Najljepši vodopadi u BiH

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Najljepši vodopadi u BiH

Post by Krokodil Behko » 20 Oct 2012, 22:05

Image

Ukoliko volite prirodu i da se divite njenim najrazličitijim oblicima, onda su vodopadi Bosne i Hercegovine mjesta koje ultimativno trebate posjetiti.

7. VODOPAD BLIHIN SKOK

Na rijeci Blihi, lijevoj pritoci Sane, nalazi se Blihin skok, veličanstveni vodopad visine 72 m. Poseban je fenomen da iz tako male rječice nastaje tako visok vodopad, najviši u slivu rijeke Une i formira malo jezerce. Smješten je 14 km od Sanskog Mosta u naselju Fajtovci, a prilazni putevi i staza do vodopada su dobro uređeni jer se vodopad želi učiniti što pristupačnijim za posjetioce. Ono što zapravo i privlači posjetioce je rekreativni vid boravka i jedinstvena ljepota nedirnutog krajolika koji osvaja svojom prirodnom raznolikošću i skladnošću oblika i boja u bilo kojem razdoblju godine.

Image

Lokalitet Blihinog skoka predstavlja omiljenu izletničku destinaciju lokalnog stanovništva, ali i ribolovaca. Naime, odmah ispod vodopada čest su prizor brojni ribari koji se nadaju ulovu pastrmke ili klena, najzastupljenijih ribljih vrsta ovdje. U ljetnim mjesecima u ovaj vodotok uđe veliki broj škobalja na mrijest. Vodopad je stavljen i pod zaštitu države kao spomenik prirode.

6. VODOPAD SKAKAVAC U PERUĆICI

Image

U najvećem očuvanom prašumskom rezervatu u Evropi, prašumi Perućici istoimeni tok obrazuje vodopad Skakavac visine 76 metara. Nalaze se u okviru Nacionalnog parka „Sutjeska“ u čijem okviru imaju status posebne važnosti. Vodopad je smješten u području koje posjeduje izvanredno bogatu floru i faunu. Oni koji se odluče posjetiti prašumu i vodopad očekuje istinska avantura zbog teže pristupačnosti ovom regionu kroz staze raznolikim pejzažima gustih šumskih kompleksa. U rezervatu nije dozvoljena nikakva intervencija čovjeka, čak ni sječa bolesnih stabala koja se sruše od posljedica prirodnih nepogoda.

5. PLIVSKI VODOPAD

Image

Sedrene stijene preko kojih se prelijevaju vode Plive i stvaraju vodopad, zabilježen je i upamćen na najstarijim razglednicama po čemu je grad postao svjetski poznat. Plivski vodopad u Jajcu, visine 22,2 metara, svrstava se među 12 najljepših na svijetu. Brzaci, slapovi, jezera i vodopad na rijeci Plivi predstavljaju kuriozitetne hidrološke pojave, kao i značajne turističke resurse. Jedini se nalazi u najstrožem centru nekog grada i ujedno čini ušće. Bez obzira na razlog posjete Jajcu, vodopad je nezaobilazna tačka i glavni razlog posjete Jajcu za većinu turista.

4. VODOPAD SKAKAVAC - SARAJEVO

Image

Samo 12 km od visokih zgrada, gradskog asfalta i buke Sarajeva nalazi se potpuna suprotnost tome: vodopad Skakavc, jedno od najljepših prirodnih atraktivnosti i mjesto za odmor u kome su zastupljene smreka i jela i šume bukve te endemske i rijetke vrste, na izraženim planinskim obroncima.

Nalazi se na rječici Skakavac, u izvorištu rijeke Vogošće i sa visinom od 98 metara predstavlja najviši vodopad Bosne i Hercegovine, a peti najviši vodopad na Balkanu. Do uže zone vodopada moze se doći autom do rampe, a odatle oko 2 km, šetnjom ili biciklom kroz prelijepe prirodne pjezaže. Iako nema veliki protok vode odlikuje se izuzetnom ljepotom, naročito zimi kada njegov slap okuje led oblikujući fantastične prizore. Područje pruža mogućnosti za razvoj različitih oblika sportsko – rekreativnog turizma kao što su planinarenje, biciklizam, foto safari, orijentacijska takmičenja te razvoj izletničkog i ekoturizma.

3. SLAPOVI MARTIN BRODA

Image

Nacionalni park „Una“ pored širokih zona namjenjenih turizmu i rekreaciji ima i strogo zaštićene zone među kojima se ističu vodopadi, bukovi, sedrene barijere u Martin Brodu i Štrbačkom buku.

Sedreno područje u Martin Brodu obuhvata brojne slapove od kojih se izdvajaju Jalački, Srednji i Donji, te Veliki slap (buk). Veliki buk najveći je i najljepši dio Martin Broda. Ovaj vodopad ima sedrenu barijeru visoku 54 m, a preko nje se prelijeva prosječno 63 m3/s vode. Ukoliko odlučite posjetiti Martin Brod možete uživati u organizovanim pješačkim rutama, gdje se obilazi manastir Rmanj i martinbrodski slapovi i vodopadi, što predstavlja jedinstven spoj kulturno-historijskog naslijeđa i prirodnih ljepota. Turisti u Martin Brod najviše dolaze zbog odmora, ribolova ali i bogate gastronomske ponude.

2. VODOPAD KRAVICE


Image

Rijeka Trebižat duž cijelog toka sadrži brojne slapove, bukove, meandre kao i ujezerenja s manjim otocima. Svakako najpoznatiji i najimpresivniji sedronosni vodopad na Trebižatu su Kravice - geomorfološki spomenik prirode u Bosni i Hercegovini, koji se nalazi u Studencima blizu Ljubuškog. Visine je 26 metara, sa prelijepim vodenim amfiteatrom ispod vodopada. Iza vodopada se nalazi sedreno jezero, a zelenilo koje ga okružuje (trava povijuša) daje cijelom području veličanstven izgled iskonske prirodne cjeline. Ovo mjesto je najbolje posjetiti u proljeće kada je najviša razina vodopada a okolna priroda je blještavo zelena.

Idealno je za izlete kao kupališna destinacija, a na vodopadu Kravice postoji pećina, otvorena sa obje strane, bogata pećinskim nakitom. Izlet na Kravicama može se upotpuniti obilaskom također prelijepog vodopada Koćuša koji se nalazi nešto uzvodnije, a vrijedni posjete su i neobični slapovi koje pravi rijeka Buna na svom ušću u Neretvu.

1. ŠTRBAČKI BUK

Štrbački buk se satoji od tri sedrena odsjeka širine 40 m, a visine 23,5 m. Smješten je između Loskuma i Kestenovca u klisurastoj dolini Une. Zajedno sa Velikim slapom predstavlja jedan od najprivlačnijih i najvrednijih spomenika prirode. U zoni vodopada i slapova odvijaju se i zanimljive turističke aktivnosti kao što rafting, kajak, kanu, posebna vrsta ronjenja, tzv. speed river diving, koje je okupilo mnoge turiste iz Češke, Mađarske, Francuske, Njemačke, a tu je i Una Regata sa jednom od najuzbudljivijih rafting staza u Evropi. Zbog svega ovoga, nalazi se na prvom mjestu za najljepši vodopad

Image
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Dust » 20 Oct 2012, 22:07

Prelijepo :srce
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by STrendzer » 20 Oct 2012, 22:18

jao koja ljepota,nevjeovatno lijepa priroda..:ok

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Konsultant » 21 Oct 2012, 07:18

una, jedna i jedina :ok

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Andjelko » 21 Oct 2012, 11:20

Ovo bi se trebalo sve obici :D :D

Vraze :D kad navratis, Skakavac ce biti obavezan :D :D

Image
Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by STrendzer » 21 Oct 2012, 11:45

zbilja,ova sva mjesta treba obici...,mozda akoBog da bude jednog dana..koja ljepota,a u Bosni :)

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Andjelko » 21 Oct 2012, 12:53

ja vec razmisljam o tome :D sve su prilike da cu morat' na bolovanje...opet :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Julia-Klara » 21 Oct 2012, 12:56

joj, ja bih na Unu...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Andjelko » 21 Oct 2012, 13:28

[ytube][/ytube]

ovako izgleda staza prema Skakavcu...ljepota

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Heidi » 21 Oct 2012, 13:31

andjelko wrote:Ovo bi se trebalo sve obici :D :D

Vraze :D kad navratis, Skakavac ce biti obavezan :D :D

Image
Image

:jupi :jupi :jupi bit cu dobraa, obecavam... :D. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Sedam najljepših vodopada u BiH

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2012, 20:47

Ja sam sve mislio da je vodopad u Jajcu najljepši ali Štrbački buk ga je izgleda nadmašio.

Slika vodopada Kravice, nekako mi fotoshopirano izgleda :hm
Ali izgleda da je i on u samom vrhu po atraktivnosti. Visočiji od 25 metara.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Najljepši vodopadi u BiH

Post by Maja » 25 Jul 2014, 00:40

Pa baš nijedne slike na ovoj temi :lupa

Za ovaj Štrbački sam tek čula nedavno vjerovali ili ne i to kad ga je hojla stavio za takmičenje ovdje.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najljepši vodopadi u BiH

Post by laganini » 25 Jul 2014, 10:19

do kravica mi je dvadesetak minute vožnje bio jednom s ekipom prije desetak ili više godine...prelijepo ali infrastruktura nula..wc prvi grm iza..čuo sam da se nešto radilo dobra ideja da se zaletim... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Najljepši vodopadi u BiH

Post by Mala_Mu » 25 Jul 2014, 10:22

:srce
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by Rum » 12 Jun 2018, 18:27

Trinaestogodišnji Affan Kaknjo je na takmičenju za najbolju fotografiju Ambasade Italije u Bosni i Hercegovini osvojio prvo mjesto na temu "Moja BiH". Kaknjo se amaterski bavi fotografisanjem, a svoja prva iskustva je stekao u školi fotografije koja se realizuje u Zenici.
Kaknjo se takmičio u kategoriji učesnika od 13 do 18 godina, a njegova fotografija "Underestimated power" najviše se dopala članovima žirija.

Ovo je prva nagrada koja je Kaknji donijela i profesionalni aparat kojim će moći nastaviti razvijati svoju ljubav prema fotografiji, umjetnosti i prenošenju emocija kroz fotografiju.

U razgovoru za Klix.ba Kaknjo je ispričao kako je nastala fotografija koja predstavlja prirodnu ljepotu Bosne i Hercegovine.

"Vodopad Kravica jedna je od najdragocjenijih prirodnih ljepota moje domovine, a fotografija je nastala kada sam vidio čovjeka u čamcu, nakon čega sam odmah reagovao. Fotografijom sam predstavio prirodu okruženja u kojem živim, a svi ti detalji na njoj su nama postali uobičajeni. Čovjek na čamcu svoju pažnju je posvetio mobitelu, a korištenjem pametnih telefona propuštamo i zanemarujemo ono oko nas", govori Kaknjo.

Dodao je da je ovim prizorom želio skrenuti pažnju na to da sve manje ljudi posvećuje pažnju pridodi te da tehnologija omalovažava moć prirode.


Image



Image

Kaknjina mentorica Dijana Muminović, koja inače vodi Školu fotografije u Zenici, Kaknju je upoznala 2017. godine kada je došao na prvi čas.

"Affan i ja često planinarimo s društvom Vedro, a taj dan smo bili na vodopadu kada je dotrčao i tražio fotoaparat. Bilo mi je drago jer je želio ono što vidi kreativno izraziti kroz fotografiju. Nakon dva sata se vratio i rekao da je prazna baterija. Međutim, kada sam pogledala fotografije, pronašla sam mnogo lijepih, ali pobjednička je imala sve elemente da zaista osvoji ovu nagradu. Ponosna sam što je prepoznao sve elemente dokumentarne fotografije i što je kao mlad uspio ostvariti neki uspjeh", govori Muminović.

Kaknjo je na kraju istakao da nije mogao ni pomisliti da će osvojiti neku nagradu, ali da ga to ne čudi s obzirom na to da je učio od nekog ko je svoj studij posvetio fotografiji.

On je danas član CreativeShooting tima iz Zenice s kojim je izlagao svoje fotografije o cyberbullyingu u Muzeju Grada Zenice, Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, a i u budućnosti će nastaviti vrijeme posvećivati fotografiji.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by lejlamo » 12 Jun 2018, 18:32

e, čuj ti kaknje... :D
haj' dobro...čestitke i sve.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by Melek » 12 Jun 2018, 19:18

U Zenici zive najbolji muslimani. Poznati su po uzgoju prelijepog cvijeca, njezi mostova i savrsenim fotografijama vodopada Kravice. Imaju i zeljezaru, koja svakog dana u svakom pogledu sve vise napreduje. Muslimani Zenice su pripadnici sunni sekte, koja je najbolja muslimanska sekta na Dunjnjaluku. Uzorni su fudbalski navijaci i njihov ezan daleko se cuje.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by greeneyes » 12 Jun 2018, 19:27

Svi putevi vode u Zenicu :kafa
Samo sabura

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by Čupava » 12 Jun 2018, 20:23

Lijepa foto ... steta sto se malo nebo ne vidi... ali ko sam ja da dajem svoje mišljenje koje i onako nikoga ne interesuje :oo
.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zeničanin fotografijom vodopada Kravice osvojio prvo mjesto za najbolje predstavljanje domovine

Post by storm » 12 Jun 2018, 20:39

Dobra prica u fotografiji...:ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests