Kako odaberete destinaciju?

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Kako odaberete destinaciju?

poželim nešto novo
6
19%
nešto što mi je usput
0
No votes
blizina je u pitanju
3
10%
zavisi od cijena
6
19%
ima tu i politike
1
3%
bitna je uslužnost
3
10%
drugi odluče o tome
2
6%
naviknem na neku destinaciju
7
23%
prevare me sa reklamama
1
3%
gdje se mogu baviti svojim hobijem
2
6%
ono što je inn
0
No votes
 
Total votes: 31

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Calla » 09 Oct 2012, 10:38

u glavi osmislimo plan gdje jos nismo bili pa preko interneta odaberemo cilj i pokusavamo da svake godine odaberemo neku drugu zemlju koju smo unaprijed poliglotom prelistali i koliko toliko smjernice u toj zemlji upoznali ne bi li dobili bar mali orjentir posjetnog cilja , kada ciljeve zacrtamo sta je muzu a sta meni interesantno onda krene muz kada smo na mjestu odabira da meni pokazuje sve ono sta je interesantno odabrao iz njegovog ugla a kasnije slijedim ja u pokazivanju sa mojim odabirom
,put oko svijeta bio bi mi drazi ,volila bih otprilike ovako da odlucim da se zaista jednog dana usudim godinu dana izaci iz poslovnih obaveza i u jednom komadu obidem dvadeset drzava ali to je prosto nemoguce izvesti , ovako svake godine tih nekih 35 dana u godini moramo dobro isplanirati kuda ..(kratki trip)ne bi li uspjeli da dodemo do jedno dvije ili tri drzave ali i one moraju biti u nizu blizinski inace mirnije prodemo ako se odlucimo samo za jedno mjesto,
posto sam ja osoba kojoj je izlezavanje na mjestu za odmore samo prva dva dana zanimljivo odabir uvjek pada i na mjesta koja u blizini imaju ili stari grad ,neka umjetnicka slikarska ili literalna ateljea muzeje ili prirodna jezera uglavnom nekakav kulturoloski sadrzaj i susretanje ljudi (i moje familije susreti generacija uz hranu mi je jako bitan )

imam ja i nekakve svoje rituale koji su za sada aktuelni
u maju mjesecu putujemo cesto na daleke kontinente ,Amerika,Afrika,Arapske zemlje ,preostala mi je Australija,,Aljaska,,,i jos mnogo mnogo toga
u septembru mjesecu obilazimo i sve bivse jugoslovenske prostore u kojem obavezno mom muzu pokazujem seoske obicaje nase zemlje ( od sela u slavoniji,, Istarska magija , jezera i planine u Sloveniji ,Bosanske rjeke planine u Hrvatskoj obavezno Zagreb ,Crna Gora ,-u Srbiji obavezno Beograd ,,u Crnoj Gori primorje ,jedino jos nisam stigla do Makedonije ..
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2012, 19:53

preostala mi je Australija,,Aljaska,,,i jos mnogo mnogo toga
Hajde Australija ali zanima me šta ima na Aljasci?
Zlatna groznica je prošla i to poodavno. :D
online

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Major » 09 Oct 2012, 21:36

Callaclassicgirl wrote:u glavi osmislimo plan gdje jos nismo bili pa preko interneta odaberemo cilj i pokusavamo da svake godine odaberemo neku drugu zemlju koju smo unaprijed poliglotom prelistali i koliko toliko smjernice u toj zemlji upoznali ne bi li dobili bar mali orjentir posjetnog cilja , kada ciljeve zacrtamo sta je muzu a sta meni interesantno onda krene muz kada smo na mjestu odabira da meni pokazuje sve ono sta je interesantno odabrao iz njegovog ugla a kasnije slijedim ja u pokazivanju sa mojim odabirom
,put oko svijeta bio bi mi drazi ,volila bih otprilike ovako da odlucim da se zaista jednog dana usudim godinu dana izaci iz poslovnih obaveza i u jednom komadu obidem dvadeset drzava ali to je prosto nemoguce izvesti , ovako svake godine tih nekih 35 dana u godini moramo dobro isplanirati kuda ..(kratki trip)ne bi li uspjeli da dodemo do jedno dvije ili tri drzave ali i one moraju biti u nizu blizinski inace mirnije prodemo ako se odlucimo samo za jedno mjesto,
posto sam ja osoba kojoj je izlezavanje na mjestu za odmore samo prva dva dana zanimljivo odabir uvjek pada i na mjesta koja u blizini imaju ili stari grad ,neka umjetnicka slikarska ili literalna ateljea muzeje ili prirodna jezera uglavnom nekakav kulturoloski sadrzaj i susretanje ljudi (i moje familije susreti generacija uz hranu mi je jako bitan )

imam ja i nekakve svoje rituale koji su za sada aktuelni
u maju mjesecu putujemo cesto na daleke kontinente ,Amerika,Afrika,Arapske zemlje ,preostala mi je Australija,,Aljaska,,,i jos mnogo mnogo toga
u septembru mjesecu obilazimo i sve bivse jugoslovenske prostore u kojem obavezno mom muzu pokazujem seoske obicaje nase zemlje ( od sela u slavoniji,, Istarska magija , jezera i planine u Sloveniji ,Bosanske rjeke planine u Hrvatskoj obavezno Zagreb ,Crna Gora ,-u Srbiji obavezno Beograd ,,u Crnoj Gori primorje ,jedino jos nisam stigla do Makedonije ..
Tipicno razmisljanje dame iz velike metropole.
Ipak, uvjek je bilo tih koji su si mogli slican luksuz priustiti i onih koji su sanjarili.

Volis luksuz, volis putovanje, haman bih rekao Njemacka vrlina, ali volis i bivsu nam Jugoslaviju.
Da trampimo, ja ti nudim put od Triglava do Dzevdjelije i od Ulcinja pa do Poreca, a ti za uzvrat prosvercuj me na
putovanje oko svijeta (pa makar i u Aljasci u tom luksuznom hotelu vise dana zaglavili) i tvom dragom me predstavis kao najblizeg rodjaka, biti cu dobar i poslusan. :p
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by String » 09 Oct 2012, 21:43

"Ima li kakvo mjesto gdje necu vidjeti ono sto inace vidjam...dosadne turiste...stereotipne nocne izlaske, alkohol, mobitel, buku motora automobila i ostala vec vidjena sranja"?
-Ima.
-Dolazim(o).
Veoma jednostavno...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sarajevo

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2013, 15:40

Image

U jeku sezone godišnjih odmora, kao i sve učestalijih izlazaka u kafiće i restorane, primjetna je ogromna razlika u visini cijena jednog prosječnog izlaska u gradovima zapadnog Balkana.

Rezultati mini-istraživanja koje su proveli novinari agencije Anadolija pokazali su da je u zemljama regije najskuplji izazak "na kafu i sok" u Dubrovniku i Budvi, a najjeftiniji u Sarajevu, Skoplju i Prištini.

Tako u jednom prosječnom kafiću u Sarajevu kafu možete popiti po cijeni od 0,75 do 1 euro, sok za 1,5 eura, mineralnu vodu za 1 euro, pivo za 2 eura, dok kuglu sladoleda možete dobiti za 0,5 eura. Prema tome, za prosječan izlazak u bh. prijestolnici potrebno je izdvojiti 2-5 eura.

Također, u kafićima u Prištini sa standardnim cijenama, kafa košta oko 1 euro, sok 1,5 eura, pivo 1,5 eura, mineralna voda 0,5 eura i kugla sladoleda oko 0,5 eura. Prema ovim cijenama, za solidan izlazak u Prištini jednoj osobi je potrebno također 2-5 eura da se lijepo provede i proćaska sa društvom.

Isto tako, u standardnom kafiću u Skoplju za kafu je potrebno izdvojiti od 1 do 2 eura, za sok oko 1 euro, pivo oko 1 do 2 eura, mineralnu vodu 1 euro i kuglu sladoleda 0,5 eura.

S druge strane, od glavnih gradova regije, najskuplji prosječni dnevni izlasci su u Zagrebu i Beogradu. U glavnom gradu Srbije, kafa u standardnom kafiću košta od 1,5 do 3 eura, sok oko 2 do 3 eura, pivo od 1 do 2 eura, mineralna voda 1 euro i kugla sladoleda od 0,5 do 1 eura. Prema tome, za izlazak sa društvom u Beogradu jednoj osobi potrebno je ukupno od 6 do 8 eura.

Također, u prosječnom kafiću u Zagrebu kafa košta oko 1,5 eura, sok 2 eura, pivo 3 eura, mineralna voda 1,5 euro i kugla sladoleda oko 1 euro.

U kafićima i restoranima Podgorici za kafu je potrebno izdvojiti od 1,2 do 2 eura, za sok 2 eura, za mineralnu vodu 1 euro, pivo možete popiti za 1,5 do 2 eura i kuglu sladoleda za 0,6 eura.

Cijene rastu kako idete prema jugu i stižete do morske obale. Cijene na hrvatskom i crnogorskom primorju su znatno veće nego na kopnu. Po skupoći se posebno izdvajaju Dubrovnik, Makarska i Budva, dok je na bosanskohercegovačkom moru, u Neumu, za jednostavan izlazak potrebno izdvojiti znatno manje novca.

Za kafu i mineralnu vodu u Dubrovniku potrebno je izdvojiti po 3,5 eura, dok su sokovi 4 ili 5 eura. Pivo se može popiti za 5 ili 6 eura.

U Makarskoj su cijene niže nego u Dubrovniku. U jednom prosječnom kafiću ili restoranu u Makarskoj kafa košta oko 1,6 do 2 eura, sok 2,5 eura, pivo 2,7 do 3 eura, mineralna voda 1,5 do 2 eura i kugla sladoleda oko 1 euro.

Na crnogorskom primorju, u Budvi, cijene su skuplje nego u Makarskoj ali nešto jeftinije nego u Dubrovniku. U jednom prosječnom kafiću u Budvi za kafu je potrebno izdvojiti od 2 do 2,5 eura, za sok 2 do 4 eura, mineralnu vodu 2 eura, za pivo 3 do 5 eura i kuglu sladoleda 1 do 1,5 euro.

Dakle, u Dubrovniku i Budvi dnevni izlazak sa društvom "na kafu i sok" dva puta je skuplji nego u Sarajevu, Prištini i Skoplju.

(Anadolija/av)
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Bambi » 01 Aug 2013, 17:57

Cijene u Dubrovniku su za ne povjerovati :sok :cudi

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Dust » 01 Aug 2013, 18:01

Balkanski Monte Carlo :oo
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by laganini » 01 Aug 2013, 18:05

idemo u prištinu....
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Pasaga » 01 Aug 2013, 20:25

laganini wrote:idemo u prištinu....
neznam jesil bio....
u Pristini imas sta i da vidis....
sad...cjene....neznam...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2013, 20:48

Izgleda da je ovog ljeta, apsolutni hit pisati o turizmu u HR. Na svakom portalu ima nešto svaki dan. Evo najnoviji slučaj iz Nina a to nije prijestolnica :D

Image
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Dust » 01 Aug 2013, 20:50

:oo


:ha nisu normalni
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Bambi » 01 Aug 2013, 22:26

:haha Stvarno su pukli sa ovim cijenama,još danas slušam na dnevniku neki stranci govore cijene su niske i odlične,a jedna kaže: Cijene su previsoke,pogotovo u Dubrovniku... :plavi

Ruana
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Ruana » 01 Aug 2013, 22:34

Ovo uopste nije skupo, odnos kune i krune je skoro isti, ovdje je gazirani sok 25 kruna. Lignje najjeftinije su 350 kruna.
Nama iz Danske ovo nije skupo jer ovdje su cijene astronomske. Isto je ovako i lani kostalo.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Balkanski izlasci:Najskuplji Dubrovnik,najjeftinije Sara

Post by Dust » 01 Aug 2013, 22:37

Draga Amerika :oo
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2013, 10:29

Pretpostavljam da je ulazak Hrvatske u EU poremetio odabir destinacija :oo
Do tog datuma, moglo se reći da građani naše zemlje uglavnom ljetuju izvan EU a sada je došlo do promjena.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Julia-Klara » 17 Aug 2013, 10:39

String wrote:"Ima li kakvo mjesto gdje necu vidjeti ono sto inace vidjam...dosadne turiste...stereotipne nocne izlaske, alkohol, mobitel, buku motora automobila i ostala vec vidjena sranja"?
-Ima.
-Dolazim(o).
Veoma jednostavno...
kada bih birala sad ovako bi bilo
pristalica sam odlaska na destinacije koje stvarno mogu pruziti onaj vid odmora koji mi treba, posljednjih godina je to uglavnom zelja za sto manje kontakta sa ljudima, guzvom, bukom, i svim turistickim cakama...

jos uvijek mi se odmor (pravi) svodi na odlazak kuci,ali nadam se da cu i to ubrzo promijeniti
Ceska nudi odlican izbor destinacija po planinama i jezerima kako ovdje, tako i u Austriji
a jedno vikend "mentalno ciscenje" se ce moci pristiti s vremena na vrijeme
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 22:35

Obično uzmem kartu, raširim je po stolu, zažmirim i pritisnem kažiprstom, pa gdje ubodem... :cvike

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2014, 22:37

krhotina wrote:Obično uzmem kartu, raširim je po stolu, zažmirim i pritisnem kažiprstom, pa gdje ubodem... :cvike
Postoje i savremenije metode. Nije da nije :D
Upališ smartphone, startaš google maps, frljakneš prstom po displayu.. pa đe završiš :D
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by dacina_curica » 02 Mar 2014, 22:43

Idem tamo gdje su mi "ljudi". :)
Znaci skontam koja destinacija mi je najpovoljnija da se iskupimo i odcejfimo i tu idem...Naravno to je vazda negdje u Evropi, ovdje po Americi najcesce bacimo pikado pa gdje zavrsimo. :)

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Kako odaberete destinaciju?

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 23:06

Krokodil Behko wrote:
krhotina wrote:Obično uzmem kartu, raširim je po stolu, zažmirim i pritisnem kažiprstom, pa gdje ubodem... :cvike
Postoje i savremenije metode. Nije da nije :D
Upališ smartphone, startaš google maps, frljakneš prstom po displayu.. pa đe završiš :D

Ma i to je zastarilo ako imamo u vidu kako to rade u drugim galaksijama :hop

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 18 guests