Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2013, 11:32

Image

Naši popularni pjevači pojavljivali su iznenada, i iz duboke anonimnosti preko noći počinjali opsjedati televizijske i radio stanice, a zatim isto tako iznenadno nestajali sa scene i odlazili u zaborav.

DEPO Portal donosi vam listu „ugaslih muzičkih bh. zvijezda“, prvu u nizu od nekoliko nastavaka...

Azra Hasanović

Sjećate li se Salke, Mustafe i onog trećeg neimenovanog prosca kojeg je "babo skidao s oluka"? Upravo je s ovim opjevanim ljubavima mlađahna Azra Hasanović u prvim mjesecima nakon rata žarila i palila bh. estradnim nebom. A onda su Azra, Salko i Mustafa nekud nestali i većini ostali u maglovitom sjećanju na početne korake muzičke scene u postdejtonskoj BiH.

Iako je "Babo babuka" vjerovatno najveći od tri hita ove pjevačice, čuveni spot za ovu pjesmu nažalost nije ostao sačuvan u bespućima internetske zbilje, pa vam umjesto njega donosimo ne pretjerano manje zanimljivog Salku.

[ytube][/ytube]

Nino Pršeš
Kao nesvakidašnja pojava na bh. muzičkoj sceni s orginalnim i teško razumljivim muzičkim stilom (koji je valjda trebao biti i duhovit), vrata bh. estradnog neba otvorio si je s velikim hitom „Sad mi krivo“. Nakon toga redao se biser za biserom: „Inašalah“, „Ženi se“, „Lamija, srce mi k'o džamija“, a s pjesmom „Hano“, Nino je uspio dogurati čak i do Evrovizije gdje je na kraju zauzeo 14. mjesto.

Vrhunac karijere dostigao je snimivši s Halidom Bešlićem i Tifom pjesmu punu alegorija i dubokih stihova koji „tjeraju na razmišljanje“: „Djevojka mog jarana, ne zna šta je banana, ne zna šta je banana, a oko prsta vrti mog jarana“, Da li, da li da dam, il' da ne damda li, da li da dam, il' da ne damda li, da li da dam, il' da ne dam da me oko prsta vrti svaki dan“.

A onda je Nino odjednom nestao... Proveo je nekoliko godina u Sloveniji, pa se vratio u Sarajevo, ali i dalje se u javnosti vodi kao "nestao"...

[ytube][/ytube]

Selma Muhedinović

Ljepuškasta plavuša nije se zadovoljavala poslom violonistice, pa je odlučila zakoračiti na estradu i djecu, pardon, publiku, zabavljati hit-pjesmicama s kojima su nas nemilosrdno bombardovale domaće televizijske i radijske stanice. „Šta da radim s tobom ja“, „Šeherzada“, „Pazi da se ne zaljubiš“, „Ne, ne, ne, ne“, neki su od hitova kojim nas je svojim puknutim glasom počastila Selma, da bi na kraju stigla i do Eurosonga, ali samo kao prateći trio Dine Merlina.

U javnosti se godinama šuškalo i da je bila u ljubavnoj vezi s Harisom Silajdžićem, te da je upravo ovaj nekada atraktivni političar kumovao njenom muzičkom usponu.

[ytube][/ytube]

Seven UP

Svjetska muzička scena devedesetih godina naprosto je vrvila od boy bandova. Sve je počelo s Take Thatom, a nakon njih su se redale grupe: Backstreet Boys, Boyzone, N'Sync, samo neki su od bendova koji su tada, na žalost istinskih ljubitelja muzike, harali svijetom.

Da i naša zemlja ne zaostaje za svjetskim trendovima potrudili su se momci iz grupe Seven Up. Nakon što su 1996. svog ženskog vokala Aidu Lindov zamijenili tada 15-godišnjim Fuadom Backovićem u ulozi Nicka Cartera, krenula je afirmacija prvog poznatog bosanskog boy benda. Grupa u postavi: Gordan-Gogi Radić, Nedim Zgodić, Elvir Hadžijamaković - Lilo, Damir Pašić - Dadi i Fuad Backović u narednih nekoliko godina nas je uveseljavala pričama o slomljenim ženskim srcima, ispričanim Fudinim senzualnim glasom, Gogijevim plesnim pokretima te „provokativnim“ video spotovima u kojima smo ih najčešće gledali bez gornjeg dijela odjeće.

Ko još ne pamti „Lutku iz izloga“, „Tvoja sjenu“ ili nesuđenu evrovizijsku pjesmu „Nestaju prinčevi“...

U međuvremenu Fuad je započeo solo karijeru i postao Deen. Ostatak grupe je pokušao bez njega, no nije išlo. Nakon poluuspješne Deenove solo karijere, gubitka kose i mukotrpnih milanskih studentskih dana, grupa nakon dugo vremena najavljuje veliki povratak u punom sastavu. Vidjet ćemo šta će se iz svega izroditi.

[ytube][/ytube]

Liljana Galić Lily

U 21. stoljeće Hercegovina je ušla sa svojom velikom muzičkom uzdanicom Ljiljanom Galić koja je, slično suhomesnatom proizvodu porodice Lijanović, sebi izabrala nadimak Lily. Pamtimo je po pjesmama "Sve u životu prolazi", "Odlazi", "Tvoja moć", a autor ovog teksta posebno će je se sjećati po nastupu u emisiji „Omladinski forum“ na RTRS-u kada je u uzavreloj atmosferi nacionalističkog divljanja svoju jedinu rečenicu pred muzički nastup u emisiji iskoristila da izrazi zgroženost stavovima publike i prisutnih te uputi poruku mira i suživota u BiH.

Već godinama nije snimila nijednu pjesmu i potpuno se povukla iz javnosti. U međevremenu se udala i Hercegovinu zamijenila Dubrovnikom, a u javnost su procurile informacije i da je Lily prošla kroz težak zdravstveni period i da je bolovala od anoreksije; no ona tvrdi da je oboljela od "zla na estradi".

[ytube][/ytube]

- nasatavit će se -



(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN)
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Peggy Sue » 20 Dec 2013, 16:04

Jooooj, hvala za podsjećanje.. Dugo sam tražila ime prve nevedene pjevačice Azre.. Pamtim hit Babo, babuka ne skidaj ga s oluka došao je da me zaprosiiii.. Babo, babuka ne skidaj ga s oluka, zlatan prsten on mi donosi, zbog mene životu prkosi , ahahhaha.. A tek sad, od riječi do riječi otpjevala sam ovu pjesmu o Salki. Nemam pojma kako mi je još u glavi pjesma koju nisam čula bar 15 godina.. Mora da sam je non-stop kao mala slušala :grana

Nine se sjećam, a Selma mi toliko ide na živce i nema pojma o pjevanju.. Al poooojma....

Aaaaaa Lily... Joooooj... Bilo bi zaniljivo vidjeti ih sad...
Image

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Nela » 20 Dec 2013, 16:31

:plavi babo babuka...
Ova Selma mi je vazda bila odvratna.
A fali onaj kreten Sena M :valja
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Blackhawk
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Blackhawk » 20 Dec 2013, 17:08

:ok
[ytube][/ytube]

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Maja » 20 Dec 2013, 17:54

zamijenili tada 15-godišnjim Fuadom Backovićem u ulozi Nicka Cartera


:plavi
u narednih nekoliko godina nas je uveseljavala pričama o slomljenim ženskim srcima, ispričanim Fudinim senzualnim glasom, Gogijevim plesnim pokretima te „provokativnim“ video spotovima u kojima smo ih najčešće gledali bez gornjeg dijela odjeće.
:plavi :plavi :plavi
Nakon poluuspješne Deenove solo karijere, gubitka kose i mukotrpnih milanskih studentskih dana, grupa nakon dugo vremena najavljuje veliki povratak u punom sastavu.
:plavi

Alal mu vera ko je napisao ovaj tekst.

Čekamo nastavak :respekt

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Nela » 20 Dec 2013, 18:39

Joj Black :plavi jest odvratan mati mila. Kad mu cujem onaj fol promukli glas najezim se od srkleta
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Maja » 22 Dec 2013, 11:18

UGASLE ZVIJEZE BH. ESTRADE (II)

Image

U novom nastavku podsjećanja na neka stara i, danas se čini, bezbrižna vremena, kada se pjesma orila širom BiH, a pjevao svako ko se mogao dohvatiti mikrofona, evociramo sjećanja na novih pet ugaslih zvijezda bh. estrade, o kojima se godinama malo ili ništa ne zna.

Amila Glamočak

Nekada razoran vokal i jedan od najboljih glasova domaće estrade, nakon burnih muzičkih postratnih godina i dominacije na tv ekranima, preko noći je nestao iz etera.

Amilu Glamočak pamtimo prvo kao savršen prateći vokal brojnih bendova ex-Jugoslavije, da bi nakon rata, 1996. godine, predstavljala BiH na Eurosongu sa pjesmom 'Za našu ljubav', a nakon toga započela uspješnu solo karijeru.

Izdala je dva albuma, 'Imaš me u šaci' (1996) i 'Sunce' (2003), da bi potom sasvim utonula u zaborav.

U javnosti se špekulisalo da je nakon razvoda od poznatog bh. glumca Admira Glamočaka potpuno promijenila svoj život i okrenula se vjeri, no ona to nikada nije potvrdila, ali ni demantovala.

Amila Glamočak ne samo da je prestala pjevati, već se nikada, ni na koji način, nije oglasila u javnosti. Šteta za sjajan vokal koji je nekada postojao na domaćoj muzićkoj sceni. Prisjetite se!

[ytube][/ytube]

Mirsad Muminović Mika

Ko se još sjeća srceparajućeg Mike i njegovog velikog hita "Vrati se"?

"Ja, samo ja, svaku tvoju tajnu znam, mali ben što je negdje na tvom tijelu sakriven...", pjevao je Mirsad Muminović sada već davne 2003. godine i bio jedno od obaveznih lica na brojnim šlagerskim festivalima koji su se održavali po Bosni i Hercegovini.

No, kako su festivali umirali jedan za drugim, tako je i Mika nestao sa scene. Navodno je batalio estradu, a sreću potražio u Njemačkoj, gdje već godinama živi i radi, ali priznaje da čezne da jednog dana ponovo zapjeva.

Imao je Mika u vrijeme svog estradnog zamaha još nekoliko hitova, no nijedan od njih nije dostigao popularnost pjesme "Vrati se". Poslušajte je ponovo nakon toliko godina!

[ytube][/ytube]

Alisa Šišić

I nesuđena Miss BiH iz 1999. godine, koja je samo dan nakon izbora za najljepšu bh. djevojku diskvalifikovana zbog eksplicitnih fotografija koje je napravila kao tinejdžerka, a koje je tada objavio Dnevni avaz, okušala se u estradnim vodama.

Nakon skandala sa lascivim fotkama, kada se bura malo stišala, lijepa Alisa je snimila pjesmu "Nema te", kao i spot u pomalo buntovnom rokerskom stilu, te se kratko zadržala na estradi.

Danas se mnogi više ne sjećaju ni Alise, ni njene pjesme, a ni skandala o kome je danima brujala država, pa čak i cijeli region. No, ostala je zabilježena u internetskim arhivama...

[ytube][/ytube]

Igor Vukojević

A sjećate li se macana iz Doboja, koji je godinama bio najdominantniji glas drugog entiteta, te rekorder po broju nagrada koje su ga kitile svake godine? :plavi

Igor Vukojević pojavio se na estradi odmah nakon rata, 1996. godine, sa albumom "Rat i mir" u rock-jazz maniru, da bi kasnije nastavio da egzistira isključivo kao pjevač pop i zabavne muzike koja je svako malo koketirala sa etno melosom.

Pokušao je i da otputuje na Eurosong, ali mu je pobjeda izmakla "za dlaku", no zato je pobjeđivao na brojnim državnim i regionalnim festivalima.

Iako nikada nije postao istinska zvijezda, sve do prije nekoliko godina zadržao se na bh. estradi, a onda je netragom nestao.

Od brojnih pjesama koje je pjevao Igor Vukojević, mi izdvajamo "Jabuku" iz 2005. godine, koja doduše nije otišla na Evroviziju, ali je te godine osvojila nagradu "Davorin". Zasluženo ili ne, sudite sami...

[ytube][/ytube]

Mia Martina Barbarić

Ko bi se još uopšte sjećao pjevačkih pokušaja Mie Martine Barbarić, da nekadašnja pjevačica nije ponovo zaživjela u javnosti kroz skandaloznu poruku "za dom spremni!"?

A mnogo prije nego što je postala državna službenica i nesigurnu karijeru pjevačice zamijenila sigurnom budžetskom platom, mlađahna Mia imala je velike planove na estradi, na kojoj su joj se velika vrata otvorila 2003. godine kada je sa pjesmom "Ne brini" predstavljala BiH na Eurosongu.

Tih godina, Mia je imala još nekoliko tinejdžerskih hitova, a među njima i pjesmice "Sa 17 možeš sve" i "Idi, idi", a onda su se reflektori odjednom ugasili, a sa njima i ova hercegovačka zvijezda.

Za razliku od poruka koje danas šalje u javnost, Mia Martina nekada je posve drugačije pojevala o BiH i za BiH...

[ytube][/ytube]

- nastavit će se - :apl

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Lebowski » 22 Dec 2013, 12:33

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Lebowski » 22 Dec 2013, 12:36

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Sheval » 25 Dec 2013, 18:18

Bilo je to očajno doba kada su Seven Up i tzv. pjevačica Mia Martina iskakali iz paštete.
Ovaj Nino Pršeš nije bio toliko prezentiran ali je bio očaj i šund u startu.
Hvala Bogu pa su objesili kopačke o klin.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by laganini » 25 Dec 2013, 18:20

.iskreno nemam pojma ko su to..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2013, 15:41

Ugasle zvijezde Bh estrade (IV)

Amra Dacca

Odrješita plavuša umjetničkog imena Amra Dacca pojavila se na bh. estradi neposredno uoči rata, kada je u sarajevskoj Zetri prvi put otpjevala pjesmu "Bosnia", za koju se čak i danas ponegdje mogu pročitati komentari da je najbolja patriotska pjesma koju je iznjedrila predratna i ratna BiH.

Slagali s tim ili ne, tek nepobitna je činjenica da je Amra raspolagala raskošnim vokalom, koji je iskoristila za svega nekoliko pjesmica koje su trajale tokom rata i prvih godina mira na ovim prostorima - "Dukati", "Te lijepe oči", "Priča o iskonu", da bi uz recital Nade Đurevske izvela ljubavnu baladu "Pjesma što nas pamti".

No, kako je misteriozno sijevnula na bh. muzičkoj sceni, tako je misteriozno i nestala, pa se danas o njoj doslovno više ništa ne zna. A u nesagledivim internet arhivama ostali su njeni spotovi i sjećanje na pjesme koje su napaćenim bh. građanima u zastrašujućem ratnom paklu vraćale vjeru u život.

[ytube][/ytube]


Rizzo Ruža

Rizah-Rizo Lukačević, još jedan ratni muzički izdanak, hod po estradi započinje 1994. na Šlageru sezone - sa grupom Rajska ruža i pjesmom "Spomenari". Od tada pa narednih 15-tak godina Rizo je mijenjao grupe i umjetnička imena, pa se Rajska ruža pretvorila u Sarajevsku ružu, a nakon što je i ova ruža uvenula, pjevač je nastavio solo, kao Rizzo Ruža (ovako kako je napisano trebalo bi se čitati Rico).

Prešavši mukotrpan put preko Rizze do ruža, na početku 21. vijeka sa hit-pjesmom "Hadžija", s kojom je u stilu Aleksandra Velikog superiorno pokorio bh. estradni svijet, Rico je zacementirao svoj status ikone domaće scene. Nakon toga redali su se mega hitovi "Stara dobra laž" i "Kad ponoć zalupa", da bi na novom albumu, koji izdaje 2003. godine, u karijeru zapisao još nekoliko hitova - "Moja nevjero", "Kada prođeš mahalom", ali i obavezan duet sa velikanom bh. estrade Halidom Bešlićem s pjesmom Sretni me dani prate.

Do 2008. izdaje još dva albuma - "Bosanski lonac" i "19" (šta god to značilo?), a potom kruniše 15 godina karijere velikim koncertom ispred BBI centra na kojem je uspio skupiti nekoliko stotina slučajnih prolaznika. Koncert je najprije trebao biti održan u Domu mladih uz, naravno, kupovinu ulaznica, no sami zaključite zašto je na kraju promijenjena lokacija, a koncert bio besplatan.

Pored muzičke, Rizah se okušao i u političkoj karijeri, s jednakim uspjehom kao i muzičkoj, pa je kao kandidat SBB-a za opštinsko vijeće Centar na lokalnim izborima 2012. osvojio čitavih 168 glasova, što je otprilike jedan haustor.

Rizzo će ostati čuven i kao glavni junak jedne od najurnebesnijih forumskih tema u historiji bh. virtualnog svijeta "Kutak za fanove Rizze Ruže", a nije isključeno da je pokretač teme - kao veliki i jedini fan Rizze Ruže od nekoliko desetina ljudi koji su komentarisali temu - bio Rizzo lično... Danas Rizzu više ne viđamo u javnosti. Tu i tamo fotografi Ekskluzive ga 'ulove' kako maksuz s prijateljicom bira cvijeće (ruže!) u jednoj sarajevskoj cvjećari, daleko od estrade i svjetla reflektora. Ali ništa više od toga...

[ytube][/ytube]


Don Almir

Rođen kao Almir Ajanović, ovaj Sarajlija je pokušao pustiti korjenje na bh. estradi davne 1992. godine, kao član grupe "Staklena zvona", no rat ga je pretekao, a on prebjegao u Švedsku. Trebalo mu je potom punih 12 godina da izda svoj prvi album "Moja duša bosanska" i započne solo karijeru kao Don Almir.

Tih godina na domaćim top listama njegove pjesme visoko kotiraju, od "Dolazi do mene, skidaj gaćice" preko "Odlazi" i "Ako umrem mlad" do "Sarajevo" i "Sve što sada želim", a svoj imidž gradi na modernom macho Bosancu sa naušnicom u uhu, lančićem oko vrata, bijeloj potkošulji ili bijelom odijelu, sa sveprisutnom patinom u izvođenju svojih pjesama.

Za razliku od drugih pjevača iz tog perioda, Don Almir ne snima duet sa Halidom, ali snima sa kraljicom sevdaha. Tandem Don Almir-Hanka Paldum 2006. godine pobjeđuje na festivalima u Bihaću i Novom Pazaru sa pjesmom "Ja nemam snage".

A onda slijedi rez - odbacuje umjetničko ime i potpuno mijenja imidž, dok u svojim posljednjim spotovima čak ulazi u obračun sa uvriježenim mačo stereotipima, da bi potom malo-pomalo nestajao sa scene.

Ipak, iako ga zadnjih godina gotovo uopšte nema na tv ekranima, Don Almir nije prestao da postoji na estradi. Okrenuo se mnogo unosnijem biznisu pa se danas upješno bavi muzičkom produkcijom, a pjeva tamo gdje ima i para - za dijasporu. Tako ni za Novu 2014. neće sjediti skrštenih ruku, već zabavljati raju u Göteborgu uz Emira Đulovića i DJ Stonogu.

[ytube][/ytube]


Esso Beštija

Da se nije sam pojavio, trebalo ga je izmisliti... Bio je to Esso Beštija, pjesnik i pjevač koji je u poslijeratnim godinama na bh.muzičku scenu došetao iz Bosanskog Novog.

Nezgrapan, podebeo, posvađan sa svim mogućim stilovima, sa obaveznom maramom ili kačketom na glavi, doimao se kao "narodski čo'ek" zastao negdje na pola puta između folka i rocka. I danas je teško dokučiti šta je od Esse Beštije načinilo zvijezdu estrade, ali dok je na njoj trajao, i njegove pjesme su imale svoju sigurnu publiku.

A pjevao je Esso svašta - od "Mostarke" i "Bosanke" preko "Beštije", "Jorgovana", "Dirlije", do dueta sa Tifom i pjesme "Sve su to samo žene". Vene su se rezale na njegovu baladu "Da bog da slomila krila," a do besvijesti opijalo uz tehno tandem sa DJ Lane i pjesmu "Nije mi mali", u kome Esso drito poručuje: Ma nije mi mali, to je od zime, gdje nema oseke, nema ni plime... Kad bi sa mnom jednom bila, sve bi druge zaboravila!

Da li se nakon brojnih muzičkih stilova i Esso Beštija umorio od estrade ili je na vrijeme shvatio da u Bosni od muzike hajra nema, tek preko noći netragom je nestao. Prema nekim pričama otplovio je preko okeana, u daleku Ameriku, gdje se i dalje bavi pjevanjem i pisanjem pjesama.

Kažu čak i da je primljen u krovnu muzičku asocijaciju “Amerikan Federation of Mussicions”. Možda je i to moguće u toj Americi?!

[ytube][/ytube]


Gluho doba

Ovi momci zaslužuju posebnu pažnju... Bili si zenički reperi koji su se na sceni pojavili tokom 1993. godine, kao ulična rap improvizacija. Nastali su kao pokušaj grupe mladih ljudi da na sebi svojstven način odgovori na užas rata koji je plamtio Bosnom i Hercegovinom i za kratko vrijeme postali ultra popularni među mlađom rajom. Nazvali su se Gluho doba.

I danas, kada se sjećaju svojih prvih pjesama, priznaju da je u početku sve bila samo improvizacija, freestyle, a onda su vremenom počeli pisati tekstove na bosanskom i engleskom jeziku. Kažu i da su im tekstovi bili popriličan bućkuriš, a teme varirale od ljubavnih do ratnih i socijalno i politički angažiranih priča.

No, muzikom se mnogo ozbiljnije počinju baviti nakon rata, kada ime benda mijenjaju u Gluho doba Against Deaf Age - G.D.A.D.A. Ali ni tada, iako imaju brojne koncerte po bh. gradovima, a pjevaju i po festivalima u Francuskoj i Švajcarskoj, ne odustaju od uličnih nastupa.

Tako traju do 2003. godine, kada se dio benda udružuje sa sarajevskim "Ornamentima" i nastaje Dubioza kolektiv. Ostalo je historija...

U znak sjećanja na mlade alternativce iz grada željeza, donosimo najpopularniju pjesmu nekadašnjeg Gluhog doba - "Eminu", posvećenu istoimenoj djevojci iz tzv. zgrade "kineski zid".

[ytube][/ytube]
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Lebowski » 26 Dec 2013, 16:00

Amre se ne sjećam. Rizo i Don Almir. :plavi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Bonaqua » 26 Dec 2013, 16:11

Selma Muhedinovic :plavi Ona k'o da je uvijek napusena bila.
Rizo Ruza :srce :D.
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2013, 17:21

Ama Eso Beštija je glavni :jupi
Vene su se rezale na njegovu baladu "Da bog da slomila krila," a do besvijesti opijalo uz tehno tandem sa DJ Lane i pjesmu "Nije mi mali"
:plavi
online

Ruana
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 17:33

Gdje je ona Jadranka Stojakovic?
A nekad hit a danas shit Nele. Fuj.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Lebowski » 26 Dec 2013, 17:35

Eno je u Banjaluci, prikovana za kolica, teško bolesna, sastavlja kraj sa krajem.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Dalia » 26 Dec 2013, 17:37

A kako se zvao ono onaj što je imao jednu pjesmu i spot za nju je bio on kako se tušira? Na vrh mi jezika :oo
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Ruana
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 17:41

A onaj Dino Olovcic je li ono bijase iz Bolera. On mi je prva ljubav sa televizije.

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Nekad hit, danas shit. Nekadašnje Bh estradne zvijezde

Post by Dalia » 26 Dec 2013, 17:45

Sjetila sam se! Edvin Po!

[ytube][/ytube] Pardon EdWin :plavi
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests