Slayer

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Slayer

Post by Vjetar » 18 Oct 2016, 20:44

Image
Slayer je američki thrash metal sastav osnovan u Huntington Parku, Kalifornija, 1981. godine. Riječi njihovih pjesama koje pišu Kerry King, Tom Araya i prije svoje smrti Jeff Hanneman, uglavnom su ispunjene anti-religijom, smrću, nasiljem i ratom. Jedan je od članova "velike četvorke" thrash metala, uz Metallicu, Megadeth i Anthrax.
Pionirski speed/thrash metal sastav Slayer osnovan je Huntington Parku u Kaliforniji 1981. godine kada su gitaristi Kerry King i Jeff Hanneman formirali heavy metal sastav sa Tomom Arayom kao vokalom i basistom i Daveom Lombardom na bubnjevima. Za manje od dvije godine, grupa je počela svirati po raznim klubovima, gdje ih je zapazio Brian Slagel, predsjednik diskografske kuće Metal Blade Records, koji ih je brzo primio. Slayerov prvi album Show no Mercy je izdan u prosincu 1983. i dobio je kritike da je to album pun maloljetničkog sotonizma s recikliranim riffovima, i iako je intezivan, frenetični bubnjevi su napravili novo polje u metal glazbi.

Nekoliko mjeseci poslije Slayer je izdao mini CD Haunting the Chapel, koji je potvrdio njihov heavy, bubnjem orijentiran zvuk. Sljedeći sporiji, mračniji album Hell Awaits izašao je 1985. godine i dao je sastavu prvu priliku da okuse slavu prodavši 100.000 kopija u SAD-u, usprkos slaboj promociji. Sada je underground osjećaj privukao pažnju producenta Ricka Rubina, koji je potpisao grupu za diskografsku kuću Def Jam Records da poveća opseg žanrova koje on koristi. Slayerov prvi album za Def Jam bio je Reign in Blood koji je napravio proboj među metal kritikama i fanovima, kombinujući brzinu punka i hardcorea s gitarom i imidž poznatih metal sastava. Pjesme kao što su "Necrophobic" i "Angel of Death" imali su približno 250 beatova po minuti. Kroz album se najviše virtualizira speed metal, koji je utjecao na neke druge sastave. Slayer je dobio loše ocjene zbog njihovog sotonističkog i nacističkog izgleda i simbola, ali grupa je govorila da ne vjeruje ni u jedan sistem. Javno izvikivanje je prouzročilo da CBS Records, Def Jamov distributer, odbace Reign in Blood, tjerajući Def Jam da traže alternativnu distribuciju kroz Geffen; mnogi Slayerovi koncerti bili su pozdravljeni od strane protestanata ili čak otkazani. Bez koncerata i bez distibucije, došlo je veliko iznenađenje kad je Reign in Blood dosegao top 100 i otišao u gold izdavanje. Kako je Slayerova popularnost rasla, sastav je patio od unutarnjih sporova. Bubnjar Dave Lombardo otišao je tokom turneje 1987.godine, ali se ubrzo vratio. U tim trenutcima ga je zamijenio Tony Scaglione koji je svirao za Whiplash. Njihov sljedeći album izašao je 1988. a nazvan je South of Heaven. Taj album označio je odlazak speed metala i vratio se više tradicionalnom metal zvuku. Uprkos tužbama kod fanova, album je dobio gold izdanje. Slayer je postao poznat po svojim energičnim koncertima, koji su bili konstantni tokom kasnih 1980-ih. 1990. izašao je Seasons in the Abyss koji je utvrdio Slayerov status kao jednog od najvećih metal sastava na sceni, prodavši se u preko milijun kopija i dobivši pohvale u svim metal magazinima. Kako bi najavili svoj veliki povratak, Slayer je napravio veliku turneju Clash of the Titans, koja je uključivala grupe kao što su Alice in Chains, Anthrax i Megadeth, i uglavnom neke lokalne sastave. Godine 1991. Slayer je obilježio 10 godina postojanja tako što je izdao dvostruki live album Decade of Aggression, još jedan platinasti hit. 1992. došlo je do novih problema u sastavu. Dave Lombardo je provodio više vremena sa svojom ženom nego sa sastavom, pa je izbačen iz sastava. Zamijenio ga je Paul Bostaph, koji je prije svirao za Forbidden. Nakon što su odsvirali nekoliko koncerata s novom postavom, Slayer je nestao sa scene i počele su kružiti glasine da će se grupa raspasti. 1993. grupa je radila na soundtracku za film Judgement Night, radeći sa raperom Ice-T-om na obradi Exploitedove pjesme Disorder.

Pred kraj 1994. godine, nova postava je izdala prvi album, brutalno brzi Divine Intervention. Iako se nije baš dobro prodao, zasjeo je na 8. mjesto u SAD-u i potvrdio da je thrash metal još uvijek popularan u '90-ima. Divine Intervention donio je opet loše ocjene zbog omota na albumu tj. zbog otkinute ruke na kojoj je urezano Slayer, pa su se albumi uskoro počeli i zabranjivati. Nakon skoro dvije godine turneje, bubnjar Bostaph otišao je iz Slayera kako bi nastavio raditi na svom starom projektu The Truth About Seafood. Njegova zamjena je došla iz grupe Testament. Bubnjar John Dette nije ostao dugo u Slayeru, manje od 6 mjeseci. Bostaph se potom vratio i 1996. godine grupa je snimila novi album Undisputed Attitude koji je sadržao obrade klasičnih punk sastava kao što su Minor Threat, D.I. i GBH. Sljedeći album bio je Diabolus In Musica koji je izdan na ljeto 1998. za Columbian Records. Album je otišao visoko na svim metal ljestvicama. Sljedeći Slayerov album izašao je u 2001. godini, a nazvan je God Hates Us All. Ovim albumom Slayer je pokazao da nemaju namjeru promijeniti svoj stil. Nakon tog albuma u grupu se vraća bubnjar Lombardo. Konačno nakon dugo vremena, 2006. godine Slayer objavljuje album Christ Illusion, kojem je prethodio mini CD Eternal Pyre. Album je dobio nešto lošije kritike, ali Slayer već ima takvu reputaciju da mu to ne može naškoditi. Konačno, 2009. godine izlazi album World Painted Blood koji ponovno vraća melodičniji zvuk u nekim pjesmama a kritičari ga najviše uspoređuju sa Seasons in the Abyss.

Sadašnja postava
Tom Araya

Image
bas, vokal (1982.-)

Kerry King

Image :D.
gitara (1982.-)


Gary Holt - gitara (2011.-)
Paul Bostaph - bubnjevi (1992.-1996., 1997.-2001., 2013.-)

Bivši članovi
Tony Scaglione - bubnjevi (1986.-1987.)
Jon Dette - bubnjevi (1996.-1997.)


Dave Lombardo

Image
bubnjevi (1982-1986., 1987.-1992., 2001.-2013.)


Jeff Hanneman

Image
gitara (1982.-2013.)

Albumi
Show No Mercy (1983.)
Hell Awaits (1985.)
Reign in Blood (1986.)
South of Heaven (1988.)
Seasons in the Abyss (1990.)
Divine Intervention (1994.)
Undisputed Attitude (1996.)
Diabolus in Musica (1998.)
God Hates Us All (2001.)
Christ Illusion (2006.)
World Painted Blood (2009.)
Repentless (2015.)

EP albumi
Haunting the Chapel (1984.)
Serenity in Murder (1995.)
Stain of Mind (1998.)

Koncertni albumi
Live Undead (1984.)
Decade of Aggression (1991.)

(Wikipedia)

Prvi put sam ih čuo sa 13 godina. Sa 14 sam imao dva albuma na kasetama :) Reign in Blood i South of Heaven. Poslije sam došao i do Show no Mercy i silno se radovao kada su objavili Seasons in the Abyss, 1990. Ali nisam ga dobio do pred sami rat.
Divine Intervention sam uspio nabaviti 1995. godine.
Sve poslije toga, što se tiče albuma, Slayer nije morao ni izdavati, što se mene tiče :P :D
Postavio sam slike samo onih članova koji su stvorili ono što predstavlja Slayer. Svi ostali su samo zamjene tim članovima.

Dakle:
Show no Mercy, 1983.
http://www.youtube.com/watch?v=tA4rHuxf1ts

Haunting the Chapel (EP), 1984.
http://www.youtube.com/watch?v=2U3-gJEOCkM

Live Undead (koncertni), 1984.
http://www.youtube.com/watch?v=SkMMIQ4V-0A

Hell Awaits, 1985.
http://www.youtube.com/watch?v=jz3KIFMw92E

Nastavljam drugi put...

Edit, dalje:

Reign in Blood, 1986.
http://www.youtube.com/watch?v=T5_SEr4k6rA
Po meni najbolji album od Slayera. Zreo zvuk, formiran stil, nevjerovatno zlokoban, sinister zvuk. A opet, izuzetno melodično usprkos tolikoj dinamici, strašnom tempu i kompleksnosti. Svaka pjesma na albumu je vrhunska i ne kvari prosjek ni najmanje. Remek djelo. :D

South of Heaven, 1988.
http://www.youtube.com/watch?v=y_RrH1WxC3g


Seasons in the Abyss, 1990.
http://www.youtube.com/watch?v=nc9Fbs-VMYo


Decade of Agression (koncertni), 1991.
http://www.youtube.com/watch?v=l-66RK1ihso


Divine Intervention, 1994.
http://www.youtube.com/watch?v=z_s5tkzlSo8
Prvi album Slayera bez Lombarda za bubnjevima i posljednji od dobrih Slayer albuma.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Podrinjac » 18 Oct 2016, 21:44

Satanska grupa.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 18 Oct 2016, 22:08

dobra Oblače :cool

Gledao sam SLAYER 1994 u Ljubljani ....
predgrupa Machine Head ....imam i ulaznicu negdje ali mi arhiva na tri lokacije pa dok nađem :lupa

nisam ih previše slušao....ova mi je uvijek bila :klanja

http://www.youtube.com/watch?v=03mS-ibqQxQ
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 18 Oct 2016, 22:26

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 18 Oct 2016, 23:01

Zavidim Storme. Nisam im bio na koncertu nikad.
Dobar je South of Heaven. To im dođe kao balada :D.
A Seasons... :ok čak je i spot dobar :D


Inače, meni je Postmortem broj 1 od Slayera. Jednostavno savršena stvarka.

Jedno vrijeme, na nekom od prvih mobitela, bila mi je postavljena kao melodija zvona. E sad, pošto zbog posla svugdje idem, prvo mi se desilo da mi zazvoni mobitel u Parlamentu FBiH, u sred sjednice i svi su slušali Slayer gledajući šokirani u mene dok pokušavam pronaći mobitel u džepu. Onda mi se to desilo u staroj pravoslavnoj crkvi, u sred nekog obreda. Satama je bio sretan :D. Onda u džamiji, pa u katedrali... U sinagogi nikako da me neko zovne :P Uglavnom, bilo mi je krivo što to ovi iz Slayera nisu mogli znati, jer zahvaljujući meni su svirali tamo gdje sigurno nikad ne bi :D
http://www.youtube.com/watch?v=oTlS2UDWuww

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by vila » 19 Oct 2016, 12:43

:kuku :kuku
Sotonisti :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 19 Oct 2016, 13:33

vila wrote::kuku :kuku
Sotonisti :ooo
Begaj otalen' :valja

Utjerujemo zlo :plavi

Devil Inside :zao
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 19 Oct 2016, 20:06

Ostani vilo, ne boj se.
Nećemo ti ništa.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by vila » 19 Oct 2016, 21:40

Necem
Bjezim u neke mirnije tonove

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 19 Oct 2016, 21:46

Ćiken :sjedi

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by vila » 19 Oct 2016, 21:49

Oblak wrote:Ćiken :sjedi
:123

Al ajde da ne kvarim temu
Koji su vam bolji albumi,oni iz 80-tih ili kasniji?

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 19 Oct 2016, 22:02

Bolji su iz 80-ih. U tom periodu su izdali sve što valja od njih :D Jedino bih dodao još Divine Intervention od neosamdesetnih albuma kao odličan. Ostali su dobri, ali prosječna ostvarenja za taj žanr. U osamdesetim sa remek djela nastajala :D

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 19 Oct 2016, 22:37

Oblak wrote:Bolji su iz 80-ih. U tom periodu su izdali sve što valja od njih :D Jedino bih dodao još Divine Intervention od neosamdesetnih albuma kao odličan. Ostali su dobri, ali prosječna ostvarenja za taj žanr. U osamdesetim sa remek djela nastajala :D
Kao da je nakon 80ih, metal općenito postao predmet zanimanja velikih izdavača... i ide neminovno "mekšanje" ....ulazak u mainstream...ili jednostavno ponajbolji su ušli u neko drugo stvaralačko doba :misli

opet od benda do benda.....iron maiden štanca iste ploče od nastanka :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by vila » 20 Oct 2016, 13:01

Oblak wrote:Bolji su iz 80-ih. U tom periodu su izdali sve što valja od njih :D Jedino bih dodao još Divine Intervention od neosamdesetnih albuma kao odličan. Ostali su dobri, ali prosječna ostvarenja za taj žanr. U osamdesetim sa remek djela nastajala :D
Jesi li zakolutao ocima i pomislio "citaj uvodni tekst" :ooo
Tek sad procitala i vidim da si to naglasio
Meni je recimo najbolji album south of heaven
Nisam bas obozavatelj tih njihovih tekstova ali zato glazba
Pogotovo bubnjevi :ok

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 21 Oct 2016, 06:44

Vidi vile :sok :ok :cvijece

Neki tekstovi u hm jesu djetinjasti i glupi (još uvijek ne kao huljić, bregović and co :p )
ali mjuza, ritam, gitarski riff :love

ipak se tu uglavnom, kod vrhunskih bendova radi o ponajboljim muzičarima u svijetu popularne glazbe.....čak sa velikom prednošću nad ostalima...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 21 Oct 2016, 19:27

vila wrote:
Oblak wrote:Bolji su iz 80-ih. U tom periodu su izdali sve što valja od njih :D Jedino bih dodao još Divine Intervention od neosamdesetnih albuma kao odličan. Ostali su dobri, ali prosječna ostvarenja za taj žanr. U osamdesetim sa remek djela nastajala :D
Jesi li zakolutao ocima i pomislio "citaj uvodni tekst" :ooo
Tek sad procitala i vidim da si to naglasio
Meni je recimo najbolji album south of heaven
Nisam bas obozavatelj tih njihovih tekstova ali zato glazba
Pogotovo bubnjevi :ok
:DD Jao vila Slayerka. Ko bi rekao, onako umiljata i krhka.
South of Heaven je pretvrd album za moj ukus. Mislim, da me se pogrešno ne shvati, sjajan je, jedan od omiljenih od Slayera, ali mislim da je produciran, aranžiran, malo pretvrdo po mom mišljenju. Iako s mi bubnjevi omiljeni instrument, na ovom albumu su jednosttavno prenaglašeni. Sa naglaskom na "pre" :D. Uz to, imaju taj sirov zvuk koji mi djeluje nedorađeno. Znači, ne sviđa mi se aranžman albuma, produkcija. Lombardo nije sa ovog svijeta na bubnjevima :cool Na South kao da se dokazivao :D Mada se na Reign in Blood dokazao za sva vremena već :D
I da, slažem se Storme da su im tekstovi, na svim albumima, presmiješni, dječiji, nezreli. Skoro svaka pjesma je nabrajaljka bez neke vrijednosti sem što zvuči mean :P Doduše nije to Type O Negative da ima i silinu u zvuku i genijalnost u rečenome...
Vratiću se ja Type-u drugi put, temom :oo

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by vila » 21 Oct 2016, 20:14

:D.
Jes' vidio?
Istini za volju,imala sam cimericu koja je bila obozavatelj thresh metala a kako je u to vrime nama bilo vazno samo da idemo na tulume,tako sam i bila na dosta njih u reziji "metalaca"
U obranu obozavateljice bluesa,soula,jazza moram reci
"metalci" se vraski dobro ljube
:ooo

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Vjetar » 21 Oct 2016, 20:25

Slejeraši su ultimate metalci

:hoi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Slayer

Post by storm » 22 Oct 2016, 06:09

vila wrote::D.

U obranu obozavateljice bluesa,soula,jazza moram reci
"metalci" se vraski dobro ljube
:ooo
:love :zubi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Slayer

Post by Hurija » 04 Sep 2018, 16:57

:D Metalci imaju dublji glas , tako je izkjavio Bruno Langer
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests