Kućni savjeti

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7152 times
Status: Offline

Re: Kućni savjeti

Post by Julia-Klara » 06 Nov 2013, 11:43

sve sto ne oblacim nosim u kontejenere Crvenog krsta...
ono sto ne koristim prodajem na internom forumu ili u jednoj grupi u FB...tamo i kupujem ako mi zatreba nesto

Behko, stavljaj stvari na pik.ba mozda i zaradis sta :cudi RF je u pravu kad kaze da u kucama imamo nepotrebnih stvari
Volim Njemacku i Austriju jer imaju one svoje buvljake vikendom,pa fino izneses i prodas...Bolje i za euro nego da stoji dzaba i kupi prasinu po podrumu ili ormaru
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Kućni savjeti

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2013, 11:44

Kod nas je sramota da te neko vidi da prodaješ na buvljaku.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7152 times
Status: Offline

Re: Kućni savjeti

Post by Julia-Klara » 06 Nov 2013, 13:02

Krokodil Behko wrote:Kod nas je sramota da te neko vidi da prodaješ na buvljaku.
jos veci belaj je da kupujes :hihi ali nemam ja problem s tim
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2014, 16:40

Image

Svjež i čist zrak ključan je da se osjećate ugodno u svom ili tuđem domu, a ovi jednostavni savjeti pomoći će vam da ugodan i svjež miris uvijek bude prisutan.

Prvi korak je otkrivanje izvora neugodnih i nepoželjnih mirisa i njihova eliminacija. Uobičajeni krivci su kante za smeće, hladnjaci, umivaonik, krpe za čišćenje...

Smeće

Najvažnije je da redovito iznosite smeće i održavate kantu za smeće čistom. Čim se riješite vreće pune smeća već ste puno napravili.

Sudoper

Za smrdljivi sudoper najčešće su odgovorni ostaci hrane. Da bi se riješili tog smrada pomaže ako koru citrusnog voća, limete, naranče ili grapefruita, staviti pod vruću vodu pa izlijete u sudoper.

Frižider

I hrana ostavljena duže vrijeme u frižideru može biti krivac za neugodne mirise. Da bi uklonili neugodan miris iz frižidera, riješite se starih ostataka hrane ili ih pohranite u hermetički zatvorene posudice. Police u hladnjaku možete oprati mješavinom bijelog octa i vode.

Kućni ljubimci

Ako imate kućnog ljubimca onda znate i da su neugodni mirisi neizbježni. Redovito održavajte njihove krevetiće, jastuke, igračke... Kupujte krevetiće koji su perivi u mašini.

Provjetravanje

Otvarajte prozore i provjetravajte stan ili kuću svakodnevno, pogotovo kad je lijepo vrijeme.

Krpe za čišćenje

Redovito mijenjajte spužvice i krpe za čišćenje i održavajte ih čistima. Važno ih je nakon korištenje, a prije pospremanja, osušiti.

Mirisne svijećice ili eterična ulja

Neki od najpopularnijih mirisa su vanilija, bor, jabuka, cimet, lavanda... Mirisne svijećice ili eterična ulja ispunit će brzo vaš dom ugodnim mirisom, pogotovo u zimskim mjesecima.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Luna. » 05 Jun 2014, 16:49

ja o ovome svemu vodim racuna, pogotovo o smecu. ako cistim piletinu ili neko drugo meso, smece nosim odmah u kontejner.
prozor u kuhinji mi je uvije otvoren na kip i uvijek se zraci po malo.

a ovo mi je super. stoji u hodniku i tako ima blag miris, citav stan mirise jednako.
Image
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Krokodil Behko » 05 Jun 2014, 16:57

I ja vodim računa o tome. Imam običaj, oguliti glavica luka, za nekih sedmicu dana unaprijed. Kako se ne bi "čulo", poredam ih u krug u špajzu, a u sredini zapalim mirišljavu svijeću. Fazon je u tome, da sam eurokrem, prebacio iz špajza u viseću.
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Bambi » 05 Jun 2014, 17:50

Ja do sada mislila da smece treba stajati u kuci dok god sam i ja tu :oo a takodjer sam bila misljenja da se prozori niposto ne smiju otvarati :jock :D.

Trepavica
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Trepavica » 05 Jun 2014, 17:55

Bambi wrote:Ja do sada mislila da smece treba stajati u kuci dok god sam i ja tu :oo a takodjer sam bila misljenja da se prozori niposto ne smiju otvarati :jock :D.
Vala bas .... :rol koje vjesti i otkrice....

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Dzagoda » 06 Jun 2014, 02:26

Krokodil Behko wrote:I ja vodim računa o tome. Imam običaj, oguliti glavica luka, za nekih sedmicu dana unaprijed. Kako se ne bi "čulo", poredam ih u krug u špajzu, a u sredini zapalim mirišljavu svijeću. Fazon je u tome, da sam eurokrem, prebacio iz špajza u viseću.
:plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Trepavica
Status: Offline

Re: Kako se riješiti neugodnih i nepoželjnih mirisa u domu?

Post by Trepavica » 06 Jun 2014, 07:41

Krokodil Behko wrote:I ja vodim računa o tome. Imam običaj, oguliti glavica luka, za nekih sedmicu dana unaprijed. Kako se ne bi "čulo", poredam ih u krug u špajzu, a u sredini zapalim mirišljavu svijeću. Fazon je u tome, da sam eurokrem, prebacio iz špajza u viseću.
Ma bijeli luk mislis ?! :888

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119837
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5701 times
Been thanked: 12278 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kućni savjeti

Post by Maja » 06 Jul 2014, 15:28

Mali trikovi za čišćenje daske za sječenje

Image

Mnogi od nas u domaćinstvu koriste drvenu dasku za sječenje razne vrste hrane.
Međutim, nju je jako teško očistiti, a ako nije potpuno čista, može biti leglo raznih bakterija. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta kako da pravilno i temeljno očistite dasku za sječenje.
Pomiješajte dvije kašičice bIJelog sirćeta s jednom šoljicom mlake vode. Zatim krpu umočite u ovu mješavinu i dobro prebrišite dasku, odnosno istrljajte je.
Uzmite jedan limun i presjecite ga na pola. Jednu polovinu umočite u so, te s tom polovinom dobro istrljajte dasku, naročito na mjestima gdje postoje pukotine. Zatim dasku dobro operite vodom i osušite krpom, prenosi Ljepota i zdravlje.
Nakon što se daska osušila, pamučnu krpu umočite u maslinovo ulje i kružnim pokretima istraljajte dasku, te višak uklonite suhom krpom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2015, 11:00

Image
Na temelju naučnih podataka o našem tijelu, Greg Foot s BBC-a, otkriva koliko često bismo trebali prati pojedine odjevne predmete.

Greg kaže da mu je sve bilo mnogo lakše dok je živio s roditeljima, jer se o pranju odjeće brinula njegova majka. Ali, kada je počeo živjeti sam nastala je velika nedoumica – koliko često bi trebao prati hlače, majice, donje rublje, čarape…

S obzirom na to da je odjeća koju nosimo u neposrednom kontaktu s našim tijelom koje proizvodi razne bakterije i puno je odumrlih stanica kože, mirisi koje ono ispušta veoma se brzo ‘primaju’ na odjeću.

Stoga nije važno ima li pojedini odjevni predmet mrlju ‘zarađenu’ dok smo ručali ili se zaprljali nečim drugim. Ukoliko je odjeća bila u dodiru s našim tijelom, naročito više sati – zasigurno je prljava do nivoa da je se treba oprati i nakon jednog nošenja.

To se odnosi na primjerice donji veš, čarape, potkušulje… Dok primjerice široke hlače ili vesta koja je obučena preko majice mogu sačekati i duže, primjerice sedmicu dana. Isto je i s pidžamama – njih bismo trebali prati barem jednom sedmično.

Detaljnije informacije o bakterijama koje ispušta naše tijelo, kao razlog za češće pranje odjeće, pogledajte u priloženom videu.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Biba » 09 Oct 2015, 14:55

A ne pise nista o tome kako su se buve pojavile u modernim zemljama jercse posteljina nikad ne otkuhava nav100 ...:perezube
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Terasa svjesti » 10 Oct 2015, 13:39

Šta je sa skabiesom iliti šugom. Sve je danas nešto moderno .

Ništa mi nema mrže kada vidim lafa nalickano žensko a od znoja mu ne možeš prići na kilometar . :roll

Često je zbog toga šta na sebe navlači recimo sintetiku ili lasteks. :rumenko
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Biba » 10 Oct 2015, 14:10

Terasa, nama je brat iz ďačkog doka sonio bio scabies...strahota...mene u bolnixu uputili...sve sam morala otkuhavati...nije onda bilo tak sintetike..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2015, 15:56

Oni tu nisu uračunali faktor higijene tijela. Neće se svaka odjeća istom brzinom prljati ako se neko kupa svaki dan, u odnosu na nekog ko se kupa sedmično, na primjer.
Ili recimo, ni ne znoje se svi ljudi istim intenzitetom, koža im nije ista, ne žive svi u istim uvjetima, ne koriste svi istu odjeću istog kvaliteta itd..itsl.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Biba » 10 Oct 2015, 16:01

Bio kod nas stari Šokac...obicaj bio na Badnjak prati noge..a on izjavio -Opro sam noge, tribalo ne tribalo...jednom u godini prao noge..ha ja :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Luna. » 10 Oct 2015, 17:07

Nek oni uzimaju ili ne uzimaju u obzir sta hoce, ja ću uvijek donji ves mijenjat 2 × dnevno a majice i kosulje nikad necu obuć dva dana :bua
Od hlača jedino farmerke ne moram promijenit svaki dan a ako obucem neke tanke hlace ljeti promjenim.
Tusiram se svako jutro i ne mogu vala obuc nosenu stvar na sebe kad sam frisko istusirana
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Nakon koliko nošenja treba oprati odjeću?

Post by Terasa svjesti » 10 Oct 2015, 17:08

Ima nešto i u vezi toga osjećaja vezanog za odjecu . Ma meni je bitno jesam li složio recimo i boje. :ok
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28517
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1556 times
Been thanked: 1527 times
Status: Offline

Re: Kućni savjeti

Post by uvijek_kontra » 15 Mar 2016, 16:32

Ne znam gdje drugo da postavim..

Kako najpraktičnije pospremiti plastične vrećice?

Većina vas upoznata je s problemom pospremanja plastičnih vrećica. Uvijek su u neredu, a ne želite ih baciti jer dobro dođu. No ovaj video pomoći će vam da jednom za sva vremena riješite taj probem.

[ytube][/ytube]

:D
Idemo anđele, jos samo malo..

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests