Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mala_Mu » 22 Nov 2018, 11:34

Image
Turisti u svim mjestima koja posjete vole probati tradicionalnu hranu. Svi ljubitelji hrane na putovinjima mogu otkrivati beskrajni gastro svijet koji svaka država ima.

Stručnjaci za putovanja iz TriAdvisora napravili su popis naboljih svjetskih gradova u kojima je hrana i više nego savršena.

Rim


Uopće ne iznenađuje činjenica da je Rim na prvom mjestu gradova u kojima je hrana najbolja, a najbolja je u okrugu Prati. Stručnjaci za putovanja savjetuju da probate jedinstvene lokalne delicije.

Firenca


Pobjegnite iz centra grada u neki udaljeni seoski dom na toskanskom imanju i probajte klasičnu italijansku pizzu i domaći sladoled.

Pariz


Idete li u Pariz obavezno započnite kulinarski obilazak pariske četvrti Montmartrea, jedne od najljepših gradskih četvrti. U Parizu ne propustite probati baguette, odrezak s pomfritom, croque-monsieur (sendvič od prepržene šunke i sira), confit de canard, čuvene kroasane i zanatski sir od sirovog mlijeka.

Barcelona


Odete li u Barcelonu svakako ćete uživati u njenim znamenitostima, ljubaznim domaćinima, ali i u preukusnoj hrani. Ono što u Barceloni morate probati je pan con tomate (španska verzija bruschetta s paradajzom), patatas bravas (prženi krompir s pikantnim umakom), ali i pikantnu hobotnicu i marinirane srdele na tostu s marmeladom od crvenih paprika.

New Orleans


Jednom kada kročite nogom u New Orleans ostat ćete zadivljeni. Pogotovo kuhinjom. Ovaj grad poznat je po specijalitetima kao što su beignets (uštipci) koji se poslužuju s dosta šećera u prahu. Obično ćete uz njih dobiti i domaću kafu s malo cikorije. Probajte i jambalayu, rižu s morskim plodovima, mesom i povrćem.

New York


Za ovaj grad često kražu da je prijestolnica restorana. U njemu ćete moći probati tajlandsku, japansku, francusku ili indijsku kuhinju. Tu možete pojesti i pravi američki doručak poput jaja na sve moguće načine, američke palačinke, vafle, peciva i cream cheese te naravno nezaobilazne krofne.

Venecija


Najbolja hrana koju u Veneciji možete probati su cicchetti (sendvič od gorgonzole, pršute i krompira). Savršena su kombinacija s vinom, a u Veneciji možete birati između stotinu vrsta vina.

Madrid


Gastronomija Madrida je i više nego raznolika. U Madridu morate probati tradicionalne španske tapase koje možete pronaći u gotovo svim restoranima. Probajte i tradicionalnu špansku paellu.

Tokio


U ovom gradu hranu morate probati. Ova gastronomska pristolnica teži savršenstvu. Svaki japanski obrok sadrži kuglu riže gohan i zdjelicu miso supe. Njihova kuhinja sadrži mnogo ribe, morskih plodova i algi. A ovo su jela koja morate probati: takoyaki aka, yakisoba, yakitori, taiyaki, kakigori, wataame i jaga bata.

Bangkok


U ovom gradu ne možete ostati gladni jer na njegovim ulicama prodavači prodaju sve vrste mesa s raznim vrstama sosova. A kao posebnu poslasticu sebi možete kupiti i neku vrstu pečenog insekta. Jelo koje morate probati je banana roti (jelo slično palačinkama).

klix.ba

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Salko » 22 Nov 2018, 11:39

a Travnik
:auf
:oo
"ignorance is bliss"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80417
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7132 times
Been thanked: 11558 times
Status: Online

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by spacebound » 22 Nov 2018, 12:18

Joj, tacno bih sad u Travnik na cevape :inasab Sarajevski im ni do koljena nisu :jok

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Salko » 22 Nov 2018, 12:19

spacebound wrote: 22 Nov 2018, 12:18 Joj, tacno bih sad u Travnik na cevape :inasab Sarajevski im ni do koljena nisu :jok
spremi ausweiss
:D. :D. :D. :D.
"ignorance is bliss"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80417
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7132 times
Been thanked: 11558 times
Status: Online

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by spacebound » 22 Nov 2018, 12:21

Vidi ti sto se sprecha :D.Najdraza ce mi Bosna bit kad joj budem s pasosom isla :nokti

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mala_Mu » 22 Nov 2018, 12:22

Nema cevapa do Banjaluckih :oo


Joj sto ja ogladnih kako procitah clanak.
Mislima sam danas u Rimu. :julia

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by storm » 22 Nov 2018, 12:44

Malo će biti samo pasos :hihi
Sve gradovi, gdje je espresso u centru 10€+
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mala_Mu » 22 Nov 2018, 13:27

I u Barceloni? :ooo :tuga
Da pojacam stednju. :DD


Jel neko bio u nekom od ovih gradova?
Cekamo Inu da kaze kakva je hrana u Veneciji i Rimu :gladan

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Maja » 22 Nov 2018, 13:59

Tacno mi je zao ovih USA-ra. Ni svoja jela nemaju :(
Ne znam ko ih je uopste postavio na listu pa navode u Njujorku japansku, indijsku i ostale kuhinje.
Bolje im je da njeguju indijanska tradicionalna jela.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Čupava » 22 Nov 2018, 14:04

Eto ako će neko ići negdje samo da se najede bolje da sjedi kući... :D.
.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 14:41

Ja ću Tokio
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Socrates » 22 Nov 2018, 14:49

Ostali još Tokio i Bangkok, i mogu da se ispisem iz putnika. :D.

Od navedenih, a i od nenavedenih, Firenca i čitava regija je za mene najljepša i najznačajnija u Evropi, od licnih razloga, političke istorije, istorije umjetnosti, itd.

Rim više pamtim po nekim drugim stvarima. Oprosti mi , mladosti. :D.

New York je skupljaliste svega i svačega u svakom pogledu, pa i sto se tiče hrane. Od nevjerovatnog smeća do vrhunske svjetske kuhinje. Sjevernoamerički Pariz, u tom smislu.

Ipak, uvijek bih prije izabrao New Orleans nego New York zbog koncentracije na kvalitetnu morsku hranu i sto jednostavno imaš osjećaj da je većina ljudi zaista posvecena održavanju tog specificnog duha New Orleansa. To je nešto posebno u Sjevernoj Americi.

I ima jedna starogradska četvrt u Bostonu, koja mirise na Evropu, puna prvoklasnih restorana, najvise italijanskih, koja mi je ostala u sjećanju. Ali, Boston nije naveden.

A dobro se vala jede bilo gdje, ako znaš gdje ćeš ići.
. . . . . . . . .

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by toxic » 22 Nov 2018, 14:59

Mala_Mu wrote: 22 Nov 2018, 12:22 Nema cevapa do Banjaluckih :oo
Samo pod uslovom da su Mujini :djed ostalo jok.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by KREMENAC » 22 Nov 2018, 15:15

Socrates wrote: 22 Nov 2018, 14:49 Ostali još Tokio i Bangkok, i mogu da se ispisem iz putnika. :D.

Od navedenih, a i od nenavedenih, Firenca i čitava regija je za mene najljepša i najznačajnija u Evropi, od licnih razloga, političke istorije, istorije umjetnosti, itd.

Rim više pamtim po nekim drugim stvarima. Oprosti mi , mladosti. :D.

New York je skupljaliste svega i svačega u svakom pogledu, pa i sto se tiče hrane. Od nevjerovatnog smeća do vrhunske svjetske kuhinje. Sjevernoamerički Pariz, u tom smislu.

Ipak, uvijek bih prije izabrao New Orleans nego New York zbog koncentracije na kvalitetnu morsku hranu i sto jednostavno imaš osjećaj da je većina ljudi zaista posvecena održavanju tog specificnog duha New Orleansa. To je nešto posebno u Sjevernoj Americi.

I ima jedna starogradska četvrt u Bostonu, koja mirise na Evropu, puna prvoklasnih restorana, najvise italijanskih, koja mi je ostala u sjećanju. Ali, Boston nije naveden.

A dobro se vala jede bilo gdje, ako znaš gdje ćeš ići.
A Napa i Sonoma??

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81110
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Julia-Klara » 22 Nov 2018, 15:20

Ja bih u Bosnotn svakako, mislim daj eto jedini grad u USA koji bih zeljela vidjeti.
Vjerujem da se i u Istanbulu dobro jede :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Socrates » 22 Nov 2018, 15:20

@ Kremenac

To je više za isprobavanje vina nego sto je gastronomski znacajno. A Kalifornija je idealna i za svakodnevni život, ako ikad odlučim da preselim kod komšija. Mada sumnjam.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2018, 15:22

Nema ni Jablanice.
Jebo ti svoj spisak.
online

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by KREMENAC » 22 Nov 2018, 15:45

Socrates wrote: 22 Nov 2018, 15:20 @ Kremenac

To je više za isprobavanje vina nego sto je gastronomski znacajno. A Kalifornija je idealna i za svakodnevni život, ako ikad odlučim da preselim kod komšija. Mada sumnjam.
ovako je kad jedes preko interneta :hihi :valja

a ovako ako stvarno volite dobar komad mesine:
Image

Image
Image

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mala_Mu » 22 Nov 2018, 17:14

Socrates wrote: 22 Nov 2018, 14:49 Ostali još Tokio i Bangkok, i mogu da se ispisem iz putnika. :D.

Od navedenih, a i od nenavedenih, Firenca i čitava regija je za mene najljepša i najznačajnija u Evropi, od licnih razloga, političke istorije, istorije umjetnosti, itd.

Rim više pamtim po nekim drugim stvarima. Oprosti mi , mladosti. :D.

New York je skupljaliste svega i svačega u svakom pogledu, pa i sto se tiče hrane. Od nevjerovatnog smeća do vrhunske svjetske kuhinje. Sjevernoamerički Pariz, u tom smislu.

Ipak, uvijek bih prije izabrao New Orleans nego New York zbog koncentracije na kvalitetnu morsku hranu i sto jednostavno imaš osjećaj da je većina ljudi zaista posvecena održavanju tog specificnog duha New Orleansa. To je nešto posebno u Sjevernoj Americi.

I ima jedna starogradska četvrt u Bostonu, koja mirise na Evropu, puna prvoklasnih restorana, najvise italijanskih, koja mi je ostala u sjećanju. Ali, Boston nije naveden.

A dobro se vala jede bilo gdje, ako znaš gdje ćeš ići.
Meni zivotna zelja posjetiti New York :love
Filmovi su krivi.. Mozda bih se djelom i razocarala kakvu su mi sliku stvorili. :oo

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Ljubitelji hrane, pripremite pasoše: Ovo su gradovi u kojima je najbolja hrana

Post by Mala_Mu » 22 Nov 2018, 17:16

Julia-Klara wrote: 22 Nov 2018, 15:20 Ja bih u Bosnotn svakako, mislim daj eto jedini grad u USA koji bih zeljela vidjeti.
Vjerujem da se i u Istanbulu dobro jede :ovaj
Nije meni nesto Turska kuhinja..
Imaju neki jak zacin.. Koji svugdje ubacuju.. :grana Barem ondje gdje sam jela.
Za Istanbul ne znam ali vjerovatno je slicno

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests