Mjesta u Sarajevu koja treba obići

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Mjesta u Sarajevu koja treba obići

Post by Maja » 02 Aug 2013, 03:06

Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Uvrštena je među deset posto najuspješnijih lokala na svijetu

Image

Smajić je ljekarsko zanimanje zamijenio jedinstvenim na ovim balkanskim prostorima - postao je sommelier za čaj, i veli nije mu žao.

Sarajevska čajdžinica Svijet čaja "Franz & Sophie" uvrštena je među deset posto najuspješnijih lokala na svijetu, prema ocjenama turista na web stranici za planiranje i osmišljavanje putovanja TripAdvisor. Čajdžinica je primila i nagradu koja se dodjeljuje objektima iz cijelog svijeta, a koji stalno ostvaruju dobre recenzije putnika. Tako je čaj u gradu kafopija našao svoje mjesto u kome uživaju sva čula.

Da se dok prolazite duž Petrakijine ulice u starom dijelu Sarajeva otvore vrata iznad kojih piše Franz & Sophie pomislili biste da prolazite pored parfimerije. Proširi se blagi, voćni miris koji mami sva čula.

Zapravo, pred vama se otvara svijet čaja - čajdžinica u kojoj umjesto tradicionalnih ljekovitih trava možete naći birane čajeve iz cijelog svijeta. Amir Smajić vlasnik je ovog za mnoge novog i čarobnog svijeta.

Image

„Čaj ima jako puno sa filozofijom života. Na istoku je to povezano i sa religijom, sa budizmom, sa zen budizmom. Nedavno sam pročitao predivnu izreku ’Čaj je izraz da se nalazim tu gdje sam u ovome trenutku.’ I zaista kada pripremate čaj, onda imate osjećaj tih pet minuta koje odvojite za pripremu čaja da ste vi taj momenat", kaže Amir Smajić.

Smajić je ljekarsko je zanimanje zamijenio jedinstvenim na ovim balkanskim prostorima - postao je sommelier za čaj, i veli nije mu žao:

„U trenutku kad sam se odlučio da napustim medicinu, bila je sasvim drugačija i životna situacija, bile su drugačije i okolnosti - i čaj je u tom trenutku kada se to dešavalo nekako došao kao prijatelj, kao poznanik, kao jedno malo obogaćenje mog života. I onda se to prijateljstvo između mene i čaja polako razvijalo, postepeno. Bilo je promašaja, ali i lijepih trenutaka. Vjerovatno bih mnogo bolje financijski prošao da sam ostao u starom pozivu, profitabilniji je, pogotovo sa mojim godinama imao bih vjerovatno dosta iskustva kao ljekar, ne bih vjerovatno imao ovo što imam sad, diskusherniju, i 12 sati dnevno rada i polusređen privatni život - ali nisam se pokajao“, priča Smajić.

Dok je u Japanu priprema čaja umjetnost, u Engleskoj tradicija, u gradu kafopija donedavno je bilo očajavanje. No, sve više je onih koji su svoja čula skloni prepustiti čaju. To potvrđuju gosti, stranci a i domaći.

Image

Baš kao i vino, čaj traži da ga volite i birate onaj koji vam najviše leži. U otkrivanju ovog svijeta Smajić je i više no voljan da pomogne:

„Čaj i vino je predivna komparacija i ja je često koristim. Mi kažemo imam zeleni čaj, ustvari imate nekoliko stotina vrsta zelenog čaja i svaki ima svoje ime, svoje prezime, region iz kojeg dolazi, period berbe, godinu berbe - sve to utiče na kvalitet čaja. I onda kada nekad dođe neko ko zaista prvi put ulazi u radnji i kaže: ’Dajte mi zeleni čaj’, ja kažem:’Koji mislite?’ Ono što je neobično je da me ljudi mijenjaju često sa travarom, prodavnicom biljnih preparata. Dešava mi se, a pogotovo što sam medicinar, da mi dođu čak i sa ljekarskim nalazima i pitaju: ’A šta bih ja mogao? Imate li neku mješavinu za ovu bolest?’ Kad neko uđe, izvršim neku vrstu ljekarskog pregleda, pitam vas šta želite, šta volite, u kojem pravcu da idemo, volite li puno kofeina. Tražite jednostavno, ispitujete, sa par pitanja uspostavite komunikaciju s osobom, vidite da li želi napitke koji su intenzivniji ili nešto mirniji. Nekad se desi da otvorim 40 kutija i da čovjek izađe bez čaja jer mu se ništa ne sviđa“, kaže Smajić.

Svijet čaja "Franz & Sophie" uvrštena je među deset posto najuspješnijih lokala na svijetu, prema ocjenama turista objavljenih na web-stranici TripAdvisor, a uz to je došlo i priznanje zahvaljujući dobrim recenzijama posjetilaca.

(Slobodnaevropa.org, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by dacina_curica » 02 Aug 2013, 13:55

Ovdje fakat treba ocejfiti makar jednom. :)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Maja » 02 Aug 2013, 23:58

Eto ja nisam ni znala da ovo postoji. Nisu se naše forumske Sarajlije pohvalile.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by niska grana » 03 Aug 2013, 00:32

Zazvučat će glupo, ali mi je naziv čajdžinice ohladio znatiželju i odvratio me od vizite....slično kao i svojevremeno fast food na ilidži, po imenu "Lady Di".
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Mister No » 03 Aug 2013, 00:44

niska grana wrote:Zazvučat će glupo, ali mi je naziv čajdžinice ohladio znatiželju i odvratio me od vizite....slično kao i svojevremeno fast food na ilidži, po imenu "Lady Di".
Idealno za naziv radnje u kojoj prodaju ružičaste dokoljenice.
High Hopes...

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by niska grana » 03 Aug 2013, 00:56

I to bi bilo manje bolesno od ovoga....samo zamisli takav fast food, iz kojeg se između ostalog povremeno iz sve snage zaori ova legendarna stvar :ooo

[ytube][/ytube]
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Mister No » 03 Aug 2013, 00:59

Ajde (nazovi) pjesma, manje - vise, ali čovječe gdje uspiješ ovako nesto da iskopaš, to mi je misterija. :D.
Last edited by Mister No on 03 Aug 2013, 01:16, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by niska grana » 03 Aug 2013, 01:12

To bi trebalo pitati lokalnog DJ-a :oo
Mah, zgubidanio sam, ispijao kafu prekoputa tog objekta i kad se to zavrtilo presavijao od smijeha....ali kad je došlo do onoga "nek' dušmani znaju da si ti u raju", mislio sam da ću zaglaviti u hitnoj.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3909 times
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Mister No » 03 Aug 2013, 01:17

Odsluso sam samo trećinu prve strofe, nemadoh srca dalje... (srca isto nema jos neko ali neću da kazem ko, ali je prisutan ovdje :ooo)
High Hopes...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by gejsha » 03 Aug 2013, 02:28

niska grana wrote:To bi trebalo pitati lokalnog DJ-a :oo
Mah, zgubidanio sam, ispijao kafu prekoputa tog objekta i kad se to zavrtilo presavijao od smijeha....ali kad je došlo do onoga "nek' dušmani znaju da si ti u raju", mislio sam da ću zaglaviti u hitnoj.
:ha
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ukosnica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 120
Joined: 12 Jul 2013, 14:02
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Ukosnica » 03 Aug 2013, 09:36

Bijah. Popih. Odoh......s punim kesicama po koje drugarica me jedna poslala bila da pribavim joj.
Gazda...pravi sarmer...uz salicu tek pristavljenje biljne neke mjesavine nepoznatog mi sastava, razmijenismo pokoju...o zivotu, ljubavi, prolaznosti.
Istina ili ne...ispricao mi je o zajednickom projektu kojeg sa zenom imao je, al od nedavno...vise nisu skupa. S tugom u srcu...na licu osmijehom, krenuo je, usluzan, svoje vrijeme poklonit nekim japanskim turistkinjama.
Moj ukupni dojam: s razlogom u elitu cajdzinica uvrsten...pomalo intiman "kafic", ali nedovoljno prepoznat medju sarajlijama.
od prve zvijezde ravno...čekaj me...tamo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Pasaga » 03 Aug 2013, 09:42

Mister No wrote:Ajde (nazovi) pjesma, manje - vise, ali čovječe gdje uspiješ ovako nesto da iskopaš, to mi je misterija. :D.

ko ovo pise,snima...slusa....
jajjj odrona majko mila.....
ovaj mahir ...malo veci odron.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Nela » 03 Aug 2013, 11:41

Maja wrote:Eto ja nisam ni znala da ovo postoji. Nisu se naše forumske Sarajlije pohvalile.
Nisam ni ja znala :D
Ukosnica wrote:Bijah. Popih. Odoh......s punim kesicama po koje drugarica me jedna poslala bila da pribavim joj.
Gazda...pravi sarmer...uz salicu tek pristavljenje biljne neke mjesavine nepoznatog mi sastava, razmijenismo pokoju...o zivotu, ljubavi, prolaznosti.
Istina ili ne...ispricao mi je o zajednickom projektu kojeg sa zenom imao je, al od nedavno...vise nisu skupa.
draga moja ovo ti je klasicna suplja sarajevskog sarmera ;)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ukosnica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 120
Joined: 12 Jul 2013, 14:02
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Ukosnica » 03 Aug 2013, 11:54

Nela wrote:
Ukosnica wrote:Bijah. Popih. Odoh......s punim kesicama po koje drugarica me jedna poslala bila da pribavim joj.
Gazda...pravi sarmer...uz salicu tek pristavljenje biljne neke mjesavine nepoznatog mi sastava, razmijenismo pokoju...o zivotu, ljubavi, prolaznosti.
Istina ili ne...ispricao mi je o zajednicko projektu kojeg sa zenom imao je, al od nedavno...vise nisu skupa.
draga moja ovo ti je klasicna suplja sarajevskog sarmera ;)
Bijah u muskom drustvu, utoliko mi se potreba njegova da caj nam emocijama nepotrebnim zacini, nekako iskrenom ucinila
ali...ja sam temeljito naivna ipak :hihi
od prve zvijezde ravno...čekaj me...tamo

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Nela » 03 Aug 2013, 11:57

cuvaj se slatkorjecivih, emotivnih muskaraca. :kiss
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ukosnica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 120
Joined: 12 Jul 2013, 14:02
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Ukosnica » 03 Aug 2013, 12:21

Nela wrote:cuvaj se slatkorjecivih, emotivnih muskaraca. :kiss
Stono kazu "dobar savjet zlata vrijedi" :cool
od prve zvijezde ravno...čekaj me...tamo

DobriČajevi
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 15 Aug 2013, 15:05
Location: Mostar
Contact:
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by DobriČajevi » 15 Aug 2013, 15:15

Kad god svratim u Sarajevo (povremeno putujem na relaciji Mostar - Tuzla) uvijek svratim ovdje. Topla preporuka, što za čajeve što za ambijent i gostoljubivost.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska čajdžinica 'Franc & Sophie'

Post by Konsultant » 18 Aug 2013, 02:17

Maja wrote:Eto ja nisam ni znala da ovo postoji. Nisu se naše forumske Sarajlije pohvalile.
davno sam spominjao za ovu radnju na temi oko zelenog caja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Mjesta u Sarajevu koja treba obići

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2013, 17:38

Svrzina kuća

Image

Svrzina kuća je privatna kuća u Sarajevu izgrađena u tradicionalnom bosanskom stilu, koja danas služi kao muzej bosanske arhitekture. Kuća je apsolutno čuvala intimu porodičnog života i pružala uvid u život sokaka. Ona je najljepši očuvani primjerak izuzetnosti sarajevskog stambenog graditeljstva u osmanskom periodu.

Svrzina kuća se navodi u mnogim arhitektonskim naučnim teorijama kao primjer bosanske arhitekture otomanskog perioda, koja je definirala bosanski arhitektonski sklop.

Image

Po mnogim teorijama sastoji se iz slijedećih komponenata: ograda, koja je određivala ulicu i jasno odvajala privatni od javnog prostora, dvorište, koje je bilo obloženo oblim kamenom, radi lakšeg održavanja, šadrvan, fontana ili česma, koja je služila za održavanje higijene prije ulaska u kuću, hajat, prizemlje, gdje se okupljala familija, te divanhana na spratu, koja je bila privatnog karaktera, a korištena uglavnom za odmor i uživanje pogleda na čaršiju ili u prirodu. Kuća je posjedovala cvjetnjak đul-bašću i povrtnjak. Sagrađena je od nepečene cigle ćerpića i drveta. Kuću su karakterisala dva jasno odvojena dijela: muški i ženski, što govori o patrijarhalnim porodičnim odnosima, specifičnim za cjelokupni period osmanske vlasti, koji su se dugo zadržali i ostavili svoje tragove sve do novijeg vremena.

Image

Image

Image
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mjesta u Sarajevu koja treba obići

Post by laganini » 26 Aug 2013, 20:50

ej,skoro trideset godina da nisam bio u sarajevu...ian gillan koncert,valjda 1984...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests