Mjesta koja se moraju vidjeti

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Mjesta koja se moraju vidjeti

Post by Maja » 23 Jan 2011, 22:49

tema za sve neuobičajene stvari i pojave

nemojte stavljati neke ljudske anomalije i bolesti od kojih se okreće želudac


Sedam najvećih rupa na Zemlji

Ove bušotine nastale prirodnim putem ili iskopane ljudskim rukama nisu samo izvanredne i oduzimaju dah, već su neke od njih zaista strašne.

1. Kimberley - Južna Afrika

Image

Vjerovatno najveća rupa na svijetu iskopana ljudskim rukama je upravo ovaj 1097 metara dubok rudnik iz kojeg je prije zatvaranja izvađeno preko tri tone dijamanata. Ne koristi se od 1914. godine.

2. Glory Hole - Kalifornija

Image

'Sveta rupa' se koristi kada je brana punog kapaciteta i voda se mora ukloniti iz rezervara. Pripada Monticello brani u Kaliforniji i najveća je na svijetu. Njena veličina omogućava primanje 14.400 kubika vode svake sekunde.

3. Bingham Canyon, Utah

Image

Kopanje ove bušotine započelo je 1863. godine, a traje i danas. Rupa se konstantno povećava, a trenutno je široka oko četiri kilometra.

4. Great Blue Hole, Belize

Image

Nejverovatni geografski fenomen - bušotina poznata kao 'velika plava rupa' smještena je na skoro 100 kilometara od kopna Belizea. Mnogo je plavih rupa širom svijeta, ali ni jedna nije zapanjujuća kao ova.

5. Rudnik Mirny Diamond, Sibir

Image

Mnogi su možda već vidjeli slike ovog rudnika koji nosi titulu najvećeg rudnika dijamanata na Zemlji. Dubok je 525 metara, s prečnikom vanjskog kruga od 1.200 metara. Zabranjeno je čak i prelijetanje iznad rupe jer je bilo slučajeva kad je ova zvijer usisala helikoptere.

6. Rudnik Diavik, Kanada

Image

Ovaj nevjerojatni rudnik je toliko velik i područje toliko udaljeno da ima vlastiti aerodrom s pistom koja može primiti Boeing 737. Posebno lijepo izgleda kad voda oko njega smrzne.

7. Sinkhole, Gvatemala

Image

Rupa u Gvatemali nastala je nedavno urušavanjem zemlje i pritom progutala desetak kuća i usmrtila najmanje troje ljudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2011, 00:19

Ova zanimljiva rupa naziva se Morning Glory Pool i nalazi se u Americi. Njena šarenolikost privlači dosta turista svake godine. Zapravo, kako je ova rupa postala ovako zanimljivo šarena? Ona je šarena zbog raznih organizama koji tu žive i koji posjeduju veoma šarenolike pigmente.


Image

Image

Image

Image

Image

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2011, 00:09

U Etiopiji,postoje mjesta koja kao da nisu na nasoj planeti... Uvjerite se...


Image

Image

Image

Image
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Maja » 04 May 2011, 03:10

Najopasnije ceste na svijetu

North Yungas cesta, Bolivija

Nalazi se između La Paza i grada Coroica. Provlačeći se kroz planine u dužini od 65 kilometara, smatra se najopasnijom cestom na svijetu. Svjetski poznata kao "cesta smrti", na nekim mjestima je široka jedva tri metra, sa provalijom od tristo metara i tropskom šumom na dnu.

Image




Tunelska cesta Guoliang, Kina


Stanovnici udaljenog područja u Taihang planinama 1972. godine sami su probili tunel kroz planinu, kao poveznicu sa vanjskim svijetom. Tunel dužine nešto više od kilometra, usko je grlo za vozila, visine manje od pet metara, te širine tri i pol metra. Put, koji je ustvari probušen uza samu stranu planine, zavija pokraj 30 velikih "prozora" koji nude ne baš atraktivnu panoramu bezdana sa strane.


Image


Autoput Halsema, Filipini

Nalazi se na otoku Luzonu, gdje kao i na mnogim drugim slabo održavanim planinskim cestama, odroni kamenja su stalna opasnost. Na cestu veliko kamenje pada sa samih vrhova, dok magla koja dolazi od šume može otežati vidljivost. Mnogi dijelovi ceste ostaju još i neasfaltirani.

Image



Karakorumski autoput, od Pakistana do Kine


Najviša asfaltirana cesta na svijetu, autoput Karakoruma vijuga kroz planine na visini od 4870 metara, spajajući Pakistan sa Kinom. Cesta je popularna turistička ruta, sa pogledom na K2, poslije Mount Everesta, drugi najviši vrh na svijetu.

Image


Stilwell cesta, od Indije do Myanmara

Cesta vodi od grada Leda u Indiji do Burme. Sagrađena je tokom Drugog svjetskog rata, uz cijenu od dvije tisuće života. Na svom 1760 kilometara dugom putu, prolazi kroz planinske prijevoje, guste džungle, te prelazi više od sto rijeka i potoka. Sagrađena je kao opskrbna cesta za zapadne Saveznike, a kako se danas malo koristi, sve je više preuzima džungla.

Image


Wilderness cesta, Bolivia


Na početku šljunčana cesta širine šest metara, kasnije se sužava na travnati put širine dvaju vozila. Spaja grad Santa Anu sa Selva Blue odmaralištem, prolazeći kroz 160 kilometara labirinta guste džungle, te prelazeći drvene mostove preko amazonskih pritoka.

Image


Trans-saharski autoput


Od asfalta do pijeska, ova 4500 kilometara duga cesta prolazi kroz tri zemlje - Alžir, Niger te Nigeriju, završavajuću u grad Lagosu u Nigeriji. Na većem dijelu trase, koja prolazi kroz najveće područje pijeska i pustinje na Zemlji, voda i gorivo nisu na raspolaganju, dok pješčane oluje ponekad znaju blokirati cestu nanosima pijeska.

Image

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Rum » 04 May 2011, 14:56

14.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by merylin » 12 May 2011, 14:06

Procjep između tektonskih ploča na 25 metara morske dubine

Plivajući kroz područje ekstremne prirodne ljepote britanski ronilac Alex Mustard (36) našao se između dvije tektonske ploče.

Mustard je zaronio na dubinu od 25 metara u procjep između sjevernoameričke i euroazijske ploče u blizini Islanda kako bi snimio nove spektakularne fotografije.

Procjep je protkan neravninama, udolinama i vrućim gejzirima, a ploče se godišnje razdvajaju za dodatnih 2,5 centimetara.

Mustard je sa svojim prijateljima ranije već ronio u kanjonima koji su na dubinama i do 60 metara. Za nove fotografije je izjavio kako su nastale u jedinstvenom morskom svijetu Islanda.

"Ronio sam širom svijeta i ovdje je zasigurno najbistrija voda. To je ono što je potrebno roniocu", kazao je Mustard, prenio je Daily Mail.


Image

Image

Image
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2011, 14:11

Image

Gejzir Fly nalazi se u Nevadi, ali nije dostupan za javnost. Zanimljivo je da se nalazi na privatnom posjedu, a vlasnik ga ne želi prodati iako su ponude brojne.

Image

No, iako nije omogućen prilaz gejziru može ga se pogledati izdaleka. Ono što ga čini još zanimljivijim je to da je nastao ljudskom rukom! Sve je počelo 1916. godine kada su zemljoposjednici odlučili usred pustinje stvoriti uvjete za uzgoj. Tijekom potrage za vodom nisu ni očekivali na što su naišli - bunar s jakim mlazom tople termalne vode, piše 24ur.com

Image

Iz izvora je tekla voda sve do 60-ih godina kada su uklesali novi otvor. Na površini novog gejzira talože se slojevi blata na kojemu su raznobojni organizmi koji pridonose ovom spektakularnom prizoru.

Image

Image
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by merylin » 14 Aug 2011, 14:23

Definitivno cudo prirode...ne znam samo kako to moze biti neciji posjed...ali dobro otom,potom...spektakularno izgleda
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2011, 14:26

Da..I kad covjek pogleda to mjesto,samo na slikama,
raznjezi se.. valjda osjeti,ima smisla traganje,za necim
cemu covjekova dusa,treba da pripada.. Necemu lijepom
i spokojnom..
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by paparaci » 14 Aug 2011, 14:55

a isto covjekova glava. vidi se na onoj slici iz daleka. kao insana da gledas sa strane. a izbliza, onaj veliki nos :D

Behko, potpisujem.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by merylin » 14 Aug 2011, 15:08

Ja sam pomislila kada sam vidjela prvu sliku da je neka krv prolivena
po stijeni :D.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Čudo prirode: Ovo mjesto zaista postoji

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2011, 15:14

Ona slika,sa zalaskom sunca,tako je jaka,da bih je mogao gledati cijeli zivot.
Bas savrsen prizor onoga sto covjek,voli vidjeti.. Blago onom sretniku,koji
to ima u avliji..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Maja » 25 Dec 2011, 21:52

Biljka yareta stara 3000 godina u Salar de Uyuni

:klanja

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2011, 21:58

Jel ona piramida iza,starija od nje? Ja bih rekao da jeste?
To negdje u latinskoj americi?
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Maja » 25 Dec 2011, 22:04

Ma ja mislim brdo. A ovo je negdje u juž. amer.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2011, 22:08

Dobro,salu na stranu. U zivotu,nisam cuo ni za 1000 godina,staru biljku
a tek 3000 godina., Pitam se,kakva je ispod povrsine? Mozda nije bajata
pa se moze jesti. Moracu da googlam malo,da vidim,koliko su stari,prosjecni
primjerci te biljke.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Taj čudni svijet

Post by Maja » 25 Dec 2011, 22:11

mislim da se ovdje misli na to da biljka postoji 3 000 g al ne ova baš nego inače da je ovo stara vrsta

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Svjetski fenomen: Djevojka iz Užica sve vidi naopako!

Post by Rum » 26 Dec 2011, 20:09

Image
Kad Užičanka Bojana Danilović (26) treba nešto zapisati prvo okrene papir za 180 stupnjeva, a zatim počne pisati odozdo, iz donjeg desnog kuta nalijevo prema vrhu papira.
Ako želi čitati novine ili knjigu prvo ih mora okrenuti naopako. Bojana je medicinski fenomen - ona vidi normalno sve ono što bi drugi rekli da stoji naopako. I obrnuto, piše 24.rs.

Bojaninim slučajem bavi se tim američkih znanstvenika s Harvarda i sveučilišta MIT-a. Osim što sve gleda iz svog kuta i što se slabije orijentira, Bojana je zdrava i sve radi potpuno normalno. Po struci je ekonomistica i radi u arhivu Gradske uprave u Užicama.

'Jednostavno rečeno vidim drugačije nego ostali - naopako. Malo mi je problem snaći se u prostoru, ne znam gdje je lijevo a gdje desno. U Bostonu, gdje sam u dva navrata bila na ispitivanjima, proglasili su me neurološkim fenomenom. Možda sam čovjek na svijetu s tom osobinom', ispričala je Bojana.

Ispitivanja su pokazala da je njezin mozak potpuno zdrav i da je ona osoba s natprosječnom inteligencijom. Međutim, utvrđeno je da ima drugačije vidno polje i centar za vid nego bilo koje drugo ljudsko biće. Bojanin mozak registrira prizor potpnuo uobičajeno, ali sliku prima obrnuto. Još nekoliko pregleda bit će poznata njena dijagnoza.

'Ti ne znaš kako mi vidimo, mi ne znamo kako ti vidiš. Tako su mi rekli liječnici. Zato ne mogu nikome objasniti kako ja opažam stvari', kaže Bojana. 'Kod mene je još od prvog dana sve krenulo naopako. Pri rođenju, umjesto glave, prvo su iz majčinog trbuha izašle moje noge, no problemi su nastali kad sam krenula u školu jer nisam mogla čitati i pisati kao ostala djeca'.

Sve je to Bojana nekako izgurala. S vremenom je 'oguglala' na šapat začuđenih ljudi koji razrogačenih očiju gledaju kako piše odozdola prema gore.

'Kada radim za računalom, tipkovnica je okrenuta prema dolje a monitor obrnuto, pa su mi u SAD-u obećali da će mi napraviti poseban program. Ipak, uložila sam napor i naučila tipkati kao i ostatak svijeta. Isto je kada pišem SMS-ove - ekran je dolje, tipke su gore', objašnjava Bojana. 'I televiziju gledam, svi drugi bi rekli, s obrnutim slikama. Ali za mene je to potpuno normalno i ne znam kako bi to bilo iz nekog drugog kuta. No, s čitanjem na ekranu imam problem. Sva sreća da znam engleski pa ne moram izvrtati slova titlova'.

Komične situacije

'Na poslu u gradskom arhivu kolege su me prihvatili, imaju razumijevanja za moje posebnosti. Ali kako sam zaposlena na ovjeri dokumenata komične situacije nastaju u radu sa strankama. Ja papir obrnem a oni počnu vikati: Što to radiš dijete, pa vidiš li da pišeš naopako. Slično je bilo i na vjenčanju. Vidio svećenik da sam okrenula papir pa mi ga je počeo izvlačiti iz ruku, umalo ga nismo pokidali', ispričala je Bojana. Vozački ispit joj pak, nisu dali polagati. Pretpostavka je da bi, umjesto naprijed, vozila unatrag.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Svjetski fenomen: Djevojka iz Užica sve vidi naopako!

Post by mailed » 26 Dec 2011, 20:46

a kad hoda, jel ide unatraske :hihi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Svjetski fenomen: Djevojka iz Užica sve vidi naopako!

Post by gejsha » 26 Dec 2011, 21:37

:sok
Dobro pa se ikako snalazi .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests