Jura Stublić i FILM

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Jura Stublić i FILM

Post by Hurija » 28 May 2019, 15:24

Grupa ‘Film’ je poznata rok grupa iz Zagreba koja je osnovana 1979 godine. Već posle prvih nastupa grupa postaje klupska atrakcija i jedan od predvodnika novog talasa na našoj muzičkoj sceni. Svoju naglu popularnost grupa doživljava nakon pobede na Omladinskom festivalu u Subotici 1980 godine sa pesmom ‘Neprilagođen’, koja postaje hit za sva vremena.

Članovi grupe ‘Film’ su se neko vreme družili, neki i sarađivali sa Branimirom Johnny Štulićem u tada već poznatoj grupi ‘Azra’ . Nakon što su se razišli sa Štulićem i napustili ‘Azru’, Marino Pelajić ( bas gitara) , Mladen Juričić ( gitara ) , Branko Hromatko ( bubnjevi ) i Jurislav Jura Stublić ( vokal ) osnivaju svoj sastav dajući mu ime ‘Šporko šalaporko i njegove žaluzine’ po jednoj priči koja je bila objavljena u časopisu ‘Polet’ . Vrlo brzo članovi benda menjaju ime sastava u ‘Film’ i tako nastaje grupa ‘Film’ kojoj se upravo tada pridružuje i Jurij Novoselić na saksofonu.

Grupa ‘Film’ je i pre objavljivanja prvog materijala stekla veliku popularnost nastupajući po klubovima širom zemlje, a glavni motor grupe je bio Jura Stublić koji je kao sin operskog pevača jednostavno bio čovek scene i pozornice. Svakako da je popularnosti grupe osim pobede na Omladinskom festivalu doprinelo i to što su kao predgrupa nastupali na turneji Lene Lovič po celoj Jugoslaviji.




Prvi singl ‘Film’ objavljuje sa izdavačkom kućom ‘Suzy’ 1980 godine sa numerama ‘Kad si mlad ‘ i ‘Zajedno’ . Interesantan je podatak da je objavljivanje singla kasnilo skoro godinu dana samo zato što su članovi grupe hteli da se na omotu ploče pojavi slika iz filma ‘Barbarela’. 1981 godinu grupa koristi za dalji porast popularnosti čemu su direktno doprineli inventivni koncert u beogradskom Domu Omladine 1 -og janura pod nazivom ‘Pozdrav iz Zagreba’ i ponovno učešće na Omladinskom festivalu u Subotici gde doživljavaju ovacije kao prošlogodišnji pobednici. U to vreme sa grupom nastupa i Dražen Vrdoljak, rok kritičar, koji je svirao organe. Učestvujući na festivalima članovi grupe ‘Film’ su se sprijateljili i zbližili sa članovima beogradske grupe ‘Idoli’ tako da dve grupe kreću zajedno na turneju u leto 1981 godine po Jadranskoj obali. Kao rezultat te njihove saradnje diskografska kuća ‘Jugoton’ objavljuje mini ‘LP Filma i Idola’ .

Prvi studijski album ‘Film’ objavljuje 1981 godine pod okriljem izdavačke kuće ‘Helidon’, a naziv albuma je bio vrlo interesantan i upečatljiv ‘ Novo!Novo!Novo! Još jučer samo na filmu a sada i u vašoj glavi’ . Autor celokupnog materijala na albumu je bio Jura Stublić, dok je producent bio Boris Bele iz slovenačkog sastava ‘Buldožer’. Album je sadržao urbane pesme koje su slale jasnu poruku , izdvajamo samo neke : ‘Neprilagođen’, ‘Zamisli’, ‘Radio ljubav’, ‘Moderna djevojka’ i ‘Odvedi me iz ovog grada’. I ne samo ove navedene, već i ostale pesme sa debi albuma dostižu enormnu popularnost i maltene sve numere postaju hitovi. Album, bez obzira na hitove, dobre ocene od kritike, ne doživljava komercijalni uspeh, pa grupa raskida ugovor sa kućom ‘Helidon’ i prelazi u ‘Jugoton’.



U toku rada na sledećem albumu dolazi do nesuglasica u vezi koncepcije između Jure Stublića i ostalih članova benda, što dovodi do prekida rada u trajanju od dva meseca. Ipak, grupa uspeva da u toku 1982 godine objavi svoj drugi album pod nazivom ‘Zona sumraka’. Na ovom albumu dolazi i do personalnih promena u grupi jer Branko Hormatko odlazi na odsluženje vonog roka, a na njegovo mesto dolazi Ivan Piko Stančić. Album je imao depresivne pesme sa tekstovima inspirisanim tadašnjim redukcijama struje u zemlji, dosta pesama obrađuju teme usamljenosti, otuđenosti, čak se u nekim spominju i ubistva i droga. Nakon odličnog prijema uživo albuma ‘Film u Kulušiću – Live ‘ koji se pojavio u međuvremenu, dosta se očekivalo od sledećeg tj drugog studijskog albuma.

Nažalost, grupa ‘Film’, kao i većina drugih grupa, pravi istu grešku prilikom snimanja drugog albuma, očekujući da će se uspeh postići na osnovu popularnosti i kvaliteta prethodnog albuma, koristeći muzičke teme i snažne ritmove sa prvog albuma, što je dobro zvučalo, ali nije naišlo i na pravi odjek kod publike. Može se slobodno reći da je drugi album bio na neki način fijasko jer su obožavaoci grupe očekivali nešto novo i drugačije pa se desilo da se na celom albumu nije pojavio nijedan hit ili pesma sa komercijalnim kapacitetom.

1983 godine dva člana benda odlaze u vojsku, Marino Pelajić koga na koncertima menja Robert Krkač iz sastava ‘Drugi način’ , a uskoro odlazi i Jurčić. Ipak grupa zadržava kontinuitet u izdavanju studijskih albuma tako da se te godine objavljuje treći album pod nazivom ‘Sva čuda svijeta’ koji je sniman u Švedskoj, a čiji producent je bio Tihomir Tini Varga. Stublić je uspeo da na snimanju ovog albuma zadrži postavu sa prethodnog albuma, da svoje životne pesme oplemeni intimnim tonom tako da album postiže veliki uspeh i na njemu se pojavljuju par hitova kao što su : ‘Sva čuda svijeta’, ‘Kad budu gorjeli gradovi’ , ‘ Mi nismo sami’ , ‘Istina piše na zidu’ , ‘Na drugoj strani neba’ i ‘Boje su u nama’ . Interesantan podatak je da su pesmu ‘Signali u noći’ članovi grupe ‘Film’ snimili zajedno sa članovima švedske grupe ‘Have You Ever’ .

1985 godine Marino Pelajić i Mladen Juričić se vraćaju sa odsluženja vojnog roka, dolazi novi bubnjar Dražen Sholz, grupa odmah počinje sa pripremom i snimanjem svog četvrtog albuma pod nazivom ‘Signali u noći’ . Album je sniman u studiju ‘ SIM ‘, a produkciju su radili sami muzičari zajedno sa britanskim kompozitorom Nick Van Eedeom. Na albumu i u izradi materijala saradjuju brojni gosti među kojima izdvajamo Massima Savića (gitara i prateći vokali) , Davora Slaminga (gitara) , Ljerku Šimaru (harfa) i Nikolu Santru (trombon). Kao i prethodni, i ovaj album stvara par hitova poput : ‘Signali u noći’, ‘Pjevajmo do zore’, ‘Rijeke pravde’ i ‘Osmjesi’ .

U isto vreme dok su svirali sa ‘Filmom’ Jurčić, Stančić i Pelajić formiraju grupu ‘Le Cinema’ sa kojom su izvodili strane uspešne numere panka i novog talasa. Nekako istovremeno u samoj grupi ‘Film’ tada kulminiraju dugogodišnje nesuglasice oko muzičkih ideja i dolazi do raspada originalne postave jer Jurčić napušta grupu i odlazi u ‘Le Cinema’.

Nakon pauze od dve godine grupa nastavlja sa radom 1987 pod imenom ‘Jura Stublić i Film’ . U tadašnjoj postavi grupe su bili Jura Stublić (vokal), Robert Krkač (gitara), Dario Kumerle (bas gitara), Željko Turčinović (bubnjevi) i Bojan Goričanin (klavijature). Upravo te godine objavljuju studijski album ‘ Sunce sja !’ , a prateće vokale su pevali Massimo Savić i Jurica Pađen. Na albumu se pojavilo nekoliko uspešnih pesama tj hitova kao što su : ‘Srce na cesti’ , ‘Ivana’ , ‘ Dom’, ‘Valovi (‘ 68 –’77- ’87 )’ i ‘Sjećam se prvog poljupca’ .

U to vreme Stublić često menja postavu, tako da 1989 godine umesto Krkača i Turčinovića u sastav dolaze gitarista Deni Kožić i bubnjar Davor Vidiš. Iste godine grupa objavljuje album ‘Zemlja sreće’ na kome kao muzički gosti nastupaju Laza Ristovski, Vlatko Stefanovski, Massimo Savić, Branko Bogunović, Davor Rodik i klapa Bonaca. Ovo je bio drugi album grupe ‘Jura Stublić i Film’ ili ukupno šesti studijski album grupe ‘Film’ generalno. Kao i svi prethodni, i ovaj album stvara par hitova, izdavajamo : ‘Dobre vibracije’ ( sa citatom sastava The Beach Boys ), ‘Doći ću ti u snovima’, ‘Ljubav je zakon’ kao i pesma ‘Uhvati vjetar’ koja je nastala na osnovu prepeva Zorana Miščevića i sastava ‘Siluete’.


Diskografija
Singlovi
1. ‘Kad si mlad’ – ‘Zajedno” ( Suzy, 1980 )
2. ‘Zamisli život u ritmu muzike za ples’ – ‘Radio ljubav’ ( Helidon, 1981 )
3. ‘Zona sumraka’ – ‘Espana’ ( Jugoton, 1982 )
4. ‘Pljačka stoljeća’ – ‘Zagreb je hladan grad’ ( Jugoton, 1982 )
5. ‘Ti zračiš zrake’ – ‘Mi nismo sami’ ( Jugoton, 1983 )
6. ‘Boje su u nama’ – ‘Istina piše na zidu’ ( Jugoton, 1983 )
Albumi
1. ‘Novo!Novo!Novo! Još jučer samo na filmu a sada i u vašoj glavi’ ( Helidon, 1981 )
2. ‘Film u Kulušiću – Live'<-strong> ( Jugoton, 1981 )
3. ‘Zona sumraka’ ( Jugoton, 1982 )
4. ‘Sva čuda svijeta’ ( Jugoton, 1983 )
5. ‘Signali u noći’ ( Jugoton, 1985 )
6. ‘Sunce sja!’ ( Jugoton, 1987 )
7. ‘Zemlja sreće’ ( Jugoton, 1989 )
8. Hrana za golubove 1992 godina - neki ovaj album preskaću namjero zbog Belog cvitka i Beogradskog druga . :lud

Doći ću ti u snovima – Film tekst i video

Jura je inače rođeni Sarajlija a kaže da živi od stare slave i muzike .Okorjeli je neženja i još mu bacaju grudnjake na pozornicu. :D







Ostalo je cutanje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3078 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Chloe » 28 May 2019, 15:38

:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by carobnjak N » 28 May 2019, 15:40

Jutros sam bacio radio kroz prozoor
slomio se u tisucu komada
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Julia-Klara » 28 May 2019, 15:40

Ne volim, ne volim, ne volim... ne postoji niko na ex-yu pop-rock sceni ko mi je iritantniji od njega :why
Ne zna pjevat, nepismen )"vidjeo sam kako mases" :why kosa mi se dize na glavi

uzas :grana
ah, sto se iznervira ...vodeee, vodeeee
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by dadojović » 28 May 2019, 15:53

Novi val. Ostalo je par balada koje svakako imaju kvalitetu. Nekako spomen na Film često me asocira na: neki od članova su bili dio Azre. Vjerojatno su i sami svjesni da im je Druže beogradski najveći promašaj. i da Bili cvitak je anti -ratna pjesma, a ne ratna.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Socrates » 28 May 2019, 16:03

Bas bih volio pročitati obrazloženje zašto je E Moj Druže Beogradski promašaj.

Napravljena je u specifično vrijeme.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Krokodil Behko » 28 May 2019, 16:18

Socrates wrote: 28 May 2019, 16:03 Bas bih volio pročitati obrazloženje zašto je E Moj Druže Beogradski promašaj.

Napravljena je u specifično vrijeme.

Pitanje za milijardu dinara/$
online

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by dadojović » 28 May 2019, 16:22

Socrates wrote: 28 May 2019, 16:03 Bas bih volio pročitati obrazloženje zašto je E Moj Druže Beogradski promašaj.

Napravljena je u specifično vrijeme.
To što tu pjesmu ne izvode više od 20 godina je naj bolji argument. Ako ne izvodiš vlastitu pjesmu to je onda valjda promašaj. Mada sam konkretno mislio na činjenicu da se rokeri vrlo rijetko odlučuju na "ratni" angažman, u pravilu su dio anti - ratnog pokreta. Čemu ta pjesma uz Bili cvitak, koji sam već spomenuo u prethodnom postu?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by storm » 28 May 2019, 16:31

dadojović wrote: 28 May 2019, 15:53 Novi val. Ostalo je par balada koje svakako imaju kvalitetu. Nekako spomen na Film često me asocira na: neki od članova su bili dio Azre. Vjerojatno su i sami svjesni da im je Druže beogradski najveći promašaj. i da Bili cvitak je anti -ratna pjesma, a ne ratna.
Pa obje su antiratne...
I ni jedna nije promašaj...
Tj druže beogradski se ne izvodi, jer u mentalnom sklopu rvatine, riječi "druze beogradski" izazivaju nelagodu, slabost i ona jedna moždana ćelija krene se cijepati, glava se zagrije, oči pocrvene l... Uglavnom, nije dobro :ccc
Pa je rek'o Jura, kuis burke jeote pa nemrem im to radit'...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Mister No » 28 May 2019, 16:51

Ko jos izvodi ratne pnesme?
Kad si zadnji put cuo Vojnik srece od Merlina i sl.?
Napravio je i Bora Djordjevic kontra pjesmu na tu od "druze beogradski", ali i tu niko vise ne slusa.

Film je izbacio jako lijepih i popularnih pjesama 80 -tih i to je to.
Meni je zbog boje glasa uvijek bio drag za slusanje.

High Hopes...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Socrates » 28 May 2019, 16:52

dadojović wrote: 28 May 2019, 16:22
Socrates wrote: 28 May 2019, 16:03 Bas bih volio pročitati obrazloženje zašto je E Moj Druže Beogradski promašaj.

Napravljena je u specifično vrijeme.
To što tu pjesmu ne izvode više od 20 godina je naj bolji argument. Ako ne izvodiš vlastitu pjesmu to je onda valjda promašaj. Mada sam konkretno mislio na činjenicu da se rokeri vrlo rijetko odlučuju na "ratni" angažman, u pravilu su dio anti - ratnog pokreta. Čemu ta pjesma uz Bili cvitak, koji sam već spomenuo u prethodnom postu?
Rokeri, ili šire receno, umjetnici, su ljudi kao i svi mi ostali, i imaju različite reakcije na dogadjaje kojima su svjedoci. Ja ne osuđujem ni Stulica, ni Miru Furlan, ni Darka Rundeka, ili, sta ja znam, Tajci, zbog njihovih reakcija, a oni su svi napustili Hrvatsku tokom rata, s tim da je Stulic i prije rata zapalio.

Ali, ne mogu osuđivati ni Stublica sto je reagirao na ovaj način. Ne slažem se ni da je to pro-ratna pjesma, kako neki tvrde. Zapravo, ono što je opisano u pjesmi je toliko dramatično i tragično istinito, i nekako otpjevano na specifican nacin, da je možda i jedna od boljih ratnih pjesama. Dokument o prelomu duse jednog covjeka. Ja sam druga izgubio.

Henda je možda napravio bolje licne pjesme u ratu.

Ovdje ne spominjem pjesme koje su bile striktno patriotske ili su imale zadatak da dižu moral.

To što je ne izvodi danas je možda zato što su druga vremena.
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by lejlamo » 28 May 2019, 17:02

Ne slažem se ni da je to pro-ratna pjesma, kako neki tvrde. Zapravo, ono što je opisano u pjesmi je toliko dramatično i tragično istinito, i nekako otpjevano na specifican nacin, da je možda i jedna od boljih ratnih pjesama. Dokument o prelomu duse jednog covjeka. Ja sam druga izgubio.
:ok

i meni je baš odraz tog teškog stanja, tuge i gorčine..
čorba je odgovorio na sirov način, ne vrijedi komentarisati.

mnogo pismenije su tu ratnu tematiku monteno i dedić opjevali...

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Hurija » 28 May 2019, 19:34

:ok Živnulo je ovo da imam vremena svaki dan bih otvorila po jednu temu i osvrt napravila na po jedan sastav,Jura je imao specifican stil i stajlig nekad je to bila uglavnom crna odjeca i marama na vratu ili oko glave ,grupa je imala stvarno pamtljivih hitova i on dobar melodican glas ,ocijenila sam da zasluzuju zasebnu stavku i temu
Ostalo je cutanje.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Julia-Klara » 28 May 2019, 20:38

moze jedna obrada? Moze, naravno ...Bolja od originala
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Julia-Klara » 28 May 2019, 20:52

Gledala prije par godina Juru uzivo, u Tuzli...Ne d'o mi Bog nikad vise :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Socrates » 28 May 2019, 21:00

To je do Tuzle, nije do Jure.

Da si ga gledala u Zenici, bila bi druga priča. U Zenici je sve bolje.
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Mister No » 28 May 2019, 21:07

Julia-Klara wrote: 28 May 2019, 20:52 Gledala prije par godina Juru uzivo, u Tuzli...Ne d'o mi Bog nikad vise :grana
A to su svi komentarisali.

Propo ko kauc.
Onaj sto je pjevao uz njega mu je valjda sin.

To sto sad nema nista od njega (zahvaljujuci alkoholu i hemiji) ne znaci da je uvijek bio los.
Ostavio je lijepih pjesama za sva vremena.
High Hopes...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Julia-Klara » 28 May 2019, 21:08

E pa meni se ne svidja :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Mister No » 28 May 2019, 21:10

Dobro.

Unijet cemo u zapisnik. :valja
High Hopes...

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jura Stublić i FILM

Post by Socrates » 28 May 2019, 21:12

Tuzla joj omrzla Juru.

Vi ste stvarno jedan depresivan grad.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests