Kako izbjeci placanje TV pretplate

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Blackhawk » 07 Mar 2013, 10:36

Ja sam iskljucio fixni tel.. nije mi trebao.. Ne dignem slusalicu dodje 20 KM, sa tom pretplatom.. ISkljucio ima par mjeseci i vise ne placam ni pretplatu za tv...
Da li ce nekad doci sve na hrpu ili nece vidjet cemo..
Jos su sad i poskupili je.. Mada ne znam zbog cega, ako kazu da je porez ili sta vec na posjedovanje tv-a onda je 8 KM skupo davat mjesecno samo zato sto imas tv.. Kako god, nas tv ne gledam uopste osim mama sto gleda dnevnik u pola 8 i to je to.. Nema nista da se gleda..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Maja » 07 Mar 2013, 10:59

Blackhawk wrote:Ja sam iskljucio fixni tel.. nije mi trebao.. Ne dignem slusalicu dodje 20 KM, sa tom pretplatom.. ISkljucio ima par mjeseci i vise ne placam ni pretplatu za tv...
Da li ce nekad doci sve na hrpu ili nece vidjet cemo..
Jos su sad i poskupili je.. Mada ne znam zbog cega, ako kazu da je porez ili sta vec na posjedovanje tv-a onda je 8 KM skupo davat mjesecno samo zato sto imas tv.. Kako god, nas tv ne gledam uopste osim mama sto gleda dnevnik u pola 8 i to je to.. Nema nista da se gleda..
Mi smo slali u Sarajevo zahtjev da nas oslobode u Stocu plaćanja pretplate jer smo plaćali u Mostaru i nema smisla da plaćamo na 2 mjesta. Nakon što su nam ukinuli plaćanje u Stocu u Mostaru smo isključili telefon na dvije godine tj dva puta po godinu dana. Platiš 10 KM za godinu. Ne dolazi nam pretplata za tv evo 2g, tako da sad nikako ne plaćamo.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Peggy Sue » 07 Mar 2013, 12:08

Maja wrote:
Blackhawk wrote:Ja sam iskljucio fixni tel.. nije mi trebao.. Ne dignem slusalicu dodje 20 KM, sa tom pretplatom.. ISkljucio ima par mjeseci i vise ne placam ni pretplatu za tv...
Da li ce nekad doci sve na hrpu ili nece vidjet cemo..
Jos su sad i poskupili je.. Mada ne znam zbog cega, ako kazu da je porez ili sta vec na posjedovanje tv-a onda je 8 KM skupo davat mjesecno samo zato sto imas tv.. Kako god, nas tv ne gledam uopste osim mama sto gleda dnevnik u pola 8 i to je to.. Nema nista da se gleda..
Mi smo slali u Sarajevo zahtjev da nas oslobode u Stocu plaćanja pretplate jer smo plaćali u Mostaru i nema smisla da plaćamo na 2 mjesta. Nakon što su nam ukinuli plaćanje u Stocu u Mostaru smo isključili telefon na dvije godine tj dva puta po godinu dana. Platiš 10 KM za godinu. Ne dolazi nam pretplata za tv evo 2g, tako da sad nikako ne plaćamo.
Al ti bar imas validno opravdanje i imala si temelj za napisati jedan takav zahtjev. Mi smo se pozvali na kablovsku, ali ovaj nekulturni covjek koji je dolazio na vrata kaze da je kablovska privatna televizija i da oni nemaju nista s njima.
Nemamo fiksni.. I bilo kako bilo, glupo je ici od vrata do vrata i traziti pretoplatnike koji nemaju telefon. I eto nasao nas je, ali na osnovu cega ce obracunati dug?? Gdje je taj pravilnik kojim se sve to regulise? Ne kontam...
Image

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by POSAVLJAK » 17 Mar 2014, 09:27

gejsha wrote:Znam da dosta ljudi ne plaća TV pretplatu,ne znam na koji način se izvuku,ali uvijek su mi se gadili takvi ljudi. :dole
Ajd ti meni daj jedan dobar razlog zašto bi plaćali preplatu? Po kojoj to oni osnovi naplaćaju? Ako nisi upućena nemoj pisati gluposti, bolje šuti :lud

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by storm » 17 Mar 2014, 09:34

POSAVLJAK wrote:
gejsha wrote:Znam da dosta ljudi ne plaća TV pretplatu,ne znam na koji način se izvuku,ali uvijek su mi se gadili takvi ljudi. :dole
Ajd ti meni daj jedan dobar razlog zašto bi plaćali preplatu? Po kojoj to oni osnovi naplaćaju? Ako nisi upućena nemoj pisati gluposti, bolje šuti :lud
ti pišeš gluposti....a po kojoj osnovi uopće plačamo poreze?
druga je stvar što te institucije poput državne televizije i države same, funkcioniraju, kako ne-funkcioniraju...
al najbolje da gledamo komercialne programe sa 22 sata reklama na dan...
ja još uvijek volim više pogledati neke emisije na nacionalnim televizijama, nego smeće sa tih koje "ne naplaćuju" :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by POSAVLJAK » 17 Mar 2014, 12:21

storm wrote:
POSAVLJAK wrote:
gejsha wrote:Znam da dosta ljudi ne plaća TV pretplatu,ne znam na koji način se izvuku,ali uvijek su mi se gadili takvi ljudi. :dole
Ajd ti meni daj jedan dobar razlog zašto bi plaćali preplatu? Po kojoj to oni osnovi naplaćaju? Ako nisi upućena nemoj pisati gluposti, bolje šuti :lud
ti pišeš gluposti....a po kojoj osnovi uopće plačamo poreze?
druga je stvar što te institucije poput državne televizije i države same, funkcioniraju, kako ne-funkcioniraju...
al najbolje da gledamo komercialne programe sa 22 sata reklama na dan...
ja još uvijek volim više pogledati neke emisije na nacionalnim televizijama, nego smeće sa tih koje "ne naplaćuju" :bua
Ja nevidjeh da si naveo ijedan jebeni razlog zašto plaćati preplatu...kad si se već uključio u raspravu.

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by rima » 24 Apr 2014, 15:31

Nakon sto tvoj poster se okaci na banderu :) tad prestajes s'placanjem TV pretplate :D to je ono sigurno.. da te ne tangira.. budes rahat :D
A.. valjda ako nemas TV u kuci nemoras ni placat :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Bla » 24 Apr 2014, 16:54

Peggy Sue wrote:Mi smo se pozvali na kablovsku
Brkaš babe i žabe.
Ono što plaćaš kablovskoj jeste usluga prenosa signala i nema apsolutno nikakve veze sa "Zakonom o javnom radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine" po kojem se taksa za posjedovanje rtv prijemnika naplaćuje. Iz te takse, tj. tzv. pretplate se može, prema istom zakonu, finansirati isključivo samo osnovna djelatnost javnih emitera.

Prema zakonu dužno se plaćati tu taksu ako se posjeduje jedan ili više prijemnika za samo jedan prijemnik.
Taksa se naplaćuje na području cijele BiH i to: na području FBiH naplaćuje Federalna TV, na području RS-a naplaćuje RTRS, a na području Brčko distrikta naplaćuje BHT.

Sva ta naplata ide na jedinstveni račun, iz kojeg se onda sredstva raspoređuju po principu:
50% ide BHT-u,
25% ide u RTFBiH i
25% u RTRS.

I usput da prokomentarišem i ove što kažu: Prije ili kasnije će mi neko pokucati na vrata pa ću morati sve zbirno platiti.

Prema Zakonu o obligacionim odnosima FBiH, RTV taksa podliježe jednogodišnjoj zastari (kao i mnoge druge komunalne usluge). Što znači da te mogu tužiti unutar godine dana za neplaćanje, ali ne za duži period.

To naravno znači da oni imaju rok od godinu dana da upute tužbu u sud, čijim prijemom je ona validna. To da li će neko biti tužen za neplaćanje ili ne zavisi od ažurnosti pravne službe pojedinog javnog emitera koji je zadužen za naplatu na određenom prostoru.

E sad, svako ima svoju filozofiju zašto nešto želi ili ne želi. Ja sam lično mišljenja da država treba da ima javni sistem, i iz tog razloga ne nastojim da vrludam tu stvar nego je plaćam, bez obzira gledao ga ja ili ne.

Iz sličnog nekog patriotskog razloga koristim npr. usluge BH Telecoma umjesto nekih alternativnih pružalaca usluga gdje bi eventualno uštedio par maraka za telefoniju. Ali stvar je da to što kofol uštedim ode u većoj mjeri iz ove zemlje a s druge strane iz prihoda BH Telecoma se finansiraju i doniraju raznorazne stvari kojih jesmo ili nismo svjesni, od sportskih i kulturnih manifestacija preko raznih dobrotvornih i ostalih čuda i te pare se vrte uglavnom unutar naših granica.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33895 times
Been thanked: 20671 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Rum » 24 Apr 2014, 16:59

Zato i ne napredujemo :lupa ne placa se voda ne placa se tv taksa, a za gorivo se ima para(ceste pune svaka suga auto danas vozi )i ostale luksuze , pa kako cete onda napredovati i ne kukajte kako Bosna tone tone zahvaljajujuci vama nama :zao :zao :zao :zao
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by rima » 25 Apr 2014, 00:32

I ja sam zbunjen... ok ako placas tu pretplatu i imas da gledas tv programe gratis... mislim.. Kod mene platis pretplatu i cinimi se imas jedan Nacional kanal.. :) to je sve... sve drugo extra platis :) i to dosta skupo.. dabogda taj sto je izmislio pretplatu placao ju cijeli zivot :)
Eto bacio sam kletvu :)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by laganini » 25 Apr 2014, 00:35

tv me košta misečno točno 500 kuna...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Maja » 09 Sep 2014, 10:46

Jutros placam racun za telefon od starih komsija koji uredno placaju rtv taksu
i sad 4-5 ih ispred mene i svakog od njih ona
zenska upita "jel sve" oni kazu nije i onda plate telefon preko uplatnice
koja kosta 1 km i na taj nacin izbjegnu placanje Tv.
A marka po marka, posta svaki mjesec skupi lijepih para, pa umjesto da
platis Tv ne bi li se jadni program poboljsao, dajes hrvatskoj posti marku.
I dodje red na mene, kaze ona jel sve.
Ja rekoh a sta vam znaci to sve?
Nista ona, ni A. Samo gleda u kompjuter i naplati mi sve.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by fruit » 09 Sep 2014, 10:59

Preko MOJA TV imam telefon neograničeno ,ADSL,i nekih 200 kanala na tv-u.To plaćam i niko mi ne spominje pretplatu.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2015, 20:11

RTV taksa ostaje 7,5 KM

SARAJEVO - Komisija za saobraćaj i veze Predstavničkog doma Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine utvrdila je danas s četiri glasa za, jednim protiv i tri suzdržana visinu RTV takse u iznosu od 7,5 KM, te predložila da se dalje nastavi rasprava o modalitetima i načinu efikasnijeg prikupljanja RTV takse.

Predlažući iznos takse Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH zaključila je da u trenutnim okolnostima ne postoje argumenti koji bi opravdali promjenu visine RTV takse.

Ovaj zaključak zasnovan je na činjenici da je stepen naplate RTV takse veoma nizak sa stalnom tendencijom opadanja pošto tu taksu sada plaća tek nešto više od 50 posto obveznika, što znači da bi eventualno povećanje takse palo isključivo na leđa građana, koji uredno ispunjavaju svoju obavezu.

Inače, visinu RTV takse inicijalno je utvrdio Upravni odbor Javnog preduzeća RTV BiH u iznosu od 6.00 KM u januaru 1998. godine. Nakon toga, nije donošena nikakva posebna odluka o visini takse, nego je, na temelju člana 22. stav 4. Zakona o Javnom RTV sistemu BiH, vršeno usklađivanje visine RTV takse sa službenom stopom inflacije, tako da sada RTV taksa iznosi 7.50 KM.

Na sjednici Komisije Srđan Džajić iz uprave RTRS naglasio je da 26. aprila ističu ugovori s telekomoperaterima o proceduri naplate RTV takse.

- To je trenutno osnovni problem javnih servisa, a ništa se ne dešava po tom pitanju. Treba napraviti okolnosti da se produže ugovori do kraja godine - kazao je Džajić.

Federalna televizija stoji na stanovištu da je neophodno da pravosudni organi, a posebno oni koji obnašaju vlast u zemlji poštuju Zakonu o javnim emiterima.

- RTV taksu ne treba povećavati dok ekonomski i finansijski zemlja ne stane na obje noge - kazao je direktor FTV-a Džemal Šabić.

Izjašnjenje u vezi finansijskog efekta predloženog iznosa takse na buduće poslovanje javnih emitera, RAK smatra da treba dati na osnovu stručne ekspertize rađene u okviru Odbora Sistema.

Član Odbora Sistema Esad Gotovuša na današnjoj sjednici predložio je da se podeblja ono što stoji u Zakonu o javnim emiterima, a to je da se svi oni koji pružaju usluge telefonije i kablovski operateri koji pružaju tu vrstu usluge obavežu da ispunjavaju svoju zakonsku obavezu.

- To bi ublažilo daljni pad i urušavanje sva tri javna emitera. Za državu nije dobro da se tri javna emitera nalaze u kolapsnom stanju, a naplata RTV takse je jedan od uvjeta za pridruženje Evropskoj uniji - istakao je Gotovuša.

Kao drugi problem navodi funkcioniranje tržišta, koje su kako kaže „napale“ agencije iz drugih zemalja, koje se besplatno reklamiraju i ne plaćaju porez državi.

Treći problem je gašenje analognog signala, koje je predviđeno u junu, a u BiH se ističe Gotovuša nisu stekli uvjeti da bi se mogao pustiti digitalni signal, zbog čega se čeka usaglašavanje na nivou sistema.

Ministarstvo prometa i komunikacija BiH smatra da je potrebno osigurati sve uvjete za održivost javnog emitiranja u BiH.

- To podrazumijeva i reformu javnog emitiranja u BiH na vrlo kratke rokove isticanja načina prikupljanja RTV takse koja je propisana zakonom - kazao je Mehmed Halilović, predstavnik Ministarstva.

Ministarstvo prometa i komunikacija BiH, dodao je, pokrenulo je inicijativu produženja važenja dosadašnjeg modela prikupljanja RTV takse za šest mjeseci.

-U međuvremenu ćemo formulirati novi način prijedloga, odnosno javni RTV servisi su obavezni da dostave novi model prikupljanja pretplate ili da rade na dosadašnjem. Mora se u predviđenom roku osigurati kontinuiran dotok novca za finansiranje i djelovanje javnih RTV servisa u BiH - zaključio je Halilović.

Evropska preporuka je da javni RTV servis bude institucionalno održiv i uređivački nezavisan, te je neopohodno da se u parlamentarnoj proceduri donese rješenje koje će osigurati minimalno srednjoročni stabilan izvor finansiranja javnih RTV servisa.

Predsjedavajući Komisije za saobraćaj i veze Predstavničkog doma Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine Momčilo Novaković poručio je da će se na jednoj od narednih sjednica razmatrati modaliteti i načini efikasnijeg prikupljanja RTV takse.



(Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by storm » 23 Mar 2015, 20:17

Kod nas ti je sistem, imaš elektro priključak, imaš i tv .... i uplatnica stiže, kako prva tako i druga :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Kako izbjeci placanje TV pretplate

Post by rima » 06 May 2015, 20:40

Da se neiznenadite al naredni zakon ce bit za TV pretpatu ako imas ove aparate ili internet placas TV licensu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Pokajte se: TV Inkasanti će loviti "skrivene" televizore

Post by Krokodil Behko » 22 May 2015, 20:36

Image
Radio televizija Federacije BiH, Odjel RTV takse raspisuje oglas za prijem vanjskih saradnika (inkasanta/kontrolora) koji će raditi na poslovima naplate RTV takse i kontrole posjedovanja RTV prijemnika, saopšteno je iz ove medijske kuće.

Kako se navodi, potrebno je 70 izvršilaca na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine, a kao uvjeti za prijem na ovaj posao navedeni su srednja stručna sprema, odgovornost i savjesnost pri obavljanju poslova, motiviranost i fleksibilnost te Izražene komunikacijske i pregovaračke sposobnosti.

Očigledno je da ako ste do sada "skrivali" televizor te niste plaćali RTV taksu, više to nećete moći raditi. Kako će to inkasanti postići, ostaje da vidimo u bliskoj budućnosti.
Image
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Pokajte se: TV Inkasanti će loviti "skrivene" televizore

Post by String » 22 May 2015, 20:39

Ja danas sreo momka koji radi taj posao...naplacuje rtv pretplatu onima koji imaju Moja Tv jer na tom racunu nema rtv taxe uracunate....Kaze mi da radi samo do Januara 2016. jer ce se od tada rtv taxa naplacivati uz racun za struju....Nesto smrdi tu...
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pokajte se: TV Inkasanti će loviti "skrivene" televizore

Post by Bla » 22 May 2015, 20:47

Fino nek mrdnu guzice i nek završe digitalizaciju, pa ko hoće da gleda, ima način i da se naplati. Ostalo teretiti kablovce po broju korisnika, a oni nak ubiru od krajnjih korisnika i eto.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Pokajte se: TV Inkasanti će loviti "skrivene" televizore

Post by Terasa svjesti » 22 May 2015, 20:49

:ok Odlična Bla
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

Post Reply

Return to “Antene, kablovska, resiveri, TV oprema”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests