Tifa se preselio u Beograd

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Tifa se preselio u Beograd

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2017, 09:57

Image
Mladen Vojičić Tifa (56) potpuno je prije nekoliko dana promijenio izgled, ošišavši se na nulu. No, nova frizura samo je mala promjena u životu ovog pjevača, koji je odnedavno promijenio i adresu. Još jedan rođeni Sarajlija postao je, naime, stanovnik Beograda.

U potpuno otvorenom razgovoru za "Dnevni avaz" Tifa nam je iz svog beogradskog stana objasnio zbog čega se odlučio na preseljenje u glavni grad Srbije, je li ogorčen, ljut ili samo svjestan svega šta mu se dešavalo sve ove godine, pogotovo one provedene u opkoljenom Sarajevu, osuđuje li ikoga te kako mu se sada čini saradnja s Goranom Bregovićem, s kojim, kao dio "Bijelog dugmeta", nastupa širom svijeta.

Moji autoriteti

Iako ste i ranije imali promjene imidža, prvenstveno frizure, ova se čini nekako baš drastičnom. Zašto ste se odlučili ošišati na nulu?


- Nije to prvi put da se ošišam nakratko. Malo mi je duga kosa dosadila. Dosta puta sam tako nešto slično radio u svojih 56 godina. Nikada nešto posebno nisam vodio računa o frizuri. Sve što radim, radim iz srca. Nemam neku unaprijed pripremljenu strategiju. Postoje dvije kategorije - umjetnici i estradni umjetnici. Da sam estradni umjetnik, onda bih poštovao pravila igre, ali ja sam umjetnik pa, kako mi dune, tako se i ponašam.

A da ste estradni umjetnik, možda biste se i botoksirali, farbali...?

- Ne, botoksirao ne, ali farbao da.

Vi ste sada, zapravo, stanovnik Beogada?

- Da, tako je. Preselio sam se u Beograd, mada ja imam nekretnina, a i prijavljen sam i u Sarajevu. Nisam ja otišao iz Sarajeva zbog Sarajeva, samo sam otišao trbuhom za kruhom, jer me ovdje ljudi više cijene nego u mojoj avliji. Ovdje imam veću širinu i prostor za djelovanje. A da mi je nešto smetalo ranije, onda bih davno otišao, ali ne u Beograd nego preko bare.

Stalno se povlači priča o odnosu Sarajeva prema svojim značajnim ljudima. Jesteli i Vi doživjeli neka nova razočarenja?

- Nisam ja doživio nikakva nova razočarenja. Nedavno se digla velika halabuka oko onog mog dizanja tri prsta. Dizat ću ih onoliko koliko želim! Ko me to i čime zadužio u životu i ko to meni kroji sudbinu? Moji autoriteti su već odavno ispod zemlje, moji otac i majka. A sve ostalo me ne interesira, bez obzira na to o kojem se korpusu radilo. Svi znaju, ali ja nisam o tome želio da javno govorim i, evo, sada ću prvi put. Ja sam u toku rata tri puta brutalno pretučen u Sarajevu. Nisam želio da solim ni da stavljam so na rane, ali kad me već neko provocira pa da i ja kažem koju. Ali, to ne znači da je to anatemizam ili sigmatizam prema jednom korpusu. Budala je bilo i bit će i poslije tebe i mene. To je stvar pojedinaca pa da ne stavljamo kolektiv kao krivca nego samo pojedince. Ja sam za pojedinačne krivice, a ne za svrstavanje bilo koje konfesije u tu kategoriju.

Bez obzira na to šta Vam se dešavalo, a to što spominjete je strašno, mnogi će reći da ste Vi pravi simbol Sarajeva.


- Nisam ogorčen, da sam bio, ja bih iste sekunde napustio grad. To sam prihvatio kao zdravo za gotovo, ali nijednog trenutka nisam želio da opterećujem druge. Imaju ljudi pametnijih stvari kojima se bave nego tuđim problemima. To se meni dešavalo u ratu, međutim, bilo je i gorih sudbina nego što je moja. Poremećene su vrijednosti. Što se ne priča o tome da je prvi koncert u opkoljenom Sarajevu uradila moja malenkost, kada sam prikupio 12.000 maraka za ortopedska pomagala? Ali se pričalo o nekim zvijezdama, ne želim da ih imenujem, koje su pravile buredžike, siredžike i tako to i posjećivale razna dvorišta. Vjerovatno nekome u datom trenutku nije bilo u interesu. Ni to ne zamjeram. Ne zamjeram nikome, ali je vrijeme da se počne objektivno obavještavati javnost o tome šta se dešavalo.

Osuđujem zločin

Je li odluka o preseljenju u Beograd definitivna?


- Pa, ja sam čovjek koji ima pravo da živi na bilo kojem kraju zemljske kugle. Ko to meni ima pravo da određuje gdje ću da živim? Ja sam Bosanac prije svega, Sarajlija, dijete iz miješanog braka, po pokojnom ocu četnik, po pokojnoj majci ustaša, a po opredjeljenju veseli Bosanac i to ću uvijek da budem. Tako sam izjavio i kada su me treći put slomili na Markalama i rekao policiji u zapisnik. Za sve što pričam, imam i argumente.

Je li policija išta pokrenula po tom pitanju, jesu li napadači privedeni i kažnjeni?


- Nije, jer ja to nisam htio. Pronađeni su ljudi koji su me pretukli zbog jedne banalne stvari. Bio sam na biciklu, vozio sam se gradom, a onda sam naišao na trojicu momaka u maskirnim uniformama. Pozvonio sam da se maknu da prođem, a oni su me napali. Mene je komandant Prvog korpusa, rehmetli Talijan (Mustafa Hajrulahović, op. a.) smjestio kod Sakiba Puške, kojem i ovim putem zahvaljujem na svemu, jer me je sačuvao od svih gluposti i bedastoća. Bio sam i u jedinici kod Dragana Vikića, kojeg punom volim, a ovo što sada pričaju o njemu su gluposti. Isto kao što je bilo u vezi sa Cacom Topalovićem. Kada je ubijen, mene su pitali šta mislim o svemu tome. Rekao sam sve najbolje. Nekima su ispadale vilice na to. Vidio sam ga četiri puta u životu i svaki put se prema meni lijepo ophodio, a ako se dokaže da je kriminalac i zločinac, osuđujem svaki zločin.

Nevjerovatno zvuči činjenica da stalno nešto pojašnjavate i objašnjavate, kao da se pravdate.

- Ako čovjek iz pristojnosti šuti, onda ljudi kontaju ili ne znaš ili odobravaš. A možda ne znaju da imaš visok stepen tolerancije i da možeš da vidiš dokle tuđi bezobrazluk ide. A svi smo ljudi od krvi i mesa. Ne sumnjam u ispravnost svojih postupaka. Ne treba mi verifikacija od nekih drugih ljudi niti medalje koje nisam zaslužio. Ne tražim hljeba preko pogače nego samo ono što mi pripada. To je istina.

Iza "Bijelog dugmeta" je serija velikih koncerata. Tri pune beogradske Arene, koncerti u Banjoj Luci, po Evropi... Kako Vam se sve to čini, jer izgledate dosta dobro na bini?

- Odlično! Hvala za tu konstataciju. Meni je u svemu tome najbolje što sam s Goranom Bregovićem postao egal u smislu dijaloga i rasprava. Ranije to nije bio slučaj. Ranije nisam razmišljao poslovno niti je on imao vremena za mene, ali sada smo odrasli ljudi i hvala mu što mi je dozvolio da budem ono što jesam. Naravno, ne bi mi ni dozvolio da ne zaslužujem. Nije on parametar ni referenca vrijednosti, ali je čovjek kojeg voli čitav svijet pa mi, zato, imponira da budem s nekim takvim. Volim da budem u društvu uspješnih ljudi. Naravno, imam ja duše i vremena i za gubitnike, ali ne želim da budem i pričam s ljudima koji ne žele da budu normalni i ne razmišljaju pozitivno.

Plus i minus

Kako Vam se čini sadašnja publika? Ko Vas sada gleda i sluša?


- Ma, publika je ista. Ne podilazim ja nikome. Mene su 2005. godine pitali šta mislim o Balaševiću i rekao sam: "Pun mi je kufer njega, dede, oraha i njive." Gledao sam njegove snimke s koncerata i, gdje god dođe, isti je scenarij, uzdah, izdah, samo je razlika u gradu. Pa, pogriješi, majku mu, bar jednom. Svaki put, gdje god da dođe: "Vi ste divna publika." Podilazi, i ne samo on, ima njih dosta. Njega sam prozvao, ali stojim iza onoga što sam rekao. Ali, publika je svuda ista.

A kako je na koncertima u dijaspori?

- Dijaspora je više opterećena. Oni bolje znaju šta si ti danas ručao ili ja, naprimjer, nego mi. Ne osuđujem ih. Sto ljudi, sto ćudi.

Mnogi se u Sarajevu još sjećaju velikog Tifinog koncerta u Skenderiji neposredno nakon rata. Je li i Vama ostao u pamćenju?

- Naravno, sjećam se svega. I lijepih, i ružnih stvari. Život nije satkan samo od pluseva, ima i minusa. U ljudima ne mogu gledati samo pozitivno nego ih prihvatam i sa plusevima i sa minisima.

Kad Tifa dolazi u Sarajevo?

- Vrlo brzo. Dolazim da sredim neke stvari. Nedavno mi je brat preminuo pa ima neke papirologije koju moram završiti.

Bebeka ne spominje niko

Spominje li ko Željka Bebeka?


- Meni je žao što Željko nije s nama. Ne spominje ga niko. Nikako mi nije jasno kako se čovjek koji je snimio šest studijskih albuma "Bijelog dugmeta", odriče neke hipoteke na koju ima pravo. Ali, ne želim da ulazim u neku detaljniju analizu.

Kako komentirate to da je Bebek rekao da možda nije najbolji, ali je sigurno najznačajniji pjevač "Bijelog dugmeta"?

- Nije ništa fulio. On je i kreirao i učestvovao u nastajanju "Bijelog dugmeta". Hvala Bogu, sasvim logično. Ništa nije slagao, ja se slažem s njim.

Ne pripadam nijednom klanu

Jesu li Vaši profesionalni planovi vezani samo za !Bijelo dugme! s obzirom na Vašu bogatu samostalnu karijeru?


- Nisu. Mimo "Bijelog dugmeta", polako radim na svom albumu. Kompletna ekipa mi je u Sarajevu. O tome će se pričati kad bude vrijeme. Radi se. Pa, ja ne znam ništa drugo da radim nego da pjevam i snimam. Ne pripadam nijednom klanu. Nemam nekretnina, kao neki pojedinci, pa da živim od kirija. Nikome ne zavidim, samo konstatiram. Hvalim te Bože da sam stekao dovoljno samopouzdanja. Ali, ono što je postignuto, nije dovoljno. Moraš uvijek da daješ da bi dobio.


Želim BiH bez federacija i republika

Goran Bregović je prošlog mjeseca bio na stadionu Grbavica i platio je stolicu za novu tribinu koja se gradi na Željinom stadionu. Pratite li to, jer ste Vi i simbol Željezničara?


- Naravno da pratim. Bez obzira na sve, i još prije svega, ja sam bio na Grbavici i uz Želju. Moj pokojni otac je bio inžinjer geodezije i, kada se pravio novi teren na stadionu i vršilo premjeravanje, ja sam, kao dječak, dolazio s njim i pomagao i držao mu onaj veliki drveni metar. Željino sam dijete i volim Želju do kraja. Volim ja i Sarajevo. Nije mi najvažnije da li je plavo ili bordo, bitno je da je u okviru BiH i da su uspješni. Takvu budućnost i želim Bosni i Hercegovini. Bez federacija i republika, nego samo jedna i jednoobrazna. Takvu je pamtim i takvu je volim.

(avaz)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Maja » 31 Jan 2017, 10:09

Nisam znala za ta njegova losa iskustva u Sarajevu. Uvijek sam ga postovala zbog njegovog ostanka tu, Grbavice i svega. Mogu razumjeti njegovo razocarenje u rodni grad, kao i preseljenje u Beograd ali dizanje tri prsta ne mogu i necu.
Jednostavno ne mogu shvatiti zasto mu je trebala ta glupost nakon toliko vremena. Znao je na kakve reakcije ce naici.

Ali eto. Briga me, ustvari. Nek mu je sa srecom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2017, 10:14

A nisam znal da je on iz mišanog braka :zubi
Jugofašista izdao majčine korijene. :kafa
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96363
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34342 times
Been thanked: 21067 times
Contact:
Status: Online

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Rum » 31 Jan 2017, 11:20

Propo ko glavusa
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Socrates » 31 Jan 2017, 11:26

Ako je novinar prenijeo izjave od slova do slova, ovaj mozga nikad nije imao.

Just Say No
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by storm » 31 Jan 2017, 11:32

Malo je puk'o ....ali i sve oko njega :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Socrates » 31 Jan 2017, 12:48

Svako malo neko napadne Balasevica. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Nice try » 31 Jan 2017, 13:01

U Sarajevu se i čulo za njega,gdje je i šta radi,a sad tek ima da se "stopi" sa gužvom estradnih umjetnika u Beogradu :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Socrates » 31 Jan 2017, 13:10

Ma otis'o čovjek u penziju gdje ga ne znaju. I dobro je da te ne znaju kad si u penziji.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by posmatrac » 31 Jan 2017, 13:34

Krokodil Behko wrote:





[/b]


[ veseli Bosanac i to ću uvijek da budem.


















(avaz)
E jesi fakat glup, i ti i onaj Kemal Monteno ograniceni, cuj da budes Bosanac u Bosni :lupa

Neka su te proćerali, zato sad imamo Enesa Begovica i ostale doajene predratne sarajevske rock skole,a ti se tako anoniman dokazuj ljudima u toj kasiabici u koju si otisao, jer vjerovatno nikada nisu culi za tebe.

Da si pobjego u Njemacku ko HAlid i Merlin, tamo bi te svi znali najvjerovatnije.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by storm » 31 Jan 2017, 13:40

Posmatrač...tu se slažemo :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by storm » 31 Jan 2017, 13:41

....tko je enes begović :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by SPINERKA » 31 Jan 2017, 13:58

;)

..Nikada on nije bio popularan kao pjevac u Sarajevu , ni prije rata.
Drekavac.

:hm Samo nek se ne druzi sa KUSTOM.

:kafa
Image

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Podrinjac » 31 Jan 2017, 14:02

Budala. Hoće Bosanac da bude u Bosni, i još dižući tri prsta. Ma daj ba !!!

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by posmatrac » 31 Jan 2017, 14:04

storm wrote:....tko je enes begović :misli
Predratni drug Boba Dilana, upoznali se na zeljeznickoj u Sarajevu, prodavali kospice :D

Sta da ti kazem, Enes je jednostavno Enes, uglavnom neshvacen prije rata zbog svoje excentricne prirode :zubi

Ma samo jedan od supkova seljackih, slucajno se njega sjetih.

Steta i sto su HAnku Paldum zaustavili na aerodromu 1992, i sto joj nisu dali da bjezi u Beograd, sad bi Tifu tamo neko i znao.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Socrates » 31 Jan 2017, 14:09

Izgleda da bi danas bio Bosanac moraš biti poturica koji diže tri prsta i istovremeno vice Za Dom Spremni.
. . . . . . . . .

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Podrinjac » 31 Jan 2017, 14:16

Sreća pa ih nema ni 3%

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by posmatrac » 31 Jan 2017, 14:20

SPINERKA wrote:;)

..Nikada on nije bio popularan kao pjevac u Sarajevu , ni prije rata.
Drekavac.

:hm Samo nek se ne druzi sa KUSTOM.

:kafa
Onaj jedini album sa Dugmetom sto je snimio, je u "ocima" fanova sirom bivse drzave ocijenjen kao najkvalitetniji( to i Brega potvrdjuje), pa logicno da nakon rata nije bio strasno popularan imajuci u vidu njegova politicka gledista tokom rata, koja je vremenom ocito promijenio kao i mnogi drugi patrioti koji za razliku od njega nemaju gdje da bjeze.

Otisao covjek u vecu sredinu i veci grad , kao i Kemo Monteno, gdje misli da ce se vise cijeniti njegov rad, sasvim normalno rezonovanje.

Pobjego sa okupirane Grbavice na pocetku rata, kao pravoslavac je mogao ostati na " onoj " strani da mu nista ne fali, i sada da mu neko zamjera sto mu se zgadilo svo ovo malogradjanstvo i papanluk u Sarajevu, nigdje veze.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by posmatrac » 31 Jan 2017, 14:24

Podrinjac wrote:Sreća pa ih nema ni 3%
Neka ima Bosnja koji pricaju Bosanski :D.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tifa se preselio u Beograd

Post by Socrates » 31 Jan 2017, 14:25

E jest mu i album. :D.

Fanovi Jugoslavije nisu očigledno imali neki visoki standard.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests