Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6877 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2013, 11:01

Image

Usljed vrelina i izuzetno visokih temperatura, građani BiH ne biraju mjesta gdje će se osvježiti. Zbog neopreznosti, ali i zanemarivanja znakova “zabranjeno kupanje”, u rijekama i jezerima posljednji mjesec utapanjem je život izgubilo najmanje petero bh. građana.

Kako podsjeća, Dnevni avaz, između ostalih, 14-godišnji dječak Ivan Bandić utopio se u rijeci na Mostarskom blatu, Nihad Talić (36) u jezeru Kop u Šićkom Brodu kod Tuzle, dok je Slavko Milićević (58) život okončao u jezeru u Pelagićevu. Srećom, desetak osoba uspjeli su od utapanja spasiti drugi kupači.

Iz Turističke zajednice u BiH apeliraju na sve građane da se isključivo kupaju na predviđenim mjestima za to. Asja Hadžiefendić-Mešić, portparol Turističke zajednice u BiH, kazala je spomenutom listu da obilježavanje opasnih jezera i kupališta nije u njihovoj nadležnosti, ali da su sve oznake uredno postavljene.

- Građanima savjetujemo kupanje u bazenima ili jezerima predviđenim za takve stvari. Posebno su opasna jezera nastala u rudarskim površinskim kopovima, jer na takvim mjestima ima mnogo podvodnih struja koja prave vrtloge i opasne su za kupače – kaže Hadžiefendić-Mešić.

Posebno opasno je jezero Kop, u kojem se skoro svake godine ugasi jedan život. No, uprkos tome, na ovom jezeru s ekstremnim dubinama uvijek ima kupača.

S druge strane, iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH upozoravaju da je većina rijeka na području Federacije zagađena, s obzirom na to da se otpadne vode ispuštaju u vodotoke uglavnom bez ikakvog pročišćavanja. Aida Vilić-Švraka iz Službe zdravstvene ekologije napomenula je da se biološko-hemijsko prečišćavanje otpadnih voda koje se ispuštaju u vodotoke na području Federacije uopće ne vrši.

Kada su u pitanju zagađenja, do štetnih efekata na zdravlje dolazi najčešće po tipu fekalno-oralne infekcije, a osim toga, do infekcije dolazi i preko očiju (konjunktivitis), ušiju, nosa i kože, upozoravaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

- Na ovaj način se najčešće oboli od bacilarne i amebne dizenterije i drugih dijarealnih oboljenja, hepatitisa A (zarazne žutice), leptospiroze, gljivičnih i parazitarnih bolesti. Posljednjih godina imali smo pojavu seroznog meningitisa, posebno kod djece koja su se kupala u zagađenim rijekama – dodala je Vilić-Švraka, prenosi Avaz.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Maja » 30 Jun 2013, 11:15

Pa što nisu fino nabrojali koje su to rijeke. Samo spomenuše jezero za koje nisam ni znala da postoji.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6877 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2013, 11:24

Mislim da je svako jezero opasno jer mu se ne vidi dubina, stajaća je voda a opet ima virova zbog neravnog dna i upravo ti virovi i odnose žrtve.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6796 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2013, 12:09

ne znam vala koliko je ovo istina,i mogu se samo osvrnuti i komentirati Savu
kazu bolesti sto kozne, pa bakterije,pa svasta nesto... Na Savi se nikad niko nije oshugao, dobio bilo kakvu bolest, a to govorim i za prijeradno vrijeme kada je i bilo otpadnih voda iz Siska i Broda, pa do danasnjih dana, kada moze kraj vas samo "proci" truplo napohanog goveda, sto se desavalo i prije... Prije rata je savska fauna bila osudjena na ribe, sada ljudi love rakove,a rak nece u prljavu i zagadjenu vodu. malo mi je sumnjivo kupanje iza glavne gradske kanalizacijske cijevi,is koje nisu u vodu nikad isle fekalije, nego prljava voda, te ispod usca Brke u savu, no posljednjih godina se na mjestu ispod mosta natalozilo puno pijeska pa se stvrila i mala ada na kojem se kupaju ljudi koji nemaju brdoice,i ne mogu se odvesti do ponaztih mjesta za kupanje. Ali,ponavljan, cak i kupanjem na tom mjestu niko nije zarazio neku zaraznu bolest.

Sto se tice sljunkare u Pelagicevu, jednom davno sma bila tamo, i rekla nikad vise. To su male bare nastale iskopavanjem sljunka, voda stoji, ne mjenja se, i mene je koza svrbila cijeli dan poslije kupanja tamo. Nije bilo nikakvih vidljih promejna,ali kada udjete u vodu osjetite mjehurice na sebi,ne znam od sega cu,ali Pelagicevo-ne hvala.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3863 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Mister No » 30 Jun 2013, 13:14

Maja wrote:Pa što nisu fino nabrojali koje su to rijeke. Samo spomenuše jezero za koje nisam ni znala da postoji.
Pa ne znaju ni oni zato i ne navode.
Glupsoni novinarski objavljuju rekla-kazala vijesti.
Radi se o jezerima nastalim na lokalitetima gdje su ranije postojali kopovi uglja.
Zbog smanjenjenja količina uglja ti su kopovi zatvoreni, a zatim bez neke posebne sanacije i napušteni. Na tim lokacijama, usljed prodiranja podzemnih voda, a naravno i oborinskih, došlo je do nastajanja niza jezera koja imaju uglavnom nepoznate dubine i načine oticanja vode. Zbog toga se i smatraju opasnim za neiskusne kupače i djecu.
Na prostoru TK ima niz tako nastalih jezera a posebno su poznata ona na kopu "Šići" (Šići je naselje između Tuzle i Lukavca).
Iznad Lukavca, u naselju Bistarac a prema kopu Šići, je jedno od ovih jezera prilično dobro uređeno i nazvano "Ontario" (mislim da ga je neki privatnik (za)kupio.
Ovo izletište/kupalište posjećeno je prilično i pazi se na bezbijednost, međutim dešavalo se i tu da se neko utopi.
Mislim da je najveći problem sto su ovakava jezera izrazito duboka i sto praktično nemaju uopće "plićaka". Uz samu obalu njihova dubina je možda i nekoliko desetina metara, sto nije uobičajeno kod ostalih, većini poznatih, vodenih površina.

Neko ova jezera zove i prirodnim, a zadnje za koje sam čuo da se uređuje je ono u "Bašigovcima" kod Živinica. Prednost ovakvih jezera je što su uglavnom prilično udaljena od naselja i industrije te nisu zagađena otpadnim vodama (sanitarnim i tehnološkim). :ok

http://www.carpteam-explorer.com/index. ... Itemid=109
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Maja » 30 Jun 2013, 13:50

Jao ribetina kolike su. Meni nije jasno kako one dođu u ta nova jezera da ih tako nazovem. Znači neko je tu ubacio male pa su se one razmnožavale ali čime su se hranile, kako su se prilagodile. Trebalo je onda ubaciti i sitne ribice kojima će se hraniti... kako se uopšte vrši i ko vrši poribljavanje?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Blackhawk » 30 Jun 2013, 13:52

Evo ja da kazem, za one koji nisu vrsni plivaci i ne poznaju rijeku, Una je vrlo opasna.. Ima dosta podvodnih sedri na gdje te brzaci lako mogu baciti i podvuci.. I svake godine ode par zivota na Uni.
Ove godine vec dvoje, iako sezona i nije bila jos uvijek da se pocne kupati na Uni.. Dosta je hladna voda pa treba duzi period vrucih dana da bi se voda koliko toliko zagrijala i da ne bude hladna kao led.
Par puta sam sa drustvom izvukao i spasio osobe od utapanja.. Najveci krivac neznanje i velika sigurnost u sebe.. Neko ko nauci se plivat na bazenu i onda dodje u Unu, i cim te brzak ponese, panika i gotovo..
Jedne godine su bile dvije pokrivene sestre, i ima plicak pjesak, ali polako ide prema dubljem, i sad su one bile u plicaku ali struja je jednu povukla u dublje, a ona ne zna plivati.. I ova druga sestra joj, da spasi nju, krene i ona za njom a isto ne zna plivati, pa su ih jedva izvukli obe (ova jedna bila malo veca sa kilazom, plus sva roba na njoj potopi se u vodu nije lako izvuci)...
Zato, onaj ko ne poznaje Unu mora dobro paziti gdje se ide kupati i gdje je sigurno...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by gejsha » 30 Jun 2013, 15:11

Nisu sva jezera opasna, Jablaničko jezero nije opasno.
Ja sam čula za Boračko da jeste i nisam se usudila kupati iako sam bila tu jednom.
A najgore od svega je danas prljavština, otpad, ne drži se do okoline, pa se ljudi zagade.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Pasaga » 30 Jun 2013, 15:23

Ni jedna voda nece neplivaca...
Svaka hoce plivaca,.... :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6877 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2013, 15:25

Pasaga wrote:Ni jedna voda nece neplivaca...
Svaka hoce plivaca,.... :djed
Prilično sam siguran da se u Drini utapaju samo dobri plivači. Bar je tako bilo nekada dok je ta rijeka bila divljija. Neplivači se uplaše čim zagaze do koljena a oni koji bolje plivaju, lakše se usude na razne plivačke avanture.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3863 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Mister No » 30 Jun 2013, 15:27

Maja wrote:Jao ribetina kolike su. Meni nije jasno kako one dođu u ta nova jezera da ih tako nazovem. Znači neko je tu ubacio male pa su se one razmnožavale ali čime su se hranile, kako su se prilagodile. Trebalo je onda ubaciti i sitne ribice kojima će se hraniti... kako se uopšte vrši i ko vrši poribljavanje?
Sad je postalo vrlo aktuelno da se grade jezera/ribnjaci koja se koriste za sportski ribolov.
Obicno su ovakvi objekti znatno veci od klasicnih ribnjaka te sa izgradjenim restoranima, setalistima i sl. uz samu povrsinu vode.
Ovo jezero/ribnjak u Jelahu (Tesanj) je u vlasnistvu izvejsnog Cemana (vlasnik benzinskih pumpi) i super izgleda. U sklopu kompleksa nudi i bungalove za smjestaj, bazene, sportske terene, zoloski vrt i sl.
Jos uvijek nije zavrsio kompleks ali vec ima posjetitelja, posebno vikendom.
Sto se tice uzgoja ribe nesto je drugaciji nego kod klasicnih ribnjaka, ali generalno imaju upute od proizvodjaca riblje hrane, veterinara itd.

http://www.bih-ribolov.com/forum/index.php?topic=817.15
Last edited by Mister No on 30 Jun 2013, 15:31, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by STrendzer » 30 Jun 2013, 15:30

nekad davno sam se kupao i u Dunavu,do pola Dunava dolazio bez frke i uopste nisam o nicemu razmisljao...danas,:hm ..ne znam da li bih tek tako usao u Dunav i zaplivao?!...mozda ako bih se malo navikao na rijeku,ali ne kao nekad...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Maja » 30 Jun 2013, 15:41

Mister No wrote:
Maja wrote:Jao ribetina kolike su. Meni nije jasno kako one dođu u ta nova jezera da ih tako nazovem. Znači neko je tu ubacio male pa su se one razmnožavale ali čime su se hranile, kako su se prilagodile. Trebalo je onda ubaciti i sitne ribice kojima će se hraniti... kako se uopšte vrši i ko vrši poribljavanje?
Sad je postalo vrlo aktuelno da se grade jezera/ribnjaci koja se koriste za sportski ribolov.
Obicno su ovakvi objekti znatno veci od klasicnih ribnjaka te sa izgradjenim restoranima, setalistima i sl. uz samu povrsinu vode.
Ovo jezero/ribnjak u Jelahu (Tesanj) je u vlasnistvu izvejsnog Cemana (vlasnik benzinskih pumpi) i super izgleda. U sklopu kompleksa nudi i bungalove za smjestaj, bazene, sportske terene, zoloski vrt i sl.
Jos uvijek nije zavrsio kompleks ali vec ima posjetitelja, posebno vikendom.
Sto se tice uzgoja ribe nesto je drugaciji nego kod klasicnih ribnjaka, ali generalno imaju upute od proizvodjaca riblje hrane, veterinara itd.

http://www.bih-ribolov.com/forum/index.php?topic=817.15
Pa jel to jezero što je fruit stavljao slike. Kod Jelaha.
Ako je privatno mogu li se ljudi kupati na crno :oo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Pasaga » 30 Jun 2013, 16:29

Krokodil Behko wrote:
Pasaga wrote:Ni jedna voda nece neplivaca...
Svaka hoce plivaca,.... :djed
Prilično sam siguran da se u Drini utapaju samo dobri plivači. Bar je tako bilo nekada dok je ta rijeka bila divljija. Neplivači se uplaše čim zagaze do koljena a oni koji bolje plivaju, lakše se usude na razne plivačke avanture.
Tako je to isto i sa Neretvom,ako nije i gore.
U Neretvi,imas plicaka,cojk bi reko moze se pregazit,i moze sto se tice dubine
kad dodjes negdje do pola,samo izbije noge ispod tebe...i nema ti spasa.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3863 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Mister No » 30 Jun 2013, 17:27

Maja wrote:
Mister No wrote:
Maja wrote:Jao ribetina kolike su. Meni nije jasno kako one dođu u ta nova jezera da ih tako nazovem. Znači neko je tu ubacio male pa su se one razmnožavale ali čime su se hranile, kako su se prilagodile. Trebalo je onda ubaciti i sitne ribice kojima će se hraniti... kako se uopšte vrši i ko vrši poribljavanje?
Sad je postalo vrlo aktuelno da se grade jezera/ribnjaci koja se koriste za sportski ribolov.
Obicno su ovakvi objekti znatno veci od klasicnih ribnjaka te sa izgradjenim restoranima, setalistima i sl. uz samu povrsinu vode.
Ovo jezero/ribnjak u Jelahu (Tesanj) je u vlasnistvu izvejsnog Cemana (vlasnik benzinskih pumpi) i super izgleda. U sklopu kompleksa nudi i bungalove za smjestaj, bazene, sportske terene, zoloski vrt i sl.
Jos uvijek nije zavrsio kompleks ali vec ima posjetitelja, posebno vikendom.
Sto se tice uzgoja ribe nesto je drugaciji nego kod klasicnih ribnjaka, ali generalno imaju upute od proizvodjaca riblje hrane, veterinara itd.

http://www.bih-ribolov.com/forum/index.php?topic=817.15
Pa jel to jezero što je fruit stavljao slike. Kod Jelaha.
Ako je privatno mogu li se ljudi kupati na crno :oo
Tebi cu srediti, al u toplesu :p

Nisam vidio njegove slike ali vjerujem da je to, jer za neko drugo u blizini Jelaha ne znam da postoji.
Inače ovakvi tipovi jezera nisu predviđeni za kupanje, uglavnom im je namjena za ribolov.
Platiš ulaz u kompleks, platiš parking, platis najam mjesta za ribarenje, platiš ribu kad uloviš a onda tu ribu odneseš u restoran da ti je pripreme i platiš i to, naravno.
Ali sve to tebi u toplesu džaba :D.
High Hopes...

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Katja » 30 Jun 2013, 17:38

Mistere, jesi ti čuvar na ribnjaku ili naplatničar na parkingu? :oo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3863 times
Status: Online

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Mister No » 30 Jun 2013, 17:42

Katja wrote:Mistere, jesi ti čuvar na ribnjaku ili naplatničar na parkingu? :oo
Ma ne!

Preko mene možeš da roniš na crno (zajedno sa Majom) :zubi
High Hopes...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Sheval » 30 Jun 2013, 17:43

Sve je opasno ako se vruć zaletiš!
Majka mi je to rekla.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Katja » 30 Jun 2013, 17:45

Mister No wrote:
Katja wrote:Mistere, jesi ti čuvar na ribnjaku ili naplatničar na parkingu? :oo
Ma ne!

Preko mene možeš da roniš na crno (zajedno sa Majom) :zubi
Već vidim novinske naslove ako upecaju Maju u toplesu "Ulovljena sirena u Jelahu"
a mene "Čudovište Loch Nessa preselilo u Jelah?" :valja

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Koje su rijeke i jezera u BiH najopasniji?

Post by Katja » 30 Jun 2013, 17:47

Sheval wrote:Sve je opasno ako se vruć zaletiš!
Majka mi je to rekla.
Mudra žena.

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests