Odmor u Hrvatskoj

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31195
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5004 times
Status: Online

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by Matan » 20 Jun 2022, 12:12

MrH wrote: 20 Jun 2022, 10:45 Nema sezonaca, nema radne snage, pola Slavonije u Njemackoj i Irskoj, domaci nece sezonske poslove i belaj.

Nas ako prime u EU ili budu olaksice za rad po EU, mislim da ce pola Bosne odseliti (ako vec nije) i eto jos veceg belaja za Hrvatsku.

Pocela je dolaziti radna snaga iz Nepala, Tajlanda, sve vise konobara i kuhara iz tih zemalja jugo-istocne Azije dolaze da rade sezonu.
Pa Azija i Afrika ce prezivjeti, ostali ce izumrijeti..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2022, 23:11

E dobro je, nas će malo popustiti ovog ljeta


Image


Ugostitelju mureija došla na vrata i spremaju mu kaznu od 200.000 kuna.

Natpis na ploči je glasio: "Mađare ne služimo. Niste dobrodošli na vaše more. Ako dovedete Hernádija dobro ste došli. To je bio moj odgovor premijeru Orbanu koji je naše more nazvao mađarskim, pa to je valjda svakome jasno. Lijepo sam napisao "na vaše more", a svi znamo da je Jadransko more hrvatsko. Da sam napisao "na naše more" onda bi i ta policijska istraga imala smisla, a ovako je suluda.

Osim toga, pitam ja vas, pa koji ugostitelj bi tjerao goste bilo koje nacije? Zločesto je pritom izvlačiti natpis iz konteksta jer se ja amaterski bavim satirom, to doslovno svi znaju. Objavljujem na dnevnoj bazi natpise na ploči i komentiram dnevnopolitička zbivanja. Svi se na njih smiju, nitko nije bio uvrijeđen', kazao je za Slobodnu Dalmaciju.

Begović je i prije objavljivao duhovite, satirične i cinične poruke na ploči ispred svog restorana, a radi li se u ovom slučaju o govoru mržnje, utvrdit će Prekršajni sud.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by insomnia » 25 Jun 2022, 23:45

Hrvatski humor 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53222
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14896 times
Status: Offline

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by HAVANA » 26 Jun 2022, 01:31

Eki jakova. Jebe se njemu i da mu napisu, pun ko brod. Iz zajebancije i drzi i sara po tim plocama. Al dobra mu tuna. A kuhar iz tesnja je pravi. Jednom te odere, drugi put nece da naplati nikako, treci put nema kafe, ne moze kafa. Istom nosi kafu, evo ti kafa, cirkus.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53222
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14896 times
Status: Offline

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by HAVANA » 26 Jun 2022, 10:33

Kaze jakov pljesci jebo ti mater :valja
Pitao sam ga dali mogu doći u lokal i ako sam HDZeovac... Čovjek je uljudno rekao da slobodno dođem pod uvjetom da plješćem.... Nakon dužeg pljeskanja pitao sam ga zašto moram .. Odgovor je bio da su mi ruke zauzete s time i lokal osiguran od krađe.. 😂😂... Nisam ga tužio jer je rekao da mogu prestati 🤔☺️😉😂,,, uz prijateljski rastanak🌹💓
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by Rum » 27 Jun 2022, 22:44

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by Rum » 30 Jun 2022, 20:51

Vidi ljepote :srce
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50824
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18885 times
Been thanked: 21408 times
Status: Online

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by Zanki » 30 Jun 2022, 20:57

:cool
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: Odmor u Hrvatskoj

Post by bagra » 01 Jul 2022, 14:25

Rum wrote: 30 Jun 2022, 20:51 Vidi ljepote :srce
jebomajku ovo kosdasam ja snimo :valja
dijete silazi na iste stepenice djesam i ja prosle godine
al ne bih se bas slozio da je bas neka svemirska ljepota :cudi
makarska ko makarska. valjda sto sam gledo sto puta pa mi nije nes.
al zato od pogleda na biokovo i onaj stozac Vošca mi tjera suze na oci @@
al definitivno je najljepsi pogled dok gledas od statue Franje Tuđmana :julia
:hihi

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Rum » 04 Jul 2022, 15:16

Image

straživanja su pokazala kako u Jadranskom moru žive 54 vrste morskih pasa od kojih su najčešći modrulj, lisica, mačka bljedica, mačka mrkulja, pas mekuš, kostelj i kučak. Do sada je zabilježeno desetak slučajeva napada morskoga psa na čovjeka u Jadranu.

Stravičan slučaj iz Egipta gdje je morski pas napao ženu i izgrizao je na smrt šokirala je javnost. Istraživanja su pokazala kako je ljudski strah od morskih pasa posljednjih nekoliko desetljeća u značajnom porastu, a statistički gledano, vjerojatnost napada morskog psa u svjetskim okeanima jest jedan naprema 300 milona, donosi scuba.life.

Istraživanja su pokazala kako u Jadranskom moru žive 54 vrste morskih pasa od kojih su najčešći modrulj, lisica, mačka bljedica, mačka mrkulja, pas mekuš, kostelj i kučak.
Tragedija / Ovo je žena koju je ubila ajkula u Hurgadi: Na odmoru bila sa suprugom

Prema podacima Instituta Plavi svijet, svim morskim psima zajednički su spori rast, kasno spolno sazrijevanje, dugi životni vijek te niska stopa reprodukcije što ih čini izrazito osjetljivima na antropogene faktore kao što je ribolov.

Pored toga, morski su psi poznati i po fantastičnim osjetilima. Imaju izrazito dobro razvijen osjet mirisa i mogu nanjušiti kapljicu krvi u morskoj vodi u koncetraciji od 1:1000000. Također imaju i izrazito veliko vidno polje s obzirom na to da većina morskih pasa ima oči položene sa strane glave.

Tijelo modrulja vitko je i vretenasto dok mu je gubica dugačka i u obliku čunja. Prepoznatljiv je po dugačkim i uskim prsnim perajama te repnoj peraji zašiljenoj na vrhovima. Zubi su mu trokutasti, a gornji su mu zubi širi od donjih. Boja na leđima je plavozelena ili tamnoplava dok je trbuh modrulja bijele boje, stoji u “Jadranskoj ihtiofauni” Ivana Jardasa.


Modrulji vole topla mora pa ih najviše ima u južnom dijelu Jadrana. Ujedno je i najrasprostranjenija vrsta morskog psa u našem moru. Iako se hrane ribom i glavonošcima, opasni su za kupače.

Iako se u Jadranu rijetko pojavljuje, do sada je zabilježeno nekoliko napada morskog psa kučka na ljude. Njegove su oči velike i okrugle, a tijelo vretenasto i vitko dok mu je gubica šiljata. Prsne peraje su dugačke, a kučak je po leđima plavosive ili tamnoplave boje, dok je trbuh bijele boje, objavljeno je u Repozitoriju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Velika bijela psina, poznatija i kao “pas ljudožder”, vrlo je proždrljiv i agresivan te često napada kupače. “Najopasniji morski pas” može narasti i do pet metara. Iako spada u rijetke vrste morskih pasa u Jadranu, prepoznatljiv je po snažnom vretenastom tijelu, trokutastim zubima i crnim mrljama ispod prsnih peraja.

Do sada je u Jadranu zabilježeno desetak slučajeva napada morskog psa na čovjeka.

Nijemac Rolf Schneider zadnja je osoba koja je smrtno stradala od napada morskog psa u Hrvatskoj i to 1974., u Lokvi Rogoznici kod Omiša. Schneider je tada ostao bez dijela noge te je na plaži iskrvario.

U novije vrijeme, zabilježen je napad na slovenskog ronioca Damjana Peseka. Naime, 2008. godine kod uvale Stončica na Visu, morski ga je pas zgrabio za nogu i gotovo ju odgrizao. Mladić je zadobio tešku ozlijedu arterije te mu je rastrgan mišić potkoljenice. Nakon napada, muškarac je ostao doživotni invalid.

Prijatelj napadnutog Slovenca, Bogdan Meško, bio je uz njega kada se dogodila stravična nesreća.

“Damjan je bio u moru na istom mjestu već najmanje sat i pol, ali nismo primijetili ništa neobično. Najednom je Damjan počeo vikati ‘Bijeli morski pas, bijeli morski pas’, a potom je stravično zajaukao i viknuo ‘Ugrizao me’. Odmah smo mu dobacili čamac, rekao je tada Meško za Slobodnu Dalmaciju.

Prije nešto više od mjesec dana, na društvenim se mrežama pojavila snimka morskog psa, snimljenog u uvali Pomer. Podvodni ribolovac, ronioc i novinar Mladen Kolenko tada je rekao kako bi mogla biti riječ i o lisici, vrsti morskih pasa iz porodice sabljaša koji može narasti i do pet metara.

Morski pas pojavio se nedavno i u Jadranskom moru kod Pirovca. Ljudi koji su zabilježili taj prizor umirivali su građane i kazali da je to normalna pojava. Očevici su rekli kako se također najvjerojatnije radi o morskom psu lisici ili modrulju.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Taare » 04 Jul 2022, 16:06

Kod visa redovno špartaju velike bijele psine
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Taare » 04 Jul 2022, 16:06

E, kad sam ja govorio da ajkule treba istrijebiti, osuli ste drvlje i kamenje.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Melek » 04 Jul 2022, 16:09

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31195
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5004 times
Status: Online

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Matan » 04 Jul 2022, 16:11

Pa i pastrmka da moze narasti pet metara bi nas pojela..
sreca nasa, pa ne moze..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Mister No » 04 Jul 2022, 16:14

Ajkule i jesu ribe.
Nedo bog štuka da naraste 3 metra.
High Hopes...

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31195
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5004 times
Status: Online

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Matan » 04 Jul 2022, 16:15

Mister No wrote: 04 Jul 2022, 16:14 Ajkule i jesu ribe.
Nedo bog štuka da naraste 3 metra.
Jest i ona ima zube, gore od ajkule..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Mister No » 04 Jul 2022, 16:16

Matan wrote: 04 Jul 2022, 16:15
Mister No wrote: 04 Jul 2022, 16:14 Ajkule i jesu ribe.
Nedo bog štuka da naraste 3 metra.
Jest i ona ima zube, gore od ajkule..
Ili smuđ..
High Hopes...

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31195
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5004 times
Status: Online

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Matan » 04 Jul 2022, 16:17

Mister No wrote: 04 Jul 2022, 16:16
Matan wrote: 04 Jul 2022, 16:15

Jest i ona ima zube, gore od ajkule..
Ili smuđ..
Ma i mrav bi nas pojeo da moze..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Rum » 04 Jul 2022, 17:23

RASPOMAMILE SE AJKULE ŠIROM SVETA, NAPAD I U NJUJORKU! Morska neman ujela spasioca za grudi i ruku, zatvorena plaža


Image

Zvaničnici okruga Safolk zatvorili su plažu na Long Ajlendu za kupanje nakon, kako su naveli, napada ajkule bez presedana u kojem je povređen spasilac.

Spasilac je simulirao davljenika tokom vežbe kada ga je ajkula ujela za grudi i ruku, rekao je izvršni direktor okruga Safolk Stiv Belone na konferenciji za novinare.

Povrede su sanirane, a spasilac je bio u "veoma dobrom stanju", rekao je Belone.

"Ako ćete imati susret sa ajkulom, ovo je verovatno najbolji scenario koji možete da imate. Nikada se nije desio ovakav incident. Nadamo se da više nikada i neće", rekao je Belone.

Ističe da je nakon napada primećena još jedna ajkula, iako nije jasno da li se radi o istoj ajkuli.

Plaža je bila zatvorena za kupanje ostatak dana, ali se očekuje da će ponovo biti otvorena ponedeljak, a zvaničnici nadgledaju vodu u potrazi za ajkulama.

Džastin Anderson, supervizorka spasilaca izjavila je da su se u prošlosti ajkule veoma retko viđale, ali prošlog leta je hranjenje ajkula bilo alarmantno blizu kupača, što je zahtevalo privremeno zatvaranje kupališta duž obale okeana na Long Ajlenda.

Izvršni direktor okruga Nasau, Brus Blejkman, održao je u petak konferenciju za novinare na obližnjoj plaži Nikerson kako bi najavio da će okružna policija ovog leta pojačati patrole, kako čamcima tako i helikopterima, kako bi svakog sata preletela obalu.

Dronovi, skuteri za vodu, daske za veslanje

Brojna druga odeljenja širom Long Ajlenda su počela da usvajaju nove strategije praćenja ajkula i proširila alate za spasavanje na dronove, skutere za vodu i daske za veslanje, kao i onlajn praćenje ajkula. Lokalne policijske uprave sada, takođe, imaju zadatak da patroliraju čamcima i helikopterima.

I vlasti na Floridi su u petak izvestile da je tinejdžerku ujela ajkula ujela dok je plivala oko plaže Kiton, jugoistočno od Talahasija, glavnog grada države. Ajkula duga devet stopa iznenada je počela da je ujeda, preneo je Gardijan.

Hans Volter, terenski naučnik iz njujorškog Društva za zaštitu divljih životinja, koji je proveo više od decenije proučavajući ajkule u vodama Njujorka, rekao je da je najnovija pompa oko ajkula u blizini plaža "prenaduvana".

Pretnja ljudima od ajkula praktično ne postoji, rekao je Volter, i nema stvarnih dokaza da su se lokalne populacije ajkula povećale poslednjih godina.

"Opasnost po ljude je beskonačno mala. Ove ajkule ne traže ljude. One lutaju okeanom milionima godina i ovde više nema ajkula ni ove, ni prošle, ni prethodne godine. Samo ih više tražimo",- smatra Volters.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Je li Jadran siguran od napada ajkula? Zadnja žrtva bila je kod Omiša…

Post by Dori » 04 Jul 2022, 17:30

Taare wrote: 04 Jul 2022, 16:06 E, kad sam ja govorio da ajkule treba istrijebiti, osuli ste drvlje i kamenje.
I opet ćemo! Samo probaj! :cupka
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests