Klima-uređaji

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Klima uređaji

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2013, 21:51

Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Image

Visok rizik za pojavu epidemija uzrokovanih legionelama predstavljaju hoteli i bolnice gdje se za kondicioniranje vazduha koriste sistemi sa raspršivačima vodenih kapljica, prenosi Medio.rs.

Bakterija se može pojaviti tokom cijele godine, ali češće ljeti i u jesen. Legioneloza počinje slabošću, malaksalošću, glavoboljom i bolovima u mišićima. Tjelesna temperatura raste i do 39 stepeni, bolesnik kašlje, ali ne iskašljava. Bolest najčešće napada starije osobe i one sa oslabljenim imunitetom, rjeđe žene i mlađe osobe.

Rizik se može smanjiti održavanjem temperature u sistemu za toplu vodu iznad 50 stepeni Celzijusa i korišćenjem odgovarajućih biocida za čišćenje sistema za klimatizaciju. Legionele su bakterije koje uzrokuju infekcije kada se steknu određeni uslovi kod osoba sa smanjenim imunitetom. Bakterije izazivaju infekcije respiratornog sistema i težina oboljenja kreće se od blage forme slične gripu (pontijačka groznica), do teške upale pluća sa mogućim smrtnim ishodom (legionarska bolest).

Stručnjaci ukazuju i da tokom ljeta temperatura u klimatizovanim prostorijama ne treba da bude ispod 24 stepena C, a idealna razlika spoljašnje i unutrašnje temperature, prema savjetu ljekara, iznosi pet stepeni. Nagle promjene temperature izazivaju reakcije organizma slične onima koje proizvodi veoma visok stepen stresa.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Mister No » 01 Jul 2013, 21:56

Ono puhanje klima uređaja direktno u facu mi jednostavno vuče na bolest.
High Hopes...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Rockefeller » 01 Jul 2013, 22:17

[ytube][/ytube]
:ok
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11758 times
Contact:
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Maja » 02 Jul 2013, 00:48

Ovdje nemam klimu, u Mostaru da. Običavala sam direktno iz tuš kabine pod klimu da me ispuše pa se onda obući.
Ne zato da bi me osušila :D nego je toliko bilo vruće da bi se čovjek ponovo ugrijao samo dok bi se obukao.
I evo me živa.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by laganini » 02 Jul 2013, 00:52

koristiti po potrebi ne po navici..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Peggy Sue » 02 Jul 2013, 11:56

Meni danas doktorica rekla da se strogo klonim klime sad u trudnoci. Cak i u autu, a pogotovo u stanu. A smeta mi vala. CIm malo u autu upalim odmah me oči bole...
Image

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Mister No » 02 Jul 2013, 17:22

Maja wrote: Običavala sam direktno iz tuš kabine pod klimu da me ispuše pa se onda obući.

I evo me živa.
:sok :sok
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11758 times
Contact:
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Maja » 02 Jul 2013, 18:06

Ma mister ništa je to. Ja sam se očeličila kao dijete. Ne podnosim vožnju pa bih u sred zime putovala u autu uz otvoren prozor a puše mi posred lica. Ljeti znam vani osušiti kosu na vjetru itd.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by mrki62 » 02 Jul 2013, 18:18

Svašta oni napisaše a nisu napisali čemu u stvari služi klima. Nije samo za hlađenje, već za kupljenje vlage iz prostora i ako nema vlage, puno lakše se podnosi vrućina. U autu imajte usmjerenu na staklo i nikako direkt na sebe
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Dust » 02 Jul 2013, 23:41

Peggy Sue wrote:Meni danas doktorica rekla da se strogo klonim klime sad u trudnoci. Cak i u autu, a pogotovo u stanu.
:sok

Ove nase doktorice ko nekakve babe vracare. Jel' ti mozda dala razlog zasto da se cuvas klime?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Klima uređaji su opasni po zdravlje čovjeka

Post by Peggy Sue » 03 Jul 2013, 12:32

Imunitet trudnice opada, jer se tijelo priprema da prihvati bebu, a ne da je odbaci kao strano tijelo.. Dakle, jednostavno misli da sam osjetljivija i da cu lakse da se "nahladim".
A i isla sam joj s namjerom da otvorim bolovanje (iako mi, hvala Bogu nije nista), pa je valjda mislila da spadam u onu grupu trudnica s rizicnom trudnocom.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120156
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Klima-uređaji

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2013, 18:40

Image

Val tropskih vrućina danima „topi“ Bosnu i Hercegovinu, gdje se bilježe najviše temperature u Evropi. Nepodnošljive vrućine primorale su građane da opustoše prodajna mjesta i nabave sebi, sudeći po svemu, jedinu slamku spasa - klima-uređaj. Međutim, ljekari upozoravaju da, ukoliko su nekvalitetni, neredovno održavani i ako se ne koriste na pravilan način, klima-uređaji mogu biti vrlo opasni po zdravlje!

Starije osobe

Česta i velika promjena temperatura, primjerice pri izlasku iz klimatiziranih prostorija na velike vruće vani, može biti posebno opasna za starije osobe i one s određenim oboljenjima, jer, ako koriste neke lijekove, to može izazvati negativne efekte. To je u izjavi za „Dnevni avaz“ kazao Emir Talirević, specijalista interne medicine i neurologije. On posebno upozorava na upotrebu klime u automobilu, gdje ih veliki broj građana jedino i koristi.

- Postoji rizik da klima-aparati na neposrednoj udaljenosti od organizma, kao što je to slučaj u automobilima, mogu izazvati upale mišića i pogoršati hronična bolna stanja kod osoba s oboljenjima kičmenog stuba - pojašnjava Talirević.

On, također, upozorava da rizik predstavljaju infektivna oboljenja čije se prisustvo veže za neadekvatno servisirane filtere klima-uređaja.

- Najbolje bi bilo podesiti temperaturu na nekih 22 do 24 stepena i ne koristiti maksimalno hlađenje. Potrebno je mijenjati filtere klima-uređaja i na taj način smanjiti rizik od nastajanja infekcija respiratornog trakta koje mogu dovesti do ozbiljnih upala pluća, a koje se povezuju s klima-uređajima - naveo je Talirević.

Znaci prehlade

Pulmolog Nada Čivić, također, upozorava da je rashlađivanje prostora klima-uređajima dozvoljeno samo ako ćete se pridržavati određenih pravila. Prvo i najvažnije pravilo, kaže Čivić, jeste da razlika u temperaturi ne smije biti viša od pet, maksimalno šest stepeni! Što znači da, ako je kao jučer vani temperatura i viša od 40 stepeni, u klimatiziranim prostorijama može biti samo nekoliko stepeni hladnije.

- Javljaju se znaci prehlade i sve saprofitne i oportune bakterije koje se inače nalaze u ustima, nosu i ždrijelu počinju brže da se umnožavaju i izazivaju razne bolesti - navela je Čivić, dodavši da posebnu opasnost predstavljaju sistemi prečišćavanja zraka koji nisu redovno servisirani te da je kao posljedica moguća i legionarska bolest.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11758 times
Contact:
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by Maja » 09 Aug 2013, 21:35

Prvo i najvažnije pravilo, kaže Čivić, jeste da razlika u temperaturi ne smije biti viša od pet, maksimalno šest stepeni! Što znači da, ako je kao jučer vani temperatura i viša od 40 stepeni, u klimatiziranim prostorijama može biti samo nekoliko stepeni hladnije.
Ovo je totalna glupost koju non-stop ponavljaju. Kod mene je zadnjih 7 dana 41 stepen otprilike, a sobna temperatura 31 (nemam klimu). Jel to znači da ja sad trebam upaliti grijanje da bi temperatura bila 36 stepeni tj 5 stepeni hladnije nego vani?
Koja glupost... I bez klime razlika je 10 stepeni i prevruće je.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by fruit » 09 Aug 2013, 21:54

Ja klimu upalim kad nisam u prostoriji.Kad uđem u prostoriju tad je obavezno gasim.
I nemam nekih problema,
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by Nela » 09 Aug 2013, 22:16

Maja wrote:
Prvo i najvažnije pravilo, kaže Čivić, jeste da razlika u temperaturi ne smije biti viša od pet, maksimalno šest stepeni! Što znači da, ako je kao jučer vani temperatura i viša od 40 stepeni, u klimatiziranim prostorijama može biti samo nekoliko stepeni hladnije.
Ovo je totalna glupost koju non-stop ponavljaju. Kod mene je zadnjih 7 dana 41 stepen otprilike, a sobna temperatura 31 (nemam klimu). Jel to znači da ja sad trebam upaliti grijanje da bi temperatura bila 36 stepeni tj 5 stepeni hladnije nego vani?
Koja glupost... I bez klime razlika je 10 stepeni i prevruće je.
Vala bas, naravno da necu sad napraviti razliku od 20 stepeni ali koja je funkcija ako me nece rashladiti
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by gejsha » 10 Aug 2013, 15:09

Kod mene je u kući mnogo hladnije nego vani, što je ljeti pogodno, a zimi baš i nije.
Tako da jeste glupost da treba biti ta razlika samo u šest stepeni..
Ne valjaju nagle promjene, ali neka normalna klima koja rashlađuje, zašto da ne..i mislim da je bitno da ti nije baš iznad glave, kao npr u autobusu što ti ide direkt u glavu, u stanovima/kućama se naravno postavi na pogodno mjesto.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by Dust » 10 Aug 2013, 15:13

Trla baba lan da joj prodje dan.... Gdje su dokazi da klima uzrokuje sve ovo gore navedeno??

Nista od navedenog nije tacno.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by mrki62 » 10 Aug 2013, 21:45

Ovo je totalna glupost koju non-stop ponavljaju. Kod mene je zadnjih 7 dana 41 stepen otprilike, a sobna temperatura 31 (nemam klimu). Jel to znači da ja sad trebam upaliti grijanje da bi temperatura bila 36 stepeni tj 5 stepeni hladnije nego vani?
Koja glupost... I bez klime razlika je 10 stepeni i prevruće je.
Da bi se shvatilo djelovanje klime, treba uzeti u obzir dejstvo da klima osim što hladi pokupi vlagu iz prostora a ako nema previše vlage u prostoru, onda se lakše podnosi temperatura - to je sva umjetnost.
Dakle, to je sasvim normalno pojašnjenje.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by laganini » 10 Aug 2013, 21:46

blažen onaj ko je izmislio..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11758 times
Contact:
Status: Offline

Re: Klima-uređaji su spas i opasnost po zdravlje!

Post by Maja » 10 Aug 2013, 22:29

mrki62 wrote:
Ovo je totalna glupost koju non-stop ponavljaju. Kod mene je zadnjih 7 dana 41 stepen otprilike, a sobna temperatura 31 (nemam klimu). Jel to znači da ja sad trebam upaliti grijanje da bi temperatura bila 36 stepeni tj 5 stepeni hladnije nego vani?
Koja glupost... I bez klime razlika je 10 stepeni i prevruće je.
Da bi se shvatilo djelovanje klime, treba uzeti u obzir dejstvo da klima osim što hladi pokupi vlagu iz prostora a ako nema previše vlage u prostoru, onda se lakše podnosi temperatura - to je sva umjetnost.
Dakle, to je sasvim normalno pojašnjenje.
Eto i u klime se najbolje razumiješ :D
Što je ja ne namjestim na 24 stepena nema ništa od te tvoje priče.
I de pojasni ovo što sam gore rekla kad sve znaš. Ako je stanje kao kod mene, 31 u kući a vani 41 i u kući je neizdrživo vruće. Kako podesiti klimu? Da hladi ili da grije? Vjerovatno da grije jer je idealno da u kući bude 36 stepeni ako je vani 41.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests