Voznja vozom - vlakom

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 02:41

Starije generacije se vjerovatno sjecaju kada je putnicki zeljeznicji saobracaj nekada bio veoma zastupljen kod nas ali i u svijetu
Da li se neko od vas sjeca neke svoje voznje vozom i sta mislite o toj vrsti prevoza
Osim avionskog saobracaja ja mislim da je voznja vozom dobra ako se ide daleko jer ima mogucnosti da iznajmite vagon gdje je omoguceno spavanje
Ali postoje i negativne stvari kod zeljeznickog prevoza
naime u sezoni su bile velike guzve pa se moralo dugo stojati po hodnicima a naroda je bilo i previse pa je zaista bilo neugodno
drugo, bilo je dosta i kriminala tako da su mnogi bili izlozeni napadima i kradji od strane kriminalaca
Ali i pored takvih stvari mnogima je tada zeljeznicki prevoz bio jedina i najbolja opcija, sta mislite zasto se to danas manje koristi
Da li zbog toga sto danas mnogi imaju vlastite automobile i poboljsanja kvaliteta auto cesta ili je nesto drugo u pitanju
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by niska grana » 15 Jul 2012, 15:08

Dok sam prošle godine nakon dugo vremena nakratko odmarao u inostranstvu, nisam primijetio da je broj putnika manji a vozovi rjeđi nego prije. Naprotiv: doslovno svaki je bio krcat, vozovi su uredniji, moderniji, brži, čišći i u stanju da u sasvim zadovoljavajućem vremenu prevale velike i osrednje razdaljine i, izumemo li avion, svakako mnogo povoljnijem nego bilo kojim drugim prevoznim sredstvom.

To međutim za našu zemlju ne važi.

Ionako već odranije slabo razgranata mreža željeznica i skromna infrastruktura ozbiljno je narušena ratnim i poslijeratnim zbivanjima. Neke od najvažnijih prijeratnih linija uvedene su tek dvadestak godina kasnije, hronična besparica, prljavi, neuslovni i prastari neuredni vagoni, besmislen i nepovoljan vozni red, tri (kasnije dvije) željeznice u jednoj državi i još mnogošta drugo čine svako putovanje vozom pravom avanturom sa neizvjesnim ishodom.

Osim toga, kad su u pitanju međunarodne linije tu vladaju naročit nesklad i uobičajene balkanske smicalice, pa tako ako neko želi ići na more u južnu Dalmaciju, po dolasku iz Sarajeva u Ploče tamo ga više ne čeka odmah kao nekad trajekt ili autobus, već je primoran da ih čeka dva-tri sata....na nekad nepostojećim međurepubličkim granicama stoji se i po cijeli sat.
Kada ideš iz Zagreba u Sarajevo, tzv. brzi voz na granici preuzimaju Željeznice RS koje ga potom koriste kao Ćiru koji staje na svakoj livadi gdje se nalaze više od tri kuće.

Vjerovatno je stanje bilo mnogo bolje u Austro-Ugarskoj nego danas i s obzirom na sve to, vremenom se izgubila kultura i običaj putovanja vozom.

Pa ipak, veći komfor, svjetlosnim godinama civilizovanije osoblje od onog u busu, prijatni i susretljivi željezničari i inače ljubav prema željeznici kao i neizbježne zabavne situacije čine da uvijek dajem prednost vozu, a kada su u pitanju velike udaljenosti – isključivo avionu.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 16:47

udobnost voza ne moze nista zamijeniti
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 16:49

A sta se sve ne desava u vozu :plavi
Kad budem imao vremena napisacu vam neke dogodovstine koje su se meni desile kada sam davno putovao od Vinkovaca do Splita i obratno
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 16:50

pa znalo je biti i seksa
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 16:51

blento59 wrote:pa znalo je biti i seksa
I tripera :plavi :plavi kod neopreznih
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 16:54

toga nije bilo ali picajzli jeste
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 22:23

Jednom davno sam putovao iz Splita vozom prema vinkovcima
Tada sam bio u u vojsci (bivsa jna) a ja i jos dvojica dobili neko nagradno odsustvo te podjemo zajedno
guzve su bile velike i mi nismo mogli naci slobodno mjesto prvi sat vremena a kada smo konacno nasli slobodno mjesto za nas trojicu pocela je 'zabava" :plavi
Nama je bio cilj da legnemo i zaspimo ali nije bilo mjesta za to jer je vagon bio pun
Ali, jedan od ovih mojih prijatelja skine cipele i odmah je pocelo dobro da "tukne" hehhe
Vojnicke cipele, vojnicke carape pa se to upalilo
Jao, stvarno je smrdilo i putnici su nakon nekog vremena jedan po jedan napustali nas vagon tako da smo poslije nekog vremena ostali sami te se opruzili po sjedistima
Pitam ja ovog sto je skinuo cipele kako to da mu toliko smrde noge a on kaze da cijeli dan nije skidao cipele (voz kretao oko 5 poslijepodne iz Splita a mi ranije izasli)
Kasnije, ko god je otvorio vrata od naseg kupe-a morao se odmah nazad povuci :plavi
OK, mi smo se ipak dobro naspavali te u Vinkovce dosli odmorni a odatle svako u svoje mjesto otisli
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by hojla » 15 Jul 2012, 22:36

pa i danas je voznja vlakom za mene nesto posebno...nema veze sto sam bio zeljeznicar.... mada ja vise idem sa biciklom na vlak jer ima dobrih tura po istri (slovenskoj)...a znam ici i do jesenica pa onda bbiciklom u kranjsku goru...ili cak do belopeskih jezera..... sve u svemu danas su vlakovi drugaciji... udobniji...ali nema vise onoliko putnika...niti guzvi...a bogami ni svakakvih dogadjanja .... a ionako su kroz nove drzave ukinuli vecinu vlakova....pa se ti vozi lokalima ako imas dva dana vremena.... samo zato na put idem avtom....ali za krace izlete iza bicikl je jos uvijek super
Our solution mind revolution

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 23:09

komsija wrote:Jednom davno sam putovao iz Splita vozom prema vinkovcima
Tada sam bio u u vojsci (bivsa jna) a ja i jos dvojica dobili neko nagradno odsustvo te podjemo zajedno
guzve su bile velike i mi nismo mogli naci slobodno mjesto prvi sat vremena a kada smo konacno nasli slobodno mjesto za nas trojicu pocela je 'zabava" :plavi
Nama je bio cilj da legnemo i zaspimo ali nije bilo mjesta za to jer je vagon bio pun
Ali, jedan od ovih mojih prijatelja skine cipele i odmah je pocelo dobro da "tukne" hehhe
Vojnicke cipele, vojnicke carape pa se to upalilo
Jao, stvarno je smrdilo i putnici su nakon nekog vremena jedan po jedan napustali nas vagon tako da smo poslije nekog vremena ostali sami te se opruzili po sjedistima
Pitam ja ovog sto je skinuo cipele kako to da mu toliko smrde noge a on kaze da cijeli dan nije skidao cipele (voz kretao oko 5 poslijepodne iz Splita a mi ranije izasli)
Kasnije, ko god je otvorio vrata od naseg kupe-a morao se odmah nazad povuci :plavi
OK, mi smo se ipak dobro naspavali te u Vinkovce dosli odmorni a odatle svako u svoje mjesto otisli
gdje si sluzio vojsku?
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 23:20

Ja sluzio vojsku u splitu, nisam nigdje isao u prekomandu
Kasarna se zvala Visoka .....vojna policija
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by Maja » 15 Jul 2012, 23:21

Ovi novi vozovi hmmm mislim da sam ja jedina koja im se ne veseli. Više mi liče na buseve, nego vozove. Nema u njima kapi romantike.

Pričao mi je jednom stari komšija kako je često išao starim ćirom koji je išao na ugalj iz Čapljine u Sarajevo. Kaže vozio je po 6 sati i komotno si mogao izaći iz njega, da oprostiš, pomokrit se i vratiti. Tako je sporo išao :D.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 23:25

Istina je...bilo je tu neke romantike u starim vozovima
ma dok se vozilo tu su neki mezili, pili, pjevali, vozili se bez karte pa je bilo i izbacivanja kroz vrata dok se voz krece :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 23:28

Blento, evo kako sam izgledao u Splitu dok sam bio u JNA :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by STrendzer » 15 Jul 2012, 23:30

voz ili vlak,pitanje je sad...,

kako je ispravnije, kad fina poznanica/kolegica izadje iz voza na stanici pitati je;
-jel se lijepo navozala ili se lijepo navlacila?

:pusi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 23:31

znam ti kasarnu bio sam u njoj u posjeti sa vojnim klubom
ja sam sluzio u divuljama kod trogira
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 23:33

komsija wrote:Blento, evo kako sam izgledao u Splitu dok sam bio u JNA :plavi
znas li da smo zajedno radili u vinojugovom dragstoru
ja radio preko raspusta dok sam studirao da zaradim love za more
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by hojla » 15 Jul 2012, 23:34

burek67 wrote:voz ili vlak,pitanje je sad...,

kako je ispravnije, kad fina poznanica/kolegica izadje iz voza na stanici pitati je;
-jel se lijepo navozala ili se lijepo navlacila?

:pusi

pogledas osmijeh na licu...i sve ti je jasno :plavi
Our solution mind revolution

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by komsija » 15 Jul 2012, 23:38

blento59 wrote:
komsija wrote:Blento, evo kako sam izgledao u Splitu dok sam bio u JNA :plavi
znas li da smo zajedno radili u vinojugovom dragstoru
ja radio preko raspusta dok sam studirao da zaradim love za more
Ehhh davno je to bilo pa se sad ne mogu sjecati ....jedino ako bi npr. vidio sliku ali i to tesko jer su se mnogi promijenili
sjecam se da smo imali mladih koji su privremeno radili
A sto se tice vozova meni su bili veoma interesntni nasi dzeparosi iz Brckog koji su isli od Brckog do Vinkovaca i dzeparili
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Voznja vozom - vlakom

Post by blento59 » 15 Jul 2012, 23:39

tu je neprevazidjen bio adik ako si ga znao
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests