Albanija

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Albanija

Post by Krokodil Behko » 11 Aug 2013, 09:41

Prošlogodišnja zarada turizma 170.000.000 eura je samo početak

Image

Albanija je dugo na Zapadu bila poznata kao zemlja bunkera koji su izrasli u cijeloj zemlji, a zatim kao zemlja u kojoj cvjeta trgovina drogom, a gdje je osveta dio svakodnevnog života.

Image

No, sada se Albanija želi predstaviti svijetu u pozitivnom svjetlu. Ili, kako kaže Julia Langdon na BBC-ju: "Albanija se protiv lošeg imidža u pustinji bori s kišobranima". I pritom prilaže fotografiju s bezbrojnih plaža sa suncobranima u ravnoj liniji, koja je postala gotovo sinonim za ovu turističku destinaciju.

Image

Langdonova je imala brojne predrasude, nakon 30 godina ljetovanja u obližnjem grčkom otoku Krfu i pogledavanja na obale Albanije ove godine napokon je posjetila ovu zemlju.
Njene predstave o toj još uvijek prilično zapuštenoj zemlji nisu bile najbolje: "ČInilo se da gola obala i negostoljubive planine predstavljaju izolaciju države, koja je zbog komunizma pola stoljeća odsječena od svijeta, dom mafije, nejasna, odmetnuta država Balkana".

Image

Vratila se s slikom rivijere pune turista (90 odsto ih dolazi iz Evrope), oleandara i palmi, šarenih suncobrana i rivom s kafićima, barovima i turističkim kičem. Automobile imaju! Pa i elegenatne hotele! I govore engleski!, nije se mogla načuditi novinarka BBC-ija. No "zastrašujuće" albanske ceste i nedostatak infrastrukture još uvijek ne impresioniraju. Aerodrom je samo jedan - onaj u Tirani, nazvan po majci Terezi, a od njega vam je potrebno šest sati (ako ste sretni) do obale.

Image

No, nema sumnje da se Albanija, koja u ovom trenutku strpljivo čeka na ulazak u Europsku uniju, velikim koracima otvara prema svijetu u turizamu, koji je na kraju krajeva, najbolji način da se otreseš predrasuda vezanih za zemlju u kojoj je samo prije 20 godina trajala krvava borba za demokraciju.

Image

Danas su ključne privredna grane u zemlji u kojoj je prosječna plaća samo 230 €, a penzija 115 €, poljoprivreda i ribarstvo. Mladi se snalaze svako na svoj način - čak i kroz crno tržište - a privreda također živi novca koji šalje kući četiri miliona Albanaca koji žive širom svijeta. No, u praksi, to također znači da je Albanija vrlo jeftina. Kao što je u vrijeme krize svakako dobrodošao podatak kada planirate odmor.
Ulagači s Bliskog Istoka

Image

Turizam, koji je prošle godine u državnu blagajnu donio 170.000.000 €, može postati važan činilac u razvoju. Vlada je svjesna da je jedan od glavnih izazova za albanske kapaciteta albanskog turizma povećanje smještaja i poboljšanje kvaliteta ponude i infrastrukture. Ali, to Ministarstvo turizma ne zaustavlja - intenzivno reklamira Albaniju kao vruće turističko odredište i kuje planove za nova ljetovališta.
Preduzetnici iz Dubaija i Katara izrazili su interes za finansiranje velikog građevinskog projekta u zaljevu Lalzi, francuski lanac Club Med planira 75 miliona tešku gradnju 350 luksuznih vila s pogledom na uvalu Kakome.
Albanci ne obraćaju pažnju samo na plaže i planinsku unutrašnjost (idilične Albanske Alpe, planinski nacionalni park Lura i za planinarenje pogodni planinski lanac Tomorr), nego i na kuhinju, koja je mješavina grčkih i turskih uticaja i jedan od njihovih najjačih aduta. Dobro su se snašli i počeli unovčavati svoju tamnu prošlost. Tako su u kraju Lezhë stari betonski bunkeri iz doba diktatora Envera Hoxhe pretvoreni u trendi smještaj - hostele - i ponuđeni turistima.

Izvor: Slobodna Bosna
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by mrki62 » 11 Aug 2013, 10:08

Ono što im ja brojim za plus je to da tamo vehabija nema a niti mogu tamo opstati :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Julia-Klara » 11 Aug 2013, 13:31

more im dobro izgleda,smao sto ja ne volim ovakve plaze,nigdje dlada,samo suncobrami,ali sigurno imaju i neka manja mjesta,i manje plaze...

uglavnom super, neka ljudi rade i zaradjuju :ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Zagorka » 11 Aug 2013, 13:38

Daj Boze da vide sve prave prilike u turizmu,i iskoriste ih na pravi način....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Krokodil Behko » 11 Aug 2013, 15:21

Julia-Klara wrote:more im dobro izgleda,smao sto ja ne volim ovakve plaze,nigdje dlada,samo suncobrami,ali sigurno imaju i neka manja mjesta,i manje plaze...

uglavnom super, neka ljudi rade i zaradjuju :ok
Loše okolnosti su već navedene u članku a to je infrastruktura koja je na BH nivou ako ne i gora. Nije mi jasno kako je to istina imajući u vidu da su oni izgradili oko 300 kilometara autoputa :hm
Ali svejedno, druga loša okolnost je ta što nam nije blizu a dijasporcima nije usput. Inače, evo ima i hladovine. Baš tu su ljetovali neki iz Ilijaša ovog ljeta pa sam čuo priče. Hotel AS - Dures Za 80-90 maraka puni pansion i luksuz, plus putni troškovi ali autobusom. Jbg, imaš i bazen u hotelu da se brčkaš u sred noći.
Daleko ali je povoljnije nego u Hr ili CG, to sasvim sigurno.

Image
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Maja » 11 Aug 2013, 15:48

Izgleda da će sad ona stara "razvijen ko albanski turizam" imati drugo značenje.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by mrki62 » 11 Aug 2013, 17:23

Mene je fascinirala činjenica da jedna Francuska godišnje ima najviše turista na svijetu.
Malo of al nikad se ne zna dokle će Albanci dogurati, ipak je to nova destinacija i za mnoge je to veliki izazov.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Rockefeller » 11 Aug 2013, 18:58

O ovoj Albaniji i njenom turizmu sam kop'o prije tri-četri godine i ovo me nimalo ne iznenadjuje. Znao sam da imaju najčišći dio Jadrana, da grade hotele i uredjuju i grade puteve.

Drago mi je zbog njih. Nisu loši ljudi, al' su ih hodže (k'o i nas) yebavale. Zaslužuju oni i bolje.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by mrki62 » 11 Aug 2013, 19:03

Ma isplivat će oni iz krize, imaju jako dobre i za zapad zanimljive proizvode :)
Više na linku http://www.bh-index.com/selo-izvozi-mar ... ardi-eura/
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by Krokodil Behko » 11 Aug 2013, 20:16

Droga može samo pozitivno uticati na razvoj turizma. Svaki dan čujemo da je neko pao na granici jer je pokušavao prošvercovati skank iz Albanije. Znaju ljudi pos'o. Ko ebe zdravlje europejaca. Jel ima neko normalan da mu je stalo do toga? Bitno je da se dobro živi.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Hit ljetovanje za Bosance

Post by Krokodil Behko » 16 Aug 2014, 17:11

Savršene pješčane plaže, a cijene manje nego u Sarajevu

Image

Albanija je ove godine hit ljetovalište za veliki broj bh. građana, piše novinska agencija Patria. U to smo se uvjerili na licu mjesta. Oni koje smo sreli da plažama kažu da ovo nije bila laka odluka, jer kada su im predlagali ljetovanje u Albaniji, uglavnom su prvo pomišljali na izreku „razvijen ko albanski turizam, a drugo jer je Albanija i dalje za nas nepoznanica.

Image

Tako smo i mi htjeli da vidimo kakvo je to albansko more, a da nije Jadran u Hrvatskoj nego u Draču, gradu koji je oko 400 kilometara udaljen od Sarajeva i u kojem ćete naprosto uživati. Albansko more nije ni blizu onog „našeg“ u Hrvatskoj. U gradu koji je 33 kilometra udaljen od Tirane sa stotinjak hiljada stanovnika možete pronaći apsolutno sve.

Bosanske restorane i hotele koji su prilagođeni isključivo nama, a cijene niže nego u Ferhadiji. Ćevapi 6 KM, kafa 1 KM, sok 2 KM, pivo 2 KM, burek 2 KM, a na plažama na kojima nema gužve sve više Sarajlija, Goraždaka, Tuzlaka... Na smještaju se može uštedjeti u odnosu na nam susjede Hrvate itekako.

Image

Hoteli sa 3* koji su smješteni uz samu plažu za dvije osobe sa doručkom koštaju 35 eura, a privatni smještaji od 5-15 eura po osobi. Na plažama bez gužve, za nas malo neobično, ali navikli smo se i da nema galame i pretis lonaca, iako je trebalo vremena. Drač je grad koji se svakodnevno gradi. Novi hoteli, restorani, ali i turisti koji sve više dolaze okupiraju restorane i šetališta 24 sata.

Image

Ipak, veliki minus za ovo odredište je put do Jadranske obale u Albaniji je uistinu baš to. Vožnje ni manje ni više nego 10 sati, kako zbog daljine, a tako i zbog loših puteva kroz istočnu Bosnu, a potom i gužva kroz albanske gradove. Nije tolika gužva ni od automobila ni ljudi koji ne poštuju znakove niti kakva pravila, koliko su neoprezni biciklisti, ali i „lude“ krave koje su najveća opasnost i koje izgleda samo vrebaju da slete s ceste.

No, pješčane plaže, super vrijeme, povoljne cijene i nevjerovatan smještaj za malo novca će nas sigurno ponovo vratiti u ovaj grad. Ostavili smo na znanje živopisnim Albancima da nauče poneku riječ bosanskog, a pogotovo englaskog, jer nekad se prave da ništa ne razumiju baš ko Englezi. Ko je zakasnio s ljetovanjem i želi izbjeći gužvu Jadrana, Drač je mjesto za to.

(Nap.ba)
online

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by gospođa Brams » 16 Aug 2014, 17:14

Ajme što ja mrzim tako prepune plaže, kad nemaš gdje ručnik stavit :bua Radije ću na neku kamenu i zabačenu.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by Pasaga » 16 Aug 2014, 17:17

[quote="gospođa Brams"]Ajme što ja mrzim tako prepune plaže :ruke , kad nemaš gdje ručnik stavit :bua Radije ću na neku kamenu i zabačenu.[/quote]

...otoci su zakon...
milion malih uvalica za par ljudi....
....milina..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by laganini » 16 Aug 2014, 17:42

ma albanija..nisam više za avanture :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by Vladimir RUS » 16 Aug 2014, 20:16

O Albaniji ja razmišljam već dobrih 6 godina samo čekam da se malo omasovi jada su u pitanju ex-yu turisti pa eto mene.

Inače sve više Rusa ide iz CG u Albaniju.

Albanija je ubjedljivo najjeftinija destinacija na jugu Evrope kada su u pitanju nekretnine. Naime, kvadrat stana u Draču je od 400 evra, a može da se nađe i niže, a jumbo pizza košta kao ovdje u nekom manjem gradu.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by Dzagoda » 18 Aug 2014, 13:50

Imam kolegu na poslu iz Albanije je, i bas sa obale. Slicice koje mi je pokazao sa njihovog odmora bome nisu ni blizu ovih gore, vise nesto ko Grcka, i bez tolike posjecenosti:)

Voljela bih posjetiti :cool
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by Lebowski » 18 Aug 2014, 14:52

Ovo gore baš ružno izgleda, kako plaža, ovo sivo more, pozadina i arhitektura grada... Možda je i do loših fotografija.

Ne vjerujem da u Albaniji nema ništa za vidjeti ali se slabo poznaje taj dio svijeta ovdje kod nas, ne samo što niko ne ide već ne vidi ni na TV-u. Ni njihov turizam još nije toliko razvijen pa da imaju neku organizovanu ponudu, reklamu.. otprilike su na našem nivou, barem meni kao laiku izgleda tako.

Mislim da mora biti lijepih plaža, mana im je što nemaju nikakvih ostrva i poluotoka ako se ne varam a takva obala je odmah lijepša. Stara su država, imaju neku prošlost,, imaju i dosta toga zajedničkog sa nama..

Ja samo znam iz priča navijača koji su išli tamo da putevi i nisu neki, da ima dosta toga nesređenog, zapuštenog ali i to ima svoje draži.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Hit ljetovanje za Bosance

Post by Vladimir RUS » 20 Aug 2014, 18:42

Imaju i ostrva na prodaju.

http://albania-estate.com/en/

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Albanija

Post by drugrankovic » 24 Dec 2014, 19:02

da idem u prkno evrope? ili kako je zovu slijepo crijevo evrope...


neka fala
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Evropljani "otkrili" Albaniju

Post by STrendzer » 24 Dec 2014, 19:22

mrki62 wrote:Mene je fascinirala činjenica da jedna Francuska godišnje ima najviše turista na svijetu.
Malo of al nikad se ne zna dokle će Albanci dogurati, ipak je to nova destinacija i za mnoge je to veliki izazov.
mene ne iznenadjuje to,ponesto sam i vidio,ta zemlja ima nevjerovatne prirodne ponude,razne klimatske pojaseve,ima svega osim prave pustinje...plus hitorijske raznorazne gradjevine

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests