Nakurnjak

Slatko ćoše.....

Moderators: spacebound, Duminjo

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Rum » 04 Sep 2012, 15:49

Sad ce zima valja naruciti nakurnjak Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Rum » 03 Sep 2014, 12:21

Sta je ovo nikome nije zima po kiti , ili vas je stid :tjesi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2014, 12:26

Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Zagorka » 03 Sep 2014, 12:53

Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Ja bih narucila ovome svom,ali ne bih da mu ona uzima mjeru... :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Julia-Klara » 03 Sep 2014, 13:43

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Ja bih narucila ovome svom,ali ne bih da mu ona uzima mjeru... :zubi
pa ti uzmi mjeru i reci mustru :cudi nikakva frka
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by radeta62 » 03 Sep 2014, 13:50

Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Jos niko izgleda nije izmislio ili ispleo ''napicnjak"...... :hihi

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by radeta62 » 03 Sep 2014, 13:56

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Ja bih narucila ovome svom,ali ne bih da mu ona uzima mjeru... :zubi
Posalji joj mere SMS-om......... :plavi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by STrendzer » 03 Sep 2014, 21:57

eo ga u Jesenjim bojama

Image

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Veca » 03 Sep 2014, 22:08

...gledaj ti njihA kako su se okomili na vecu! :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by storm » 13 Oct 2014, 06:13

Bona pleti, eto ide zima :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Luna. » 13 Oct 2014, 09:00

pleti veco od kasmira, da ih ne bocka :D.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by STrendzer » 13 Oct 2014, 09:04

radeta62 wrote:
Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Jos niko izgleda nije izmislio ili ispleo ''napicnjak"...... :hihi

a kako izgleda taj "napicnjak" :hm
vidil se maca iz njega ili se mora skinut :pusi :hihi

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by radeta62 » 13 Oct 2014, 10:49

camargue wrote:
radeta62 wrote:
Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Jos niko izgleda nije izmislio ili ispleo ''napicnjak"...... :hihi

a kako izgleda taj "napicnjak" :hm
vidil se maca iz njega ili se mora skinut :pusi :hihi
Ko ga dizajnira i uradi postace bogat. :hihi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by STrendzer » 13 Oct 2014, 12:01

radeta62 wrote:
camargue wrote:
radeta62 wrote:
Krokodil Behko wrote:Ima kod Vece, plete jeftino po narudžbi i na tačnu mjeru :hihi
Jos niko izgleda nije izmislio ili ispleo ''napicnjak"...... :hihi

a kako izgleda taj "napicnjak" :hm
vidil se maca iz njega ili se mora skinut :pusi :hihi
Ko ga dizajnira i uradi postace bogat. :hihi

:hm ...ma razmisljo sam nesto o tome i to duboko :hihi ...imam ideju-kako da se macu zastiti od hladnoce i skivenih pogleda a da ipak nije zatvoren ulaz i tesko do nje doc kad god se pozeli ;) .... :pusi
:ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Nakurnjak

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2021, 09:53

:haha

Ali, baš kod svakog od pola metra, a Stipe Mesić kupio od metar :plavi


'Mi smo Ličanke koje pletu nakurnjake, Stipe Mesić jednom je kod nas uzeo najvećega'

Image

XXXL i Ličanin. Ličanin je, dakako, najveći nakurnjak. Najveći broj, najduži, je l’... Manda (83), Božica (81) i Anka (72) pletu ih godinama tu u Ličkom Petrovu Selu. Zima stiže, sve je hladnije, a vuneni nakurnjaci postaju tražena roba. Ljeti za njih, ionako, nitko ne pita. Sad je pravi trenutak...

– Samo pletemo Ličane. Ove druge veličine nitko drugi i ne traži. Kad vide ove manje nakurnjake, naši tu kažu: “To je za me malo...”

Zašto je Ličanin najveći broj?

– A zašto, pa ne trebamo sve reći, neka mašta malo radi – kažu bakice i smiju se. Njihove nakurnjake imaju redom Stipe Mesić, Ivo Josipović, Ivo Sanader, Petar Čobanković...

– Stare smo. Bolesne. Udovice... A tu, u udruzi Tara, gdje izrađujemo nakurnjake, tu je društvo. Sastanemo se, pletemo, radimo. Ma tu je milina – kaže Božica Leka (81). Anka Prica, zvana Olga, (72) dodaje:

– U kafiću nikad nisam bila! Nikad! Znate, neki ponore kad su mladi, a mi bismo mogle sad. U godinama. Možda se ostavimo pletenja nakurnjaka i krenemo po birtijama. Nikad ne znaš s nama! Veselo je ovdje, u staroj kući, gdje se griju na drva.

– Kod mene je danas za ručak bio grah – govori Božica.

S kobasicom?

– Ne... Posni grah. Moram držati liniju! – govori gospođa sa smeđom maramom.

Kad idete na spavanje?

– Nema spavanja prije ponoći.

Sapunice? – Gledamo tursku “Zakletvu”.

Je l’ napeto?

– A kako kad... Nekad je, nekad nije – kaže Božica.

U društvu nema – Mande Luketić (83).

Gdje je?

– A negdje je po selu. Naša Manda nikad kod doktora nije bila. Nepismena je. Nikad nije tabletu popila u životu. Nikad nije imala zdravstvenu iskaznicu, a nikad nije ni vadila krv. Svako jutro počinje s čašicom rakije! Jedini lijek koji Manda uzima je – čaj po peršina. Domaći...

Kako to da je bez liječnika?

– Čvrsta je! Iako, nikad nije imala ni muža ni djece, možda je zato tako puna snage – smiju se.

Sjedimo s bakama u sobi punoj nakurnjaka, u kući koja je krajem 19. stoljeća bila hotel. Hotel Đukić. Motao se ovuda i ban Josip Jelačić, kao kapetan obližnjeg Drežnik grada.

Je l’ i Jelačić nosio nakurnjak?

– Ma sto posto! Sigurno. U to vrijeme nije bilo donjeg veša. Nije bilo pamuka, a ako ga je i bilo, bio je skup. I zato su muškarci nosili nakurnjake. Nisu imali gaće! Vuna je najbolji izolator, zimi grije, a ljeti hladi. Stari su ljudi bili praktični, uzimali su što im je pri ruci da bi nešto stvorili. U kućama nije bilo pamuka, a vune je bilo na dvorištu koliko srce želi. Prije sto godina svatko je nosio nakurnjak, danas je to tek suvenir – kaže Sonja Leka pa dodaje: – Nakurnjaci su se koristili i kao kontracepcija. Jer, sjeme se ugrije.

Zašto baš radite nakurnjake, a ne čarape, veste, kape?

– Originalno je. Fora. Malo smo se na početku sramile, ali više ne!

Koliko treba da izradite jedan?

– Iskusnoj pletilji treba pet sati.

A neiskusnoj?

– A njoj duže, ha ha... Mlada je nekad u miraz, odnosno dotu, na vrh škrinje stavljala – nakurnjak. Posteljina, čipka, platno, pokrivači i – nakurnjak!

Pa kako je znala pogoditi veličinu za budućeg supruga?

– E, to i je problem. Prvo se u izvidnicu slale starije žene. Mame, bake, tete, strine... Da procijene, onako od oka. Ako one nisu uspjele, onda bi mlada uzela ručni mlinac za kavu kao mjeru. Pa radila po tome...

A ako nije pogodila veličinu?

– O tome se onda šutjelo! Pa tko svoje greške prizna? – smiju se.

Kažu da cijeli svijet ima neku vrstu svojih – nakurnjaka. U Africi su od rogova, negdje od bambusa... – Svi narodi svijeta štite svoje muškarce, njihovu plodnost. Pa i Henrik VIII. imao je svoj! Za njega su ga radili od kože. Koliko muškarac može “potrošiti” nakurnjaka u životu? – Ovisi koliko ih često upotrebljava. Sve ovisi o muškarcu.

Pedeset komada?

– Teško, možda deset.

A uzimaju li se mjere ili to ide onako od oka? – Nitko se ne usuđuje doći na mjerenje. Prvo, takav bi nakurnjak, izrađen po mjeri, bio i skuplji. Kao i odijela po mjeri. No lako za to. Veći je problem što za uzimanje mjera treba – konzilij. A nas smo tu, uz Sonju, ipak tri babe udovice. Nitko nije imao petlje za mjerenje. Dosad takvog nismo imale, ha ha – tjeraju šalu i dalje bakice iz Ličkog Petrova Sela. Svaka priča ovdje okrene se na šalu.

– Kad smo počele plesti, prije 16 godina, bio je cirkus. Mnoge su se žene sramile. Nisu htjele ni čuti za nakurnjake. Rekle bi: “Ma daj, što ti je?” Gledale smo malo televiziju i vidjele da to nije tolika sramota. I krenule. Složile priču, dizajnirale kutije i počele plesti. Neke su žene tu iz sela plele doma, no kad bi muž ušao u kuću, brzo bi sakrile nakurnjak. Nisu htjele da mužu bude neugodno, da kaže: “Čuj, moja žena radi nakurnjake”. U Ličkom Petrovu Selu, na samoj granici s Bihaćem, u neposrednoj blizini napuštenog vojnog aerodroma Željava, i susjedi su im živopisni. – Imamo susjede koji se prezivaju Nakarada i Kuga. U Korenici su prezimena Zaklan i Nedoklan. Evo, baš je Večernji list imao reportažu još u bivšoj državi u kojoj je naslov bio “Sastali se Zaklan i Nedoklan”.


Zašto takva prezimena?

– Iz štosa. Pa mi Ličani stalno se šalimo. I naši stari radili su isto. Kad su u doba Austro-Ugarske popisivali stanovništvo, onda su ovi iz štosa rekli da se prezivaju Nakarada ili Kuga. I tako je ostalo... Imali smo i jednog koji si je sam dao nadimak Stoka.

Sam sebi?

– Da... Rekao je “radim kao stoka pa ću se tako zvati” – govore. Kako su reagirali predsjednici kad su primali nakurnjake kao poklon od udruge Tara? – Bili su kul. Mesića smo sreli na jednom sajmu u Vrhovinama, imali smo kapitalce i minimalce. Protrljao je ruke, pokazao na ove manje i rekao: “Taj nije za mene”. Josipoviću smo nosile na Pantovčak pa mu rekle da ćemo ga, ako ga potroši, reciklirati, da ga ne baca. Vratio se za nekoliko godina k nama i čim je izašao iz auta, rekao je: “Imam nešto za reciklažu”. Ma svima je to simpatično.

Što dalje?

Kakav je plan za danas? – Idemo kući!

Što ćete raditi? – Ja imam Instagram. Facebook...

Tu nema signala za televiziju, samo za BiH – kaže Anka (72).

Imate Instagram-profil? – Pa naravno!
online

Post Reply

Return to “Sex”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests