REPETITOR

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

REPETITOR

Post by Hurija » 07 Jul 2019, 11:58

Ispašće da naginjem na Istočne susjede , ali nažalost Rokenrol je i Bosni "zamro". Furamo se na stvari od prije cikra 40 do unazad 20 godina , mršava scena PINK , Farme i Cajke nema onog bunttovnog žestokog reskog zvuka osim D.A. (Damira Avdića) pa makar imao po nekima 3 do 4 RIF-a.


Repetitor odavno već nije mladi i novi bend, iako su njegove okosnice – Boris Vlastelica, Ana-Marija Cupin, Milena Milutinović – jedva prevalili dvadeset i petu. Po mišljenju mnogih jedan od najboljih bendova na prostoru Srbije i puno, puno šire u posljednjih desetak godina, beogradski Repetitor od svog prvog albuma, Sve što vidim je prvi put, koji je sada star već šest godina, pa do danas opravdava titulu najbučnijeg i najoriginalnijeg benda na našim prostorima, ali se hvalospjevima ne daju smesti: “Čvrsto smo nogama na zemlji”, kažu.

Ako baš insistirate na poređenjima među bendovima, Repetitor će se složiti da je njihov zvuk donekle srodan sa sastavima kao što su rani Mudhoney, Šarlo Akrobata, Fugazi, Sonic Youth, Pixies ili rana Nirvana, pa čak i Black Sabbath ili Suicide. A ako se nađete u publici na njihovom koncertu, nećete imati vremena razmišljati o tome: njihova energičnost, strast, pa i bijes ako hoćete, koji se spajaju u odličnom alternativnom rock zvuku, smjesta će vas osvojiti i natjerati da im se pridružite u pokretu. Milenu na bubnjevima, Borisa na gitari i mikrofonu i Anu-Mariju Cupin na basu sarajevska publika je mogla gledati i slušati dva puta u posljednjih nekoliko godina, oba puta u sali Art kina Kriterion, ispunjenoj ljubiteljima kvalitetnog zvuka.

Koncertni bend

Dugoočekivani drugi album, Dobrodošli na okean, stigao je četiri godine nakon prvijenca, zahvaljujući izdavačkoj kući Moonlee Records iz Slovenije, i donio još energičniji, oštriji, a neki kažu i zreliji zvuk. Album od devet trans-žanrovskih pjesama, kako sam bend navodi “izgrađenih na energičnom međuodnosu instrumenata i vokala, koji postepeno grade karakterističan kotrljajući zvučni zid koji gazi sve pred sobom” ojačao je nedavno objavljeni spot za pjesmu Biću bolji, sniman u “živopisnom” ambijentu Industrije motora Rakovica, koji tematizuje radničku borbu današnjeg doba u kojem o pravima radnika više niko ne brine. Repetitor, koji za sebe tvrdi da je u potpunosti koncertni bend i ne mari mnogo za druge načine “probijanja” i zarade, nedavno se otisnuo na turneju na kojoj će svirati pred publikom u Holandiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji, a mi se nadamo da ćemo ih uskoro ponovo gledati i na tlu Bosne i Hercegovine. Dok čekamo koncert, zadovoljili smo se kratkim razgovorom s gitaristom i frontmenom benda Borisom Vlastelicom.

Eureka momenti

Repetitor postoji od 2005. godine, kad su Boris, Milena i Ana-Marija bili srednjoškolci “koji su imali šta da kažu”, a prve koncerte su odsvirali godinu dana kasnije, u istoj formaciji u kakvoj su i danas. Sastav je isti, a šta se, ipak, promijenilo u svim ovim godinama? “Počeli smo još u srednjoj školi tako da se naravno puno promijenilo kod nas samih. I stalno se nešto mijenja, ali bitnije je ono što ostaje isto, naš odnos prema muzici.” I danas, kao i ranije, kaže, pjesme Repetitora nastaju iz “nekog napada inspiracije, žute minute, eureka momenta koji se zajedno nadograđuju”.

Odnos trojca koji čini Repetitor prema muzici neodvojiv je od publike koja ih prati na koncertima i snimanje je u drugom planu. U devet godina postojanja prešli su hiljade kilometara, njihov zvuk su čuli brojni klubovi, dvorane i festivali širom Evrope, a nije im strana ni ideja svirke čiji prihod ide u humanitarne svrhe: s Damirom Avdićem Grahom i slovenskim bendom Elvis Jackson, proljetos su u ljubljanskom Kinu Šiška odsvirali koncert čiji je sav prihod doniran za pomoć ljudima pogođenim poplavama.

“Mi smo koncertni bend, to stalno ponavljamo. Ljudi treba da nas vide uživo da bi imali pravu sliku o onome što želimo da prenesemo. Studio to ne hvata do kraja, mada su nam oba studijska iskustva bila bolja nego što smo se nadali. Teško je izdvojiti neki koncert konkretno, ali recimo od onih u Bosni, možda i najbolji je bio u Tuzli kada smo prvi put svirali u nekom malom klubu gdje se nekim čudom nakrcalo stotinjak ljudi, a klub prima bar upola manje. Takvi koncerti ti ostanu urezani”, priča Boris za Urban Magazin.

Promišljanja

No, ljudi zbijeni u malom klubu tu su zbog odličnog zvuka ali ne treba zanemariti ni tekstove Repetitora koji nekad više, a nekad manje suptilno (kao u pjesmi Prosečan čovek) tjeraju na promišljanje o svijetu u kojem jesmo. Iz brojnih javnih nastupa i intervjua, njihov stav je potpuno jasan: “treba se boriti za uništenje političke elite na Balkanu” ali i protiv svake nepravde i političarenja: prekidaju koncert ako na njemu počinju skandirati skinheadi, bez problema sviraju u Prištini… Vlastelica, ipak, smatra da ni rock'n'roll nije svemoguć i da može mijenjati mišljenje i pozivati na akciju samo one koji ga protumače kako treba. “Mnogi ovi naši, a i strani političari su odrasli na rock'n'rollu, što je dokaz da on može da ima i poguban uticaj ako se ne tumači ispravno. Rock'n'roll ne treba da pati od tema i angažovanosti, već da bude krik samooslobođenja ljudi sa margine, da nosi tu energiju o čemu god da se pjeva”, kaže Boris, a o pjesmama Repetitora dodaje: “Naše pjesme nisu takve da imaju samo jedan ključ u kom se shvataju i razumiju. Niti su neka duboka poezija. Prosto to su lične priče i slike, koje su stvorene za lična tumačenja. Pitanje do koga dopire angažovani izraz danas, u vremenu konzumerizma, konformizma, prekarijata dovodi u sumnju smisao angažovane muzike. Zato smo mi tu angažovanost uvijek htjeli da stavimo iza tog ličnog doživljaja i pečata koji je važniji i vrijedniji od puke angažovanosti i koji sprečava pamfletizam.”

Scena u krizi identiteta

Borisa, kao frontmena na sve strane hvaljenog benda koji na najbolji način predstavlja indie scenu čitavog Balkana, pitamo i šta misli o kolegama muzičarima iz regiona. “Scena je raznovrsna, ima puno kvaliteta, ali je i u identitetskoj krizi. To je ovo što smo pričali o temama rock'n'rolla, angažovanosti… Kao da mu se opet traži smisao i mjesto. Za nas je to glas ulice, energija, snaga, lomljenje, grmljavina. Zato su nam sugrađani Straight Mickey and the Boyz jedan od dražih bendova. Tu je i izvrstan hrvatski neotkriveni biser, bend Vlasta Popić iz Varaždina, kao i The John iz Skoplja, Andrija iz Livna, Nikki Louder iz Slovenije. Eto od svuda po jedan, jer je duga lista, mogli bismo do sutra.” Protiv “cajki” nema ništa, sve dok ima publike za rock'n'roll. A ima je, onda kad se organizator koncerta potrudi. “I cajke slušaju ljudi, i u narodnoj muzici ima kvaliteta kao što među rock'n'rollom ima škarta. A publike za rock'n'roll ima, to se jasno vidi svaki put kad je dobro izreklamiran koncert, kad neko uloži trud, vrijeme i lovu. Sarajevo nas je baš dobro prihvatilo prvi put. Kriterion, puno ljudi, sjajan koncert, dobro najavljen, baš se osjetilo nešto taj put. Drugi put na istom mjestu je bilo malo manje ljudi, kao da je slabije bio najavljen, ali nadamo se da će zato biti svirka treća – najveća sreća”.





Ma ko voli neka sluša po meni su jako dobar bend , ako je dupla tema spojite je i oprostite , možda "siluejm" ovdje muziku :D :












Ostalo je cutanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 08 Jul 2019, 14:18

Ostalo je cutanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 16 Jul 2019, 13:14

Ostalo je cutanje.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Vjetar » 17 Jul 2019, 19:01

Ovo meni preamaterski zvuči. Crvena malo podsjeća na Street Spirit od Radiohead-a, ali samo malkice :D Generalno, zvuče već slušano :cudi

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Fuddo » 17 Jul 2019, 19:12

Katastrofa.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 19 Jul 2019, 17:37

POkušaj i možeš bolje Fuddo. Nemoj mi reći da su katastrofa i Holographic Humnan Element Adnan , Tihana Ajdin i Darko , uzgred Anana je završila akademiju sa prosjekomm od 9,5 tu su kod tebe :D I naša su svjetla tačka , stide ih se u Melićima garant :D








Ostalo je cutanje.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Fuddo » 19 Jul 2019, 17:49

Hurija wrote: 19 Jul 2019, 17:37 POkušaj i možeš bolje Fuddo. Nemoj mi reći da su katastrofa i Holographic Humnan Element Adnan , Tihana Ajdin i Darko , uzgred Anana je završila akademiju sa prosjekomm od 9,5 tu su kod tebe :D I naša su svjetla tačka , stide ih se u Melićima garant :D








Ok.

Moze to proc u Monaku, guzva, nesta tandrce, pijes pivu...sve za pet.

Bubnjar ko da po kanti marmelade mlati, al haj.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 19 Jul 2019, 17:52

Fudddo počeli su od srednje šta mlate naši osim gore spomenutih, nemoj :D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Fuddo » 19 Jul 2019, 17:53

Hurija wrote: 19 Jul 2019, 17:52 Fudddo počeli su od srednje šta mlate naši osim gore spomenutih, nemoj :D
Nisam ja to slusao u fazonu vasi-nasi,
Ti postavila, ja klikno, i izaso se. :D.

Bizi bona, icemo u Iguanu, mani. :pusa
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 19 Jul 2019, 17:59

Ostalo je cutanje.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Fuddo » 19 Jul 2019, 18:04

Sto ih vise meces, bas i bubnjevi sve gori. :D.
Mogu kod Bajre na koridi pod satorom proc, sam malo da narodnog melosa da zadaju.

Dje iskopa ove majke ti?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 19 Jul 2019, 18:08

:D







Pred najava borbi kod 6 braće :mah
Ostalo je cutanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 28 Nov 2019, 19:49

:(
Ostalo je cutanje.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by carobnjak N » 28 Nov 2019, 22:07

a što ljudi neki muzički pravac doživljavaju kao ideologiju ?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Ariel » 28 Nov 2019, 22:11

carobnjak N wrote: 28 Nov 2019, 22:07 a što ljudi neki muzički pravac doživljavaju kao ideologiju ?
Ne znam, a i meni nije jasno sto ljudi kritikuju druge ako slusaju nesto sto nije po njihovom ukusu 😐

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by carobnjak N » 28 Nov 2019, 22:16

Snowie wrote: 28 Nov 2019, 22:11
carobnjak N wrote: 28 Nov 2019, 22:07 a što ljudi neki muzički pravac doživljavaju kao ideologiju ?
Ne znam, a i meni nije jasno sto ljudi kritikuju druge ako slusaju nesto sto nije po njihovom ukusu 😐
Ma ja ...moja vjera bolja od tvoje.
Ili ono kao..znas ja sam ti stari roker! Dobro i ?
Meni je to isto kao da kazes da si ...ne znam, americki amish.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by insomnia » 28 Nov 2019, 23:22

Lepa ikonografija. Ratko M. Čiča i ekipa
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 05 Dec 2019, 21:19

Barerm su se usudili otići pjevatzi u okružni, nego sjela ti se ko Satana Panonskog možda :


Ostalo je cutanje.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50851
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18896 times
Been thanked: 21416 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Zanki » 21 Sep 2020, 14:57

Super da si otvorila temu o njima, moram priznati da sam bila skepticna i kad san vidjela da dolaze na mom omiljenom festivalu rekoh ajde bas. Njihov nastup je bio premocan, sad ih volin slusat

"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: REPETITOR

Post by Hurija » 26 Sep 2020, 22:19

:D Pustih gornju stvar
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests