Krečenje/gletovanje

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Pasaga » 11 Feb 2015, 20:32

storm wrote:Kalcit? ovdje ima kalcitherm .....ali je skupo u pm.....40€ m2 samo ploča.....a gdje je rad i završna obrada :lupa
zahtjevno je mnogo,treba truda i moras imat spakla bar od pola metra,sto visu povrsinu uzimas
bude ljepse i ravnije.
Brusenje je bruka,mora biti ko staklo da bi pokazalo pravi rezultat.
One ugaone mrezice,vinkla,to je zakon....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2015, 20:33

E to će meni sve trebati :hm.
Ok hvala, sad znam šta trebam uzimati. Neću da se zajebavam samo sa gletom, kad je to krhko, čim je deblje od dva milimetra.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2015, 19:26

Još samo jedno pitanje, kako će se to ljepilo, obzirom da je na bazi cementa, ponašati na unutrašnjem zidu? Pretpostavljam da uzrok vlage i sve ostalne potencijalne uzroke, treba sanirati, pa tek onda krenuti s radom. Guglao sam malo o tim mrežama.. Postoje neke armirane i neke staklene. Ok, za ono što je meni potrebno, morat ću izdvojiti oko 50 maraka, plus to ljepilo. Inače, više bih volio da može odmah glet? kako se ljepilo ponaša, kad ga se hoće ravnati, jer nije ovo vani, pa da mogu ostajati tragovi ivice gleterice i sl?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 16 Feb 2015, 19:54

Krokodil Behko wrote:Još samo jedno pitanje, kako će se to ljepilo, obzirom da je na bazi cementa, ponašati na unutrašnjem zidu? Pretpostavljam da uzrok vlage i sve ostalne potencijalne uzroke, treba sanirati, pa tek onda krenuti s radom. Guglao sam malo o tim mrežama.. Postoje neke armirane i neke staklene. Ok, za ono što je meni potrebno, morat ću izdvojiti oko 50 maraka, plus to ljepilo. Inače, više bih volio da može odmah glet? kako se ljepilo ponaša, kad ga se hoće ravnati, jer nije ovo vani, pa da mogu ostajati tragovi ivice gleterice i sl?
Naravno bilo bi dobro sanirati prije toga ako ima nekih vlažnih predjela, spriječiti ponovno vlaženje... ako si spreman i ako nema tu nešto puno kvadrata, ja bi preporučio oblaganje toga zida sa 2 ili 3 cm stiropora, pa si s tim napravio sve...spriječio prodor vlage na površinu zida, djelomično poravnanje zida i suhu čistu podlogu.....
ustvari napraviš fasadu iznutra.... e da bi smanjio te vidljive rubove od gletera , potrebno je zaribavati nanešeni materijal kad malo "povuče" tj počne sušiti .... i nemaš brige da ti je predebelo jer kod zaribavanja gleter sam skida višak materijala .... i tako uradiš kod prvog sloja sa mrežom, pa potom i kod drugog zaribavaš .... drugi sloj može biti za nijansu rjeđi, da se fino utisne i obradi ....
ima još jedna stvar, ne znam da li ima kod vas, ma siguran sam da ima to ljepilo bijele boje tj bijeli fasadni malter... neka te ne zbuni riječ malter , tu se radi o sloju debljine 2-3 mm kad se ugradi .... to su tankoslojne fasade ...
e ako želiš da bude zid poslije ko staklo onda još klasičnim unutarnjim kitom/ glet masom prevučeš zid i lagano obrusiš....na kraju ostaje krečenje i miran si za sva vremena ...
A za tu mrežu samo tražiš fasadnu armiranu mrežicu sa malim kockicama ... mislim da su 0.5 x 0.5 cm kockice i od staklenih je vlakana .... ne daj bože neku metalnu, ona se koristi kad zid obuhvaća neke drvene dijelove konstrukcije pa da premostiš te dijelove sa klasičnim malterom...
kad si ti to mislio raditi ?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2015, 20:23

Možda za mjesec dana počnem. Moram malo posušiti zid, pa tek onda.
Taman malo da isplaniram šta i kako. I mislio sam na plastičnu mrežicu. Ne moram onda ići i gletom. Mogu ja i s tim fasadnim ljepilom izvesti fazon da izgleda lijepo, a da ne bude skroz ravno. Jeste da ću tad morati cijelu sobu, ali nema veze :oo
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 16 Feb 2015, 20:26

Ma ako imaš ruku, a imaš :zubi probaš kako se ljepilo ponaša kod prvog sloja..... tu nemaš šta fulat.... baš se fino zariba, ostane onako fina struktura, lagano rustikalna a opet ni izbliza gruba poput fasade... fino se može obraditi :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 21 Feb 2015, 15:44

Eto behko, ovih sam dana nešto radio s tim.....pa sam malo poslikao neke faze....
:zubi moje su ruke to

kutni profil s mrežom o kojem sam pričao
Image

konkretno ovdje spajam betonski zid i stiropor ( djelić fasade ) ali primjenjuje se na svim podlogama isto
znači odmjeriš ga na pravu dužinu
Image

obavezno prvo naneseš fasadno ljepilo
Image

pa utisneš profil
Image

mnogi samo postave pa preko vuku ljepilo.... tako rade i sa mrežicom a to nije ispravno jer nije 100% mrežica u ljepilu
kako gleterom prelaziš, tako utiskaš
Image

pa drugu stranu
Image

potom naneseš materijal na podlogu
Image

Image

Image

postaviš mrežu na nanešeni materijal i samo prstima lagano prođeš, da se utisne ( vide se tragovi prstiju :oo )
Image

gleterom utisneš mrežicu.... preporučam da od sredine kreneš prema krajevima i gore i dolje i lijevo i desno....da spriječiš gužvanje mrežice :ok
Image

Image

dobiješ ovakvu površinu širine cca 1 metar....koliko je širina mreže.... i tako nastavljaš, metar po metar
Image

lagano zaribaš površinu nakon par minuta, da se izbjegnu neki rubovi i tragovi od gletera
to radiš tako da se vratiš s treće na prvu mrežu i tako pratiš.... tu treba malo iskustva, ali ne sumnjam da češ nakon prvog zida to pohvatati
Image

ne zaboravi izrezati otvore za instalacijske doze :ideja ja nekad sam sebi otežam život :lupa ( zaboravi pa onda tražim :grana )
Image

obavezan je preklop- prepuštanje mrežice na spoju od 5-10 cm .... tu obavezno skinuti što je moguće više ljepila da se spoj fino izvede tj bude ravan prema ostatku zida .... dobro ovdje je završetak ali princip je isti, jer ide kutni profil na kraj špalete...
Image

i tako dalje
Image

i to ti je sad tzv prva ruka ..... nakon 24 sata kad osuši tj posivi, izvede se druga ruka- sloj sa samim ljepilom ....
kad uradim poslikam :zubi
ali je u principu dosta jednostavnije, nemaš petljanja s mrežicom, kutnicima.....samo naneseš materijal, razgletaš i to je to....
ali poslikat ću, kad uradimo :ok
Image
Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2015, 23:07

Profesionalno urađeno, svaka čast i hvala :ok
Nadam se da ću ja uraditi bar upola tako, jer kasd se radi kod svoje kuće, onda se manje pazi :lupa
Znam ja za te kutne profile, samo sam se raspitivao za ove mreže koje idu "po pravcu" da tako kažem. Koja ofirna situacija, nikako da im izguglam cijene u BiH, ali je moguće da je do 50 kf po kvadratu.
Kažeš i u drugi nanos, ide to isto ljepilo, ili možda standardni glet?
Gletao sam ja dosta puta, samo nisam gletao s ovim mrežicama, pa se raspitujem. Vidim, gleterica je metalna. Možda mi zadnji put, nije sve ispalo kako treba, jer mi se stara metalna iskrivila totales, pa sam kupio prvu na koju sam naišao, a bila je od plastike :lupa
Metal je metal. Gledaosam neek u tržnom centru, ali kakva mi je to gleterica, kad im je metalna ploča zakrivljena, a nije se ni koristila nikako :cudi

Hoću gletericu pravu ko strijela i čvrstu ko katana.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 21 Feb 2015, 23:21

Da ovo je prvi sloj , nakon toga bi trebao još jedan....ali to je praksa za vanjsku upotrebu .... ako si u potpunosti prekrio mrežicu ljepilom, ja bi se čak usudio, da ne ide drugi sloj jer imaš čvrstu podlogu iza, pa bi moglo sa klasičnim gletom napraviti završnu obradu, jer se radi o unutarnjem prostoru i nemaš potrebe jako armirati ... jedino će ti potrošnja materijala biti veća, nego da si prevukao još drugi sloj... to sam odluči...
gleter metalni pod obavezno ..... joj samo ja mrzim nove, mora biti malo razrađen, jako se teško radi s novima, oštri rubovi samo zapinju :D.
Aj za alat čemo riješiti, mislim da imam jedan set od mog dobavljača fasadne opreme, jako kvalitetan :ok
cijenu iskreno nemam pojma :lupa znam cijenu cijelog sistema po m2 ali samo za mrežicu ne znam na pamet.... to mogu vidjeti u ponedjeljak, jer ja nemam cijenu kao u trgovini :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Biba » 22 Feb 2015, 17:42

Ajoj, sto sve raja ovdje zna...krecila sam dvaput...plafon mi je tesko jer mi se ukoci vrat (ako postoji reinkarnacija, mene se u bivsi zivot besili, majke mi...)....a krecila sam zidove hodnika manjom cetkom i dobro je bilo.... : :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 23 Feb 2015, 19:59

Biba wrote:Ajoj, sto sve raja ovdje zna...krecila sam dvaput...plafon mi je tesko jer mi se ukoci vrat (ako postoji reinkarnacija, mene se u bivsi zivot besili, majke mi...)....a krecila sam zidove hodnika manjom cetkom i dobro je bilo.... : :pusi
ma samo staviš valjak na produžetak i sa poda sve riješiš , nema kočenja vrata .... četku jedino oko vrata, prozora koristiš....mada sad ima i valjaka specijalno za to da ne isprljaš ništa...


@behko, zaboravih....onaj plastični gleter se koristi jedino za zaribavanje fasade, tj zaključnog sloja, jer ostavlja finu jednaku strukturu...

Image
nije za nanošenje ljepila/ fasadnog maltera
dok je za završni sloj idealna
Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Pasaga » 23 Feb 2015, 20:01

Ovi plasticni su ovdje dobro skupi,brzo odu,pogotovu ako je krupnija struktura fasade...maltera.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 23 Feb 2015, 20:05

Pasaga wrote:Ovi plasticni su ovdje dobro skupi,brzo odu,pogotovu ako je krupnija struktura fasade...maltera.
pa da ....ako radiš 3mm granulat završnog sloja brzo ode...
ovdje je nekako najčešće 2mm a rubovi oko prozora i vrata 1-1,5 mm.... pa i stropovi se rade sa manjim ...
ovdje solidni počnu od 5-6€ .... metalni od 10€ ... imaš i po 2-3 ali to je hobby program, ne želim imati posla s tim, jer bi svaki drugi dan bio u dućanu... ali ovako za neke sitne popravke doma sigurno su ok...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Pasaga » 23 Feb 2015, 20:15

Obicno kad kupujem,kupim citav set,dodje me jeftinije.
U tom setu bude oko 5 vrsta ovih hobla,pojedinacno zna biti duplo skuplje.
Sve me dodje oko 80 maruna,sto i nije nesto ...aman.....
I ovdje je vecinom granulacija 2 mm,dok na ovim drzavnim zgradama je obicno oko 3 ili vise.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by storm » 14 Mar 2015, 08:12

Behko zaboravio sam slikati međufazu tj bio sam na drugom objektu kod drugog sloja i nanošenja istog..... ali eto tako izgleda poslije samo obojeno na kraju ...

Image

Image

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2015, 09:31

Perefektno, nema tu šta. :ok
Preostaje mi samo da se potrudim, da i kod mene tako ispadne, bar pola. :D.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Maja » 07 Jun 2015, 01:02

E jesam dobro okrecila svaka mi cast.
Prvi put u zivotu krecim.
Covjek koji je to dosad radio je bolestan pa sam odlucila da mi to odradimo.
Tata nam nije ni valjak dodao, odmah da kazem pa smo sve obavili ja i brat.
Od lozenja su pocrnili zidovi iako nema ni godina da smo krecili pa sam
presla sve dva puta, svaku tackicu popravila, sve par puta detaljno pregledala.
Brat je nekolika puta zaplakao od jada koliko sam sitnicava bila.
Gora si od ove, gora si od one. Nabrojao je sve zene u mahali koje svojim
komentarima izludjuju majstore.
Super se okrecilo....jest da smo potrosili na 25 kvadrata jupol predvidjen za
100 al hajd :D.
A nisam znala ni razredjuje li se s vodom, koji omjer, kako s bojom.
Storm mi rekao na viberu :oo
Danas ocistila sve, oribala podove, pimaknula sve elemente u kuhinji i
iza njih, stavili smo nove tepihe, sjela nisam od 11 do 21h i popila sam, jos jednom da
se "pohvalim" 4,6l vode.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Bla » 07 Jun 2015, 01:07

Pa šta bi, jel' vam moglo biti ono graha? :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Terasa svjesti » 07 Jun 2015, 01:07

Jesi li mnogo prosipala jupol majo
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12169 times
Contact:
Status: Offline

Re: Krečenje/gletovanje

Post by Maja » 07 Jun 2015, 01:11

Moglo. Juce kako je i predvidjeno rucali grah.
Pa nismo puno prosipali, sto pitas?

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests