NETFLIX

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2020, 22:27

Turska serija koju smo zaslužili ili lice pod hidžabom koje je podiglo prašinu





Netflixova serija “Ethos” najgledaniji je televizijski sadržaj u Turskoj, a donosi priču o socijalnim razlikama u Istanbulu. Obraća se onima koji preziru dominaciju banalnih turskih serija na malim ekranima, ali i onima koje preziru žene pod hidžabom.

U vremenima kada ritam života nameće emocionalno iscrpljujuće obrasce ponašanja, dodatni napor stvaraju “šarene” sličice s televizijskih ekrana, projicirajući ono što lovimo i što uglavnom ne možemo biti. U tom lovu na iluzije, ukoliko zaboravimo svoje korijene, ne možemo biti sretni. U Turskoj se događa velika tranzicija mentaliteta koji je iz tradicionalnog uskočio u raskošni dekor sapunica, pa u emancipiranom dijelu Istanbula žene sve manje kuhaju, ne čiste i ne žele rađati djecu.

Ismijavajući famu koje izazivaju turske sapunice, serija “Ethos” ili “Vidimo se u Istanbulu” (originalno Bir Başkadır) pravo je iznenađenje koje se pojavilo na Netflixu, kreirajući buru u javnosti i donoseći pravu sliku današnje Turske, zarobljene između tradicionalnog i modernog. Premijerno prikazana sredinom novembra, limitirana serija urađena je u maniru psihoanalize. Postala je najgledaniji sadržaj streaming servisa u Maroku, Omanu i Jordanu.

Pratimo Meryem (izvrsna Öykü Karayel), pokrivenu spremačicu koja slijedi tradicionalne principe islama. Ona zbog čestih nesvjestica posjećuje psihijatricu Peri (Defne Kayalar), koja predstavlja “savremene” turske žene, okrenute zapadnjačkoj kulturi. Peri je odrasla u porodici koja je insistirala na putovanjima, obrazovanju i raskidanjem veza upravo s onom Turskom koju predstavlja inteligentna i dobrodušna Meryem. Meryem dolazi iz predgrađa, dugo putuje na posao i mijenja nekoliko autobusnih linija da bi došla čistiti raskošni stan jednog muškarca, wanna be playboya Sinana, koji je neka vrsta turskog Mickeyja Rourkea.

Međutim, probleme i iskrenost koju ona donosi sa sobom, postepeno bacaju svjetlo na ništavni svijet “modernih” junakinja, koje s prezirom gledaju na ženska lica pod hidžabom i koje Sinan pored sebe drži samo za jednu noć. Meryem u predgrađu živi s bratom i njegovom ženom, koja zbog brutalnog silovanja u mladosti pati od depresije. Zbog stanja bratove žene, ona mora brinuti o njihovoj djeci i voditi domaćinstvo, što joj ne ostavlja previše slobodnog vremena.

Scenarista i reditelj Berkun Oya doslovno je pomeo tursku javnost poput oluje, rugajući se Erdoganovoj državi. Serija je nazvana po grčkoj riječi ethos, koja u prijevodu znači “lik” i koristi se za opisivanje vodećih uvjerenja ili ideala koji karakteriziraju zajednicu, naciju ili ideologiju. U Erdoganovoj Turskoj žene poput Meryem moraju odličiti hoće li rješenje svojih problema tražiti kod hodže Alija Sadija (Settar Tanriogen) ili će konsultovati nauku. Potisnute emocije razaraju baš svakoga i svi su u nekoj vrsti kolektivne depresije, jer je to društvo u kojem je svaka neurološka bolest tabu tema.

Međutim, ironija se krije u činjenici da je hodža u stanju srediti vlastiti život i biti sretan, dok psihijatrica Peri živi sama u kontantnom strahu od starenja, tražeće sebe na satima joge i u razgovoru s radnim kolegicama. Kako kaže hodža, svi nesretnici su zavarani “umjetno uzgojenim cvijetom koji ne vene, ali ni ne miriše”, poklanjajući tulipan savršenog oblika svima onima koji ga pitaju za psihološku pomoć. Pritom, njegova kćer je lezbijka i dane provodi sa slušalicama na ušima, iz kojih trešti elektronska muzika, po svoj prilici srljajući u vlastitu nesreću i nerazumijevanje okoline.


U tom svijetu kulminacija odnosa i emocija se događa kada se psihijatrica sprijatelji sa zvijezdom sapunica Melisom (Nesrin Cavadzade), koja doslovno ne može izaći baciti smeće iz kuće a da je odmah ne zaskoči nekoliko obožavatelja, želeći se slikati s njom. Melisa je svjesna da posao koji radi nema previše smisla i smatra da učestvuje u proizvodnji serija koje, po njenim riječima, gledaju primitivci u Anadoliji. Zapravo, te sapunice gledaju svi i jednako uživaju u stupidnim zapletima, mini suknjama i minimalistički uređenim interijerima.

Pored vješto razrađenih dijaloga, seriju krasi izvrsna, filmska fotografija. Projekat “Ethos” dolazi iz jedne od najjačih filmskih industrija na svijetu. Turska produkcija, ne samo da je osvojila regionalno televizijsko tržište, nego je postala najveća globalna televizijska sila nakon Amerike. U globalnom izvozu, turske serije i filmovi su na drugom mjestu, a izvjesno je da će Turci do 2023. godine izvesti kulturne projekte čija vrijednost dostiže vrtoglavih dvije milijarde dolara. Nažalost, veliki dio te industije posvećen je “lakim” sadržajima poput bezvrijednih telenovela.

Soundtrack serije je nostalgični put u osamdesete godine, kao i provlačenje turskog mančemeloua koji su tih godina jela sva tamošnja djeca. Nekoliko epizoda završava s video spotovima kontroverznog Ferdija Ozbegena, pjevača arabeske, koji nije skrivao svoju homoseksualnost. Prvi nastup Turske na Eurosongu 1975. godine se također pojavljuje u seriji.

Serija "Ethos" je jedan od najvrijednijih kulturnih projekata ove godine u Turskoj i upozorava na to šta dogodi kada se na putu razlaza s tradicionalnim otisnemo predaleko. Ova priča posebno upozorava sve one “karijerno” osviještene žene (pa i muškarce), koje smatraju da nošenje hidžaba, kuhanje i rađanje djece predstavlja nešto čega se treba sramiti i od čega treba bježati po svaku cijenu. Ovo je serija za sve one koji su zarobljeni u svom “modernom” svijetu u kojem više nema udvaranja i iskrenih emocija, gdje je sve postalo lako i brzo potrošna roba, a u kojem se psihijatri sreću uz pozdravnu rečenicu: "Ti si dobro, a kako sam ja?"
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2021, 09:42

AKO DIJELITE PRISTUP NETFLIXU IAKO NISTE U ISTOM DOMAĆINSTVU: E, to bi se uskoro moglo promijeniti


Image

Netflix, sudeći prema izvještajima, uskoro planira promijeniti vrlo opušten stav oko dijeljenja lozinke među korisnicima.

"The Streamable" je otkrio test u kojem kompanija šalje podsjetnik koji od korisnika traži da se prijave na uslugu - ako nisu u istom domaćinstvu kao i vlasnik Netflix računa.

"Ako ne živite u istoj kući kao vlasnik računa, morat ćete napraviti svoj račun ako želite nastaviti s gledanjem", piše u poruci.


Dijalog nakon toga od korisnika traži da potvrde svoj identitet upisom koda kojeg Netflix pošalje na email adresu ili telefonski broj vezan uz račun.

Podsjetimo, Netflixov pravilnik zabranjuje dijeljenje pristupa platformi ako korisnik nije član prijavljenog kućanstva, objašnjava "Engadget".

Također je potrebno naglasiti da test, ako pitate Netflix, ima više veze sa osiguravanjem računa nego sprečavanjem potencijalne uštede na mjesečnoj pretplati. "Ovaj test je dizajniran tako da osigura da ljudi koji koriste Netflix imaju autorizaciju za to", komentirala je Netflixova govornica u razgovoru za CNBC.

(SB/Tportal)
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Skin » 29 Mar 2021, 00:57

joj ovo je super


User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2021, 09:45

Skin wrote: 29 Mar 2021, 00:57 joj ovo je super


Gledaš li John Olivera, na hejbio?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2021, 10:31

Izgleda da se neću dugo veseliti :D.

NETFLIX ŽELI SPRIJEČITI DIJELJENJE LOZINKI: "Isprobat ćemo nekoliko stvari"


Image
Popularna usluga i dalje ne zna šta napraviti sa potencijalnim razlogom manje zarade: korisnicima koji sa prijateljima dijele svoje Netflix račune.

Netflix je tokom pandemije dobio hrpu novih korisnika, ali će morati napraviti dodatne korake kako bi ih spriječio u dijeljenju lozinki s prijateljima. Nažalost, taj problem je ozbiljniji nego što su mislili, a direktor Reed Hastings želi pronaći rješenje.

Prema posljednjem izvještaju koji broji manje novih korisnika nego što je firma najavila investitorima - Hastings je naredio da kompanija "pritegne" korisnike po pitanju dijeljenja lozinki.

Netflix je početkom godine, podsjećamo, radio na novom sistemu provjere koji cilja korisnike ako "ne žive s vlasnikom računa". Doduše, Hastings je dao naznačiti da kompanija ne želi biti "pretvrda" oko cijele stvari, objašnjava "Makeuseof".

"Isprobat ćemo hrpu stvari, ali ne želimo biti opresivni prema korisnicima - želimo smisliti rješenje koje je i njima dobro te koje će moći razumjeti", rekli su.

Izvršni direktor Netflixa Greg Peters rekao je da korisničke navike variraju od zemlje do zemlje te je naglasio da dijelenje lozinki na nekim mjestima nije toliko izraženo, već se gleda kao znak prijateljstva među ljudima. Ovo je do neke mjere slično stavu koji je Steve Jobs imao prema piratstvu. U ranim danima iTunesa, Jobs je insistirao da ljudi ne krše zakon namjerno preuzimanjem muzike s Napstera - samo su htjeli brzi pristup pjesmama i albumima koje vole.

Netflix, također, zvuči kao kompanija koja želi pronaći pozitivno rješenje koje će korisnike potaknuti da plaćaju, umjesto da ih se automatski isključi.

(SB/Tportal)
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Rum » 29 Apr 2021, 14:01

Image

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 29 Apr 2021, 14:09

Rume ima li ta serija prevod?
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Beni » 29 Apr 2021, 14:27

Zana wrote: 29 Apr 2021, 14:09 Rume ima li ta serija prevod?
Ima
Screenshot_2021-04-29-14-26-28-679_com.netflix.mediaclient.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 29 Apr 2021, 15:09

Bjež ba beni, udarićute
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Beni » 29 Apr 2021, 15:12

Zana wrote: 29 Apr 2021, 15:09 Bjež ba beni, udarićute
ima tita mi ja probo maksuz
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 29 Apr 2021, 15:13

Gomez wrote: 29 Apr 2021, 15:12
Zana wrote: 29 Apr 2021, 15:09 Bjež ba beni, udarićute
ima tita mi ja probo maksuz
Vidi fakat ima. Sorry :cvijece
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Beni » 29 Apr 2021, 15:14

Zana wrote: 29 Apr 2021, 15:13
Gomez wrote: 29 Apr 2021, 15:12

ima tita mi ja probo maksuz
Vidi fakat ima. Sorry :cvijece
:ljub
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Rum » 29 Apr 2021, 21:36

USKORO / SOON
SWEET TOOTH ( 2021 ) USA - NETFILX -TV SERIES BASED ON DC COMICS
Action Adventure Fantasy
JUNE 2021


Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 07 May 2021, 17:01

Nije mi nešto ona Fatma. Gledao sam je dvadeset minuta i nisam se napalio :cudi
online

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 07 May 2021, 17:05

Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:01 Nije mi nešto ona Fatma. Gledao sam je dvadeset minuta i nisam se napalio :cudi
Evo i ja vidjeh, samo se 47% ljudi svidjelo
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 07 May 2021, 17:07

Zana wrote: 07 May 2021, 17:05
Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:01 Nije mi nešto ona Fatma. Gledao sam je dvadeset minuta i nisam se napalio :cudi
Evo i ja vidjeh, samo se 47% ljudi svidjelo
Jesil gledala onaj Innocent 2021, što sam je hvalio? To se odgleda u dahu, svih osam epizoda.
online

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 07 May 2021, 17:08

Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:07
Zana wrote: 07 May 2021, 17:05

Evo i ja vidjeh, samo se 47% ljudi svidjelo
Jesil gledala onaj Innocent 2021, što sam je hvalio? To se odgleda u dahu, svih osam epizoda.
El inocente? Jesam. Odlična. Tačno u dahu se gleda
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Online

Re: NETFLIX

Post by Beni » 07 May 2021, 17:09

Zana wrote: 07 May 2021, 17:08
Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:07

Jesil gledala onaj Innocent 2021, što sam je hvalio? To se odgleda u dahu, svih osam epizoda.
El inocente? Jesam. Odlična. Tačno u dahu se gleda
Kad ja kazem da je nesto dobro onda je dobro :oo
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Krokodil Behko » 07 May 2021, 17:14

Zana wrote: 07 May 2021, 17:08
Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:07

Jesil gledala onaj Innocent 2021, što sam je hvalio? To se odgleda u dahu, svih osam epizoda.
El inocente? Jesam. Odlična. Tačno u dahu se gleda

Šta bi mi ti preporučila, ugodno i prigodno, uz ramazan?
online

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6634 times
Status: Offline

Re: NETFLIX

Post by Zana » 07 May 2021, 17:17

Krokodil Behko wrote: 07 May 2021, 17:14
Zana wrote: 07 May 2021, 17:08

El inocente? Jesam. Odlična. Tačno u dahu se gleda

Šta bi mi ti preporučila, ugodno i prigodno, uz ramazan?

Ted Bundy :valja

Tobe,tobe :oo

Šta ću kad volim te o stvarnim zločinima serije :rumenko
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

Post Reply

Return to “Antene, kablovska, resiveri, TV oprema”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests