čini mi se da su u većini opravdani slučajevi....
online

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Fatma » 10 Apr 2013, 11:10

Krokodil Behko wrote:"Nije ljubomora al ipak reci, koliko si ih imala do sad?"

Postoji li granica izmedju "prava da se zna-dozna" i opsesije?

Zapravo, postoje li i pozitivne ljubomore?
Ono što znam iz vlastitog iskustva kad su žene u pitanju jeste da ima je jedna od omiljenih stvari, takozvano "bacanje čežnje" a unutar koje je raspirivanje ljubomore kod muškarca najjači pa i najčešći faktor. I kad na kraju i izazovu ljubomoru, onda kukaju po mahali kako im je muškarac ljubomoran ubij bože. :lupa

Stoji li ona da smo svi ljubomorni samo to iskazujemo na različite načine?
Jeste li ikada pali u vatru ljubomore ili je neko bio ljuboran zbog vas?

Za onog koji je ljubomoran, kaže se "ljubomoran ko cuko". Pošto je cuko simbol vjernosti,
znači li to da su ljubomorni samo oni koji su vjerni? Ispada da su oni žrtve nevjernog ili
u najmanju ruku neodgovornog partnera. Ono što ja mislim jeste da ima i slučajeva neopravdane ljubomore koja je zapravo prešla granice normalnog rezona ali čini mi se da su u većini opravdani slučajevi....
Slažem se sa zadnjom rečenicom i mislim (sigurna sam) da ima tu nešto i da niko nije bez razloga ljubomoran.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Julia-Klara » 10 Apr 2013, 11:11

Nisam nesto pretjerano ljubomorna,vala. Drzim se one "sa mnom jer mu se svidjam", i ako stoji prica s nekim drugim ne znaci da se krese s njom, ili je voli. Naravno da postoje granice za sve,ali neka normalna ponasanja ne tjeraju me na ljubomoru.
Zasto je neko "ljubomoran ko cuko"? Cuke , ah ta divna stvorenja, bezuslovno su odani svome vlasniku (alfi), i brane ga. Znaci, svako ko se priblizi, a cuko osjeti opasnost onda ga i napada, u namjeri da odbrani vlasnika od opasnosti. Mislim da se "vjernost" u ovom kontekstu totalno pogresno prenosi i na ljude kao osjecaj ljubavne vrijednosti,koji psima bas i nije poznat. (opet razliciti oblici ljubavi, pa tako i vjernosti)
Mjesaju se babe i zabe
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by POSAVLJAK » 10 Apr 2013, 11:23

"Nije ljubomora al ipak reci, koliko si ih imala do sad?"

Ebemu sunac, baš mislio odgovorit a on samo curke pitao..

Ruana
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Ruana » 10 Apr 2013, 11:24

Nisam stvarno ni malo, jednom mi se to razbilo od glavu ali ja i dalje nisam ljubomorna
Ljubomorom ne mozes nista rijesiti ako ce te prevarit, prevarit ce pa ti mozes biti ljubomoran koliko hoces.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Fatma » 10 Apr 2013, 11:33

Ruana wrote:Nisam stvarno ni malo, jednom mi se to razbilo od glavu ali ja i dalje nisam ljubomorna
Ljubomorom ne mozes nista rijesiti ako ce te prevarit, prevarit ce pa ti mozes biti ljubomoran koliko hoces.
Trebala bi mi dati recept za takvo ponašanje....
Nisam ni ja bila(kažem bila) ljubomorna,ali kad se jednom desilo,sad sam ko to pašče iz vašeg teksta.... :puca

Ruana
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Ruana » 10 Apr 2013, 11:48

Fatma wrote:
Ruana wrote:Nisam stvarno ni malo, jednom mi se to razbilo od glavu ali ja i dalje nisam ljubomorna
Ljubomorom ne mozes nista rijesiti ako ce te prevarit, prevarit ce pa ti mozes biti ljubomoran koliko hoces.
Trebala bi mi dati recept za takvo ponašanje....
Nisam ni ja bila(kažem bila) ljubomorna,ali kad se jednom desilo,sad sam ko to pašče iz vašeg teksta.... :puca
Nema recepta poravni i bice sta ce biti. Ne mozes ljubomorom nista rijesiti niti nekome nesto zabraniti. A kad bi imala razloga da nekoga drzim na lancu a da ja budem pasce i da kontrolisem svaki korak ne bih ni zivjela sa takvom osobom. Tu nema popravni.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Fatma » 10 Apr 2013, 14:10

Ruana wrote:
Fatma wrote:
Ruana wrote:Nisam stvarno ni malo, jednom mi se to razbilo od glavu ali ja i dalje nisam ljubomorna
Ljubomorom ne mozes nista rijesiti ako ce te prevarit, prevarit ce pa ti mozes biti ljubomoran koliko hoces.
Trebala bi mi dati recept za takvo ponašanje....
Nisam ni ja bila(kažem bila) ljubomorna,ali kad se jednom desilo,sad sam ko to pašče iz vašeg teksta.... :puca
Nema recepta poravni i bice sta ce biti. Ne mozes ljubomorom nista rijesiti niti nekome nesto zabraniti. A kad bi imala razloga da nekoga drzim na lancu a da ja budem pasce i da kontrolisem svaki korak ne bih ni zivjela sa takvom osobom. Tu nema popravni.
Znam da si upravu,svjesna sam i ja toga,da ne možeš ništa promijeniti,ali to je nešto jače od mene...

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Luna. » 10 Apr 2013, 14:22

jebeno je kad se ljubomora uvuce
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Lanci » 10 Apr 2013, 16:52

Svi smo mi po malo ljubomorni nije nista strasno dok je to u granicama normale,,ali kad to predje u opsesiju e tek onda nastaju problem I muke do svega dodje
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Heidi » 10 Apr 2013, 20:19

tjah...otimam se kako znam... :rol :oo da ne pisem ponjave....ljubomora je ponekad opravdana, u stvari cesce nego...posjedovanje/opsesija....to je vec nesto jace i teze. mozda brkamo pojmove....kako god....NEK SE ZNA...moje il nicije :zao :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by IM_ex » 10 Apr 2013, 21:43

Ljubomora je tumor vezi. Opaka vrsta bolesti, dakle :dole
E sad necu ni kako ja hocu

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Obrisan profil » 10 Apr 2013, 21:45

Zavisi od mnogo toga. Mislim da je na pocetku veze ljubomora normalna. Posle, ako je cvrsta veze, ljubomora je znak da nesto debelo nije u redu.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Fatma » 11 Apr 2013, 11:06

Sad sam negdje pročitala lijep citat:

"Dobro je kad je žena malo ljubomorna.Zapitajte se kad joj postane svejedno"

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Katja » 11 Apr 2013, 11:19

Fatma wrote:
"Dobro je kad je žena malo ljubomorna.Zapitajte se kad joj postane svejedno"

E pa glupost.

Nije istina da žena koja nije ljubomorna da to znači da joj je svejedno, tj. da ne voli svog partnera.
To je jednostavno žena koja je zadovoljna sobom i vjeruje da je i njen partner tako doživljava.

Ljubomorne žene su one koje misle da nisu dovoljno zanimljive, privlačne i ugodne svom partneru pa svaku drugu ženu doživljavaju kao opasnost. Misle da je partner u potrazi za boljom jer misle da je svaka bolja od nje.

I to je ljubomora - nesigurnost i nisko samopouzdanje. Ništa drugo. Nikakav dokaz ljubavi.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Nela » 11 Apr 2013, 12:08

Nisam nikad bila ljubomorna i nikad mi nisu bile jasne osobe koje jesu. Hvala bogu bas nemam problema s tim jer ne bih mogla funkcionisati u takvoj situaciji.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Obrisan profil » 11 Apr 2013, 12:10

Ja mislim da ljubomora cuci u nama svima i izbije samo kod posebnih partnera.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by dacina_curica » 11 Apr 2013, 14:13

Katja wrote: E pa glupost.

Nije istina da žena koja nije ljubomorna da to znači da joj je svejedno, tj. da ne voli svog partnera.
To je jednostavno žena koja je zadovoljna sobom i vjeruje da je i njen partner tako doživljava.

Ljubomorne žene su one koje misle da nisu dovoljno zanimljive, privlačne i ugodne svom partneru pa svaku drugu ženu doživljavaju kao opasnost. Misle da je partner u potrazi za boljom jer misle da je svaka bolja od nje.

I to je ljubomora - nesigurnost i nisko samopouzdanje. Ništa drugo. Nikakav dokaz ljubavi.

:klanja

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Peggy Sue » 11 Apr 2013, 14:20

Katja wrote:
E pa glupost.

Nije istina da žena koja nije ljubomorna da to znači da joj je svejedno, tj. da ne voli svog partnera.
To je jednostavno žena koja je zadovoljna sobom i vjeruje da je i njen partner tako doživljava.

Ljubomorne žene su one koje misle da nisu dovoljno zanimljive, privlačne i ugodne svom partneru pa svaku drugu ženu doživljavaju kao opasnost. Misle da je partner u potrazi za boljom jer misle da je svaka bolja od nje.

I to je ljubomora - nesigurnost i nisko samopouzdanje. Ništa drugo. Nikakav dokaz ljubavi.
Da.. I ja znam tu teoriju. I jasno mi je da je ljubomora odraz nesigurnosti i slabosti. A ja nisam ni jedno ni drugo, pa me opet ponekad obuzme taj cudni osjecaj koji me izjeda. I to bez razloga. Pa se jadna borim s tim. Iako to mom muzu prija, jer valjda, kao i svakom drugom bicu pomalo hrani ego i zadovoljava njegovu potrebu da zna da ga zelim samo za sebe..

Tesko je to objasniti u jednom postu. Jer ljubomora ima duboke korjene. Nastanila se u meni kad sam bila dijete, a sad kad sam kompletna licnost, koja je radila na sebi citav zivot i koja nema potrebe za ljubomorom, ne mogu da je se rijesim.

I gdje je na kraju ta granica izmedju "pozeljne" ljubomore s jedne strane i one koja muci partnere? Objasnite mi, da vidim gdje spadam...
Image

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ljubomora

Post by Katja » 11 Apr 2013, 14:37

Pa nema poželjne ljubomore... :cudi štajaznam, ne vidim apsolutno ništa pozitivno u ljubomori.

Mislim da ljubomora ne ovisi o tome kakav nam je partner nego o tome kakvi smo mi. Ljubomorne osobe često osjećaju žalac ljubomore i u drugim situacijama, ne samo ljubavnoj vezi. Neki su ljubomorni na braću/sestre kad im roditelji pokažu pažnju, neki na kolege i kolegice ako se osjećaju da su manje uspješni od njih...itd.

Dakle, nema veze kakav je parner... ako se pokaže da partner vara, ono što će normalna osoba osjetiti nije ljubomora nego eventualno razočaranje, tugu, osjećaj da te netko iznevjerio, izdao... ali ljubomoru osjeća samo onaj tko se osjeća po nečemu manje vrijedan od drugih.

Post Reply

Return to “Ljubav & Prijateljstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests