Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976)

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976)

Post by IM_ex » 12 May 2012, 23:19

Nije lako odluciti se kako nasloviti ovu temu, obzirom da se ista odnosi na velicanstvenu Silvanu Armenulic (rodj. Zilha Bajraktarevic).

Image

Ta, u svemu nenadmasiva diva, nenadmasiva kako specificno emotivnom bojom glasa, ljepotom, stilom, pjesmama koje zbog kvalitetnog sadrzaja nemaju rok trajanja, zaduzuje nas, fanove, da isticemo ljepotu vezanu za lik i djelo Silvane Armenulic. Cast mi je biti pokretac ove teme.
Jedan od rijetkih snimaka Radio Sarajeva (1973, gdje je Silvana bila gost emisije, predstavlja jedno blago – toliko me obradovalo kad sam joj cula glas, dok prica – vjerujem da ce i mnoge od vas, koji ovaj vrijedni zapis vidite prvi put:

[ytube][/ytube]


Biografija

Rodjena je kao Zilha Barjaktarevic, 18. maja 1939. godine u Doboju. Bila je trece, od desetoro dece poslasticara Mehmeda Barjaktarevcca. Sa šesnaset godina otišla je kod tetke u Sarajevo i pocela da peva po kafanama.
Umetnicko ime Silvana uzela je po tada popularnoj glumici Silvani Manago, ciji je film "Gorak pirinac", posebno volela.
Bila je interpretatorka novokomponovanih narodnih pesama i sevdalinki. Svoje arhivske snimke sevdalinki snimila za arhiv Radio Beograda šezdesetih godina XX veka. Svojom pojavom, nacinom odevanja i pesmama napravila je veliku promenu u narodnoj muzici. Pesma "Šta ce mi život" Tome Zdravkovica, koju je otpevala u TV seriji "Ljubav na seoski nacin" postala je mega hit, a istoimena ploca, koju je izdao zagrebacki "Jugoton", prodata je u to vreme za neverovatnih 300.000 primeraka!
Godine 1961. se udala za poznatog jugoslovenskog tenisera Radmila Armenulica, sa kojim je 1964. dobila cerku Gordanu.
Poginula je 10. oktobra 1976. godine u saobracajnoj nezgodi na auto-putu Beograd-Niš, kod mesta Kolari. Zajedno sa njom poginula je i njena sestra Mirjana (Merima) Barjaktarevic i Rade Jašarevic šef Narodnog orkestra RT Beograd, koji je i vozio kola.

Pesme

Najpoznatije sevdalinke koje je pevala:

* Djevojka je pod djulom zaspala;
* Sjul Zulejha; San zaspala;
* Svi dilberi, mog dilbera nema;
* Bol boluje mlado momce
* Pusti me majko (Golube poleti);
* Bosa Mara Bosnu pregazila i
* Mene moja zaklinjala majka.

Takodje na gramofonskim plocama snimila i pesme:

* Zapjevala sojka ptica;
* Sinoc; ja i moja kona;
* Snijeg pade, drumi zapadoše;
* Teško meni jadnoj u Saraj'vu sama;
* Moj dilbere;
* Djevojka vice s visoka brda;
* Kraj potoka bistre vode;
* Sejdefu majka budjaše;
* Rumena mi ruža procvala;
* Golube poleti;
* Vrbas voda nosila jablana;
* Da sam ptica;
* Zvijezda tjera mjeseca;
* A što cemo ljubav kriti;
* Niz polje babo idu sejmeni.

Proslavila se interpretacijom novokomponovanih pjesama:

* Šta ce mi život;
* Ciganine, sviraj, sviraj;
* Srce gori jer te voli;
* Nad izvorom vrba se nadnijela;
* Ludujem za tobom;
* Sama sam;
* Rane moje;
* Dušo moja i brojnim drugim.

Snimila i duete sa raznim izvodjacima širom Jugoslavije: Aleksandrom Trandafilovicem (A što ti je mila kceri jelek raskopcan, Ima dana), Cunetom Gojkovicem (Gdje si, da si moj golube, Kad u jesen lišce žuti), Arsenom Dedicem (Život tece, Sve bilo je muzika), Slavkom Perovicem (Krcmarice, daj mi vina; Kada smo se sreli prvi put; Katerina; Dodji, neznako draga).

Filmovi

* Saniteks (1973)
* Gradjani sela Luga (1972) TV serija, uloga Hana
* Lov na jelene (1972), pevacica Seka
* Ljubav na seoski nacin (1970), TV serija, Rada pevacica u kafani
* Milorade, kam bek (1970), pevacica Rada

Spisak albuma i pesama:

Singlice:

1967 SilvanaArmenulic (Singl)
Krcmarice daj mi vina – (duet) Slavko Perovic

1969 Silvana Armenulic (Singl)
01. Otiso si bez pozdrava
02. Kad ja podjem niz sokak
03. Nad izvorom vrba se nadnela1
04. Ljubavi, vrati se

1969 Silvana Armenulic (Singl)
1. Daruj mi noc,daruj mi tren
2. kap ljubavi

1970 Silvana Armenulic (Singl)
01. Ostavite tugu moju
02. Zivot tece

1970 Silvana Armenulic (Singl)
01. Sta ce mi zivot
02. Kiso, kiso tiho padaj
03. Sreco moja
04. Ja nemam prava nikoga da volim

1971 Silvana Armenulic (Singl)
01 - Ja molim za ljubav
02 - Rane moje

1971 Silvana Armenulic (Singl)
01. Jugo, moja Jugo (5:13)
02. Kad se vratim u zavicaj (3:12)

1972 Silvana Armenulic (Singl)
01 - Srce gori, jer te voli
02 - Zivi zivot svoj

1973 Silvana Armenulic (Singl)
01. Ciganine sviraj,sviraj
02. Sama sam

1975 Silvana Armenulic (Singl)
01. Dani naše mladosti
02. Bolujem ja, boluješ ti

1976 Silvana Armenulic (Singl)
01. Duso moja
02. Godine su prosle, zivot zelje menja

1976 Silvana Armenulic (Singl)
01. Ludujem za tobom
02. Ne sjecaj se vise mene

Albumi:

1974. Silvana Armenulic - Da sam ptica (LP)
01. Da sam ptica
02. S one strane Plive
03. Oj Ljubavi, da te nije bilo
04. Rumena mi ruža procvala
05. Srce gori jer te voli
06. Grli me, ljubi me
07. Pesma rastanka
08. Idem kuc;i a vec; zora
09. Lažni snovi, vecna tuga
10. Zvuk gitare
11. Živi život svoj
12. Kapetan Leši

1976 Silvana Armenulic - Golube poleti (LP)
01. Golube, poleti
02. Nad izvorom vrba se nadnela
03. Zaplakace stara majka
04. A što cemo ljubav kriti
05. Sama sam
06. Rane moje
07. Niz polje idu babo Sejmeni
08. Dušo moja
09. Ludujem za tobom
10. Srce gori jer te voli

1983 Silvana Armenulic - Šta ce mi život (LP)
01. Šta ce mi život
02. Majko, oprosti
03. Sama sam
04. Ostavite tugu moju
05. Rane moje
06. Grlji me, ljubi me
07. Ciganine, sviraj, sviraj
08. Da sam ptica
09. Srce gori, jer te voli
10. Sreco moja
11. Ludujem za tobom
12. Najlepša sam devojcica bila

Kompilacije:

1998 Sacuvali smo od zaborava (1) Silvana Armenulic
01. Šta ce mi život
02. Majko, oprosti
03. Sama sam
04. Ostavite tugu moju
05. Rane moje
06. Grli me, ljubi me
07. Ciganine sviraj, sviraj
08. Da sam ptica
09. Srce gori, jer te voli
10. Sreco moja
11. Ludujem za tobom
12. Najlepša sam devojcica bila
13. Zapjevala sojka ptica
14. Sinoc ja i moja kona
15. Snijeg pade, drumi zapadoše
16. Teško meni jadnoj, u Sarajevu samoj
17. Zvijezda tjera mjeseca

1997 Sacuvali smo od zaborava (2) Silvana Armenulic
01. Ja nemam prava nikoga da volim
02. Pesma rastanka
03. Idem kuci a vec je zora
04. Sejdefu majka budjaše
05. Što ti je mila kceri jelek raskopcan
06. Kišo, kišo tiho padaj
07. Otiš’o si bez pozdrava
08. Kad ja podjem niz sokak
09. Lujbavi, vrati se
10. Lažni snovi, vecna tuga
11. Rumena mi ruža procvala
12. Ima dana kada ne znam šta da radim
13. Vrbas Voda nosila jablana
14. Kraj potoka bistre vode
15. Moi dilbere
16. Devojka vice
17. Nad izvorom vrba se nadnela

Zlatna kolekcija Silvana Armenulic
01. Sreco moja
02. Šta ce mi život
03. Sama sam
04. Ciganine, sviraj, sviraj
05. Ostavite tugu moju
06. Nad izvorom vrba se nadnela
07. Majko oprosti
08. Daruj mi noc, daruj mi tren
09. Kad ja podjem niz sokak
10. Željna sam rodnog doma
11. Kad jednom odem
12. Zaplakace stara majka
13. Sumorna jesen
14. Dala bih ti mladost
15. Pamticu uvek tebe
16. A što cemo ljubav kriti
17. Kišo, kišo tiho padaj
18. Ja molim za ljubav
19. Rane moje
20. Sedam godina ljubavi

Nestao je moj "album" (sveska veceg formata), posvecen Silvaninom liku i djelu, gdje sam lijepila isjecke iz casopisa, a cija zadnja stranica bjese vijest o njenoj pogibiji i nezaboravna slika slupanog auta, pa bi ova tema mogla posluziti u slicnu svrhu (slike, pjesme, komentari ... )
Fanovi velicanstvene Silvane, da vas vidim! :srce
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by blento59 » 12 May 2012, 23:33

[media]g_JAW3qgIIQ[/media]
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by IM_ex » 12 May 2012, 23:50

"Samoo ... nju ne mozes lako prIvarit'. Ja mislim da je to jedna od onih zenskih ... sto hoce, to uzme sama, a sto nece ... e, to nece, pa Bog" :ok


[media]wWuGTNz1Dlc[/media]
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by Krokodil Behko » 12 May 2012, 23:51

Mislim da je ona bila jedina prava diva u tim sedamdesetim godinama.
San svakog muškarca u Jugoslaviji. Hem, visoka, hem lijepa, hem lijepo pjeva.

@IM_ex, šta ima novo u tvom inboxu? :D
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by IM_ex » 13 May 2012, 00:01

blento59 wrote:[media]g_JAW3qgIIQ[/media]
thx, blento59
Gordana jaaako lici na mamu :srce


Krokodil Behko wrote:
@IM_ex, šta ima novo u tvom inboxu? :D
uj, nezz ... hihi :oo
ev, da pogledam :noga
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by Krokodil Behko » 13 May 2012, 23:19

Podjoh da nadjem neku Silvaninu pjesmu i iznenadih se malo.
IM_ex, zar ovo nije pjesma Nataše Vladetić, nego Silvanina?

[media]qNClmemgw9o[/media]
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by IM_ex » 13 May 2012, 23:28

(:
nije
Natasina, na koju mislis, (inace meni jako draga pjesma) je Plac bez suza i ide "Ja nemam vise nikog da volim; placem, ali suza nema - plac bez suza tesko boli"



nastavimo (:
[media]iBNaVN_Hz9o&feature=related[/media]
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by Krokodil Behko » 13 May 2012, 23:33

E jeste, vidi, ja mislio da je to ista pjesma :(
Definitivno nisam na svom terenu, kad je narodna u pitanju.

[media]O5nozo2oSk4[/media]
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by IM_ex » 14 May 2012, 00:38

[media]B6qqhtfpNUc&feature=related[/media]
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by merylin » 14 May 2012, 10:32

[ytube][/ytube]

Ovaj tekst je napisao Toma Zdravkovic po njenoj zivotnoj prici. Inace, oni su bili veoma bliski, a ovo je napisao u jutro kada je trebao na turneju da krene. Onako, mahmuran, nikakav napisao je ovu pjesmu na blokicu za racune koji je uzeo od konobara.Poklonio je Silvani koja je postala velika zvijezda zahvaljujuci upravo ovoj pjesmi.Toma je otisao poslije u Ameriku, i tamo je primio vjest da je poginula. Rekao je : ''Bolje da je nije snimala,bolje bi bilo da nije postala popularna,a ostala živa"
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Njeno velicanstvo – Silvana (Zilha) Armenulic (1939—1976

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2012, 23:59

Pravo lice slave

Vest je bila kratka: "Noćas oko 21.30 na magistralnom putu Beograd-Niš kod Kolara dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj su život izgubili Miodrag Jašarević, šef Narodnog orkestra Radio televizije Beograd, i popularne interpretatorke narodnih pesama Silvana Armenulić i njena sestra Mirjana Barjaktarević." Tog 10. oktobra 1976. godine, muzičari su se vraćali s koncerta u Aleksandrovcu. Posle sudara Silvaninog automobila ford granada s kamionom novosadske registracije, sve troje ostali su na mestu mrtvo.

Televizija ih oćutala
Već u zoru narednog dana vest je odjeknula kao bomba. Sve radio-stanice i dnevni listovi objavili su ovu vest. Čekao se i večernji TV Dnevnik. Ali, televizija nije javila ništa! Samo kratka informacija da je kasno u noći 10. oktobra u saobraćajnoj nesreći izgubio život šef Narodnog orkestra RTB Miodrag Jašarević. Silvana i Mira nisu ni pomenute, iako su za tu istu televiziju bile snimile sate i sate muzičkog programa. Petar Luković u knjizi "Bolja prošlost: prizori iz muzičkog života Jugoslavije 1940-1989", pod naslovom "Tuga nije otišla bestraga", o svemu tome je zapisao sledeće: "Ista ona televizija koja je godinama živela od estradnih veličina pokazala je svoje pravo lice. Za nju su pevači i pevačice bili bića niže vrste, nedostojni pominjanja u samoupravnim informativnim programima koji su, očigledno, stremili višim, vasionskim ciljevima." U Beogradu, na sahrani Silvane i Mirjane, pravo lice su pokazali i njihovi poštovaoci: komemoraciji je prisustvovalo više od 50.000 Beograđana. Lepa Lukić, još jedna ikona narodne muzike, nije bila razočarana samo time što nikog nije bilo sa Televizije, nego i ponašanjem svojih kolega.


Vrlo brzo je izjavila: "Potresla me je Silvanina smrt, ali još više ono što se posle toga događalo. Tek sad shvatam koliko smo zvanično nepriznati", rekla je Lepa Lukić. "Nas samo narod voli, a narod se, izgleda, kad je reč o njegovoj muzici, slabo pita. Razočarale su me i kolege. Skupili smo se na sahrani da odamo poštu poginulim prijateljima, ali se kasnije ispostavilo da su neki među nama iz nekih drugih razloga došli na groblje. Kada je trebalo odati poštu Silvani i Mirjani posle četrdeset dana, okupili su se samo najbliži rođaci i gotovo niko od kolega. Bili smo samo Hoki i ja."
Kafanu i njene pevačice oduvek su voleli i narod i političari, i ona je naročito u poratno vreme bila prvo mesto gde su buduće zvezde dobijale priliku da pokažu šta znaju, i da se odvoje od onih koji se od pevanja, kako narod kaže, nikada neće 'leba najesti. Upravo je takav mučan put napravila i Silvana Armenulić probijajući se do naslova kraljice narodne pesme. Kroz kafanu je samo protutnjala, ali je prošla sve što se može dogoditi jednoj pevačici koja se može pohvaliti izuzetnim i glasom i stasom: samoću u skučenoj sobici iznad kafane, nasrtaje pijanih gostiju, udvarače iz svih društvenih slojeva.

Vlasnica mnogih hitova koji su se vrteli na radiju i televiziji, kao i desetine zlatnih i srebrnih ploča u ogromnim tiražima, postigla je uspeh kakav je bio namenjen samo šačici odabranih. Masa se tiskala pred koncertnim dvoranama i stadionima da bi videla i čula omiljenu zvezdu. Slika se ponavljala i pred prodavnicama gramofonskih ploča kad stigne kamion s tek odštampanim Silvaninim hitovima. U modi su bile frizure a la Silvana, modni detalji prema kojima se prepoznavala. Stotine rođenih devojčica širom Jugoslavije dobijale su njeno ime na rođenju, a njihovi roditelji su osnivali grupe obožavalaca. Silvana Armenulić bila je oličenje američkog sna na samoupravni način: od siromašnog devojčurka iz dobojske mahale postala je miljenica naroda koja živi u raskošnom prestoničkom stanu i obožava brzu vožnju u luksuznim automobilima. Ali, ona nije bila za volanom te kobne noći. Nažalost, rekle bi neke njene kolege koje su pokušavale da utvrde šta se zapravo dogodilo. Dan ranije, sestre su krenule u Požarevac na javno snimanje emisije RTV Beograd, pa na otvaranje restorana Lenin bar. Unutrašnjost tog lokala je bila kopija pećine, pa su sa tavanice visili šiljci u obliku stalaktita. Ustajući od stola, Silvana je slučajno udarila glavom o jedan, tako da je cele večeri trpela bolove. Bolovi su se nastavili i sutradan, u nedelju, 10. oktobra, za kada je bio zakazan nastup u Aleksandrovcu, na završnoj svečanosti festivala Župska berba grožđa. Mnogo sveta je došlo da vidi i čuje svoje ljubimce, među kojima su bili i Boki Milošević, Miodrag - Rade Jašarević, Ljubomir Đurović, Ratko Čajić... Silvani je bilo veoma loše, pa je kasnila na nastup, ali se ipak pojavila i junački otpevala četiri pesme. Publika ništa nije primetila, kako dolikuje profesionalcima, pa ni to da se njihova ljubimica iza scene gotovo srušila. Posle koncerta sa sestrama je trebalo da krene pevač Ljubomir Đurović, ali se u poslednji trenutak predomislio jer je upravo počinjao TV prenos fudbalske utakmice Jugoslavija - Španija. Bezuspešno je pokušavao da nagovori Silvanu i Mirjanu da ostanu u Aleksandrovcu, sa ostalim kolegama, ali one nisu htele ni da čuju. Žureći u Beograd, sa njima je krenuo Miodrag Jašarević. Silvana se pozdravila sa svima i krenula. Pored nje je sedeo Jašarević, a na zadnjem sedištu se Mirjana već spremala da spava. Danas su ostale samo pretpostavke, ali mnogi muzičari veruju da bi nesreća bila izbegnuta da je za volanom umesto Jašarevića bio Đurović. Poznati muzičar Ljubiša Pavković je kasnije rekao:
- Svi smo bili iznenađeni kada smo saznali da je bata Rade bio za volanom. On je uvek spavao kada ga je neko vozio. Bio je stalno umoran i neispavan, a takođe i plašljiv i loš vozač. Verovatno je Silvani zaista bilo mnogo loše kada je pristala da on vozi njen automobil - veli Pavković. Te kobne noći, ford granada je pri brzini od preko 150 km na sat prešao na levu, suprotnu kolovoznu traku. Vozač kamiona koji je odatle dolazio svedočio je da je počeo da koči tek kada je shvatio da velika limuzina leti pravo na kamion. Uzalud. Usledio je strahovit udarac. Polovina forda je završila pod teretnjakom.

Zamenili mesta


Šta se zaista dogodilo te kobne večeri u ford granadi Silvane Armenulić ostaće tajna koja je mnoge kopkala, kao što to obično biva kada poznate ličnosti iznenada izgube život. Veštačenja su pokazala da tragovi kočenja putničkog automobila ne postoje, pa se pretpostavilo da je u trenutku udesa Jašarević ili spavao, ili je doživeo srčani udar. Bilo je poznato da mu je lekar često oduzimao vozačku dozvolu zbog visokog krvnog pritiska. Ali, obdukcija njegovog tela nikada nije izvršena jer je ono bilo raskomadano od udarca volana. Nekoliko dana posle tragedije muzičari Boki Milošević i Ljubomir Đurović su pokušali da rekonstruišu šta se te noći dogodilo, budući da im je bilo čudno zašto su se putnici ford granade tek oko 21.15 našli kod Kolara, kada su iz Aranđelovca krenuli u 18 sati, i u to vreme već trebalo da budu u Beogradu. Nije daleko od pameti da su se vozači, Jašarević i popularna pevačica, zamenili mesta na nekom parkingu, u trenutku kad Silvana više nije mogla da izdrži glavobolju.

Svuda zgužvan lim

Slika udesa bila je stravična. Svuda polomljen i zgužvan lim, srča i stvari putnika. U kanalu kraj puta nađena je polomljena violina. Telo Miodraga Jašarevića su spasioci dosta brzo izvukli, dok je za Silvanu i Mirjanu bilo potrebno mnogo truda jer su se nalazile na strani udara. Njihova sestra Dina Bajraktarević je kasnije izjavila:
- Nikad nisam čitala izveštaj sa obdukcije. Čitala su ga moja braća koja su mi rekla da ja to ne uradim. Mirjana je bila u šestom mesecu trudnoće kad je poginula.


Kolege se uplašile

Hašim Kučuk Hoki, jedan od tada najpoznatijih pevača narodne muzike, poveo je akciju kojom je trebalo da se ispravi nepravda ćutanja načinjena Silvani i Mirjani. Posle sahrane je okupio grupu estradnih umetnika koji je trebalo da upute protestno pismo Televiziji Beograd, ali je dogovor je propao. Kolege, koje su posle sahrane bile ogorčene, uplašile su se verovatno moćne Televizije i njene osvete.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2012, 19:22

Sjećanje na Silvanu-Zilhu Armenulić 10.10. 1976. – 10.10. 2012.

Image

Poznati sarajevski novinar i urednik Ekrem Milić, napisao je u povodu 36 godišnjice smrti Silvane Armenulić izuzetno dirljiv, zanimljiv i ličnim pečatom obojen tekst o ovoj legendarnoj pjevačici, čija je tragična smrt svojedobno potresla čitavu tadšanju Jugoslaviju. Milić je iznio i neke široj javnosti manje-više nepoznate podatke o sudbini i tajnama koje su pratile ovu veliku pjevačicu.

Voljeli su mnogi Silvanu, a ja sam imao i motiv više. Bio sam njen šećer. Tako me je zvala. Zavolio sam je kao dječak, a upoznao kao desetogodišnjak na Ilidži 69. godine. Od tada bio sam bogatiji za još jednu ljubav, dobio sam krila, snagu, zaštitu, inspiraciju…. Niko kao ona, moja majka i moji nena i djed rahmetli, nije imao razumijevanja za mene. I danas je gledam kako sjedi na podu, uplakana, sestra joj Mira dobacuje iz kupatila: Ne vjeruj mu, Opet će te prevariti (nisam znao da pričaju o Radmilu Armenuliću, njenom suprugu, a ja sam je gledao, gledao, gledao, divio se….). Uzvratila mi je pogled, blago se smješkajući, pomilovala me i upitala:

- Jesam li ti lijepa?

Onako stidljivo, ali iskreno, kažem «Jesi», a ona će;

- E kad bi ljudi znali koliko sam nesretna, niko me ne bi volio!

Mislio sam da će je ljudi zaboraviti i da ću je samo ja voljeti i 37 godina nakon smrti, ali sam se prevario. Silvanu – Zilhu vole, njene pjesme slušaju i pjevaju i oni što nisu bili rođeni u vrijeme njenog suverenog vladanja scenom jedne velike zemlje, a prostirala se od Triglava do Đevđelije.

Svi su znali da je iz Doboja, da je kćerka Mehmeda i Hajrije Bajraktarević, da joj je umjetničko ime Silvana, da je udata za tadašnjeg teniskog asa Radmila Armenulića, dijete ugledne beogradske porodice. Ali, niko nije znao da je svekrva Gordana nikada nije prihvatila jer je Muslimanka, da joj otac nikada nije oprostio što se udala za Srbina Radmila (u Doboj je došla tek na njegovu dženazu /sahranu, za njegovog života nije smjela prekoračiti kućni prag u staroj dobojskoj čaršiji)

Tragična pogibija

Nakon tragične pogibije, u kojoj su živote izgubili sa njom rođena joj sestra Mirsada – Mirjana Bajraktarević i Miodrag Jašarević, ostale su mnoge Silvanine tajne, poput one da je bila pred razvodom sa Radmilom, da je te noći 9. na 10. oktobar Radmilo promijenio bravu na vratima njenog, još neotplaćenog stana u Novom Beogradu, te prigrabio svu Silvaninu ušteđevinu, imovinu kao njen vjenčani suprug. Tražio je to na ime njihove zajedničke kćerke Gordane i dobio. Silvanina majka, teta Hajrija je na imovinskoj raspravi, nije željela ništa dijeliti, sve je ostavila Gordani, svojoj unuci, vjerujući da će bar Silvaninu kćerku moći ponekad vidjeti i pomilovati. Nažalost, ni to nije dočekala. Umrla je daleko od Doboja, u Danskoj, u devedeset i nekoj godini života, ali Gordana joj se nikada nije javila.

Podsjećajući se na samo neka zrnca iz kratkog, burnog i bolnog Silvaninog života, vraćam se na njene riječi «Nemojte me zaboraviti». Izgovorila ih je u jednom intervju nekoliko mjeseci prije pogibije. Kao da je predosjećala i naslućivala kraj! Kao da je predosjećala da će na posljednjem oproštaju prisustvovati, kažu, oko 100.000 ljudi, da će je oplakivati milioni iz svih današnjih država bivše Jugoslavije, a da će u njenim pjesmama uživati milioni nekih novih generacija, rođenih nakon Silvanine – Zilhine pogibije. Da, njeno umjetničko ime je Silvana, a rođeno i u matičnim knjigama upisano Zilha. Ovaj podatak podvlačim jer su neki, nacionalno opterećeni krugovi, spočitavali joj i spočitavaju joj da je promijenila ime i vjeru. Ime nije promijenila, a bila je Čovjek, Bosanka, Jugoslovenka, kosmopolita i, ponekad iz inata – nekim krugovima u Srbiji, koji bi je nazvali «Turkinjom» – Turkinja.

Bila ispred svog vremena


Silvana nije zaboravljena. I nikada neće biti zaboravljena. Zapjeval’ se sevdalinka, komponovana ili starogradska pjesma, u porodičnoj atmosferi, na koncertu, u diskoteci, u TV studiju, bez Silvanine pjesme ne može proći. Njene su izvedbe pjesama «da sam ptica», «Kraj potoka», «Moj dilbere», «A što ćemo ljubav kriti», «Golube poleti», «Kapetan Leši», «Rumena mi ruža procvala», «Šta će mi život», «Rane moje», «Srce gori», «Ciganine sviraj sviraj», «Ostavite tugu moju», «Nad izvorom»… jedinica mjere za kvalitet i idealnu i toplu imterpretaciju.

Uzeo je dragi Bog na vrijeme. Skratio joj muke, da ne gleda kako se braća i sestre koje je ona uveseljavala svađaju, ubijaju i dijele. Uzeo je jedan baršunasti glas, anđeosku ljepotu i stas za sebe.

Kako vrijeme prolazi, Silvanina popularnost i cijena rastu. Bila je ispred svoga vremena. Živjela je da bi otišla u legendu. I otišla je. Silvana je Džems Din ili Merlin Monro za balkanske prostore.

Mi koji je se sjećamo za života, uvijek ćemo je rado slušati i pričati mlađima o ljepotici raskošnoga glasa, dami, ženi, borcu, umjetniku, majci, humanisti…. Godine će prolaziti, ali Zilha – Silvana će živjeti, a njena pjesma će se pjevati.

(Ekrem MILIĆ/Doznajemo.com)
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Mister No » 12 Oct 2012, 19:47

(Sestra) Mirsada = Miirjana,
Zilha = Silvana,
( Kćerka) Gordana, koja se nikad nije htjela javiti neni (jer je) Hajrija...Pljuc..

Budes kosmopolita ako uzmeš Srpsko ime, e jebo te... da ne komentarišem dalje, morat ćete brisat.
High Hopes...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by silence » 12 Oct 2012, 20:10

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2012, 23:11

Mister No wrote:(Sestra) Mirsada = Miirjana,
Zilha = Silvana,
( Kćerka) Gordana, koja se nikad nije htjela javiti neni (jer je) Hajrija...Pljuc..

Budes kosmopolita ako uzmeš Srpsko ime, e jebo te... da ne komentarišem dalje, morat ćete brisat.
Silvana je vrlo dobro pjevala sevdalinke. Htjela je ionako ostaviti tog čobančića
s kojim je bila u braku. Zmaj od žene i najveća ikona ex yu 60-70-ih godina. Nikakve Lepe Lukić, nikakve Vere Matović. Ni blizu.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Mister No » 12 Oct 2012, 23:22

Krokodil Behko wrote:
Mister No wrote:(Sestra) Mirsada = Miirjana,
Zilha = Silvana,
( Kćerka) Gordana, koja se nikad nije htjela javiti neni (jer je) Hajrija...Pljuc..

Budes kosmopolita ako uzmeš Srpsko ime, e jebo te... da ne komentarišem dalje, morat ćete brisat.
Silvana je vrlo dobro pjevala sevdalinke. Htjela je ionako ostaviti tog čobančića
s kojim je bila u braku. Zmaj od žene i najveća ikona ex yu 60-70-ih godina. Nikakve Lepe Lukić, nikakve Vere Matović. Ni blizu.
Sve se slažem, al nisu morali kompletno - porodično preć u Srbe, zbog pedera koji igra tenis i odaziva se na BREEE :cvike
High Hopes...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Zagorka » 13 Oct 2012, 16:20

Pa i nisu to bas neke tajne :hm ......znala sam da joj je pravo ime zilha,da se udala za srbina,a obzirom u koje je to vrijeme bilo,logicno je da njeni nisu prihvatili njega,a njegovi nju,i sve sto ide uz to :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by blento59 » 13 Oct 2012, 16:29

m,ladji mozda ne znaju
u to vrijeme mjesoviti brakovi su bila normalna pojava
silvana je bila i ostace legenda
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by Zagorka » 13 Oct 2012, 16:35

blento59 wrote:m,ladji mozda ne znaju
u to vrijeme mjesoviti brakovi su bila normalna pojava
silvana je bila i ostace legenda
ne znam,koliko mi je poznato da kumovanje ili zenidba srba i muslimana prije rata nije bilo tako neobicno,ali bi se ipak stari ljutili,a i govorili negativnosti,pogotovo stare zene....eh sad to je malo dalek period,tih vremena(o kojima vjerovatno govoris)se ne sjecam, nisam ni postojala,ali znam otprilike kako su stajali nasi stari s pogledom na to.....a opet mozda je ponesto ovisilo i od sredine u kojoj zivite :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tajne koje je SILVANA ARMENULIĆ ponijela u grob

Post by blento59 » 13 Oct 2012, 16:39

da zavisilo je od sredine
govorio sam o urbanim sredinama
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests