Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Savjeti kako da izgledamo ljepše :)
User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 19:36

U posljednje vrijeme se trudim koristiti prirodnu preparativnu kozmetiku (do dekorativne još nisam ni došla jer imam toliko toga za potrošiti - nisam pobornik bacanja ničega osim ako nam zaista ne odgovara koži, napravi osipe i tome slično).

Otvaram temu jer nisam uspjela naći istu, a cilj mi je da na njoj pišemo o sastojcima u kozmetici, kako onim štetnim, tako i onim dobrim po naš organizam i kožu. Možda je termin "prirodna" previše uopšten, jer prirodni sastojci ne moraju nužno garantovati kvalitet, dok sa druge strane sigurno ima i vještačkih sastojaka koji imaju dosta dobrobiti u njezi kože, kose, noktiju i zuba.

Možda mi je primarni cilj da pišemo o proizvodima koji sadrže sastojke koje bi svakako trebali izbjegavati i da preporučujemo "čiste" proizvode (proizvode bez pomenutih sastojaka) koji su kvalitetni i dobro služe svojoj namjeni.

Ja lično se trudim da koristim veganske i cruelty free prizvode (ne, nisam vegan niti vegeterijanac) jer smatram da zaista nema potrebe da se kozmetika isprobava na životinjama.

Također izbjegavam proizvode koji sadrže slijedeće sastojke:

Cetearyl Alcohol namjena ovog sastojka je stvaranje pjene, pa ga izbjegavam jer mi previše pjenušavi proizvodi isušuju kožu na licu (sa tijelom nemam takvih problema) ali osim trenutne zabrinutosti od štetnog djelovanja na organizam i okoliš, nisam mogla da pronađem ništa što bi reklo da je ovaj sastojak zaista dokazano štetan.

Parfemi često kompanije ne navode tačne sastojke koji su zaduženi za miris proizvoda pa se često navode pod nazivima poput: perfume, aroma, essential oil blend, linalool ... a pod tim nazivima se mogu kriti brojni štetni hemijski spojevi. Također ti spojevi znaju uzrokovati iritacije kože i ne preporučuje se koristiti nijedan proizvod kod kojih parfemski sastojci nisu tačno navedeni. Eterična ulja koja su prirodna i koriste se za dobijanje mirisa također mogu izazvati iritacije.

Sulfati su tvari za pjenjenje i svi su označeni kao srednje opasni sastojci, mada nije potvrđeno da su kancerogeni ali u kombinaciji sa nekim drugim sastojcima mogu biti. Uopšteno izazivaju iritacije i dugoročno isušuju kožu, a najčešće se koriste upravo u šamponima, gelovima za tuširanje, sapunima i jedini je dramatičan prelaz koji sam osjetila jer mi se bilo teško navići na šampone bez sulfata (nedostajala mi je pjena i imala sam dojam da zbog nedostatka iste ne čiste dovoljno dobro - što nije tačno već samo osjećaj).

Silikone prepoznajem po završetku riječi jer najčešće završavaju na -cone ili -oxane. Jako čest sastojak u regeneratorima, kremama, uljima za kosu i šamponima. Nisu štetni jer im je primarni cilj da štite kožu i kosu od vanjskog uticaja stvarajući zaštitini sloj jer se ne upijaju u kožu već samo stoje na njenoj površini. Međutim, iako nemaju negativna dejstva nemaju ni dugoročno pozitivno djelovanje a znaju otežati kosu i nakupljaju se na površini dlake. Trenutno daju ljepši izgled ali dugoročno mogu napraviti štetu jer samo ostavljaju dojam zaglađenosti dok je koža ispod njih još uvijek suha i nenahranjena.

---

Drugom prilikom ću navesti i neke druge sastojke koje se trudim izbjegavati, ali dovoljno je za sad.
(Imam neki lagani osjećaj da će se ova tema pretvorit u moj lični blog :D. , ali ostaje nada).
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 19:37

I da, koristi li neko od vas prirodni dezodorans, primarno bez alkohola i aluminija?
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12686 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Dori » 03 Feb 2020, 19:39

Dok sam bila u Sarajevu koristila sam većinu kozmetike Dr.Hauschka. Sad mi je izbor veći, pa miješam sve i svašta, ali gledam baze obavezno....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Zizi » 03 Feb 2020, 19:45

Ja prilično pazim kakvu kozmetiku kupujem. Obavezno čitam sastojke i pronašla sam šta meni odgovara a šta ne.
Važno je prvo odrediti kakav tip kože imamo, te onda istražiti šta odgovara, a šta ne našem tipu.

Na ovoj stranici ima dobrih uputstava o njezi kože
https://www.beautypedia.com

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 19:46

Dori wrote: 03 Feb 2020, 19:39 Dok sam bila u Sarajevu koristila sam većinu kozmetike Dr.Hauschka. Sad mi je izbor veći, pa miješam sve i svašta, ali gledam baze obavezno....
Kod nas se može online naručit, ali ja sam ostala u nekom drugom vremenu, nikad ništa nisam naručila preko interneta niti bih znala kako.

Izbor je vrlo mali, a možda jedina linija koja mi odgovara je Bioten i Alverde šamponi :D.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 19:47

Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:45 Ja prilično pazim kakvu kozmetiku kupujem. Obavezno čitam sastojke i pronašla sam šta meni odgovara a šta ne.
Važno je prvo odrediti kakav tip kože imamo, te onda istražiti šta odgovara, a šta ne našem tipu.

Na ovoj stranici ima dobrih uputstava o njezi kože
https://www.beautypedia.com
E da, ovi sastojci koji meni ne odgovaraju mogu biti sasvim okej za neki drugi tip kože, recimo masnu kožu.

Moja koža je suha i osjetljiva pa sve što je može imalo iziritirati ili isušiti izbjegavam.

E hvala na stranici :cool
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Zizi » 03 Feb 2020, 19:53

Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 19:46
Dori wrote: 03 Feb 2020, 19:39 Dok sam bila u Sarajevu koristila sam većinu kozmetike Dr.Hauschka. Sad mi je izbor veći, pa miješam sve i svašta, ali gledam baze obavezno....
Kod nas se može online naručit, ali ja sam ostala u nekom drugom vremenu, nikad ništa nisam naručila preko interneta niti bih znala kako.

Izbor je vrlo mali, a možda jedina linija koja mi odgovara je Bioten i Alverde šamponi :D.
Ja naručujem preko interneta oko 90% posto kozmetike.
Što se tiče preparative, najviše imam korejske kozmetike, a dekorativa je najčešće iz Velike Britanije ili USA.

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Zizi » 03 Feb 2020, 19:57

Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 19:47
Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:45 Ja prilično pazim kakvu kozmetiku kupujem. Obavezno čitam sastojke i pronašla sam šta meni odgovara a šta ne.
Važno je prvo odrediti kakav tip kože imamo, te onda istražiti šta odgovara, a šta ne našem tipu.

Na ovoj stranici ima dobrih uputstava o njezi kože
https://www.beautypedia.com
E da, ovi sastojci koji meni ne odgovaraju mogu biti sasvim okej za neki drugi tip kože, recimo masnu kožu.

Moja koža je suha i osjetljiva pa sve što je može imalo iziritirati ili isušiti izbjegavam.

E hvala na stranici :cool
Na youtube ima dosta stranica s dobrim informacijama o pravilnoj upotrebi i kvaliteti kozmetičkih proozvoda.

To ću ti nekada poslati na pp, da ne zatrpavam ovdje.
Ili možda da ih ovdje postam na temi?

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Čupava » 03 Feb 2020, 20:01

Od sapuna, kupki i mlijeka za tijelo koristim od na bazi magarecijeg mlijeka..imam jako osjetljivu i suhu kozu.. tako da moram jako voditi racuna o prozvodima koje koristim.

Iczadovočjna sam vec godinama koristim iste.. i jako mi se dopadaju.. :ok

Kad se sjerim sta sam samo para bacila, dok nisam pronasla odgovarajice..
.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by lejlamo » 03 Feb 2020, 20:03

Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:57

Na youtube ima dosta stranica s dobrim informacijama o pravilnoj upotrebi i kvaliteti kozmetičkih proozvoda.


Ili možda da ih ovdje postam na temi?
ovdje i tenk ju.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Heidi » 03 Feb 2020, 20:05

Njega koze mi je na prvom mjestu I tu ne stedim. Neke losione I kreme pravim sama, a cesto kupim I organske proizvode.

Maskara I eyeliner, na primjer, I Burth's Bees njega usana. To je sve od sminke. Ponekad mineralni vegan blush, ako sam bas blijeda.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Socrates » 03 Feb 2020, 20:07

Znam da je tužno, ali jedino se i isplati čitati vas na ovoj temi danas, mada blage veze nemam o čemu pričate.
. . . . . . . . .

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Čupava » 03 Feb 2020, 20:09

Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 19:37 I da, koristi li neko od vas prirodni dezodorans, primarno bez alkohola i aluminija?
A sto se dezodoransa tice koristim ovaj kamen.. ne znam kako se kod nas zove.. prirodan i bez parfema.. :ok
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 20:09

Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:57
Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 19:47

E da, ovi sastojci koji meni ne odgovaraju mogu biti sasvim okej za neki drugi tip kože, recimo masnu kožu.

Moja koža je suha i osjetljiva pa sve što je može imalo iziritirati ili isušiti izbjegavam.

E hvala na stranici :cool
Na youtube ima dosta stranica s dobrim informacijama o pravilnoj upotrebi i kvaliteti kozmetičkih proozvoda.

To ću ti nekada poslati na pp, da ne zatrpavam ovdje.
Ili možda da ih ovdje postam na temi?
Pa mislim da je dobro da ovdje postaš :D.

Ja sam pratila jednu youtuberku dosta dugo, Susan Yara i bila sam do danas ubjeđena da je dermatolog ili makar kozmetičar. Kad ono novinarka :D.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24258
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6305 times
Been thanked: 5519 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Zizi » 03 Feb 2020, 20:11

Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 20:09
Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:57

Na youtube ima dosta stranica s dobrim informacijama o pravilnoj upotrebi i kvaliteti kozmetičkih proozvoda.

To ću ti nekada poslati na pp, da ne zatrpavam ovdje.
Ili možda da ih ovdje postam na temi?
Pa mislim da je dobro da ovdje postaš :D.

Ja sam pratila jednu youtuberku dosta dugo, Susan Yara i bila sam do danas ubjeđena da je dermatolog ili makar kozmetičar. Kad ono novinarka :D.
Pratim je i ja, dobre savjete daje :D

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by lejlamo » 03 Feb 2020, 20:12

Čupava wrote: 03 Feb 2020, 20:09
Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 19:37 I da, koristi li neko od vas prirodni dezodorans, primarno bez alkohola i aluminija?
A sto se dezodoransa tice koristim ovaj kamen.. ne znam kako se kod nas zove.. prirodan i bez parfema.. :ok
a kako funkcioniše to kamenje? je li sprečava znojenje, šta radi?

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 20:12

Čupava wrote: 03 Feb 2020, 20:01 Od sapuna, kupki i mlijeka za tijelo koristim od na bazi magarecijeg mlijeka..imam jako osjetljivu i suhu kozu.. tako da moram jako voditi racuna o prozvodima koje koristim.

Iczadovočjna sam vec godinama koristim iste.. i jako mi se dopadaju.. :ok

Kad se sjerim sta sam samo para bacila, dok nisam pronasla odgovarajice..
Nisu mi problem pare (svakako ih nemam) nego je problem što mi napravi sranje na licu pa mi onda treba 3 mjeseca da mi se vrati koža u prethodno stanje :hihi
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 20:12

Heidi wrote: 03 Feb 2020, 20:05 Njega koze mi je na prvom mjestu I tu ne stedim. Neke losione I kreme pravim sama, a cesto kupim I organske proizvode.

Maskara I eyeliner, na primjer, I Burth's Bees njega usana. To je sve od sminke. Ponekad mineralni vegan blush, ako sam bas blijeda.
Tebe i Zizu sam i očekivala na ovoj temi :cool
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 20:13

Zizi wrote: 03 Feb 2020, 20:11
Nora Ibsenova wrote: 03 Feb 2020, 20:09

Pa mislim da je dobro da ovdje postaš :D.

Ja sam pratila jednu youtuberku dosta dugo, Susan Yara i bila sam do danas ubjeđena da je dermatolog ili makar kozmetičar. Kad ono novinarka :D.
Pratim je i ja, dobre savjete daje :D
Ali ništa o kosi da kaže, a kosa joj je tako bajna :(
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18987
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Sastojci preparativne i dekorativne kozmetike

Post by Nora Ibsenova » 03 Feb 2020, 20:13

lejlamo wrote: 03 Feb 2020, 20:03
Zizi wrote: 03 Feb 2020, 19:57

Na youtube ima dosta stranica s dobrim informacijama o pravilnoj upotrebi i kvaliteti kozmetičkih proozvoda.


Ili možda da ih ovdje postam na temi?
ovdje i tenk ju.
Evo prvi:

https://www.youtube.com/user/MixedMakeupChannel
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

Post Reply

Return to “Ljepota”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests