Turizam u BiH - općenito

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54007
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15263 times
Status: Online

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by HAVANA » 27 Jan 2020, 23:18

Socrates wrote: 27 Jan 2020, 23:13
HAVANA wrote: 27 Jan 2020, 23:11

Ja kad putujem, ucim. Gledam. Trosim. Uzivam. Iz toga izvlacim zakljucke i planiram slijedecu investiciju. Pare su da se trose a putovanje je najbolja skola i najpametnija investicija. Cuj kukam. :grana Jesi mi to sad ko sukno nesta, jel ti lakse? Sve sto radim i imam je splet onoga sto sam vidio i dozivio.
Ma nisam ti sukno, jbt, salim se. Jest narod napet, jbm ti.
Pa jbg nije mi djelovalo ko sala. :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Ariel » 27 Jan 2020, 23:18

Dorian wrote: 27 Jan 2020, 23:17
Snowie wrote: 27 Jan 2020, 22:57
Bolja je ona kod Moje Banke
Hm. O ukusima... :hihi
Naravno, kad kazem bolja mislim meni bolja :ooo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Socrates » 27 Jan 2020, 23:18

Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:13 Još smo mi daleko od neke zanimljive destinacije.

Dovoljno je samo prošetati sada centrom Sarajeva, kao glavnog grada, i proći užasno prljavim ulicama i zapuštenim parkovima.

S ljubaznošću se nismo ni u putu sreli, kvalitet hrane u restoranima srednja žalost, šoping dosadan, javni prevoz očajan...

Prirodu zatrpavamo smećem i uništavamo lošim infrastrukturnim rješenjima...
Ja mislim da ste ljubazniji prema strancima nego među sobom.

A ostalo, ne znam sta bih rekao. Treba privući dijasporu da ulaze u promjene svega toga, a to može tek kad se riješe mnoge druge stvari. Čak bi se sve isplatilo povjeriti i nekom strancu.
. . . . . . . . .

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24256
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6297 times
Been thanked: 5513 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Zizi » 27 Jan 2020, 23:24

Socrates wrote: 27 Jan 2020, 23:18
Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:13 Još smo mi daleko od neke zanimljive destinacije.

Dovoljno je samo prošetati sada centrom Sarajeva, kao glavnog grada, i proći užasno prljavim ulicama i zapuštenim parkovima.

S ljubaznošću se nismo ni u putu sreli, kvalitet hrane u restoranima srednja žalost, šoping dosadan, javni prevoz očajan...

Prirodu zatrpavamo smećem i uništavamo lošim infrastrukturnim rješenjima...
Ja mislim da ste ljubazniji prema strancima nego među sobom.

A ostalo, ne znam sta bih rekao. Treba privući dijasporu da ulaze u promjene svega toga, a to može tek kad se riješe mnoge druge stvari. Čak bi se sve isplatilo povjeriti i nekom strancu.
Što se tiče ljubaznosti, tu ima dosta razlike od regije do regije. Mislim da je najgora situacija u Sarajevu, da su šampioni u neljubaznosti.

Za ostale stvari trebaju korjenite promjene u glavama ljudi, da se već jednom izvuku iz teškog primitivizma.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Dorian » 27 Jan 2020, 23:24

HAVANA wrote: 27 Jan 2020, 23:11
Socrates wrote: 27 Jan 2020, 23:00

Pa to sam i rekao, ti si baba, on je žaba. Ti voliš potrosit' i onda se žaliti što je skupo, a on voli uštediti i na putovanju.

Baba troši, zaba štedi, sta sam pogrešno rekao? :ooo
Ja kad putujem, ucim. Gledam. Trosim. Uzivam. Iz toga izvlacim zakljucke i planiram slijedecu investiciju. Pare su da se trose a putovanje je najbolja skola i najpametnija investicija. Cuj kukam. :grana Jesi mi to sad ko sukno nesta, jel ti lakse? Sve sto radim i imam je splet onoga sto sam vidio i dozivio.
Da, slažem se.

Samo ja namjerno izbjegavam restorane na najatraktivnijim mjestima iz jednog prostog razloga. To su najčešće kulturološki "najneutralniji" restorani i imaju fiksirane menije odštampane zlatnim slovima, namirnice drže u hladnjačama itd. A jela koja služe služe stotine i hiljade restorana širom tog područja. Pa ti je isto ušao u Njemačkoj ili Portugalu u takav restoran, slična je hrana u oba. Trude se da zadovolje ukuse ljudi iz različitih dijelova svijeta i da nikome ne bude previše (slano, slatko, ljuto ovako onako). Ne smiju sebi dozvoliti "političku nekorektnost" u stilu: Ovako je kod nas tradicionalno, pa me baš briga da li je profinjeno nepce nekog svjetskog putnika uvrijeđeno mojom tradicijom.

Ja više volim porodične restorane kojima meni svakog dana zavisi od onoga šta nađu svježe na pijaci pa je meni napisan kredom na ploči na zidu, nema prevoda na engleski, mama kuha, tata za šankom, sin konobariše, kćerka radi na kasi. Tu je i prava lokalna hrana i jeftinije.
Last edited by Dorian on 27 Jan 2020, 23:25, edited 1 time in total.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54007
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15263 times
Status: Online

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by HAVANA » 27 Jan 2020, 23:24

Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:13 Još smo mi daleko od neke zanimljive destinacije.

Dovoljno je samo prošetati sada centrom Sarajeva, kao glavnog grada, i proći užasno prljavim ulicama i zapuštenim parkovima.

S ljubaznošću se nismo ni u putu sreli, kvalitet hrane u restoranima srednja žalost, šoping dosadan, javni prevoz očajan...

Prirodu zatrpavamo smećem i uništavamo lošim infrastrukturnim rješenjima...
Greska. Itekako zanimljivi. A ovo je uvijek bila zemlja i grad velikih kontrasta. Od genijalaca do totalnih imbecila. Ima neki pecat koji mnogi ljudi vole. I ja sam ga volim najvise na svijetu. Ja sam bogme ljubazan, i mnogi koje znam. Klopa odlicna, soping ima sta ima, ni puno ni malo. Prevoz ocajan...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Socrates » 27 Jan 2020, 23:31

Treba tu znati i prodati malo šuplje.

Napredak nekako najlakse ide preko sportskih takmičenja.

Kad bi se moglo sa komšijama nekako dogovoriti da se Evropi proda šuplja oko nekog Eura Mira or whatever i da se organizuje zajednički evropsko u fudbalu, to bi bilo idealno za popravljanje situacije.

Al' to je političarima dole misaona imenica.
. . . . . . . . .

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24256
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6297 times
Been thanked: 5513 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Zizi » 27 Jan 2020, 23:35

HAVANA wrote: 27 Jan 2020, 23:24
Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:13 Još smo mi daleko od neke zanimljive destinacije.

Dovoljno je samo prošetati sada centrom Sarajeva, kao glavnog grada, i proći užasno prljavim ulicama i zapuštenim parkovima.

S ljubaznošću se nismo ni u putu sreli, kvalitet hrane u restoranima srednja žalost, šoping dosadan, javni prevoz očajan...

Prirodu zatrpavamo smećem i uništavamo lošim infrastrukturnim rješenjima...
Greska. Itekako zanimljivi. A ovo je uvijek bila zemlja i grad velikih kontrasta. Od genijalaca do totalnih imbecila. Ima neki pecat koji mnogi ljudi vole. I ja sam ga volim najvise na svijetu. Ja sam bogme ljubazan, i mnogi koje znam. Klopa odlicna, soping ima sta ima, ni puno ni malo. Prevoz ocajan...
Ima neko istraživanje u vezi kvaliteta usluga, između ostaloga i ljubaznosti, koje se radi jednom godišnje, čini mi se za države bivše juge i još neke u regiji.
Šta misliš koje svake godine šampion loše usluge? Mi.

A i da nema tog istraživanja, dovoljno mi je samo da uporedim ljubaznost koju doživim u Zg i Bg sa Sa. Opet smo mi donji.

Jesmo ljubazni ti i ja, i ljudi s kojima se mi družimo, samo ih je očito malo takvih kod nas.

Ja neću da kupujem u prodavnicama gdje su neljubazni, a također izbjegavam i takve restorane, kafiće i ostalo.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by dadojović » 27 Jan 2020, 23:42

HAVANA wrote: 27 Jan 2020, 23:06
dadojović wrote: 27 Jan 2020, 22:49 Sva se priča svela na hranu. Turistička ponuda i prirodne ljepote ostaše u drugom planu.
Za te stvari vec treba uredjen sistem... Ne moze par pojedinaca napraviti nista veliko. A ima ih sa odlicnim idejama i imaju posla. Ali to je malo, nista... Ja bi volio da je jajce kasarna pravo skup hotel, da se kanjon rakitnice progura s dozom adrenalina, lukomir, rafting jos vise nego sad, tunel i ta prica i dozivljaj, vrelo bosne, bjelasnica, trebevic, jahorina, treskavica... Ma ima toga more... Valjda dodjemo pameti... A tu ima para, u turizmu ima para...
Slažem se. BIH ima turistički potencijal koji se može iskoristiti, ali potrebna su ulaganja. I moraju se imati dodatni sadržaji. Ponuditi nešto novo, drugačije, imati nekakvu priču. Primjer Hrvatske: rapidan rast ostvaruju uglavnom destinacije koje proširuju ponudu. Ne može se više oslanjati i nadati se da će gosti prelaziti dvije tisuće kilometara, samo radi prženja na suncu.
Sve više turista želi provesti odmor u miru i tišini, uklopljenima u prirodne ljepote. A to je upravo ono što BIH može da ponudi.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Dorian » 28 Jan 2020, 00:13

Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:35
HAVANA wrote: 27 Jan 2020, 23:24
Greska. Itekako zanimljivi. A ovo je uvijek bila zemlja i grad velikih kontrasta. Od genijalaca do totalnih imbecila. Ima neki pecat koji mnogi ljudi vole. I ja sam ga volim najvise na svijetu. Ja sam bogme ljubazan, i mnogi koje znam. Klopa odlicna, soping ima sta ima, ni puno ni malo. Prevoz ocajan...
Ima neko istraživanje u vezi kvaliteta usluga, između ostaloga i ljubaznosti, koje se radi jednom godišnje, čini mi se za države bivše juge i još neke u regiji.
Šta misliš koje svake godine šampion loše usluge? Mi.

A i da nema tog istraživanja, dovoljno mi je samo da uporedim ljubaznost koju doživim u Zg i Bg sa Sa. Opet smo mi donji.

Jesmo ljubazni ti i ja, i ljudi s kojima se mi družimo, samo ih je očito malo takvih kod nas.

Ja neću da kupujem u prodavnicama gdje su neljubazni, a također izbjegavam i takve restorane, kafiće i ostalo.
Ja sam imao loše iskustvo u Zagrebu, na Cvjetnom trgu što se ljubaznosti tiče.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28517
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1552 times
Been thanked: 1526 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by uvijek_kontra » 28 Jan 2020, 00:19

Ma sta turiste briga ponuda, u Bosnu se ide na cevape eventuelno neko meso. Fensy smensy, ne vjerujem. Bar nisam to nikad od nikog cula. . "hajmo u Bosnu na morskog psa na posteljici od rukole i gluposti"

Nama sto dolazimo je svakako sve fino i jeftino jer znamo koliko ovdje placamo za rucak, malicu ili sta vec. To za soping ne znam. Izbjegavam sve, osim online. Jos sa mojom debilnom bosanscinom. :lupa Ogulili bi me ko zeca. I ne bi bilo prvi put jer sve mi zao..

No, sto se Bosne tice, bila sam u rodnom kraju moje mame, Tesnju i Sarajevu. I to je to. Mozda se nekog grada i ne sjecam, a kao djete uvijek sam imala strah kad bi otisli za Bosnu. I dandanas imam isti taj strah i ne bih nikad smjela na neki roadtrip il istrazivanje po Bosni. Zamisli, ja, koja ni blizu rata bila nisam. Jadni ljudi sto su to dozivjeli.

Ne vuce me nesto. Otkako nane nema, sve mi je total egal. Mama i tata u zadnje tri godine sagradili kucu, dvaput bila samo.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Heidi » 28 Jan 2020, 00:21

Sta ba ne smijes, pa ko ce ici sa mnom na domovinski trip :rug

To mi je bas zelja. :julia
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by prog321 » 28 Jan 2020, 00:58

Zizi wrote: 27 Jan 2020, 23:35

Ima neko istraživanje u vezi kvaliteta usluga, između ostaloga i ljubaznosti, koje se radi jednom godišnje, čini mi se za države bivše juge i još neke u regiji.
Šta misliš koje svake godine šampion loše usluge? Mi.

A i da nema tog istraživanja, dovoljno mi je samo da uporedim ljubaznost koju doživim u Zg i Bg sa Sa. Opet smo mi donji.

Jesmo ljubazni ti i ja, i ljudi s kojima se mi družimo, samo ih je očito malo takvih kod nas.

Ja neću da kupujem u prodavnicama gdje su neljubazni, a također izbjegavam i takve restorane, kafiće i ostalo.
Ta su istraživanja naručena.

Nista neljubazniji nismo od regije. Pogotovo od hrvata ili nedaj bože slovenaca.
A u beogradu mogu da te objese. Niko prstom ne bi makao.
Ne kažem da smo bolji.
Ali svi smo ista talašika.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by prog321 » 28 Jan 2020, 01:00

uvijek_kontra wrote: 28 Jan 2020, 00:19 Ma sta turiste briga ponuda, u Bosnu se ide na cevape eventuelno neko meso. Fensy smensy, ne vjerujem. Bar nisam to nikad od nikog cula. . "hajmo u Bosnu na morskog psa na posteljici od rukole i gluposti"

Nama sto dolazimo je svakako sve fino i jeftino jer znamo koliko ovdje placamo za rucak, malicu ili sta vec. To za soping ne znam. Izbjegavam sve, osim online. Jos sa mojom debilnom bosanscinom. :lupa Ogulili bi me ko zeca. I ne bi bilo prvi put jer sve mi zao..

No, sto se Bosne tice, bila sam u rodnom kraju moje mame, Tesnju i Sarajevu. I to je to. Mozda se nekog grada i ne sjecam, a kao djete uvijek sam imala strah kad bi otisli za Bosnu. I dandanas imam isti taj strah i ne bih nikad smjela na neki roadtrip il istrazivanje po Bosni. Zamisli, ja, koja ni blizu rata bila nisam. Jadni ljudi sto su to dozivjeli.

Ima luksuza i u bosni.
Vidi se da pričas iz neiskustva.
Rat je davno prošao.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28517
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1552 times
Been thanked: 1526 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by uvijek_kontra » 28 Jan 2020, 01:02

Ko prica o luksuzu?
Odakle ideja da ja na putovanjima furam luksuz?

Pricam iz svog izkustva.
I rat apsolutno nema veze s istim.

Smartass.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28517
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1552 times
Been thanked: 1526 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by uvijek_kontra » 28 Jan 2020, 01:04

Heidi wrote: 28 Jan 2020, 00:21 Sta ba ne smijes, pa ko ce ici sa mnom na domovinski trip :rug

To mi je bas zelja. :julia
Ma s tobom i na kraj svijeta. :D.

Al ne mogu iz svoje koze.
Valjda mi ostalo iz djetinstva. :cudi
Last edited by uvijek_kontra on 28 Jan 2020, 01:11, edited 1 time in total.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Heidi » 28 Jan 2020, 01:05

Ja sam hrabra, ne smije nam niko nista :gazi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Socrates » 28 Jan 2020, 01:12

uvijek_kontra wrote: 28 Jan 2020, 01:02 Smartass.
:ha
. . . . . . . . .

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28517
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1552 times
Been thanked: 1526 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by uvijek_kontra » 28 Jan 2020, 01:13

Pa kad prica u moje ime.
Cuj pricam iz neiskustva. :lupa

Zdravo pameti.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: CNN-ova lista razloga zašto posjetiti BIH

Post by Vrag » 28 Jan 2020, 01:20

Ja u restoran ne idem ni u Sarajevu, a da idem negdje vani :valja
Generalno BiH za posjetiti za svakog dijasporca koji uziva u putovanjima bi trebalo biti pod moranje. Mala zemlja, a na svakih 5 km se ima sta lijepo vidjeti.

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests