Bakšiš

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by navika » 12 Oct 2015, 15:25

Mala_Mu wrote:Ja u frizerskom uvijek ostavljam marku, dvije baksisa.. navika :cudi A mislim da sam jedna od rijetkih koja to radi :D. ( u Bosni )


Drugi put pisem post,to je kad ofulas temu :djed
Pa meni je u Bosni dok sam zao ostaviti frizerima, ne jer zalim 3-4 markice, vec sto vecina njih svojim bahatim ponasanjam to ne zasluzuju.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by SPINERKA » 12 Oct 2015, 15:33

OPET KAZU----ako je gazzda frizer--ne treba mu baksis dati, pomocnici koja pere kosu ---da.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Bakšiš

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2015, 17:42

navika wrote:Ovdje pored konobara obavezno ostavljamo baksis u frizerskim salonima. Cini mi se da je u GA pravilo 3% i tog se drzim.

E dobro da znam. Znači 3%?
Sutra ću svom konobaru, ostaviti 3 feninga kad naručim kafu :D.
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by Jonas » 12 Oct 2015, 18:05

Prije tri dana bio sam na dorucku. Cijena 8,90 €. Platio sam 10 €. Baksis 1,10 €. Na povratku kuci, na cesti je jedan trgovac prodavao domaci krumpir. Vreca od 25 kg kostala je 9 eura. Platio sam 10 €. Baksis 1 €.

Nakon rucka otisao sam do vulkanizera. On je navukao i balansirao zimske gume. Cijena 44 €. Dao sam 45 €. Upalim auto i krenem kuci. Upravo u tom trenutku zapazim tri starije osobe koje nose domace jabuke iz svog vocnjaka. Upitam ih da li mogu koju kupiti. Nisu imali mnogo, ali oko 5 kg su ponudli. Trazili su 3 €. Dao sam im 5 €.

Dnevni baksis 5,10 €. Svaki dan po 5,10 €, mjesecno dodjem na 150 €.

Mislim da to sve vise nema smisla. Moram nesto promijeniti, ne svidja mi se ova situacija.

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by Ledena » 12 Oct 2015, 18:26

Ja kad sam radila u hotelu u slasticarnij svaki dan sam imala
po 20-30km baksisa. Lijepa su to vremena bila :julia
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by navika » 13 Oct 2015, 16:27

Krokodil Behko wrote:
navika wrote:Ovdje pored konobara obavezno ostavljamo baksis u frizerskim salonima. Cini mi se da je u GA pravilo 3% i tog se drzim.

E dobro da znam. Znači 3%?
Sutra ću svom konobaru, ostaviti 3 feninga kad naručim kafu :D.
Progutala sam nulu :D. Znaci 30%.

Nemoj sitnicit Behko. ;)

Sad sam se sjetila, hotelskim sobaricama uvijk ostavljamo tipu.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by greeneyes » 13 Oct 2015, 16:30

Neki dan sam ostavio pola marke konobaru, a kafa marka i po, tj. 33,333%. Znači nagradio sam ga kako norma nalaže. :plavi
Samo sabura

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by navika » 13 Oct 2015, 16:33

Na jednu marku, ostavit pola marke je sasvim dovoljno.

Sjecam se da su moji za vrijeme Yu. ostavljali tipu kondukterima. ( jel se tako zvase oni ljudi sto su naplacivali karte u busu i vozu? )

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Bakšiš

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2015, 17:36

navika wrote:
Krokodil Behko wrote:
navika wrote:Ovdje pored konobara obavezno ostavljamo baksis u frizerskim salonima. Cini mi se da je u GA pravilo 3% i tog se drzim.

E dobro da znam. Znači 3%?
Sutra ću svom konobaru, ostaviti 3 feninga kad naručim kafu :D.
Progutala sam nulu :D. Znaci 30%.

Nemoj sitnicit Behko. ;)

Sad sam se sjetila, hotelskim sobaricama uvijk ostavljamo tipu.
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by Jonas » 13 Oct 2015, 18:30

Krokodil Behko wrote:Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.
:valja

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by navika » 13 Oct 2015, 20:06

Krokodil Behko wrote:
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.
Ovdje u tom slucaju mozes traziti novu kafu, bez da ti je extra naplate, a u nekim slucajevima u znak izvinjenja neces da platis uopste:)
Nedavno ja narucim pizzu, kazu mi bit ce spremna za 15ak minuta. Dolazim po pizzu a nje mema. Da li su je nekom drugom greskom dali il je uopste nisu napravili, ne znam. Samo znam da sam novu pizzu koju sam tu sacekala dobila djaba. :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Bakšiš

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2015, 20:48

navika wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.
Ovdje u tom slucaju mozes traziti novu kafu, bez da ti je extra naplate, a u nekim slucajevima u znak izvinjenja neces da platis uopste:)
Nedavno ja narucim pizzu, kazu mi bit ce spremna za 15ak minuta. Dolazim po pizzu a nje mema. Da li su je nekom drugom greskom dali il je uopste nisu napravili, ne znam. Samo znam da sam novu pizzu koju sam tu sacekala dobila djaba. :)

E pa ovdje to nema :ne
i dalje se poslovnost zasniva na tome, da se varaju mujšterije i izvlači profit.
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by navika » 13 Oct 2015, 21:06

Pa po onom sto sam zadnji put iskusila, cini mi se da se stvari i u Bosni ipak mijenjaju nabolje. Konkurencija raste, i oni koji zele opstati morat ce promijeniti nacin ophodjenja prema musterijama.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by Jonas » 13 Oct 2015, 22:28

navika wrote:Pa po onom sto sam zadnji put iskusila, cini mi se da se stvari i u Bosni ipak mijenjaju nabolje. Konkurencija raste, i oni koji zele opstati morat ce promijeniti nacin ophodjenja prema musterijama.
I sada kada stvari idu na bolje ne valja. :D.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by SPINERKA » 29 Dec 2015, 21:23

:hm
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.

.....nije konobar kriv zbog toga-

...ostavi baksis ako je tu istu donio sa osmjehom

...za kvalitet zaliti se vlasniku
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Bakšiš

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2015, 23:02

SPINERKA wrote::hm
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.

.....nije konobar kriv zbog toga-

...ostavi baksis ako je tu istu donio sa osmjehom

...za kvalitet zaliti se vlasniku

Ha?

Đe ti živiš bolan? :ha
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by SPINERKA » 30 Dec 2015, 04:52

Krokodil Behko wrote:
SPINERKA wrote::hm
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.

.....nije konobar kriv zbog toga-

...ostavi baksis ako je tu istu donio sa osmjehom

...za kvalitet zaliti se vlasniku

Ha?

Đe ti živiš bolan? :ha

..Na zemlji , kao i ti.

Objasni sto sam u ''krivu''.(nemoj samo ono --ko si ti pa da ti odgovaram ) :pusa
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Bakšiš

Post by Krokodil Behko » 30 Dec 2015, 09:57

SPINERKA wrote:
Krokodil Behko wrote:
SPINERKA wrote::hm
Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.

.....nije konobar kriv zbog toga-

...ostavi baksis ako je tu istu donio sa osmjehom

...za kvalitet zaliti se vlasniku

Ha?

Đe ti živiš bolan? :ha

..Na zemlji , kao i ti.

Objasni sto sam u ''krivu''.(nemoj samo ono --ko si ti pa da ti odgovaram ) :pusa

E pa ovdje toga nema. Jedna žalba, sigurno bi mogla upropastiti lokal i ostaviti gazdu bez profita, a njegove radnike bez plate, pa se žalbe tako i doživljavaju, kao napad na život, ili bar oružana pljačka svega što je neko stekao u životu.
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bakšiš

Post by niska grana » 30 Dec 2015, 11:04

Krokodil Behko wrote:Pa jes, ali teško je ostaviti bakšiš za kafu, kojoj po ukusu vidiš da su te već "obakšišili" pošteno :D.
:D.


Ma nasi konobari su kraljevi....odem ljeti nakon 100 godina na izletiste koje mi je prakticno u komsiluku i koje bi trebalo biti turisticko odrediste od prvorazrednog znacaja za grad, te onako usput ulazeci u ljetnu bastu dobacim osoblju za sankom sta zelim.
Nakon za nase prilike uobicajenog cekanja usluge, ne manjeg od deset minuta, zacuo se iza mojih ledja tromi i teski tump-stump-sturutump hod. I pred ocima s tacnom u ruci ukazao konobar koji ne da je mracan, nego mu je lice potpuno crno i bezizrazajno, s razdrljenom kosuljom i vidno ispupcenim stomakom....dobio sam kafu i casu vode u kojoj se nalazio pozamasan komadic mog nicka. "Ma palo s vrbe" - jedva nekako procijedio je.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Bakšiš nije problem, bakšiša i ima i nema

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2016, 10:03

Brojni restorani na području BiH uveli jelovnike na arapskom jeziku
Image
U posljednje dvije-tri godine Bosna i Hercegovina je postala izuzetno atraktivna lokacija i destinacija za arapske turiste koji dolaze, posebno tokom ljetnih mjeseci, kako bi proveli vrijeme u shoppingu i uživali u prirodnim ljepotama.
Image
Pored investicija i velikih poslovnih projekata koje brojni arapski biznismeni pokreću u Bosni i Hercegovini, njihov se utjecaj i posjećenost ogledaju i u svakodnevnim sitnicama i situacijama, kao što je promjena jelovnika i menija u brojnim restoranima i hotelima na području BiH.

Brojni vlasnici ugostiteljskih objekata u BiH su se tako odlučili na svoje jelovnike dodati i listu jela na arapskom jeziku, kako bi svojim gostima omogućili što lakše snalaženje i naručivanje, budući da Arapi većinom ne govore i ne razumiju engleski jezik.
Image
Konoba Plava voda u Travniku, smještena podno Starog grada i tvrđave, jedno je od kultnih mjesta u Travniku, omiljena destinacija svih turista koji posjete vezirski grad u srednjoj Bosni.

Na Plavoj vodi možete pojesti poznate travničke ćevape, kao i popiti Lutvinu kahvu, domaću kafu koja se služi sa rahatlokumom.

Konobari se bore međusobno za to ko će ih uslužiti


Vlasnik restorana Plava voda Edin Nuhbegović za Klix.ba navodi kako su se na potez dodavanja arapskog, ali i turskog jezika na jelovnike odlučili iz razloga što imaju puno arapskih i turskih turista kojima su na ovaj način odlučili olakšati naručivanje jela. To su napravili prošle godine, budući da među gostima imaju najviše Arapa, pogotovo u posljednje vrijeme.

"Radimo sa dvije-tri agencije koje nam dovode goste, a rekli su nam da u 2016. godini možemo očekivati za 200 posto više Arapa", govori za Klix.ba vlasnik konobe Plava voda.

Na upit o tome kakvi su Arapi kao gosti, kroz smijeh odgovara:

"Mi smo ugostitelji, mi ne smijemo kuditi goste. Svi gosti su dobrodošli".

Dodaje kako vole naručivati mnogo, a nekad znaju biti i zahtjevni.

"Možda je to nama previše, jer smo mi naučili kroz naše ljude da skromno naruče i skromno plate i završe. Ali oni više zahtijevaju i više dobiju. Nećete vjerovati, ali kod mene se konobari bukvalno bore za to ko će od njih uslužiti nekog Arapa i šeika, budući da su bakšiši koje ostavljaju konobarima pozamašni", kazao nam je vlasnik konobe Plava voda.

Arapi vole Bjelašnicu i ljeti pune sve kapacitete


Arapski jezik su na jelovnike prošle godine uveli i u restoranu Han na Bjelašnici.

"Kod nas je ljetna sezona obilježena arapskim turistima i oni čine blizu 80 posto prometa. U restoranu imamo 120 mjesta, a često nam se desi da nam popune sve kapacitete. Za novac koji troše nisu zahtjevni i ostavljaju veće bakšiše. Budući da smo mi halal hotel i imamo mesdžid, njima je to atraktivna lokacija", kaže za Klix.ba Almirka Korjenić, zamjenica direktora hotela Han.

U hotelu Kostelski buk u Bihaću situacija je skoro ista. Budući da imaju puno posjetilaca Arapa, smatrali su da je potez uvođenja jelovnika na arapskom jeziku neophodan.

"U sezoni imamo puno gostiju Arapa, dok ih je sada u zimskim mjesecima malo manje. Ne bih rekla da su zahtjevni kao gosti, treba samo malo vremena da se naviknemo na njih. Od naših se gostiju razlikuju po tome što malo kasnije ustaju, vole da spavaju", kazala nam je kroz smijeh recepcionerka Jasmina Prošić.

"Stolovi koje ostavljaju iza sebe su katastrofa"


Na jelovnicima u restoranu Park prinčeva u Sarajevu također možete pronaći jela na arapskom jeziku, a ova je promjena uvedena prošle godine.

"U zavisnosti od toga kakvi nam gosti dolaze, mi se prilagođavamo. Teško je govoriti o ciframa, ali imamo puno gostiju Arapa, pogotovo u posljednje dvije godine. Neki od njih znaju engleski jezik, ali vrlo malo, pa smo sebi željeli olakšati posao", govori za Klix.ba šef restorana Mirsad Plavčić.

Na upit o tome kako se sporazumijevaju s konobarima, kroz smijeh odgovara:

"Prstom!"

Šef restorana Park prinčeva ističe kako Arapi znaju biti prilično zahtjevni gosti.

"Oni jesu zahtjevni gosti, imaju novac i troše ga, ali kada je riječ o stolovima koje ostave iza sebe kad ustanu i odu - to je katastrofa", kaže Plavčić i dodaje kako Arapi nemaju običaj ostavljati bakšiš konobarima u njihovom restoranu.
online

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests